Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31554 odpowiedzi na ten temat

#1941 Share krzysiek55555666

krzysiek55555666

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Zainteresowania:Maszyny hodowla nowości

Napisany 03 grudzień 2010 - 18:09

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) @lukaszz110 ale to pytanie to chyba w dziale w sprawie Prow ??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 05:25
  •  

#1942 Share paul190

paul190

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 03 grudzień 2010 - 18:39

Czytam te wypociny niektórych i az odpycha od tematu
dobrze teraz pytanie z innej beczki :D

Dowiadywałem sie ze maszyne moge już zakupić u dilera przed złożeniem wniosku na MGR <zależy od ustaleniem> bo i tak płace gotówką
ale czy fakturę moge wystawić już 24godziny od zakończenia przyjmowania wniosków czyli dla pewności 30 stycznia 2011r żeby była ona dopuszczona do MGR
doradca u dilera powiada ze na maszyne mogą wystawić fakture już 24godziny po zamknięciu naboru na MGR zebym mógł odliczyć vat
a sporo tego vatu ponad 40tyś

i teraz pytanie do ludzi którzy sie troche na tym znają. Czy tak mogę zrobić ???? Czy muszę czekać do ... do czego ??? podpisania umowy ? rozpoczęcia rozmów w agenci ? zatwierdzenia wniosku po 40 dniach od naboru? jak wy to interpretujecie i jak robiliście? :)
Oczywiście pytanie do tych którzy już korzystali z MGR :)

i prosze nie róbcie tu SYFU!!!!!
bo aż źle sie czyta ten temat a moderator to chyba zapadł w sen zimowy ;)

dzieki za odpowiedz @krzysiekfarmer5 i @marecki171

Wg ustawy z 2007 roku:
paragraf 8.
ustęp 1. Pomoc przyznaje się w formie refundacji części kosztów:
punkt 3)
a) od dnia zawarcia umowy, a w przypadku kosztów stanowiących koszty ogólne - poniesionych nie wcześniej niż 1 stycznia 2007 roku
ustęp 2.Koszty ogólne poniesione przed dniem zawarcia umowy są ponoszone na wyłączne ryzyko wnioskodawcy. W przypadku nieprzyznania pomocy wnioskodawcy nie przysługuje roszczenie o zwrot tych kosztów.

Nowelizacja z 2008 roku:
paragraf 8 ustęp 2 otrzymuje brzmienie:
W przypadku przyznania pomocy do kosztów kwalifikowanych zalicza się również koszty ogólne poniesione przez wnioskodawcę przed dniem zawarcia umowy.

Nowelizacja z 2009 roku:
w § 8:
a) w ust. 1 pkt 3 otrzymuje brzmienie:
„3) poniesionych:
a) od dnia zawarcia umowy, je˝eli realizacja
zestawienia rzeczowo-finansowego operacji
w zakresie danego kosztu zostaΠa
rozpocz´ta nie wcze&Ecirc;niej ni˝ w tym dniu,
a w przypadku kosztów stanowi&agrave;cych
koszty ogólne — poniesionych nie wcze&Ecirc;niej
ni˝ dnia 1 stycznia 2007 r.,
;) ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. W przypadku przyznania pomocy do kosztów
kwalifikowalnych zalicza si´ równie˝ koszty
poniesione przez wnioskodawc´ przed dniem
zawarcia umowy, lecz nie wcze&Ecirc;niej ni˝
w dniu nast´puj&agrave;cym po dniu podania przez
Prezesa Agencji informacji, o której mowa
w § 15 ust. 8, je˝eli realizacja zestawienia
rzeczowo-finansowego operacji w zakresie
danego kosztu zostaΠa rozpocz´ta nie wcze&Ecirc;niej
ni˝ w dniu nast´puj&agrave;cym po dniu podania
przez Prezesa Agencji tej informacji.”;

Nowelizacja 2010 roku:
w § 8:
a) ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. W przypadku przyznania pomocy do kosztów
kwalifikowalnych zalicza się również
koszty poniesione przez wnioskodawcę
przed dniem zawarcia umowy, lecz nie
wcześniej niż w dniu podania przez Prezesa
Agencji informacji, o której mowa w § 15
ust. 10, jeżeli realizacja zestawienia rzeczowo-
finansowego operacji w zakresie danego
kosztu została rozpoczęta nie wcześniej niż
w dniu podania tej informacji.”,
:D po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:
„2a. W przypadku przyznania pomocy osobom
wspólnie wnioskującym do kosztów kwalifikowalnych
zalicza się wyłącznie koszty
zakupu maszyn lub urządzeń, poniesione
przez wnioskodawcę od dnia zawarcia
umowy z Agencją, jeżeli realizacja zestawienia
rzeczowo-finansowego operacji
w zakresie danego kosztu została rozpoczęta
nie wcześniej niż w tym dniu.”,

Cytaty z ustawy i późniejszych zmian.

#1943 Share tomash

tomash

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 03 grudzień 2010 - 19:46

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) @lukaszz110 jeżeli dobrze się orientuje to musisz najpierw podpisać umowę.
Po drugi tak logicznie myśląc to co zrobisz w wypadku gdy nie dostaniesz decyzji pozytywnej na MGR a sprzęt kupisz? Kase wydasz i ci nie zwrócą ;[
...Więc Protestuje, Więcej Nic Nie Wyhoduję!!! - Jestem Rolnik, Rolnik, Rolnik Sam W Dolinie... :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1944 Share lukaszz110

lukaszz110

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 482 postów

Napisany 03 grudzień 2010 - 20:24

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) heh ale ja tak czy tak to kupie dlatego kupuje juz teraz bo dostałem spory upust ;[ i mam dylemat z tym vatem
bo wiesz jak nie bedzie MGR to i tak to kupić musze :lol:
ale to nic czekam na RS najwyżej kasa pujdzie do dilera, ciągnik odbiore a jak podpisze umowe z ARiMR to w tedy wystawią fakturkę vat :lol:

@paul190 dzięki za te ustawy troche już zrozumiałem ale jeszcze bede szukał wyjścia

#1945 Share dc231

dc231

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 03 grudzień 2010 - 22:47

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Nie do końca tak jest. Realizacja inwestycji nie może się rozpocząc przed ogłoszeniem kolejności weyfikacji wniosków, a jak już zapłacisz to znaczy, że rozpocząłeś inwestycję przed terminem i pozamiatane.

czy po otrzymaniu decycji o przyznaniu premi można jeszcze zmienić w biznes-planie na co wydamy pieniądze

Tak. Można. Trzeba złożyc wniosek o zmianę zakresu wraz ze zmienionymi stronami wniosku oraz PRG. Po pozytywnej weryfikacji ARiMR wydaje decyzję zmieniającą.

Ja w ciągu 7 dni licząc od wczoraj mogę się zapoznać z aktami sprawy, po tym terminie myślę, że wydadzą decyzje...więc pozostaje czekać... :lol:

W niektórych województwach skończyły się już pieniądze na MR, ale wnioski i tak muszą byc dalej weryfikowane. Niestety nawet po pozytywnej weryfikacji formalnej i ekonomicznej można otrzymac decyzję odmowną. Do kolejności rozpatrywania wniosków liczyło się nie tyle, kto był na jakiej pozycji w komitecie kolejkowym, ale głównie jak szybko uzupełniał, bo podstawą weryfikacji była kolejnośc złożonego kompletnego wniosku.

mozesz składac  ;[ info najlepiej w odr oni pomogą Ci też we wniosku jeżeli,bedzie to konieczne.

Po info, to najlepiej do źródła czyli do ARiMR. NAjlepiej do osoby, która weryfikowała wniosek. W ORDach nie wszyscy się znają na wszystkim, a czasem tylko udają, że się znają.

kurde ciekawe z co tymi RS..... bo nie wiem co robic;/

Kiepska sprawa z tymi rentami, bo nie wiadomo, kiedy będzie nowelizacja rozporządzenia, a po niej jeszcze musi byc wydana decyzja. Na dzień dzisiejszy istnieje ryzyko, że listy rankingowe nie zostaną na czas zweryfikowane i nie wszyscy zdążą otrzymac decyzję przed naborem na MGR. Niestety gospodarstwa nie można przkazac, zanim ARiMR nie wyrazi zgody, bo nie przyzna renty.
Kompleksowe przygotowanie wniosków i prowadzenie spraw w ARiMR: woj. kujawsko - pomorskie

#1946 Share paul190

paul190

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 04 grudzień 2010 - 06:42

heh ale ja tak czy tak to kupie dlatego kupuje juz teraz bo dostałem spory upust ;[ i mam dylemat z tym vatem
bo wiesz jak nie bedzie MGR to i tak to kupić musze :lol:
ale to nic czekam na RS najwyżej kasa pujdzie do dilera, ciągnik odbiore a jak podpisze umowe z ARiMR to w tedy wystawią fakturkę vat :lol:

@paul190 dzięki za te ustawy troche już zrozumiałem ale jeszcze bede szukał wyjścia

Vat-em się nie martw. Problemem jest MGR i to czy się załapiemy. Jeżeli będziesz prowadził gospodarstwo i będziesz vat-owcem (piszesz że i tak musisz kupić tą maszynę), to i tak US odda Ci vat, tylko po przepisaniu gospodarstwa wypełnij papiery do US abyś był vat-owcem i dopiero kup maszynę (niech wystawią fakturę).
Więc aby otrzymać zwrot podatku vat nie musisz dostać MGR.

#1947 Share rafftti

rafftti

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 345 postów

Napisany 04 grudzień 2010 - 09:24

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam. Może mi ktoś odpowiedzieć jak wygląda sprawa z tym dzierżawieniem części gosp. od osoby prywatnej? Mianowicie moja pani dostała decyzje o przyznaniu premii MR i teraz przepisujemy. Rodzice jej przepisują 6 ha no i moi mają jej przepisać 2,5, ale może moi rodzice by jej wydzierżawili to pole i czy trzeba robić jakieś poprawki we wniosku?????

#1948 Share 1piotr1

1piotr1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 04 grudzień 2010 - 09:25

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) lukasz110 po prostu bierzesz sprzęt i go użytkujesz , a fakturę bierzesz od dealera jak podpiszesz umowę MGR i tyle.... kwestia tylko dogadania się z dealerem.... ;[ tylko ty już tak wszystko pozałatwiałeś a rentę ojciec dostał :lol:

#1949 Share max2505

max2505

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 04 grudzień 2010 - 10:21

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Wlkp: poprawki 2.11; decyzja pozytywna nr 6XX 30.11; otrzymana 3.12

#1950 Share dc231

dc231

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 04 grudzień 2010 - 11:29

Witam. Może mi ktoś odpowiedzieć jak wygląda sprawa z tym dzierżawieniem części gosp. od osoby prywatnej? Mianowicie moja pani dostała decyzje o przyznaniu premii MR i teraz przepisujemy. Rodzice jej przepisują 6 ha no i moi mają jej przepisać 2,5, ale może moi rodzice by jej wydzierżawili to pole i czy trzeba robić jakieś poprawki we wniosku?????

Nie wiem, co ująłeś w PRG, więc trudno odpowiedziec na to pytanie, bo nie mam zielonego pojęcia, co jest w Twoich papierach. NAjprawdopodobniej będziesz jednak musiał złożyc wniosek o zmianę warunków operacji, ale to zazwyczaj tylko formalnośc jak już masz decyzję przyznającą MR.

lukasz110 po prostu bierzesz sprzęt i go użytkujesz , a fakturę bierzesz od dealera jak podpiszesz umowę MGR i tyle.... kwestia tylko dogadania się z dealerem.... ;[ tylko ty już tak wszystko pozałatwiałeś a rentę ojciec dostał :lol:

Najważniejsza kwestia w tym wszystkim jest taka, że daty na papierach muszą byc późniejsze, niż data ogłoszenia kolejności rozpatrywania wniosków. Jak przy wniosku o płatnośc się wyda, że kupiłeś przed tym terminem, to możesz wogóle kasy za tą maszynę nie otrzymac. Ale jest kilka metod ominięcia tego w prosty sposób, tylko dealer musi byc uczciwy i nastawiony na stałego klienta, więc przy odrobinie dobrych chęci można maszynę już teraz kupowac - oczywiście na własną odpowiedzialnośc.
Kompleksowe przygotowanie wniosków i prowadzenie spraw w ARiMR: woj. kujawsko - pomorskie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1951 Share aadam

aadam

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 04 grudzień 2010 - 13:59

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) dwa tygodnie i trzy dni od złożenia wniosku o płatność i pieniążki na kącie ;[ województwo mazowieckie

#1952 Share rafftti

rafftti

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 345 postów

Napisany 04 grudzień 2010 - 14:12

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam. Może mi ktoś odpowiedzieć jak wygląda sprawa z tym dzierżawieniem części gosp. od osoby prywatnej? Mianowicie moja pani dostała decyzje o przyznaniu premii MR i teraz przepisujemy. Rodzice jej przepisują 6 ha no i moi mają jej przepisać 2,5, ale może moi rodzice by jej wydzierżawili to pole i czy trzeba robić jakieś poprawki we wniosku?????

