Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31598 odpowiedzi na ten temat

#18521 Share jaroWM

jaroWM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 08:58

a na zkup ziem agencja raczej wydaje zgody ? i zmiana taiego wnisoku ile moze kosztowac ? a czy moge kupic ziemie od osoby takiej co kiedys brala MR ale jeszcze te 5 lat sie nie skonczylo bo ta osoba by mi sprzedala tu dzialke bo tu ma daleko a w zamian kupi sobie kolo domu przez miedze to moze byc tak ?

mi Agencja zmieniła bez problemu PRG z zakupu ciągnika na zakup ziemi. zmiana wniosku nic nie kosztuje - tylko dostarczyć nowy PRG i zmienione strony z wniosku o przyznanie pomocy  i pismo przewodnie z uzasadnieniem - czyli kilka papierków. do 2 tygodni przychodzi odpowiedź pocztą.

a czy tej osobie 5 lat zobowiązania mija zanim Tobie miną 3 lata od wypłaty pomocy, czy po tym terminie?

bo jeśli np, te 5 lat mija jej w 16 roku, Ci 3 lata mijają w 18 - to można (oczywiście po zaakceptowaniu Twojej zmiany przez Agencję, on by nic nie musiał zmieniać) podpisać z tym typem umowę przedwstępną, a docelowy akt po wygaśnięciu jemu zobowiązania - np. w 2016... tylko, czy typ chciałby czekać?

to, że działka brała udział kiedyś  w MR nie powinno stanowić problemu, bo w żadnym rozporządzeniu raczej na ten temat słowa nie było. tak było tylko przy maszynach kupowanych na PROW - nie można było używki kupić od kogoś, kto brał kasę z Prow-u na nią.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 04:22
  •  

#18522 Share marjanmeme

marjanmeme

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 08:59

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Na VAT trzeba przejść PRZED zakupem maszyny. Do tego potrzebny jest nip i regon. A stawki za zwrot do materiału siewnego mają sie zmniejszyć

#18523 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 09:00

Jeżeli jesteś rolnikiem ryczałtowym to nie potrzebny Ci numer NIP w tym momencie. PESEL Ci wystarczy. Jeżeli będziesz chciał przejść na VAT to wtedy idziesz do US i tam wypełniasz dokument VAT-R. Według mnie musisz to zrobić przed zakupem maszyny - mój tata tak zrobił. Ale pewny nie jestem. W każdym razie ja tak zamierzam też zrobić jak dostanę dotację.

mozesz odliczyc vat od rzeczy kupionej przed przejsciem na vat. Oczywiscie pod pewnymi warunkami.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#18524 Share Danielson89

Danielson89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 09:12

To dzierżawcy mogą zapomniećo przejsciu na vat. Skoro potrzebny jest regon a do tego zaświadczenie zgminny o płaceniu podatku rolnym to bez szans, bynajmniej u mnie tak jest.. Chciałem na siebie podatek brać alenie ma takiej opcji..

#18525 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 799 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 09:23

Na VAT trzeba przejść PRZED zakupem maszyny. Do tego potrzebny jest nip i regon. A stawki za zwrot do materiału siewnego mają sie zmniejszyć

gdzieś czytałem, że przy zakupie na przykład ciągnika przejdzie jak się będzie na Vacie od momentu rejestracji

KE miała czas do dziś chyba, kolego freetaxi słyszałeś już coś na temat tych 23mln euro

#18526 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 09:32

W trasie jestem. Nie mam jak zadzwonić nawet bo ochrypłem i ledwo mówię.

Edytowany przez freetaxi, 23 styczeń 2015 - 16:09.

#18527 Share BobsMF

BobsMF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 23 styczeń 2015 - 09:47

Jeśli Komisja w ciągu 4 miesięcy nie poinformuje państwa członkowskiego o swoim stanowisku, zmiany uznaje się za przyjęte.

