Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31588 odpowiedzi na ten temat

#18221 Share ErykMastalarek

ErykMastalarek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 15 styczeń 2015 - 16:48

Źle rozumiesz idee MR, chodzi o to żeby zastępować i scalać gospodarstwa, a nie tworzyć nowe i spontanicznie dzierżawić czy kupować 15 ha bo rozdają kasę.

Spójrz na temat trzeźwo. Oczywiście najlepiej żeby KAŻDY rolnik w Polsce dostał nie 100 tys. a 500 tys, niestety środki są ograniczone, a chętnych nie brakuje. Na każdą premię przyznaną rolnikowi z dzierżawą pozbawiony jej zostanie ten z prawem własności. Nie muszę tutaj nikogo przekonywać jak dużo potworzyło się wirtualnych dzierżaw tylko pod MR podczas poprzedniego naboru. Moja bezrobotna znajoma była w top 3 tys rankingu a swojej dzierżawy na oczy nie widziała i chyba nie zobaczy. Na sylwestra znajomy opowiadał że połowę gospodarstwa wydzierżawił pod MR sąsiadowi i podzielili się premią. Gdyby dzierżawa nie była punktowana, tych oszustw byłoby 95% mniej, aktualnie to największa furtka, przez którą marnują się środki.

Niestety wszystkich się nie zadowoli, ale lepiej żeby w grupie niezadowolonych była jak największa koncentracja cwaniaków. Własność praktycznie wyklucza manipulacje, bo niesie za sobą zbyt duże ryzyko. 

Zastanawia mnie dlaczego w ogóle 30% dzierżaw będzie punktowana, bo to ciągle stwarza pewne zagrożenie. 

Edytowany przez ErykMastalarek, 15 styczeń 2015 - 17:02.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 01:52
  •  

#18222 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 15 styczeń 2015 - 17:03

No fajnie gadasz, ale dyskryminujesz tym mniejszych rolników.Po twojej wypowiedzi widze że wolisz za parenaście lat pracować w kilkunasto tys. ha gospodarstwie jako parobek za najniższą krajową, a nie prowadzić godnie małego rodzinnego gospodarstwa.

Nie spotkałem się z czymś takim ale termin zapisany w rozporządzeniu jest sztywny ( 3 lata od wpływu premii na konto) i trzeba się go trzymać. Żebyś wiedział, że jeśli nie rozliczysz premii to oddajesz ją w całości. Co się stało, że nie jesteś w stanie rozliczyć się?

W całości? Dostałem kiedyś pismo że jak nie rozlicze to chyba 20 % czy jakoś tak musze oddać a nie całość. Skąd takie info?

Nie jestem w stanie bo deklarowałem zakup ziemi dzierżawionej od ANR na którą skończyła mi się umowa 5 marca 2014r. Złożyłem podanie o chęć zakupu tej jako prawo pierwokupu i takiej jednej o wystawienie do przetargu. Dzisiaj byłem w ANR i powiedzieli mi że do 15 marca raczej nie podpisze aktu notarialnego, bo nie dostali jeszcze operatu szacunkowego od rzeczoznawcy, ale wzieła pani mój nr tel. i powiedziała że jak dostanie operat(powiedziała że w ciągu tygodnia powinna dostać) to zadzwoni i ustalimy czy zdąże z rozliczeniem czy nie.

Edytowany przez jacek472, 15 styczeń 2015 - 17:14.

#18223 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5485 postów

Napisany 15 styczeń 2015 - 18:33

Kolego ja przez pojęcie "nierozliczenie" uważam niewydatkowanie 70 % premii w okresie do 3 lat od daty wpływu na konto. Żebyśmy się dobrze zrozumieli. A za to jest sankcja 100 %. Jeśli nie jesteś w stanie dostarczyć dokumentów potwierdzających zakup ziemi to rób na szybko podanie i zmianę założeń związanych z inwestycją. Jednym słowem kup coś innego. 

Edytowany przez freetaxi, 15 styczeń 2015 - 18:36.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#18224 Share pablo21

pablo21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 15 styczeń 2015 - 18:38

Źle rozumiesz idee MR, chodzi o to żeby zastępować i scalać gospodarstwa, a nie tworzyć nowe i spontanicznie dzierżawić czy kupować 15 ha bo rozdają kasę.

