Skocz do zawartości

Zdjęcie

Uprawa jęczmienia browarnego

15 odpowiedzi na ten temat

#1 Share tomi217

tomi217

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Muzyka,Technika rolnicza,Motoryzacja,itd

Napisany 18 lipiec 2010 - 11:26

Uprawa jęczmienia browarnego Witam :D
Nie znalazłem nigdzie na forum wiadomości na ten temat, więc postanowiłem założyć nowy temat.
Zamierzam zasiac jęczmień browarny w tym roku i nie wiem czy lepszy by był ozimy czy jary, jaką odmiane wybrać gdzie zakontraktować jęczmień, jakiś środków ochrony roślin użyć czy uprawa jęczmienia browarnego rózni sie dużo od uprawy zwykłego jęczmienia paszowego.
Moje filmy: http://www.youtube.c...177&view=videos
Moje sprzęty:
U-1014
C-360 3P
C-330

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Uprawa jęczmienia browarnego Dzisiaj, 07:27
  •  

#2 Share Pestka5465

Pestka5465

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 18 lipiec 2010 - 12:25

Uprawa jęczmienia browarnego Cześć. Spróbuję Ci trochę doradzić tyle co wiem z własnego doświadczenia. A więc jeśli zamierzasz zasiać jęczmień browarny to pole musi mieć dość uregulowany odczyn Ph najlepiej 6-6,5. Jeśli chodzi o przedplon to nalepsze sa okopowe uprawiane na oborniku (ziemniaki lub buraki), napewno złym przedplonem będa rośliny motylkowe gdyż powodują zwrost białka w ziarnie, także ilosć azotu wysiewanego pod jęczmień nie powinna przekraczać 60kg. Jeśli chodzi o materiał siewny to najlepiej wymieniać co roku, sianie własnego materiału ze swojego zbioru nie ma sensu gdyż spada możliwośc uzyskania celnego ziarna. Jeżeli chodzi o ochrone to napewno oprysk na chwasty i dwa zabiegi grzybobójcze. Ja kontraktuje jęczmień do Soufflet Polska. Pozdrawiam.

#3 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7800 postów

Napisany 18 lipiec 2010 - 16:08

Uprawa jęczmienia browarnego Nie możesz przesadzić z azotem.A odmianę co roku nowa i nie kupuj Wanessy pod żadnym pozorem.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 18 lipiec 2010 - 16:33

Uprawa jęczmienia browarnego A ja mam takie pytanie w tym roku kupiłem materiał siewny jęczmienia Tocada - czyli browarny, ale u mnie na cele paszowe, narazie wygląda nienajgorzej, ciekaw jestem jak będzie sypał i pytanie do was czy odmiany typu browarnego mają mniejszy potencjał plonowania niż pastewne i czym dokładnie się różnią?

#5 Share tomi217

tomi217

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Muzyka,Technika rolnicza,Motoryzacja,itd

Napisany 18 lipiec 2010 - 16:35

Uprawa jęczmienia browarnego A stanowisko pod zasiew może byc np. po zbożach ozimych pod jary jeczmien browarny?
jak z cenami? i na jakich zasadach kontraktujecie i czy są jakieś progi minimalnej ilości ziarna.
A dlaczego nei brać odmiany Wanessa
Moje filmy: http://www.youtube.c...177&view=videos
Moje sprzęty:
U-1014
C-360 3P
C-330

#6 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7800 postów

Napisany 18 lipiec 2010 - 19:03

Uprawa jęczmienia browarnego Zasiałem 3 lata temu browar na kontrakt 18 ha Wanessy.Siałem pierwszy raz browar, ale trzeci raz jęczmień ozimy.Czyli coś wiedziałem o nim.Sprzedali mi Wanesse i po okolicy też.Niestety nie powiedzieli że z Wanessą trzeba uważać na mszycę w jesieni.Tak zaatakowały ją choroby grzybowe że przeorałem 5 ha a z reszty ukosiłem po 3 tony.Ale sprzedałem po 735 netto.Koło mnie spółdzielnie poorały po 60 i 80 ha i posiały jare,to też wyszło im po 3 tony jarego.Inne odmiany mieli to nie było problemu.Robili u nas badanie na AR w Wrocławiu to wyszło że bardzo wczesną wiosną jeszcze by się uratowało.Ta odmiana nie wyszła na północy Polski to ją dali na południe i to samo wyszło.

To co przeorałem to siałem 03-09 i po 140kg/ha,a te które resztę posiałem 13-14 września i 150 kg/ha to jakoś wyszły.Czyli nie warto się spieszyć z sianiem.Firma mówiła żebym siał 160 kg/ha ja trochę mniej posiałem.

#7 Share Kasta

Kasta

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 05 kwiecień 2014 - 18:40

Uprawa jęczmienia browarnego Witam , Mam zasiany Jęczmień Browarny i od pewnego czasu robi się żółty (na poprzeczniku tak jak by spalony opryskiem ) i jest bardzo słaby , nie wiem czym to może być spowodowane ;/ . Pryskałem Granstarem ( Opryskiwacz był dobrze wymyty ) . Może być to wina niskiej temperatury? Jutro postaram się wstawić jakieś zdjęcie . Z góry dzięki za odpowiedzi.

#8 Share lew908

lew908

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 452 postów
  • Zainteresowania:Sport , Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 05 kwiecień 2014 - 18:44

Uprawa jęczmienia browarnego Posiej mu siarczanu magnezu,
"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 05 kwiecień 2014 - 20:06

Witam , Mam zasiany Jęczmień Browarny i od pewnego czasu robi się żółty (na poprzeczniku tak jak by spalony opryskiem ) i jest bardzo słaby , nie wiem czym to może być spowodowane ;/ . Pryskałem Granstarem ( Opryskiwacz był dobrze wymyty ) . Może być to wina niskiej temperatury? Jutro postaram się wstawić jakieś zdjęcie . Z góry dzięki za odpowiedzi.

Tribenuron może powodować takie pożółknięcia. Jaka temperatura w dniu oprysku była? Przymrozek był?

#10 Share Kasta

Kasta

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 06 kwiecień 2014 - 08:28

Uprawa jęczmienia browarnego Tomazi3p - Pryskałem Granstarem i w ten dzień oprysku był przymrozek . Dojdzie jeszcze do siebie ten jęczmień ? Można zastosować jakieś inne odżywki ?

#11 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 06 kwiecień 2014 - 13:37

Uprawa jęczmienia browarnego Ogólnie twierdzi się że takie fitotoksyczne przebarwienia są okresowe i nie rzutują na plon, ale jeżeli doliczyć do tego np. stres wodny/pokarmowy to zniżka plonów gwarantowana. Ja bym poczekał kilka dni, jeżeli sytuacja by się nie poprawiła to użyłbym jakiegoś stymulatora typu Biogen/Asahi.

#12 Share aresss

aresss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 16 kwiecień 2014 - 20:52

Uprawa jęczmienia browarnego witam,Ja ma problem z jęczmieniem zrobil mi sie zółty (zaszalałem na za słabej ziemi)Przyczyne tego znam. I chciałbym go zaorac i posiac na tym kukurydzę i teraz mam pytanie bo opryskałem go juz na chwasty Chiselem 75 wg I czy to ni eprzeszkodzi mi w zasiewie kukurydzy ?

Pozdrawiam!

#13 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1069 postów

Napisany 08 grudzień 2016 - 20:37

koledzy potrzebuje pomocy przedstawi mi ktoś technologie uprawy wraz z kosztami jeczmienia browarnego?
np tak
nawozy ile czego i ile zł
nasiona xxzł
oprysk na grzyba ile razy i czym w jakiej kasie
oprysk na chwasta
plon 4-5t tyle miał kolega

i jeszcze jedno pytanie czy po kukurydzy i brokule jest sens siac? nie przekroczy białka?

Rolnik z powołania :-)

#14 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3233 postów

Napisany 08 grudzień 2016 - 20:39

Hmm chyba odpowiednio dobrać odmianę i nie przesadzić z azotem ot i browar?? 

#15 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1069 postów

Napisany 09 grudzień 2016 - 07:18

to mi pomogłes ja musze zdecydowac czy jęczmień browarny czy pszenica jara co posiac

widze ze nie pomozecie więc sam spróbuje
                                                    jęczmień                          pszenica jara
material siewny             150x200=300                                200x160=320
Nawozy PK podobnie wiec pomine
Nawozy N                  --------------------                               100kg N=300
Herbicydy   puma +granstar 200                             apyros + granstar 100
fungicydy  nie wiem czym licze 300zł/2 zabiegi               jeden zabieg 150zł
Skracanie chyba mozna odpuścic
paliwo i zbiór tak samo wiec nie licze polony ok 4t cena podobna. liczmy co bardziej sie opłaci
                          800                                                          870

więc wychodzi podobnie z mała kozyscia na jeczmień browarny. jak źle licze to mnie poprawcie

Edytowany przez Pajej, 09 grudzień 2016 - 07:41.

Rolnik z powołania :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#16 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3233 postów

Napisany 09 grudzień 2016 - 17:27

Wiecej nie powiem bo tyle wiem, ale i nie interesuje się tym. Sieję w tym roku jęczmień zamiast pszenicy bo mam lepszy zysk. 

Pszenica 170N, 2 razy grzyb bez parametrów poszła na paszę, plon 4t jedynie po rapsie ponad 6. 

Jęczmień ponad 6t, 120N raz grzyb.