Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31598 odpowiedzi na ten temat

#18321 Share mich89

mich89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 18 styczeń 2015 - 21:37

Zitro no widzisz nie ma to jak z ludzi debili robić :/ W jakim kraju my żyjemy? Jutro z czystej ciekawości przejadę się od sasiedniej gminy i się zapytam czy np. oni w takiej sytuacji by wystawili. Ale pokieruje się tutaj wspomnianymi radami żeby poprosić o odmowę z uzasadnieniem prawnym na piśmie... Nie będę tego sam przeliczał... A najlepsze że mojemu ojcu też nie chcieli wydać na poszczególne działki mimo że jest właścicielem... Tylko na cale gospodarstwo :D :D :D Cuda na kiju...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 08:15
  •  

#18322 Share lesbycool

lesbycool

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 295 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 18 styczeń 2015 - 21:57

witam mam pytanie kto powinien składać wniosek na działki którymi są obsiane materiałem kwalifikowanym i czy ogóle otrzymam zwrot bo to się ma tak faktura za materiał siewny jest wystawiona na ojca a te działki co są nim obsiana zostały mi przepisane miesiąc temu i tak samo mam z zwrotem za ropę mam faktury za ropę na ojca i jedna faktura jest na mnie ale bez nipu bo narazie nie posiadam a cała ziemia została przepisana na mnie i czy ogóle mogę się ubiegać o te zwroty ?

Edytowany przez lesbycool, 18 styczeń 2015 - 22:07.

#18323 Share Optimus

Optimus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów
  • Zainteresowania:ziemia woda -halucynacja hemoglobina taka sytuacja :)

Napisany 18 styczeń 2015 - 23:08

mam takie pytanie dostałem premie w listopadzie ub roku w chwili składania wniosku zaczynalismy załatwiac pozwolenia na budowę obory ktore były na moją mame po otrzymaniu kasy załozyłem dach na tej oborze zalezało mi aby go okryć przed zima mam faktury na konstrukcje płyte warstwową i świetlik potem zaczołem przenosi pozwolenia z mamy na mnie udało sie wszystko załatwione ,w biznesplanie wpisałem zakup ciagniika z ładowaczem ale jesli to mozliwe to chciał bym aby tymi kosztami był owy dach dodam ze wszystkie faktury sa wystawione juz po przelewie jak to ująć w biznesplanie i jakie beda potrzebne papiery jakies swiadectwa jakości certyfikaty tego materiału zalezy mi aby to zrobić bo finansowo nie chce sie nadwyreżyć przez zakup ciagnika bo jak wiadomo budowa duzo kasy pochłoneła za wszystkie podpowiedzi dziekuje i licze równiez na kolegę freetaxi pozdrawiam:)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#18324 Share pablo21

pablo21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 10:15

Uważam, że będzie mało wniosków i dopiero w tym naborze widzę szansę dla siebie.

Zauważyłem 2 rzeczy:

1. U mnie lokalnie prawie wszystkie osoby, które kojarzę i składały wnioski w większości, we własnych gospodarstwach w sprawie podejmowania decyzji mają tyle, że najwyżej o czym decydują maksymalnie, to w które miejsce odłożyć grabie ( nie termin zasiewu,czy dawki lub ilość zakupionego nawozu) 

i obecne przez wnioski były składane tylko w formie wydzierżawienia od rodziców ziemi, a oddanie młodemu ziemi na własność i kierowania nim, nie wchodzi  w grę.

2. W mniejszych gospodarstwach dochodzi kwestia dogadania się już na tym etapie w sprawach majątkowych z rodzeństwem, bo jak by nie było ziemia przechodzi całkowicie na własność i w przypadku tych mniejszych, czyli w większości gosp. zwłaszcza w lubelskim te 70%min.w. to często całe gospodarstwa.

Dokładnie tak tez sie pod tym podpisze bo jakby nie patrzec przepisy poszły sporo w góre w porównaniu z poprzednim naborem. Nawet 70% własności min czyli przykładowo 7,5ha to dla bardzo duzej ilości bedzie nie do przejscia do tego dochod na poziomie 13 tys euro to tez nie jest wcale mało albo trzeba miec duzo pola pod zasiewami albo sporą hodowle bo inaczej sie nie da. W lubelskim przeliczałem pod siebie to zeby tak lekko sie załapac przy roślinnej ponad prog czyli mniej wiecej 14 tys euro musze miec 35ha a to jest naprawde duzo w porównaniu z tym ze w poprzednich naborach ludzie majacy po 7ha dostawali premie.

A nawiązujac do punktu 1 to naprawde niewiele jest osob w Polsce które same z siebie przejmuja gospodarstwo lub je tworza i sami wszystko ustalaja tylko zwykle rodzice karzą brać to biorą zreszta przy składaniu wniosku w poprzednim naborze widziałem ze duza czesc przychodzi z rodzicami itd. Nie mówie ze to jest złe bo pozniej tacy ludzie moga przejac gospodarstwa i pracowac ale ja jednak uważam ze młody rolnik powinien sam decydowac i miec troche pojecia o tym co robi wkoncu z tego ma w przyszłości zyc.

#18325 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 10:36

@pablo21, niekoniecznie musi z tego w przyszlosci zyc. Po 5 latach bodajze moze wszystko sprzedac i gdzies indziej isc do pracy i jest to calkiem rozsadne wyjscie przy malym areale.

#18326 Share zetzetor

zetzetor

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 10:48

widzę, że ,,Młody....." cieszy sie nie samowitą popularnością.

Teraz będą nowe wytyczne do PRWO 2014-2020 więc pewnie będzie nowy Galimatias. Co prawda większość zapisów/wymogów ma zostać ta samo co w poprzedniej edycji ale mają dojść nowe.

#18327 Share pablo21

pablo21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 10:50

No patrzac na to z tej strony to tak, bo jak ktos ma niewielki areał, małe mozliwości rozwoju lub poprostu brak checi do pracy w gospodarstwie to akurat takie sytuacje tez sie zdarzaja na pewno.
I ja uwazam ze dobrze iz próg troche podniesiony został ale mimo wszystko tak zeby był dostepny dla wiekszosci.

Co do postu wyżej przeciez juz jest nowy projekt PROW i sporo sie zmienia wzgledem poprzedniego naboru tylko zapisów krajowych nie ma jeszcze i nie wiadomo kiedy będa.

#18328 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 11:33

A jeśli kupiłem talerzówkę i myjkę ciśnieniową i płaciłem gotówką nie przelewem to mogę to ująć w biznesplanie czy wszystko musi być przelewem?

#18329 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 11:37

Może być gotówka o ile masz FV. Tylko zastanawiam się nad tą myjką ciśnieniową, czy Ci to przejdzie. 

#18330 Share Nickk

Nickk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 14:56

Free, wniosek o płatność złożony 5-6 grudnia, poprawki koło 15 grudnia. 60 dni liczy się od tego 5-6 czy od daty "ostatniej poprawki" ?

Masz jakieś przewidywane daty następnych transzy? ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#18331 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 15:07

Raczej od poprawki chociaż rozporządzenie tego nie definiuje dokładnie. Co do terminów się nie wypowiadam. Jedni się wstrzelali, drudzy nie więc nie wiem czy to jest wiarygodne.

#18332 Share czyzyk85

czyzyk85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 15:45

czy jest możliwe coś takiego, by wziąć traktor czyli 150000 w kredyt i rozliczyć się tym samym z młodego rolnika? wtedy ta stówka przydała by mi się na rozpoczętą budowę domu

#18333 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 15:58

Kolego nikt nie wnika za jakie pieniądze kupiłeś. Masz mieć jedynie dokumenty na podstawie, których będziesz mógł się rozliczyć z premii. 

#18334 Share czyzyk85

czyzyk85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 16:06

a przy zakupie ciągnika rozliczam się na podstawie  faktury?

#18335 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 16:07

Dokładnie.

#18336 Share ErykMastalarek

ErykMastalarek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 16:20

Uważam, że będzie mało wniosków i dopiero w tym naborze widzę szansę dla siebie.

Zauważyłem 2 rzeczy:

1. U mnie lokalnie prawie wszystkie osoby, które kojarzę i składały wnioski w większości, we własnych gospodarstwach w sprawie podejmowania decyzji mają tyle, że najwyżej o czym decydują maksymalnie, to w które miejsce odłożyć grabie ( nie termin zasiewu,czy dawki lub ilość zakupionego nawozu) 

i obecne przez wnioski były składane tylko w formie wydzierżawienia od rodziców ziemi, a oddanie młodemu ziemi na własność i kierowania nim, nie wchodzi  w grę.

2. W mniejszych gospodarstwach dochodzi kwestia dogadania się już na tym etapie w sprawach majątkowych z rodzeństwem, bo jak by nie było ziemia przechodzi całkowicie na własność i w przypadku tych mniejszych, czyli w większości gosp. zwłaszcza w lubelskim te 70%min.w. to często całe gospodarstwa.

Masz rację, przy poprzednich zasadach bardzo ciężko było się przebić, bo dużo było wyłudzeń na dzierżawy, każdy kto tylko mógł dogadywał się z sąsiadem i dzielił premię tworząc sztuczne tymczasowe gospodarstwa na 5 lat. Stąd aż 24 tys. wniosków. Teraz będzie to trochę utrudnione, ale moim zdaniem wymagane 70% deklarowanych gruntów na własność to trochę mało, myślę, że 90% załatwiłoby sprawę.

A nawiązujac do punktu 1 to naprawde niewiele jest osob w Polsce które same z siebie przejmuja gospodarstwo lub je tworza i sami wszystko ustalaja tylko zwykle rodzice karzą brać to biorą zreszta przy składaniu wniosku w poprzednim naborze widziałem ze duza czesc przychodzi z rodzicami itd. Nie mówie ze to jest złe bo pozniej tacy ludzie moga przejac gospodarstwa i pracowac ale ja jednak uważam ze młody rolnik powinien sam decydowac i miec troche pojecia o tym co robi wkoncu z tego ma w przyszłości zyc.

Duża część przychodziła nie z rodzicami, tylko z sąsiadami z którymi się dogadywali na podział premii.

Zgadzam się z wnioskiem, że te działanie skierowane jest do ludzi wiążących przyszłość z rolnictwem, a nie tych którzy nie wiedzą czy chcą być piekarzami, listonoszami czy fryzjerami, dlatego 90% własności z deklaracji przesiałaby tych niezdecydowanych i mogliby startować w następnym naborze, po pozbyciu się wątpliwości.

#18337 Share _afro

_afro

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 17:04

witam, czy coś wiadomo o dodatkowych funduszach na MR dodali coś względem tych niecałych 8 tyś?

#18338 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 17:05

Jeszcze nie ma żadnych informacji w tej kwestii.

#18339 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 799 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 17:40

ale to już kwestia dni

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#18340 Share pedro2

pedro2

Kupię słomę w belach w promieniu 100km od Łomży. Usługi transpor

• Members
  • PipPipPip
  • 1143 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 18:27

A nie będzie problemu w przypadku gdy kupię maszynę o 40 cm szer. roboczej węższą?? Wpisałem 2.65m a teraz chcę wziąć 2.25m obejdzie się bez zmian? I wtedy zmieścił bym się w zadeklarowanej cenie 27 tys, bo dodatkowo przy 2.65m musiałbym robić zmianę na 30 tys.

KUPIĘ SŁOMĘ W PROMIENIU 100KM OD ŁOMŻY.