Spójrz na temat trzeźwo. Oczywiście najlepiej żeby KAŻDY rolnik w Polsce dostał nie 100 tys. a 500 tys, niestety środki są ograniczone, a chętnych nie brakuje. Na każdą premię przyznaną rolnikowi z dzierżawą pozbawiony jej zostanie ten z prawem własności. Nie muszę tutaj nikogo przekonywać jak dużo potworzyło się wirtualnych dzierżaw tylko pod MR podczas poprzedniego naboru. Moja bezrobotna znajoma była w top 3 tys rankingu a swojej dzierżawy na oczy nie widziała i chyba nie zobaczy. Na sylwestra znajomy opowiadał że połowę gospodarstwa wydzierżawił pod MR sąsiadowi i podzielili się premią. Gdyby dzierżawa nie była punktowana, tych oszustw byłoby 95% mniej, aktualnie to największa furtka, przez którą marnują się środki.

Niestety wszystkich się nie zadowoli, ale lepiej żeby w grupie niezadowolonych była jak największa koncentracja cwaniaków. Własność praktycznie wyklucza manipulacje, bo niesie za sobą zbyt duże ryzyko. 

Zastanawia mnie dlaczego w ogóle 30% dzierżaw będzie punktowana, bo to ciągle stwarza pewne zagrożenie. 

Zastanów sie co mówisz. Idac twoim tokiem postępowania najlepiej było by zrobic kilka gospodarstw po kilkanascie tys ha i sie cieszyc ze sie ma duzo i kazdemu starczy. Sam nie wiesz co mówisz bo sasiad sasiadowi powiedział ze sasiadka wzieła 100 tys oddała sasiadowi za dzierzawe fikcyjna 50 tys, faktur ani rozliczenia z biznesplanu nie donieśli do agencji a gospodarstwo tak naprawde nie istniało glupie gadanie. Popatrz na to z innej strony masa dzieci ludzi którzy maja duze gospodarstwa własnościowe dostała premie bo im sie nalezy a tak naprawde nie wiedza nawet gdzie ojciec im to pole przepisał znam sam kilka takich przypadków i co wtedy własnośc jest sprawiedliwa i to nie przekręt?

Mówisz o zastępowaniu i scalaniu gospodarstw tak? Podam za przykład siebie 6 lat temu startowałem od własnych 2 ha teraz w dzierzawach mam ponad 70 ha i tylko w tym roku doszło 20ha. Swojego mam 4ha. 80% areału który dzierżawie bedzie za kilka lat do wykupienia a jest to naprawde kilkanaście mniejszych gospodarstw i myślac tak jak Ty nie miałbym szans na MR bo moje gospodarstwo jest fikcyjne? A moze nierentowne albo nie ma przyszłości?
Wiele jest takich przykladów w Polsce gdzie młodzi nieraz zaczynaja do zera ale maja zapał do pracy mozliwosc rozwoju na rynku itd. Ale zacząc jest bardzo ciezko i trzeba mase kasy ale mimo to nie warto im pozwolic dostac premii bo tylko pieniadze chca wyłudzic od państwa, a ten co ma 150ha swoich 3 nowe ciagniki to powinien dostac :)

A i nie głoś herezji ze 30% dzierzaw bedzie punktowana bo nie ma krajowych przepisów jeszcze a w rozporzadzeniu pisze bardzo wyrażnie ze 70% wartosci minimalnej (czesc podstawowa gospodarstwa) musi byc własnościowa wiec takie gadanie tylko wprowadza w bład ludzi którzy moga akurat ta stronę przeczytac a poprzedniej nie. Narazie opieramy sie na rozporzadzeniu PROW i trzeba czekac na zapisy Polskie, bo do tej pory przeciez mozna było dojśc zarówno do dochodu jak i do średniej krajowej jak ktoś nie miał.

Edytowany przez pablo21, 15 styczeń 2015 - 18:42.

#18225 Share cebula440

cebula440

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 15 styczeń 2015 - 18:49

czekamy 

#18226 Share raul7031

raul7031

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja, rock, podróże

Napisany 15 styczeń 2015 - 18:58

Kolega Eryk ma trochę racji ponieważ jest wiele przypadków, w których ludzie którzy mieli mało swojej ziemi dostali młodego w tym naborze, tylko dlatego, że wydzierżawili, bo akurat w ich rejonie można było. A ktoś miał więcej swojej, ale nie mógł wydzierżawić, bo nie w każdej gminie jest wolna ziemia i chętni do oddania w dzierżawę i co ma powiedzieć taki ktoś. Także nie jest to zbyt sprawiedliwe. Uważam, że w nowym naborze jest to już dużo lepiej pomyślane z tymi 70% własnej ziemi, szkoda tylko że za późno.

#18227 Share kendzior15

kendzior15

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 15 styczeń 2015 - 19:03

pablo21 dobrze prawisz! nie zawsze kto dzierżawi to odrazu przekręt ja w poprzednim naborze startowałem z 5 ha swoichi i 9 dzierżawy na których naprawdę bym pracował niestety to było za mało więc w tym naborze moi rodzice przepisują mi dużo więcej a i prawdziwych nie fikcyjnych realnych dzierżaw będę miał ok 20 ha na które będę obrabiał więc ErykMastalarek nie mów że dzierżawy to zło bo jeżeli mój ojciec ma 50 lat i przekaże mi teraz wszystko to z czego będzie żył
ja również czekam na nowego MR ale i na PROW i bardzo mi się podoba 60% zwrotu dla młodych chodz mogło by być troszkę więcej :D ale lepsze to niż nic :)

#18228 Share marcianjargit

marcianjargit

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 15 styczeń 2015 - 19:18

wzieli kase na przekret to wzieli...masz glowe to kombinuj ich sprawa...

#18229 Share Legend

Legend

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 15 styczeń 2015 - 19:19

Witam,Mam pytanie ,mianowicie będe robił zmiany upraw w BP(rok obecny i 2016),kase dostałem w lutym 2011 a rok docelowy mam 2017 i do tego roku mam rozplanowane uprawy.Czy w takim wypadku obowiązuje mnie jeszcze ten 2017 czy tylko do 2016 ,bo wg zasad to po 5 latach kończą mi sie zoobowiązania czyli w lutym 2016?

#18230 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5485 postów

Napisany 15 styczeń 2015 - 19:25

Działalność rolniczą masz prowadzić do lutego 2016. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#18231 Share Legend

Legend

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 15 styczeń 2015 - 19:28

I wzrost esu będzie liczony z 2016 a nie z 2017 tak jak pisaliśmy z innymi kolegami we  wniosku ?

Edytowany przez Legend, 15 styczeń 2015 - 19:29.

#18232 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5485 postów

Napisany 15 styczeń 2015 - 19:37

Jeśli otrzymałeś pieniądze w lutym 2011 to Twoje zobowiązanie kończy się w lutym 2016. Prosta kalkulacja.

#18233 Share Legend

Legend

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 15 styczeń 2015 - 19:41

Więc z biznesplanem musze też zmienić strone 4/7 z wniosku o przyznanie pomocy ,tak? Bo facet co mi pisał wniosek wpisał tam wzrost esu z 2017 który uzanał za końcowy.

Edit

I w PRG w tabeli 6 z uprawami wpisuje docelowy 2017 czy 2016?,bazowy mam 2010.

Edytowany przez Legend, 15 styczeń 2015 - 19:52.

#18234 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 15 styczeń 2015 - 20:09

Kolego ja przez pojęcie "nierozliczenie" uważam niewydatkowanie 70 % premii w okresie do 3 lat od daty wpływu na konto. Żebyśmy się dobrze zrozumieli. A za to jest sankcja 100 %. Jeśli nie jesteś w stanie dostarczyć dokumentów potwierdzających zakup ziemi to rób na szybko podanie i zmianę założeń związanych z inwestycją. Jednym słowem kup coś innego. 

Tylko że ja chciałem tą ziemie kupić, bo maszyny planowałem złożyć wniosek na modernizacje i przykładowo opryskiwacz kosztujący 60 tys. brutto wyniósłby mnie około 20 tys netto, a tak za premie kupie opryskiwacz, a na ziemie i sprzęt z modernizacji będe musiał wziąć kredyt, a tego bym wolał uniknąć. Jeżeli kupiłem już kawałek ziemi (inny niż deklarowałem w biznesplanie) za kwotę około 10 tysięcy to mogę to zakwalifikować do kwoty wydatkowanej? Czy można by też było zmienić biznesplan i zakwalifikować nowe maszyny które już kupiłem po wzięciu pieniędzy MR? Talerzówkę, myjkę Karcher, Wilgotnosciomierz do zboża razem ok 15 tys.

Zadzwonię jutro do ARIMR i zapytam się o możliwość odroczenia rozliczenia, czy termin jest aż tak ustawowo sztywny i dam znać jak coś.

#18235 Share Marcian1234

Marcian1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 15 styczeń 2015 - 20:17

Witam 

Mam do was pytanie czy mogę po ukączęniu 18 lat starać się o premię dla młodego rolnika będąc jeszcze uczniem liceum ? 

Czy muszę posiadać już jakąś ziemie i czy mogę gospodarzyć z ojcem na tym samym podwórku i sprzętem który był kupiony z PROW na ojca ? 

Z góry dzięki :D

#18236 Share ErykMastalarek

ErykMastalarek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 15 styczeń 2015 - 21:01

Zastanów sie co mówisz. Idac twoim tokiem postępowania najlepiej było by zrobic kilka gospodarstw po kilkanascie tys ha i sie cieszyc ze sie ma duzo i kazdemu starczy. Sam nie wiesz co mówisz bo sasiad sasiadowi powiedział ze sasiadka wzieła 100 tys oddała sasiadowi za dzierzawe fikcyjna 50 tys, faktur ani rozliczenia z biznesplanu nie donieśli do agencji a gospodarstwo tak naprawde nie istniało glupie gadanie. Popatrz na to z innej strony masa dzieci ludzi którzy maja duze gospodarstwa własnościowe dostała premie bo im sie nalezy a tak naprawde nie wiedza nawet gdzie ojciec im to pole przepisał znam sam kilka takich przypadków i co wtedy własnośc jest sprawiedliwa i to nie przekręt?

Mówisz o zastępowaniu i scalaniu gospodarstw tak? Podam za przykład siebie 6 lat temu startowałem od własnych 2 ha teraz w dzierzawach mam ponad 70 ha i tylko w tym roku doszło 20ha. Swojego mam 4ha. 80% areału który dzierżawie bedzie za kilka lat do wykupienia a jest to naprawde kilkanaście mniejszych gospodarstw i myślac tak jak Ty nie miałbym szans na MR bo moje gospodarstwo jest fikcyjne? A moze nierentowne albo nie ma przyszłości?
Wiele jest takich przykladów w Polsce gdzie młodzi nieraz zaczynaja do zera ale maja zapał do pracy mozliwosc rozwoju na rynku itd. Ale zacząc jest bardzo ciezko i trzeba mase kasy ale mimo to nie warto im pozwolic dostac premii bo tylko pieniadze chca wyłudzic od państwa, a ten co ma 150ha swoich 3 nowe ciagniki to powinien dostac :)

A i nie głoś herezji ze 30% dzierzaw bedzie punktowana bo nie ma krajowych przepisów jeszcze a w rozporzadzeniu pisze bardzo wyrażnie ze 70% wartosci minimalnej (czesc podstawowa gospodarstwa) musi byc własnościowa wiec takie gadanie tylko wprowadza w bład ludzi którzy moga akurat ta stronę przeczytac a poprzedniej nie. Narazie opieramy sie na rozporzadzeniu PROW i trzeba czekac na zapisy Polskie, bo do tej pory przeciez mozna było dojśc zarówno do dochodu jak i do średniej krajowej jak ktoś nie miał.

O przekrętach na dzierżawach w aktualnym MR jest wszędzie głośno. Wystarczy wyjść z domu i popytać. Przykłady o których piszę są potwierdzone, lista jest jawna i można to potwierdzić, a ludzi słupy znam osobiście i wiem że z rolnictwem mają tyle wspólnego co ja z budową promów kosmicznych. Co więcej słyszę że bardzo ubolewają nad faktem że w następnym naborze trzeba mieć 70% własności.

Z własnością jest o tyle pewniej że nie będzie przekrętu, że przepisać można tylko komuś komu się ufa, a na dobrą sprawę wydzierżawić można każdemu, stąd tyle wyłudzeń w aktualnym naborze, ale na szczęście się to prawdopodobnie skończy.

Zgoda że jesteś jednym z nielicznych których dotknie nowa reguła antywyłudzeniowa, ale jak pisałem, nie zadowoli się wszystkich, a krętaczy trzeba starać się wyeliminować. Dla tych najmniejszych będą inne programy, MR nie jest skierowany do wszystkich. Co powiesz małym gospodarstwom których miejsce zajmą ludzie słupy z dzierżawami tylko pod MR? Że procederu nie można było ukrócić bo jest kilku takich jak Ty z samą dzierżawą? 

Żeby rzetelnie podejść do tematu, trzeba by było zdefiniować, co to jest małe, średnie i duże gospodarstwo.

Ja zasadę 70%/30% rozumiem tak jak ARIMR w moim województwie, czyli że minimalnie trzeba mieć średnią krajową i minimalnie 70% jej powierzchni jako własność(co jest logiczne) do złożenia wniosku. 70% jest wymogiem dotyczącym całości deklaracji, jeżeli deklaruje się powierzchnie powyżej wymaganego minimum średniej krajowej/wojewódzkiej. Czyli deklarując 20 ha trzeba mieć 14ha na własność. Wymaganie jedynie 7ha własności byłoby co najmniej niepoważne a na pewno nieskuteczne i zostawiające dużo miejsca do popisu nieco bardziej obrotnym, czego przykład mamy w obecnym naborze.

Być może w przyszłości będzie to 100% własności, wtedy na dobre ukrócone będzie kombinatorstwo.

Edytowany przez ErykMastalarek, 15 styczeń 2015 - 21:07.

#18237 Share pablo21

pablo21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 15 styczeń 2015 - 21:08

No cóż niektorzy nawet czytac nie umieją tego co juz napisane jest a agencja zadnych oficjalnych wytycznych nie ma az do ogloszenia przepisow krajowych wiec skoncz juz te swoje wlasne nieprawdziwe wymysly bo to nudne juz sie robi.

Nikt nie ma problemów z tym że inni kombinują tylko ty. Czyżby sąsiad dostał a ty nie? :-D ktoś chce łamać  prawo to łamie i tak jest było i będzie.

Edytowany przez pablo21, 15 styczeń 2015 - 21:12.

#18238 Share ErykMastalarek

ErykMastalarek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 15 styczeń 2015 - 21:16

Nudna to się robi postawa roszczeniowa, którą prezentujesz. Mieszkasz w województwie, które najbardziej skorzystało w obecnym naborze a wymagasz i narzekasz. Lepiej podziękuj szczęściu że nie jesteś w woj o wyższej średniej bo MR byłby dla ciebie marzeniem.

Nikt nie ma problemów z tym że inni kombinują tylko ty. Czyżby sąsiad dostał a ty nie? :-D ktoś chce łamać  prawo to łamie i tak jest było i będzie.

Takie słowa stawiają pod znakiem zapytania uczciwość osoby je wypowiadającej. Potwierdza to sens wprowadzenia zmian i wymagania 100% własności.

Uważam że jeżeli warunki są tak skonstruowane, że dają możliwość na otrzymanie premii w nieuczciwy sposób to pretensje mam do ustalających zasady za niekompetencje, a nie do tych którzy z z takiej tylnej furtki korzystają, ponieważ cierpią na tym ci uczciwi a wina leży po stronie rządu.

Nie chciałbym żeby nadszedł 2020 i okazało się, że znaczna część środków z PROW została zwyczajnie rozkradziona, a czasu cofnąć nie można.

I to może posłużyć za podsumowanie naszej dyskusji.

Edytowany przez ErykMastalarek, 15 styczeń 2015 - 21:20.

#18239 Share pedro2

pedro2

Kupię słomę w belach w promieniu 100km od Łomży. Usługi transpor

• Members
  • PipPipPip
  • 1133 postów

Napisany 15 styczeń 2015 - 21:23

Nie wchodźcie w dyskusję z tym typem szkoda nerwów  :P co tydzień nowe konto, ale styl pisania ten sam, w zeszłym tyg to był user @comray czy jakoś tak ;) od maja jęczy że mieszka w zach-pom i nie dostał premii

KUPIĘ SŁOMĘ W PROMIENIU 100KM OD ŁOMŻY.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#18240 Share pablo21

pablo21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 15 styczeń 2015 - 21:37

Post wyzej wszystko wyjaśnia, niestety ludzi w stylu sam nie mam to i inny miec nie bedzie nie brakuje.
A przepisy krajowe i tak wszystkich pogodza bo co bedzie to bedzie i komu sie według klasyfikacji bedzie należec to dostanie, w poprzednim naborze srodków starczyło tylko dla 1/3 no i coz też trzeba z tym zyc.