Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak zwalczać perz właściwy?

373 odpowiedzi na ten temat

#281 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 25 grudzień 2013 - 21:38

farmervip stosowałeś może wcześniej te metode z tym kultywatorem?

Osobiście nie stosowałem bo nie mam na to czasu wole opryskać ale mam wujka co uprawia wszystko konikiem i on prawie całe lato siedzi w polu i bronuje albo kultywatorem śmiga i perzu praktycznie zero, jeszcze dodam że nie sieje jęczmienia bo podobno to najgorsze dziadostwo do zachwaszczenia pola :wacko:

:) :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak zwalczać perz właściwy? Dzisiaj, 21:20
  •  

#282 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 08:03

Jak zwalczać perz właściwy? Powiem wam szczerze - kultywatorem w jeden rok perzu się nie pozbędzie :( a ropy pójdzie w pi..du. Owszem będzie go dużo mniej, ale po następnych żniwach jak odpuścimy walkę z nim nadrobi zaległości. Najtańszą walką jest GLIFOSTAT!!!!!! Mogę powiedzieć że używam go od kilkunastu lat (nawet w tych latach gdzie był cholernie drogi), gdy pole ma być pryskane to pryskam.
Średnio wypada co 3-4 lata. Mam działkę gdzie ten rok będzie piątym po oprysku i perzu niewiele (ale tam staram się po żniwach ze dwa razy poruszać zanim zaorzę pod siew lub na zimę) lecz jest to droższe i bardziej czasochłonne :(

#283 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1537 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 09:54

Jak zwalczać perz właściwy? Mnie bardziej interesowało czy jeśli go teraz nie widać to czy na wiosnę też nie wyjdzie czy na wiosnę może odbić

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#284 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 21:37

Jak zwalczać perz właściwy? Jeśli ma żywe pędy to na bank wyjdzie, pytanie tylko ile go jest???? Jeśli przy uprawie nie było żywego, lub delikatnie obeschnietego to nie wyjdzie - bo niby z kąd.

#285 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 972 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 27 grudzień 2013 - 21:52

Jak zwalczać perz właściwy? Dokładnie tak jak kolega wyżej pisze. Miałem kiedyś pole- perz że masakra. Po żniwach gdy zrobiło się zielono opryskałem roundapem, dałem podwójną dawkę bo naprawdę było tego pełno. Postanowiłem że zostawię go do wiosny. Nadeszła wiosna, wszystko białe, popalone, wjeżdżam pługiem a tam tyle kłączy że pług się zapychał. Do dzisiaj myślę dlaczego tak się stało

#286 Share Duzy1

Duzy1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 498 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, nowe technologie

Napisany 27 grudzień 2013 - 22:10

Jak zwalczać perz właściwy? Za dużo dawkę dałeś i spaliło tylko liście nie zdążyło do korzeni dojść
Ja stosuje 2l/ha i to jest wystarczająca ilość nawet na duży perz i koniecznie mało wody max 130l/ha i do tego 0.2l Superanu kładzie wszystko i super się po tym orze koszt takiego oprysku to 33zł/ha żadna uprawa taniej nie wyjdzie

#287 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1537 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 22:45

Jak zwalczać perz właściwy? Dlaczego taka mała ilość wody? Ja dawałem według etykiety i na polach ładnie spaliło dawka 4 litry na 300 wody. 120litry wody na 1ha z jaką prędkością trzeba by było jechać żeby tylko tyle wypryskać

#288 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3021 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 23:13

Jak zwalczać perz właściwy? 2 litry wydaje się trochę mało, ale skoro spraktykowane to ok. Ja też daje mniej wody , max 150 l/ha.

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#289 Share Duzy1

Duzy1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 498 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 09:05

Jak zwalczać perz właściwy? Nie ma potrzeby większej dawki bo i tak wszystko spali. Glifosat lepiej działa jak jest większe stężenie. 300l wody to jest podlewanie a nie oprysk
Prędkość 10km/h ciśnienie 5bar

#290 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 10:53

Dokładnie tak jak kolega wyżej pisze. Miałem kiedyś pole- perz że masakra. Po żniwach gdy zrobiło się zielono opryskałem roundapem, dałem podwójną dawkę bo naprawdę było tego pełno. Postanowiłem że zostawię go do wiosny. Nadeszła wiosna, wszystko białe, popalone, wjeżdżam pługiem a tam tyle kłączy że pług się zapychał. Do dzisiaj myślę dlaczego tak się stało

Mam pytanie - czy na wiosne perz róśł???? Bo wydaje mi się że nie, było go dużo pod ziemią bo co miało stać się z korzeniami????
Ja też raz takie pole na usłudze robiłem że aż się zapychało pod pługiem. Jak był zielony dostał 4,5l i spaliło go wyśmienicie, korzenie były czrne i wiodkie, przy orce ciągły się jak sznurki za pługiem (a czasem aż się zapychało). Żyjący perz po wyciągnięciu z ziemi jest biały i taki "napęczniały"
Ja staram się zawsze na jesień zaorać lub chociaż to zruszć (nie talerzówką) bo zawsze jakiś części podziemne są ledwo żywe i mogą odbić a orka to kolejny cios dla gada.
Gdybyś zaorał na jesień to wiosną ładnie by się to uprawiło a kłącza były by już troche zgnite. Jak by dziadostwo rosło to wczecną wiosną widział byś zieloną łąkę a nie było by "wszystko białe"

Edytowany przez Wojtek987, 28 grudzień 2013 - 11:00.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#291 Share Duzy1

Duzy1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 498 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 11:20

Jak zwalczać perz właściwy? Jak się ciągnione to na pewno nie był spalony u mnie nic się nie ciągnęło co widać na filmie pole po żniwach tragicznie wyglądało

#292 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 972 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 28 grudzień 2013 - 12:46

Mam pytanie - czy na wiosne perz róśł???? Bo wydaje mi się że nie, było go dużo pod ziemią bo co miało stać się z korzeniami????
Ja też raz takie pole na usłudze robiłem że aż się zapychało pod pługiem. Jak był zielony dostał 4,5l i spaliło go wyśmienicie, korzenie były czrne i wiodkie, przy orce ciągły się jak sznurki za pługiem (a czasem aż się zapychało). Żyjący perz po wyciągnięciu z ziemi jest biały i taki "napęczniały"
Ja staram się zawsze na jesień zaorać lub chociaż to zruszć (nie talerzówką) bo zawsze jakiś części podziemne są ledwo żywe i mogą odbić a orka to kolejny cios dla gada.
Gdybyś zaorał na jesień to wiosną ładnie by się to uprawiło a kłącza były by już troche zgnite. Jak by dziadostwo rosło to wczecną wiosną widział byś zieloną łąkę a nie było by "wszystko białe"

Perz po próbie orki zaczął znów na nowo rosnąć. Wszystko co było na wierzchu to uschnięte ale pod ziemią pędy były białe a po przełamaniu tego korzenia były żywe w najlepsze. Jeszcze raz powtórzę że na jesieni dostało mocniejszą dawkę roundapu a tam gdzie było go najwięcej to bieg niżej a i to okazało się niewystarczające. Od tamtego czasu robię inaczej, tj. po żniwach talerzówka i za 1,5 miesiąca kiedy perz jest młody jadę z normalną dawką 3l/ha i efekt jest piękny

#293 Share lew908

lew908

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 452 postów
  • Zainteresowania:Sport , Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 28 grudzień 2013 - 17:57

Jak zwalczać perz właściwy? Ja również wziąłem dzierżawę z zaperzonym polem 2.5 ha i pryskałem w lipcu po czym było zaorane i spróbowałem zasiać pszenżyta po czym po siewie powłóczyłem to pole i ręcznie z kupek pozbierałem perz, było tego prawie półtora przyczepy. Niestety w zime zboże wymarzło a perz i tak sie pojawił ale w mniejszych ilościach , więc znów opryskałem na wiosne zaorałem i zasiałem jęczmienia, znów powłóczyłem i wywiozłem kolejna przyczepę perzu. Po żniwach już nie było perzu jedynie martwe korzenie które powoli zgniły. Pryskałem

Na jesieni pryskałem Klinikiem 360 sl , a na wiosne Galup 360 sl.

Co do rundup to mój sąsiad w tym roku pryskał wszystkie pola tym opryskiem dawał ok 5 litrów na hektar i nic mu nie zniszczyło chwastów. A przyczyna tkwiła w tym ze jak opryskał to była za wysoka temperatura i wogóle nie zadziałał , jednym słowem wyparował w powietrze .
"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

#294 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 18:23

Nie ma potrzeby większej dawki bo i tak wszystko spali. Glifosat lepiej działa jak jest większe stężenie. 300l wody to jest podlewanie a nie oprysk

Osobiście w tym roku praktykowałem 3L glifosatu na 250L wody na ha i wszystko spaliło w 100% tak mam ustawiony opryskiwacz do wszystkiego i nic nie zmieniam, Ważne a by nie pryskać w słoneczne dni i jak rośliny są bardzo mokre, co roku stosuje środki z różnej półki cenowej i jeszcze mi się nie zdażyło by po oprysku perz rósł

#295 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1537 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 19:11

Nie ma potrzeby większej dawki bo i tak wszystko spali. Glifosat lepiej działa jak jest większe stężenie. 300l wody to jest podlewanie a nie oprysk

Może i podlewanie ale z mniejszą prędkością chwast lepiej zostanie pokryty środkiem i też zadziała. Ja nie będę nic zmieniał dawałem 300wody i pryskałem w słoneczny dzień i wszystko było spalone dokładnie. Po 3tygodniach szła talerzówka żeby wymieszać wapno bo było siane i już było widać efekt

#296 Share Duzy1

Duzy1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 498 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 20:51

Jak zwalczać perz właściwy? To chyba macie fabrycznie poustawiane te opryskiwacze :)
pryskać 300 a 100 litry to u mnie dodatkowo dzień pryskania wiec po co przepłacać jak efekt ten sam

#297 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 20:57

Jak zwalczać perz właściwy? 100L na ha to według mnie stanowczo za mało ja bym osobiście tak nie pryskał , delikatny wiaterek i z oprysku mogą byc nici :( 150-200 to takie minimum

#298 Share Duzy1

Duzy1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 498 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 21:24

Jak zwalczać perz właściwy? Jak wieje to się nie pryska albo stosuje inne rozpylacze
czemu tak mam nie pryskać jak mam lepsze efekty jak pryskałem 4l na ha i 200l wody

Edytowany przez Duzy1, 28 grudzień 2013 - 21:26.

#299 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 21:28

Jak zwalczać perz właściwy? Lekki Wiaterek a nie wiatr :) Kazdy robi jak uważa..

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#300 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 21:39

Jak zwalczać perz właściwy? Nie wiem jak wy to robicie ale mi zawsze bierze jak potrzeba, bez poprwek i nigdy więcej jak 5 L nie dawałem a po oprysku zostawiam na miesiąc aby w każdą część tego dziadostwa dotarł