winson92

Bydło opasowe

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
winson92    0

Wiatm. Chciałbym dowiedziec jaki byłby koszt produkcji bydła na poziome sprzedaży ok.20 sztuk rocznie. Moje pytania dotyczace tego tematu:

 

1.jaki koszt produkcji będzie jedenj sztuki?

2.lepiej kupic byczka? czy mieć krowy mamki(niei wem ile sztuk mamek bym musiał posiadać) ?<--- do tego pytania czy będzie trzeba je doic? jak tak , to jak często?. Zastanwaiłem się nad tym, żeby np. dokupic cielaka i żeby one piły mleko prosto od krowy (da rade w ten sposób?). Wziołem pod uwage koszt dokupienia cielaków gdyby była taka mozłiwość.

3. Jakie zboża najlepiej nadawały by się na śrut + różne premiksy.

4. Ile bym potrzebował ton zboża (ogółem lub danego rodzaju)

5. Ile bel słomy ile siana plus/minus

6. Ile ok. bym potrzebował hektrów ziemi i łąk.

7.Koszt wody prądu i innych czynników

8. Jaka rasa najlepeij opłacalna

 

Zaznaczam, że zboże i słome miałbym swoją. Produkcje oczywiście bym zwiększał jak była by taka możliwość. Ziemię jaky była to bym brał.

Jeżeli czegoś nie ujołem prosze napisać lub jeśli byl już taki temat to proszę o podanie linku;)

Z góry dzięki za pomoc:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rumin    0

1. Nie da tak se tak od razu określić

2.Raczej mieć mamki , kup byczka za 1500zł i sprzedaj za 3000zł. Można robić tak że jak krowa urodziny cielaka to niech chodzi z nią doi ją a później ją zacielisz i przed ocieleniem 2 miesiące odstawiasz go i już

3.Wszystkie są dobre, premiksy chodzi ci o jakieś witaminy , wysłodki itp.??

4.To zależy na ile sztuk!

5.To zależy na ile sztuk!

6.To zależy na ile sztuk!

7.Nie da tak się określić

8.Limousine , Hereford jeśli rasowe a jak nie to czarno-białe a to żeby się opłacało to byś musiał mieć swoje i je znowu doić

 

Mam takie pytanie czy ty masz jakieś pomieszczenia i czy chcesz od początku wszystko? Określ czy chcesz sprzedawać małe jałówki i byczki , odsadki , jako zacielone jałówki i duże byki?


"Kto gówno sieje, ten gówno zbiera..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
winson92    0

wszystkie pytania dotycza stada ok. 20 sztuk.

budynki mam do tego przystosowane, no moze niektóre sie przerobi ale to maly nakład. mam tez obore z bez przewodową dojarką ale chce własnie z rezygnować z doju.

 

byczki oczywiśie bym zostawił...

co do jałówek to sie nie zastanawiałem... co byś polecil?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rumin    0

no trochę przesadziłem ale na mięsnego tyle chcą ,a gdzie kupisz cielaka na 500-700 zł u mnie jest rynek i mniej niż 1000zł nie kupisz :D

 

A jak byś trzymał mięsne to dużo kosztują odsadki jałówki

Na 20 sztuk to 20 ha starczy z powodzeniem bo trzeba być przygotowanym jeśli przyjdzie susza.10 ha użytki zielone i 10ha ornej


"Kto gówno sieje, ten gówno zbiera..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19Damian89    0

cielaki za 500-700 mozna kupic maja kolo miesiaca po ocieleniu jak sie nie myle cena zalezy ile taki cielak ma dni-miesiecy i jaki jest duzy i najlepiej kupic od znajomego co zajmuje sie produkcja mleka i od niego brac..

 

Żeby sprzedac rocznie 20szt to musisz miec stado wielkosci 40szt mniej wiecej moj kuzyn ma podobne stado 30-35szt i uzytkow zielonych ma tylko 3-4ha łak opasy trzyma caly czas w budynku.. 20ha wystarczy nawet na tyle sztuk siejesz 3-4ha na kisoznke (żyto albo jakas mieszanke zbozowa, qq) 10ha przenzyta, 4ha uzytki zielone i jeszcze ci 2ha zostaje i raczej bys tak wyzywil takie stado. a co do ras to najlepiej czyste miesne albo mieszance