#18528 Share Rado9990

Rado9990

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,motoryzacja,muzyka

Napisany 23 styczeń 2015 - 10:13

ja kiedyś w Agrobiznesie ( około 1.5 miesiąca temu ) słyszałem jak sie wypowiadał M.Sawicki i wtedy ujawnił że prawdopodobnie 80 mln eur przeznaczy na mr. jesli ke sie zgodzi. nawet jeżeli to i tak mnie nie obejmie bo jestem na 134.. miejscu

A jeśli by faktycznie przesuneli te 80 mln euro to na ile wniosków by to dokładnie wystarczyło ? bo ja jestem na 1106* miejscu i nie wiem czy mieć jeszcze jakąkolwiek nadzieje :)

#18529 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 799 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 10:34

Rado9990 jak podobna procentowo ilość jak w poprzednich naborach wnioskodawców nie złoży wniosku o płatność do końca tych 180 dni i dołożą jeszcze te 34mln, to możesz być dobrej myśli kolego

BobsMF, wiem kolego jak to wygląda, bardziej mi chodziło czy agencja już coś w tej kwestii działa, czasu na rozliczenie  starego PROW coraz mniej, więc powinni się śpieszyć z aktualizacjami

Edytowany przez majkel207, 23 styczeń 2015 - 10:44.

#18530 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 23 styczeń 2015 - 10:39

nip kolego jeśli dobrze znam przepisy to mogłeś sobie wcześniej wyrobić bo nip tak samo ja pesel możesz mieć od dziecka. ja przynajmniej mam od 10 lat ( a mam lat 24 jutro ) ( ale nie wiem czy dobrze mówie )

Z nipem to może kiedyś tak było, bynajmniej kwiecień/maj/2014 dostałem w US informacje że nie mogę sobie wyrobić, jeśli będę miał gospodarstwo to wtedy jak najbardziej. W tej chwili ważny jest pesel, jeśli ktoś żąda numeru nip to po prostu z własnej niewiedzy.

Kolejne:

http://www.farmer.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/minister-sawicki-o-prow-2014-20120,55153.html

''Niemniej celem resortu rolnictwa jest uruchomienie jeszcze w II kwartale tego roku najważniejszych działań inwestycyjnych.''

Kolejne głoszenie obietnic aby coś się działo.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#18531 Share Mosull

Mosull

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 11:01

To dzierżawcy mogą zapomniećo przejsciu na vat. Skoro potrzebny jest regon a do tego zaświadczenie zgminny o płaceniu podatku rolnym to bez szans, bynajmniej u mnie tak jest.. Chciałem na siebie podatek brać alenie ma takiej opcji..

Jest możliwość przejść na VAT jeśli jest się dzierżawcą, bez ziemi na siebie. Ja mam taki przypadek i już jestem na Vacie. Do Urzędu statystycznego dostarczyłem kopie umów dzierżaw i to już wystarczyło by nadali REGON. 

#18532 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 11:47

witam ponownie. Czy mojego taty siostra to jaki stopień pokrewieństwa dla mnie? Mogę od niej kupić działkę na MR?

#18533 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5203 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 12:42

Jeżeli jesteś rolnikiem ryczałtowym to nie potrzebny Ci numer NIP w tym momencie. PESEL Ci wystarczy. Jeżeli będziesz chciał przejść na VAT to wtedy idziesz do US i tam wypełniasz dokument VAT-R. Według mnie musisz to zrobić przed zakupem maszyny - mój tata tak zrobił. Ale pewny nie jestem. W każdym razie ja tak zamierzam też zrobić jak dostanę dotację.

Z nipem to może kiedyś tak było, bynajmniej kwiecień/maj/2014 dostałem w US informacje że nie mogę sobie wyrobić, jeśli będę miał gospodarstwo to wtedy jak najbardziej. W tej chwili ważny jest pesel, jeśli ktoś żąda numeru nip to po prostu z własnej niewiedzy.

nie siejcie fermentu, mi powiedziano to samo w US, po drodze każdy się dziwił że biore faktury na pesel, a jaja wyszły jak trzeba było się rozliczać z faktur za paliwo. A co do faktur wziętych na ojca, to ich nie zaliczą

KS Falubaz

#18534 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 23 styczeń 2015 - 12:58

@Matey coś źle napisałem?? Bo nie rozumiem

#18535 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 14:34

mi Agencja zmieniła bez problemu PRG z zakupu ciągnika na zakup ziemi. zmiana wniosku nic nie kosztuje - tylko dostarczyć nowy PRG i zmienione strony z wniosku o przyznanie pomocy  i pismo przewodnie z uzasadnieniem - czyli kilka papierków. do 2 tygodni przychodzi odpowiedź pocztą.

a czy tej osobie 5 lat zobowiązania mija zanim Tobie miną 3 lata od wypłaty pomocy, czy po tym terminie?

