Polecane posty

Piotrek6911    5

Mam pytanie złożyłem już wniosek o płatność i teraz chcę zrobić zmianę w tabeli 3.1 wielkość i struktura stada ponieważ rezygnuje z hodowli trzody i mam zamiar tylko utrzymać dwie maciory i prosiaki od nich i czy także muszę robić zmianę w tabeli 3.4 roczny obrót stada oraz w wielkości ekonomicznej i czy mogę taką zmianę zrobić ????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Zmianę można zrobić. Oprócz tego musisz napisać podanie do Dyrektora swojego OR.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaroWM    44

Panowie ja mam poważniejszy problem.

Dostałem decyzje o przyznaniu premii, w środę zawiozłem wszystkie dokumenty do OR.

Dzisiaj zajeżdżam na gospodarkę (mieszkam w innej miejscowości) żeby dokończyć sianie rzepaku, a ojciec wyskakuje z tekstem że nie da mi ciągnika bo dzień wcześniej nie przyjechałem rano tylko w południe i wyjeżdża mi z tekstami o spółce itp. itd.

Zabrałem ciągnik, prawie przejeżdżając ojca i pojechałem siać.

Na siebie mam tylko 2h reszta w dzierżawach na 10-11lat wraz z budynkami, ponieważ ojciec ma współwłasności z ciotką, na sprzęt mam umowę użyczenia.

Ojciec to alkoholik, który za ch..j nie ustąpi, teraz jak wszystko doprowadziłem do stanu używalności i zainwestowałem kupę pieniędzy, chce się brać za gospodarkę, a nawet na paliwo nie ma.

Co mam z nim zrobić? Sądzić się, zgłaszać gdzieś że utrudnia prowadzenie gospodarstwa?

 

Ojciec obrabiał 12h, w tej chwili mam podpisane umowy na 25h, nie mogę rzucić wszystkiego i plunąć mu w twarz.

są 2 wyjścia;

 

1. bierzesz ojca za mordę, gdy trzeźwy, sadzasz na d*pie i poważnie rozmawiacie. ustalacie kto, co, czym, gdzie i kiedy robi i tego się trzeba trzymać i nikt nikomu nie może się wtrącać (by nie napisać dosadniej).

 

2. gdy punkt nr 1 jest niemożliwy do spełnienia - trzeba wziąć totalny rozbrat z ojczulkiem. byłoby to gorsze wyjście pod względem kosztowym. musiałbyś płacić za usługi / pożyczanie sprzętu (lub kupić go za krocie i gdzieś trzymać). obrobiłbyś swoje 2 ha + swoje dzierżawy - po odliczeniu za sprzęt pewnie nie za dużo zostałoby kasy, także lepiej mimo wszystko dogadać się ze starym.

 

sądzenie czy skarżenie nie ma sensu, bo pogorszy sytuację i nic nie da...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toru    15

Ojca współwłasności też mam wydzierżawione, razem z budynkami.

Myślałem żeby oddać mu jego części z danej działki i niech sobie sam robi, będzie tego ze 3h, a pozostałe dzierżawy od rodziny będę uprawiał, gorzej jak zasieje a ten mi pod moją nie obecność zaorze czy coś podobnego, no i pozostaje problem dopłat, które muszę brać na siebie do MR. Podstawowy sprzęt i c-330 mam od dziadka z mamy strony, także wszystkiego nie muszę najmować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

moze mi ktoś podpowiedzieć czy umowy dzierżawy potwierdzone u notariusza trzeba przedstawiać w starostwie w geodezji żeby nanieśli zmiany? bo KRUS tego niby wymaga jeśłi chce się ubezpieczyc na podstawie takiej umowy, ale skoro mam część własnej ziemi i ubezpiecze się na podstawie swojej własnej ziemi to czy te dzierżawione działki muszę zgłosić do geodezji a potem do KRUS ?

czy ARiMR wymaga aby te umowy dzierżawy byly zatwierdzone w geodezji ?