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535

Po pierwsze to stado 20sztuk to lepiej w ogóle nie zakładać. Zakup czysto rasowych sztuk to dużo pieniędzy a zwrot ich nastąpi powiedzmy jak krowa 2 cielaki urodzi wychowa to na zero. Popatrz w gazetach - całych stad na sprzedaż jest mnóstwo takich po 15-20 sztuk chyba o czymś to świadczy. Najlepiej kupić tochę mieszańców i krzyżować i zająć się przez 3-4 lata czymś żeby mieć pieniądze na życie. Niestety produkcja wymaga sporego zainwestowania z perspektywą zysku za kilka lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian892    10

Wiesz jeżeli kupował by co roku 20-30 cielaków to co innego. A nie wiem czy kolega chce opasać byki czy też trzymać mamki i opasać od nich cielaki. Bo jak mamki to razem wyjdzie 60 sztuk (20 krów 20 jednorocznych, 20 do 2 lat do tego byk) A to już jest trochę, jak na mamki potrzeba pastwiska. Ja teraz postanowiłem trzymać troszkę mamek bo mam niedaleko pastwiska i wolną stodołę więc trzeba je wykorzystać. Potrzeba sporo czasu i sporo pieniędzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
winson92    0

Właśnie się zastanawiam nad tym, czy by nie trzymać mamek. Chyba kupię kilka i zobaczymy jak to mi wyjdze, Niestety nie posiadam żadnego pastwiska;/.

Jakie rasy polecacie krzyżować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian892    10

Jak nie masz pastwiska to utrzymanie będzie kosztowne. Czy masz doświadczenie w hodowli bydła?? Możę Ci ktoś pomóc co się na tym zna??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
winson92    0

Doświadczenie mam małe. Dorabiam u jednego rolnika, który nie ma komu przepisać gospodarstwa i mu zaoferowałem swoja pomoc. Powiedział ze musi to przemyśleć, jego żona jest zza żeby mi przepisał. widzą że lubię to dbam o sprzęt nie lubię mieć bałaganu na podwórku i wszystko musi mieć swoje miejsce:) Ostatnio gadałem z jego córką(fajna laska tylko wiek nie ten):) na gospodarki to jej szczęka opadła co bym zmodernizował:) temat raczej przepisze. Wiec chce rozpocząć działalność z wiedzą i zadaje pytania na forum o tym co chce wprowadzić później do gospodarki.

 

Teraz przemyślałem sprawę i stwierdziłem że jak już ma oborę na 22sztuki krów, on ma tylko 10 dojnych a resztę są to byki, a ja zasiedliłbym ją cała krowami mlecznymi i bym mleko oddawał. Dzisiaj wyczytałem na forum ze mogę dać stado do oceny i można uzyskać kilka groszy więcej za litr mleka. Tylko nie wiem za bardzo na czym polega to ocena stada?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kiejdal1
      uciekł byczek. znana jest jego lokalizacja. pozwala do siebie podejść na pewną odległość. poszukuję kogoś ze strzelbą palmera aby można go było oszołomić i schwytać. wszelkie inne sposoby nie dają rezultatu. może ktoś da jakiś kontakt woj. lubelskie 781753154
    • Przez farmer1999
      dzień dobry. w tym roku kukurydza słaba a ceny na pniu powariowały. Czy ktoś tutaj żywił byki samymi kiszonymi wysłodkami + śruta min jęczmienna, rzepakowa i sojowa z dodatkamk + słoma i siano? Jak z przyrostami, czy w 2 lata da rade 800kg?
    • Przez 1kris1
      Jakie macie opinie o cieletach z Miradowa(pomorskie)? Jak z transportem?
    • Przez farmer1999
      Witam. Ilu z Was bawiło się w te słynne startery z holandii..? ja w maju zeszłego roku kupiłem 3 miesięczne odsadki w wadze od 140 do 170kg razem 12 sztuk i w sumie w wieku 21 miesięcy mają zaledwie 600kg a karmione są kukurydzą, śrutą i sianem. Ciekawi mnie tylko jedna rzecz - niby miały być to simentale no i faktycznie białe łby ale na paszporcie jest napisane Europejskie Bydło czerwone co mnie zaciekawiło odrazu jak pocztą przyszły paszporty. Czy to mogą być ukryte byki z Włoch z podrobionym paszportem?
    • Gość
      Przez Gość
      Chciałbym dowiedzieć się czy ktoś miał bydło z Włoch i jak rośnie? Mam byki 8/9miesiecy i mają 200kg, czy to normalne? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj