Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak zwalczać perz właściwy?

359 odpowiedzi na ten temat

#261 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1531 postów

Napisany 28 listopad 2013 - 15:31

Jak zwalczać perz właściwy? Za wcześnie poszła orka. Powinieneś odczekać chociaż 3tygodnie żeby korzenie poschły

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak zwalczać perz właściwy? Dzisiaj, 23:39
  •  

#262 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 28 listopad 2013 - 15:56

Ja opryskałem pod koniec sierpnia raund*pem, za 2 tyg orka i perz wogólenie nie wyginoł. Dawka to 3,5 l/ha. Pryskałem wieczorem kiedy było już chłodno dzień wcześniej spadł deszcz później przez 3 tyg nie było deszczu. Teraz zasiałem pszenżyto ozime i jest tego perzu niestety dość dużo.Dlaczego perz nie wyginoł? Czym opryskać od perzu w zbożu? nie dawno robiłem orkę zimową i niestety rówinież pojawia się perz pług sie zapycha, po prostu coś strasznego czasami miałem już dość tej orki. Jak sie tego pozbyć ? z kąd ten perz się bierze u mnie pole nigdy nie widziało talerzówki a i tak jest ten okropny perz. może coś źle robie uprawiając ziemię może zapłytka orka?(wcześniej orałem na 20 cm w tym roku troche głębiej ale za to miejscami wyoruje sie martwice) sam już niewiem... Czy można opryskać jakimś środkiem wiosną przed siewem zboża jarego? słyszałem że po żniwach dobrze jest zasiać na poplon ścierniskowy peluche podobno ona przeprawia ziemię?

Gdzie kupiłeś ten środek? Musiała to być podróba albo był przemarznięty podczas magazynowania jak nawet częściowo nie zadziałał.

#263 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7796 postów

Napisany 28 listopad 2013 - 16:00

Jak zwalczać perz właściwy? 14 dni spokojnie starczy, ja po 10 orałem i dobrze było.
Podejrzewam że inne problemy, może za mało środka, ja daje minimum 4 l/h a przeważnie 4,5 wtedy pewne, dodaje jakiś adiuwant.
Po drugie mogłeś kupiś srodek który nie jest do końca dobry, a spotkałem się z tym w tym roku u sąsiada, jak ja zamówiłem i dałem mu to dobrze było, ale brakło mu i dokupił w innej firmie, różnica w działaniu ogromna.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#264 Share tommot003

tommot003

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 242 postów
  • Zainteresowania:Mororyzacja, rolnictwo

Napisany 28 listopad 2013 - 16:23

Gdzie kupiłeś ten środek? Musiała to być podróba albo był przemarznięty podczas magazynowania jak nawet częściowo nie zadziałał.

data produkcji tego środka to 15 maj 2013 to raczej nie był przemarznięty. Kupawałem go w okolicznym sklepie z ŚOR zawsze tam kupuje i jest wszystko wporządku. A trofiają się podróby?? jak poznać czy to nie jest podróba ??

#265 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 28 listopad 2013 - 16:56

Jak zwalczać perz właściwy? Pogadaj ze sprzedawcą. Może parę innych osób też zgłosiło wadliwe działanie. Wtedy jest szansa, że producent uzna reklamację. Co do podróbek to nie tak dawno namierzyli jakąś nielegalną rozlewnię wyposażoną między innymi w oryginalne opakowania znanych producentów... . Jak się przed tym ustrzec? Do końca to się nie da. Trzeba pytać sprzedawcę czy jest pewny pochodzenia towaru, żądać faktury z nr seryjnym opakowania. Oczywiście tylko w sprawdzonych sklepach

#266 Share jajonasz

jajonasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 28 listopad 2013 - 17:12

Jak zwalczać perz właściwy? W tym roku po żniwach było sucho i perz nie chciał odrastać. A jak wiadono jak nie ma co przyjąć oprysku to skuteczność zabiegu będzie marna.
Może to był powód??

Otrzymane zadanie jest świętym, wykonujesz je do końca za wszelką cenę

#267 Share gucik131

gucik131

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 834 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja, elektronika

Napisany 28 listopad 2013 - 17:43

Jak zwalczać perz właściwy? a wg mnie 3 litry glifosatu w formulacji 360 to za mało na perz, taką dawkom to można sobie na rośliny kiełkujące a na perz 4,5 -5 litrów na ha

#268 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 28 listopad 2013 - 20:36

Jak zwalczać perz właściwy? Jak dużo perzu to 5 L glifosatu 360 SL + 5 kg siarczanu amonu i nie dużo wody - ja zawsze daję 230 l/ha i jak jest sucho w polu to lepiej dać na wstrzymanie bo szkoda kasy ;) 4 litry + siarczan to jest minimum

#269 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 28 listopad 2013 - 22:20

Jak zwalczać perz właściwy? Żadnego siarczanu to po 1, a po 2 nie 230 tylko 150 l/ha wody.

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#270 Share tommot003

tommot003

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 242 postów
  • Zainteresowania:Mororyzacja, rolnictwo

Napisany 29 listopad 2013 - 15:10

Jak zwalczać perz właściwy? To już wiem gdzie zrobiłem błąd zbyt mała dawka preparatu, za duża ilość wody i perz nie powschodził tak jak trzeba bo było zbyt słucho. W przyszłym roku zrobie tak jak napisaliście. Dzięki wielkie za pomoc.
jakim środkiem(od perzu) opryskać wiosną przed siewem zborza jarego??

