Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31559 odpowiedzi na ten temat

#16921 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5480 postów

Napisany 05 grudzień 2014 - 16:09

Możesz kupić wcześniej. Nie ma z tym problemu. Sunf zależy od regionu. W jednych placówkach od ręki, w innych od paru godzin do nawet kilku tygodni.

Edytowany przez freetaxi, 05 grudzień 2014 - 16:10.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 11:20
  •  

#16922 Share wladek19992

wladek19992

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 05 grudzień 2014 - 16:10

przykładowo po wypłacie kasy moge juz kupic maszyne w 2015 a reszte w 2017 i nie bedzie z tym problemu ?

#16923 Share rolnik1992-1992

rolnik1992-1992

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 05 grudzień 2014 - 16:12

Od kogo dostajesz darowiznę bo to podstawa. Te 2% to podatek w przypadku darowizny od osoby nie spokrewnionej bądź z pokrewieństwem za dalekim (czyli jeśli nie jest darowizna od rodziców bądź rodzeństwa).

Co do samego zapisu to zależy od notariusza i ilości ksiąg na których zmiany będą.

Ojciec mi przepisuje w formie darowizny gospodarstwo rolne o wartości 800 tyś na całym gospodarstwie jest tylko jedna księga wieczysta

Edytowany przez rolnik1992-1992, 05 grudzień 2014 - 16:13.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#16924 Share kammillo

kammillo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 05 grudzień 2014 - 16:16

W moim przypadku było 2% ale można zaniżyć wartość i potargować się też można. W moim przypadku zapłaciliśmy 4000zł za darowizne 30ha ziemi i budynki.

#16925 Share Misiek77

Misiek77

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 05 grudzień 2014 - 17:07

w moim przypadku jedno z rodziców przechodziło na rente to nie zaleznie od kwoty darowizny opłata jest stała

#16926 Share d132

d132

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 05 grudzień 2014 - 17:50

pisałem kiedys ze ukonczyłem technikum rolnicze ale nie nie zdałem egzaminu zawodowego a teraz słysze ze przy kontroli moga ode mnie wymagac tego egzaminu albo agencja moze wymagac ?

Edytowany przez d132, 05 grudzień 2014 - 18:35.

#16927 Share przemyslav

przemyslav

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 05 grudzień 2014 - 18:52

pytanie do użytkownika freetaxi, otrzymałem pomoc z ułatwienia startu młodym rolnikom w związku z czym rodzice przepisali mi 19 ha gruntów ornych, są to grunty niezabudowane, a budynki i budowle wykorzystywane do produkcji użycza mi ojciec co było zaznaczone w moim wniosku. prowadzę tylko produkcje roślinną. jak moja sytuacja się ma do tego zobowiązania:

"Budynki i budowle znajdujące się w gospodarstwie, wykorzystywane do produkcji rolnej, oraz użytki rolne w gospodarstwie wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej nie będą stanowiły przedmiotu współwłasności lub współposiadania, z wyjątkiem małżeńskiej wspólności majątkowej. Warunek ten przez wszystkich wnioskodawców powinien być spełniony w terminie 180 dni od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy i powinien być zachowany do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pomocy." 

jak to interpretować? o co dokładnie chodzi z tą współwłasnością?

#16928 Share Ropsonok

Ropsonok

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów
  • Zainteresowania:Mechanika, diagnostyka, rolnictwo

Napisany 05 grudzień 2014 - 19:42

Jeżeli np ojciec albo matka nie żyją już to mozliwe że ktoś ma po rodzicu część w gospodarstwie (najczęściej jest to wpisane w księgach wieczystych i w geodezji). W takim wypadku trzeba zrobić dział spadku i się zrzeknąć albo spłacić rodzeństwo

#16929 Share dzikidaniel

dzikidaniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 414 postów

Napisany 05 grudzień 2014 - 20:10

Ojciec mi przepisuje w formie darowizny gospodarstwo rolne o wartości 800 tyś na całym gospodarstwie jest tylko jedna księga wieczysta

Zostaje Ci taksa notariusza i wypis oraz wpis do ksiąg. Jak dobrze poszukasz to w 2k zł powinieneś się zmieścić. Wartość gospodarstwa w Twoim przypadku nie ma znaczenia (chociaż są notariusze co biorą od wartości - mi takowy zaśpiewał na wejściu 3,5k zł). Tak więc trzeba popytać.

C328, U-912 i R 103-54

#16930 Share klopocik91

klopocik91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów
  • Zainteresowania:To i tamto ;)

Napisany 05 grudzień 2014 - 20:35

A co mam zrobić jeśli przy składaniu wniosku o przyznanie MR podałem hektary ,,na oko'' tak jak do tej pory brat składał na dopłaty i z własnych  pomiarów a było to 27,3ha. A w tej chwili po zebraniu wszystkich wypisów z ewidencji gruntów i podliczeniu wychodzi 29,5ha UR. tylko że w rzeczywistości ta różnica to już krzaki itp. Wiem że muszę zrobić zmianę do wniosku tylko czy to nie będzie problem jak w tabeli 2 powierzchnia UR będzie wynosić 29,5 a na dopłaty złoże na 27.3ha?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#16931 Share matingus

matingus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1017 postów
  • Zainteresowania:bydło mięsne

Napisany 05 grudzień 2014 - 20:54

Jak mogłeś podać hektary na oko,przyjęli ci taki wniosek.

Kliknij zieloną strzałkę jeśli pomogłem.

#16932 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1406 postów

Napisany 05 grudzień 2014 - 20:55

Jeśli dobrze zrozumiałem to masz samą produkcję roślinną. Możesz ją sobie zwiększyć ale nie więcej niż 30% (są przeliczniki na stronie agencji) bo jak zwiększysz o więcej niż 30% to musisz pytać o pozwolenie. Jeśli zaś zaczynasz produkcje zwierzęcą to musi Ci na to zgodę wyrazić dyrektor - ja to tak zrozumiałem. 

no jak o pozwolenie prosic jak np teraz przeciez nowe doplaty maja byc to jak nie moze byc zmian jak musza bo np rosliny powierzcnia danej grupy nie moze przekraczac tyle a obszary proekologiczne itd ... jak to z tym bedzie ??

#16933 Share klopocik91

klopocik91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów
  • Zainteresowania:To i tamto ;)

Napisany 05 grudzień 2014 - 21:06

podałem tak jak idzie na dopłaty. a dane w starostwie, gminie i rzeczywistości się różnią. Zwłaszcza jak się doprowadza cudzą ziemie do kultury.

#16934 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 05 grudzień 2014 - 21:27

W jednej rubryce trzeba było podać jak w dopłatach ale powierzchnie całkowitą podawało się z wypisów. 

#16935 Share Sunf

Sunf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 05 grudzień 2014 - 21:34

W jednej rubryce trzeba było podać jak w dopłatach ale powierzchnie całkowitą podawało się z wypisów.

W jednym i drugim przypadku z wypisow ale co wojew. To inaczej bo tam jest punkt gdzie sa pozostale uzytki nie uprawiane rolniczo nastepnie tuz laki i pastwiska i w tych punktach sie uwzglednia

Edytowany przez Sunf, 05 grudzień 2014 - 21:41.

#16936 Share rafals2

rafals2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze :) Nowinki technologiczne i innowacyjne :)

Napisany 05 grudzień 2014 - 21:47

Wiadome już czy będzie młody rolnik na następny rok ?? 

#16937 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 05 grudzień 2014 - 21:55

Jak mogłeś podać hektary na oko,przyjęli ci taki wniosek.

A niby czemu mieli nie przyjąć. Pisałem już kilkukrotnie, że dla zwiększenia liczby punktów z tytułu powierzchni pola można było wpisać działki sąsiada bez jego wiedzy, a teraz pisać wniosek o zmianę PRG tj wyrzucenie tych działek.

Edytowany przez damianzbr, 05 grudzień 2014 - 22:00.

#16938 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 799 postów

Napisany 05 grudzień 2014 - 22:00

No dobra, ale jeśli bez działek sąsiada beneficjent spadłby na miejsca niższe niż premiowane to co wtedy?

#16939 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 05 grudzień 2014 - 22:05

Aby nie spaść wnioski o zmianę PRG piszą teraz nie tydzień po zakończeniu naboru.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#16940 Share mariuszalu

mariuszalu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 05 grudzień 2014 - 22:05

A co mam zrobić jeśli przy składaniu wniosku o przyznanie MR podałem hektary ,,na oko'' tak jak do tej pory brat składał na dopłaty i z własnych  pomiarów a było to 27,3ha. A w tej chwili po zebraniu wszystkich wypisów z ewidencji gruntów i podliczeniu wychodzi 29,5ha UR. tylko że w rzeczywistości ta różnica to już krzaki itp. Wiem że muszę zrobić zmianę do wniosku tylko czy to nie będzie problem jak w tabeli 2 powierzchnia UR będzie wynosić 29,5 a na dopłaty złoże na 27.3ha?

Powinno wystarczyć oświadczenie, że użytkujesz tak jak podałeś, wyjaśnisz dlaczego tak jest (krzaki lub droga)na danej działce. Ja też tak miałem, że nie zgadzała mi się powierzchnia UR z wypisem z rejestru gruntów. Napisałem, że wypisy nie są zgodne z rzeczywistością i jest tak jak napisałem w PRG i przeszło.