bo jeśli np, te 5 lat mija jej w 16 roku, Ci 3 lata mijają w 18 - to można (oczywiście po zaakceptowaniu Twojej zmiany przez Agencję, on by nic nie musiał zmieniać) podpisać z tym typem umowę przedwstępną, a docelowy akt po wygaśnięciu jemu zobowiązania - np. w 2016... tylko, czy typ chciałby czekać?

to, że działka brała udział kiedyś  w MR nie powinno stanowić problemu, bo w żadnym rozporządzeniu raczej na ten temat słowa nie było. tak było tylko przy maszynach kupowanych na PROW - nie można było używki kupić od kogoś, kto brał kasę z Prow-u na nią

no tak a jakby on wpisal inna dzialke sobie np ojciec  by mu przepisal taka dzialke o takej samej powierzchni albo wiekszej lub by dokupila taka dzialke a nawte wieksza niz tu to by mogl wczesniej sprzedac ? no bo jak do 2016 roku czekac to jak kredyt wziasc na ta ziemei bo i tak musialbym dobrac kredytu bo z samego mr to nawet mowy nie ma zeby to kupic musze kredytu dobrac ze 150 moze wiecej

#18536 Share lesbycool

lesbycool

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 295 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 23 styczeń 2015 - 15:45

to jak będą wołać za stacji do faktury nip to ja mam im podawać pesele ? xd po**** to jak paka gwoździ

Edytowany przez Matey, 23 styczeń 2015 - 15:51.
7 dni urlopu za wulgaryzmy

#18537 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5203 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 15:55

@Matey coś źle napisałem?? Bo nie rozumiem

no może nie dokońca się zrozumieliśmy, w każdym bądź razie potrzebujesz NIP żeby prowadzić gospodarstwo

KS Falubaz

#18538 Share rolnik1992-1992

rolnik1992-1992

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 16:03

tak dokładnie mam jeszcze 35 dni na złożenie kompletnego bez poprawek wniosku o płatność  już dawno bym to zrobił gdyby mnie KRUS cały czas nie blokował który nie potrafi przez 32 dni wystawić decyzji i zaświadczenia o ubezpieczeniu mam dwa wyjścia iść do kierownika placówki i powiedzieć jak sprawa stoi albo uderzyć jeszcze wyżej przejechać się 60 kilometrów i iść do dyrektora regionalnego i poskarżyć się na jedną terytorialna placówkę tylko boje się jak uderzże do głównego dyrektora żeby mi to czasem jeszcze bardziej nie zaszkodziło :/

a dzwoniłem do oddziału regionalnego to powiedzieli mi że oni takie sprawy załatwiają w ciągu 3 dni a ja należę pod konkretny teren i muszę tam to załatwiać w placówce terytorialnej :/

właśnie dzisiaj załatwiłem całe sprawy z krusem byłem u kierownika placówki terenowej i powiedziałem że jak mi dzisiaj nie wystawią decyzji o ubezpieczeniu i zaświadczenia dla ARIMR o podleganiu ubezpieczeniu z tytułu rolnika w pełnym zakresie to zaraz biorę samochód  i jadę 60 kilometrów do dyrektora krusu regionalnego ich podp*****ć co się u nich wyprawia a kierownik na to zaraz wszystko zrobimy panu i trochę poczekałem i wszystko było gotowe i zapłaciłem składkę za ubezpieczenie w pobliskim banku bo oczywiście u nich w placówce nie ma kasy pokazałem że jest opłacona składka i wydali zaświadczenie dla ARIMR i teraz mogę jechać składać wniosek o płatność wybieram się w poniedziałek złożyć ten wniosek o płatność :D

Edytowany przez Matey, 23 styczeń 2015 - 16:07.
7 dni urlopu za wulgaryzmy

#18539 Share mariuszs22

mariuszs22

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 16:05

Czy żona może być pełnomocnikiem męża jako młodego rolnika?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#18540 Share Aganesst

Aganesst

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 16:10

no może nie dokońca się zrozumieliśmy, w każdym bądź razie potrzebujesz NIP żeby prowadzić gospodarstwo

Co Ty za głupoty wypisujesz. Założyłem gospodarstwo w tym roku i jako rolnik ryczałtowy posługujesz się nr PESEL. Jak bd przechodził na VAT to wtedy potrzebny jest Ci NIP. Nie mieszajcie ludziom w głowach. Faktury przecież Tobie wystawiają, a nie Ty komuś. No chyba, że jesteś VATowcem to wtedy prowadzisz ewidencję zakupów i sprzedaży....