 

jeszcze jedno: jeśli szwagier ma dopłaty do tytoniu a juz dawno go nie uprawia to czy jeśli mi część działek wydzierżawi to czy nie straci tych dopłat tytoniowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Agencja nie wymaga aby umowy były rejestrowane. Muszą być tylko poświadczone. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

A jak jest z REGONem dla rolnika? Urząd Skarbowy wymaga tego numeru, czy nie?

W Urzędzie Skarbowym określamy czy będę rozliczał się ryczałtem, czy też będę płatnikiem VAT?

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

REGON jest wymagany jeśli jesteś na VAT. W US zgłaszasz jeśli deklarujesz przejście na VAT. 

Edytowano przez freetaxi

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SZKOPSSON    41

ode mnie chcieli regon żeby mogli nadać mi nip, a potrzebne to było abym mógł rozliczyć akcyze za paliwo na siebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Panowie ja mam poważniejszy problem.

Dostałem decyzje o przyznaniu premii, w środę zawiozłem wszystkie dokumenty do OR.

Dzisiaj zajeżdżam na gospodarkę (mieszkam w innej miejscowości) żeby dokończyć sianie rzepaku, a ojciec wyskakuje z tekstem że nie da mi ciągnika bo dzień wcześniej nie przyjechałem rano tylko w południe i wyjeżdża mi z tekstami o spółce itp. itd.

Zabrałem ciągnik, prawie przejeżdżając ojca i pojechałem siać.

Na siebie mam tylko 2h reszta w dzierżawach na 10-11lat wraz z budynkami, ponieważ ojciec ma współwłasności z ciotką, na sprzęt mam umowę użyczenia.

Ojciec to alkoholik, który za ch..j nie ustąpi, teraz jak wszystko doprowadziłem do stanu używalności i zainwestowałem kupę pieniędzy, chce się brać za gospodarkę, a nawet na paliwo nie ma.

Co mam z nim zrobić? Sądzić się, zgłaszać gdzieś że utrudnia prowadzenie gospodarstwa?

 

Ojciec obrabiał 12h, w tej chwili mam podpisane umowy na 25h, nie mogę rzucić wszystkiego i plunąć mu w twarz.

Tak jak JaroWM napisał... Chociaż kiedyś trzeświejszy ojczulek jest i może udało by się pogadać jak z człowiekiem, jak nie to po prostu zgarnąć za fraki usadzić i tyle, ja osobiście tak bym zrobił (no właściwie zrobić chciałem tylko siostra przyhamowała...) masz umowę użyczenia to bierz sprzęt i nie przejmuj się, jak będzie bronił sprzętu- zwłaszcza jak będzie w stanie wskazującym wezwij policję i zaczynaj zbieranie chaczyków na niego. Jemu właściwie nic nie zrobią a Ty na przyszłość masz już łatwiej... Raz że może trochę załapie co jest grane i nie warto szarżować a dwa że w przypadku kolejnego incydentu panom policjantom nie trzeba tłumaczyć i w przypadku jakiejś konkretniejszej potyczki stoisz ze startu na wygranej pozycji przez co zaoszczędzisz sobie problemów na przyszłość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie w biznesplanie, żeby dostać te 2 pkt, inwestycja budowlana może być na cudzej działce/ ewentualnie współwłasności (chodzi o te 30% gospodarstwa co może być w dzierżawie lub innej umowie)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Inwestycja może być na działce stanowiącej własność albo przedmiot użytkowania wieczystego lub przedmiot dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu

Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego.