@paktofonikas1987 dlaczego mam nie dawać siarczanu ??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#271 Share gucik131

gucik131

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 834 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja, elektronika

Napisany 29 listopad 2013 - 17:43

Jak zwalczać perz właściwy? bo siarczan to ściema i przypala tylko nawierzchnią warstwę roślin, bez korzenia. przynajmniej wg mnie. chyba nie zdążysz przed siewem niczym zwalczyć. jak byś siał ozimą pszenice to mógłbyś attributem 100g na ha i ostro przyhamuje perz

#272 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 29 listopad 2013 - 22:17

Ja opryskałem pod koniec sierpnia raund*pem, za 2 tyg orka i perz wogólenie nie wyginoł. Dawka to 3,5 l/ha. Pryskałem wieczorem kiedy było już chłodno dzień wcześniej spadł deszcz później przez 3 tyg nie było deszczu. Teraz zasiałem pszenżyto ozime i jest tego perzu niestety dość dużo.Dlaczego perz nie wyginoł? Czym opryskać od perzu w zbożu? nie dawno robiłem orkę zimową i niestety rówinież pojawia się perz pług sie zapycha, po prostu coś strasznego czasami miałem już dość tej orki. Jak sie tego pozbyć ? z kąd ten perz się bierze u mnie pole nigdy nie widziało talerzówki a i tak jest ten okropny perz. może coś źle robie uprawiając ziemię może zapłytka orka?(wcześniej orałem na 20 cm w tym roku troche głębiej ale za to miejscami wyoruje sie martwice) sam już niewiem... Czy można opryskać jakimś środkiem wiosną przed siewem zboża jarego? słyszałem że po żniwach dobrze jest zasiać na poplon ścierniskowy peluche podobno ona przeprawia ziemię?

W mnie za niska dawka preparatu+za mały czas+za dużo litrów wody na ha. Na bardzo zaperzone pola 5l/ha należy dawać i wcale nie musi być oryginalny roundup. Prawie 2 razy tańsze zamienniki avans, tajfun i inne również dają radę.
W zbożach można dawać apyros lub attribut na perz ale to nie jest najlepsze rozwiązanie. Spali liście, rozłogi nadal pozostaną żywe a te środki trochę kosztują.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#273 Share pawelJD

pawelJD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 411 postów

Napisany 24 grudzień 2013 - 22:02

Jak zwalczać perz właściwy? Dobre dysze w opryskiwaczu + odpowiednia ilość wody. Ja osobiście w tym roku stosowałem glifosat 360gram w litrze o nazwie handlowej tajfun w dawce 2,5 litra/ha. Do tego 120 litrów wody, dysze 02 eżektor ceramiczny antyznoszeniowy. Za sztukę płaciłem 40 zł, na opryskiwacz 12m wyszło prostym rachunkiem licząc 1200zł. To koszt połowy mojego nowego opryskiwacza, ale warto było. Żeby była jasność nikogo nie namawiam na takie końcówki, ale warto dbać o sprzęt i mieć dobre efekty pracy :)

#274 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1531 postów

Napisany 24 grudzień 2013 - 22:27

Jak zwalczać perz właściwy? Jeśli miałem perz w ziemniakach i nie był zwalczony żadnym śor, tylko po wykopkach pole było starannie uprawione. Kilka razy kultywator i po tym głęboka orka.Teraz zasiana jest tam pszenica i nie widać perzu. Jest jakaś nadzieja że nie wyrośnie na wiosnę czy już szykować kasę na śor?

#275 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 24 grudzień 2013 - 22:32

Jak zwalczać perz właściwy? Nadzieja jest duża bo jak piszesz kilka razy kultywator to teoretycznie ten perz powinien 99% uschnąć, musisz obserwować na wiosnę ale według mnie powinno byc czysto

:) :)

#276 Share MichalUrbaniak

MichalUrbaniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 385 postów

Napisany 24 grudzień 2013 - 22:52

Jak zwalczać perz właściwy? U mnie ten patent kompletnie się nie sprawdza...

#277 Share zielone14

zielone14

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 25 grudzień 2013 - 14:57

Jak zwalczać perz właściwy? u mnie na wsi robi tak jeden "gospodarz", jak widziałem na jednym kawałku(0.5ha) jeździł kultywatorem przynajmniej z 4 razy

ja postanowiłem z ojcem że zainwestujemy w Roundup 360sl, na ok 3,5 ha kupiliśmy 20l czyli wychodziło niecałe 6l/ha, efekt po 2-3 tyg. był boski, wszystko pousychało orka pługiem była lekka jak nigdy, teraz tylko czekam aż pszenżyto ruszy wiosna sadzę że zbiory będą dużo większe biorąc pod uwagę to że pole było masakrycznie zaperzałe, do tego miotła i inne wieloletnie pasożyty

myślę że zabawa w wielokrotne kultywatorowanie i bronowanie jest chyba droższa od randup'owania :)

#278 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 25 grudzień 2013 - 15:23

Jak zwalczać perz właściwy? Dużo droższe ja od kilku już lat staram się co 3 lata pryskać i pole jest czyściutkie koszt to max 80zł na ha

:) :)

#279 Share zielone14

zielone14

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 25 grudzień 2013 - 17:02

Jak zwalczać perz właściwy? farmervip stosowałeś może wcześniej te metode z tym kultywatorem?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#280 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1531 postów

Napisany 25 grudzień 2013 - 17:24

Jak zwalczać perz właściwy? Zgadza się że drożej tylko że czasu nie było na randapowanie. Bo po wykopkach perz by musiał odbić później 3 tygodnie trzeba odczekać więc wyszło tak jak wyszło