#1953 Share lukaszz110

lukaszz110

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 482 postów

Napisany 04 grudzień 2010 - 17:43

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) heh dzieki za chłopaki za odpowiedzi :lol:

@paul190 wiem ze vat moge dostać bez MGR ale ja chce to i to załatwić :lol:

@1piotr1 z dilerem tak uzgodniłem dla niego ważne zeby miał kase a ja żebym miał ciągnik i po wszystkim faktura

@dc231 wiem ze daty na fakturach mają byc po zamknięciu naboru ale najlepiej poczekać do podpisania umowy
a nic sie nie wyda ze maszyne kupiłem wcześniej bo ja o tym wiem i doskonale diler
co do dilera to zna mnie a ja jego bo już dużo kasy u niego zostawił mój tato i wujek a ja załatwiam wszystko i tak z tatą
więc nie ma obaw ;[

@1piotr1 myśle ze dostanie ale to na 100% :) bo nie po to pracował tyle lat zeby nie skorzystać a areał nie mały więc damy rade

#1954 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 04 grudzień 2010 - 18:18

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) W miare zagłębiania się w temat MR coraz bardziej odżuca mnie od tego programu :lol:

Czy to prawda ze jesli ziemię przepisuje mi osoba która nie jest z rodziny (rodzic/opiekun itp.) to musi to byc powierzchnia większa niz srednia krajowa / srednia wojewódzka ? wydaje mi sie to absurdalne jesli to prawda ;[

Czy ktoś wie w jakim terminie ruszy nabór w roku 2011 ? jesli nie to kiedy i gdzie bedzie to ogłoszone ?

Czy przy zamiarze posiadania (juz wiem ze najpierw wniosek , póżniej przepisanie ziemi) 11 ha i uprawianiu tylko zbóż jest szansa osiągnięcia wymaganego ESU do MR ?

Wziąłem sie i czytam temat od początku ....

ZAKUPIĘ KOSIARKĘ ROTACYJNĄ FAMAROL 1,65M

WYŁĄCZNIE WOJĘWÓDZTWO LUBELSKIE .

#1955 Share PetrCech22

PetrCech22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 04 grudzień 2010 - 19:38

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) majac 3 miesiace , nagle sie obudzili ze chca dla wiekszej liczby osob dac rente..... pewnie nie maja pieniedzy na to....... ehhh

nie jedna osoba chciala MR , RS i MGR zalatwic naraz........... malo komu sie uda zdarzyc zalatwic wszystko.

#1956 Share Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Disco Polo :D

Napisany 04 grudzień 2010 - 19:48

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Jesli dalej beda opoźniac decyzje ws. Rent to nikt nie dostanie MGR :(
@Pawlus224 Jesli nabór bedzie to ogloszony zostanie na stronie internetowej ARiMR. Nie ma jakiejs sztywnej granicy ile musisz miec ESU na MR, jesli masz powyzej 3 ha pola to mozesz sie o to ubiegac, a jesli nie masz sredniej wojewódzkiej musisz sie zobowiązać ja uzupełnic w ciagu 3 lat :)
Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

#1957 Share krzysiek55555666

krzysiek55555666

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów

Napisany 04 grudzień 2010 - 20:25

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) widzicie ja już mam kasę za młodego w drodze a na MGR nie mogę choć bym chciał bo nie ma środków w moim woj dla nie mleczarzy . A wy też nie musicie od razu wszystkiego powoli może będą jakieś kolejne nabory na MGR

#1958 Share krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • rank
  • 1126 postów

Napisany 04 grudzień 2010 - 20:35

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) @krzysiek55555666
długo czekałeś na pieniądze po wysłaniu wniosku o płatność?
red power

#1959 Share krzysiek55555666

krzysiek55555666

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów

Napisany 04 grudzień 2010 - 21:01

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) papiery wysłałem 19 listopada i do dzisiaj jeszcze kasy nie ma . Ale myślę że w tym tygodniu już będzie na koncie :(

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1960 Share dc231

dc231

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 04 grudzień 2010 - 22:22

W miare zagłębiania się w temat MR coraz bardziej odżuca mnie od tego programu :)

Czy to prawda ze jesli ziemię przepisuje mi osoba która nie jest z rodziny (rodzic/opiekun itp.) to musi to byc powierzchnia większa niz srednia krajowa / srednia wojewódzka ? wydaje mi sie to absurdalne jesli to prawda :(

Czy ktoś wie w jakim terminie ruszy nabór w roku 2011 ? jesli nie to kiedy i gdzie bedzie to ogłoszone ?

Czy przy zamiarze posiadania (juz wiem ze najpierw wniosek , póżniej przepisanie ziemi) 11 ha i uprawianiu tylko zbóż jest szansa osiągnięcia wymaganego ESU do MR ?

Wziąłem sie i czytam temat od początku ....

Przy 11 ha pszenicy ozimej w wychodzi ESU 2,61. O terminie w 2011 roku jeszcze nawet nikt nie myśli, bo jeszcze przed nami renty i nabór na MGR - a później jeszcze weryfikacja. Zresztą będzie nowelizacja rozporządzenia i nie wiadomo jakie będą warunki na MR w 2011 r.