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin1832    3

stary PROW 2007-2013 i młody rolnik stary nabór

,jak wygląda sprawa dostosowania maszyn do wielkości gospodarstwa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no tak dzięki, niedoczytałem

 

W przypadku gdy biznesplan przewiduje inwestycję budowlaną, w ramach kwoty, o której mowa w ust. 6 pkt 2

lit. a, może być uwzględniona wyłącznie inwestycja, która będzie położona na gruntach stanowiących własność wniosko-
dawcy lub beneficjenta, przedmiot użytkowania wieczystego lub przedmiot dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu
Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego. :mellow:
 
ale są jeszcze chyba inwestycje: w zakresie innowacyjności za postęp biologiczny, organizację produkcji, nowoczesne technologie produkcji lub innowacyjny produkt – przyznaje się po 1 punkcie za każdy z tych obszarów, jednak nie więcej niż 2 punkty
 
i tu nie znalazłem jakiś szczegółów, co to ma i gdzie być..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xkrwpx3    0

Tak jak JaroWM napisał... Chociaż kiedyś trzeświejszy ojczulek jest i może udało by się pogadać jak z człowiekiem, jak nie to po prostu zgarnąć za fraki usadzić i tyle, ja osobiście tak bym zrobił (no właściwie zrobić chciałem tylko siostra przyhamowała...) masz umowę użyczenia to bierz sprzęt i nie przejmuj się, jak będzie bronił sprzętu- zwłaszcza jak będzie w stanie wskazującym wezwij policję i zaczynaj zbieranie chaczyków na niego. Jemu właściwie nic nie zrobią a Ty na przyszłość masz już łatwiej... Raz że może trochę załapie co jest grane i nie warto szarżować a dwa że w przypadku kolejnego incydentu panom policjantom nie trzeba tłumaczyć i w przypadku jakiejś konkretniejszej potyczki stoisz ze startu na wygranej pozycji przez co zaoszczędzisz sobie problemów na przyszłość

Moim zdaniem lepij polubownie zalatwic sprawe bo ojczulek może ci wypowiedzieć umower dzierżawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toru    15

Jak chodzi pijany to ma wszystko w d..... i bardziej da się z nim dogadać, gorzej jak jest trzeźwy i szuka dziury w całym bo nie ma za co się napić, to bierze się za gospodarkę wtedy.

Nie ma podstawy żeby wypowiedzieć umowę, a nawet jak to znalazłbym w zastępstwo inną działkę, tylko że budynki które dzierżawie są na jego i ciotki działce.

Ogólnie sytuacja jest beznadziejna bo za daleko mieszkam żeby od siebie dojeżdżać ciągnikiem na wszystkie działki. Sprzęt, nawozy, plony muszę trzymać u niego, a tam nie wiadomo co się będzie w takiej sytuacji działo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Nie. Skądże. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
_afro    0

Witam, wiadomo coś czy dołożą do młodego rolnika 2014 bo niewiele mi brakuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej123    17

mi tez niewiele brakuje wolalbym dostac w starym  naborze

zeby mi nie odzucili ladowarke przegubowej ile okolo musze wpisac opasow?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to nie ubezpieczyłeś się tylko złożyłeś dokumenty, póki nie dostałeś decyzji i nie opłaciłeś to nie jesteś ubezpieczony

i nie do końca września tylko do połowy, a mi wprost powiedzieli żebym w przyszły piątek dzwonił do nich i może już wydadzą decyzję.

no i nie wydadzą zaświadczenia bo nie jesteś ubezpieczony a masz jedynie złożone dokumenty co w żaden sposób nie jest wiążące ani jednoznaczne z ubezpieczeniem bo równie dobrze mogą wydać decyzję odmowną i wtedy dochodzenie swego cię czeka pamiętaj że to tylko nasz piękny kraj więc nie zakładaj niczego z góry ;)

 

Ja wcześniej byłem jako domownik więc nie mają podstawy żeby mnie nie ubezpieczyć jako rolnika. Nawet przelali wszystkie składki z konta brata u którego się ubezpieczałem na moje konto. Poza tym dzwoniłem do agencji i mówią że jeśli złoże wniosek o płatność i akt notarialny  to oni poczekają na to zaświadczenie z krus. Bo to nie moja wina że nie działa system. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek844xl    0

 

Witam. Co zrobic by móc starac się o premię? Za szkołę mam 0, ziemia 1...

Jak uzyskać dodatkowe punkty? Jakie są sposoby, każdy będzie dobry by uzbierać t ych punktów

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj