Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31554 odpowiedzi na ten temat

#16721 Share mariuszalu

mariuszalu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 30 listopad 2014 - 10:09

standard 165 a szersze gumy klima zaczepy i inne pierdoły to 186 ale zeszli na 180. Kasy nie mam bo troche mi braklo kupuje na kredyt fabryczny.

A mi na 37ha przyznali tylko 117km takze pytałem ile ha bo bylem ciekawy jak to oceniaja a to wychodzi na to co kraj to obyczaj. Tez mam łaki i bydło miesne

Na początku w PRG miałem moc ciągnika do 100 KM a później zmieniłem na większą. Nie było problemu, nawet nie musiałem uzasadniać tylko podanie o zmianę i kartki nowe. Mam produkcję bydła i trzody i dlatego taka moc mi się należy. Wziąłem większy, bo dużej różnicy w cenie nie ma a zapas mocy zawsze się przyda. Większość mechaników, którzy pracują w serwisach mówili, żeby brać większy bo zawsze ma lżej a tak w cięższych pracach ciągnik mniejszy będzie pracował na 100 % a tak to na 90% co zawsze zwiększa jego żywotność a w spalaniu nie będzie dużej różnicy bo można jechać szybciej.

A gdzie brałeś ciągnik?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 22:02
  •  

#16722 Share wortexis

wortexis

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów
  • Zainteresowania:hodowla koni ras szlachetnych oraz drobiu ozdobnego, ogrodnictwo... i wiele innych :)

Napisany 30 listopad 2014 - 10:16

Agencja nic nie ma do starostwa. Krus wymaga zarejestrowania umowy w starostwie.

I tu się mylisz, przewaliłam cały wątek i niektórzy piszą iż agencja też wymagała od nich rejestracji umowy w starostwie, inni piszą że n ie ma takiego wymogu i to wymysł poszczególnych OR. Stąd też moje pytanie jak to wygląda u nas.

Edytowany przez wortexis, 30 listopad 2014 - 10:16.

#16723 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2825 postów

Napisany 30 listopad 2014 - 11:22

To morze przewal całe rozporządzenie i znajdź zapis który upoważnia OR do wymagania aby umowa była rejestrowana w powiecie. Wtedy będziesz mogła stwierdzić że ktoś się myli bądź nie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#16724 Share archi106

archi106

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 30 listopad 2014 - 11:34

Młodzi rolnicy czy po przejęciu gospodarstw przechodzicie na VAT czy zostajecie na ryczałcie ?

opłaca sie teraz przejsc na vat posiadajac gospodarstwo 20 ha. z Hodowla trzody i opasów ??

#16725 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 30 listopad 2014 - 11:59

I tu się mylisz, przewaliłam cały wątek i niektórzy piszą iż agencja też wymagała od nich rejestracji umowy w starostwie, inni piszą że n ie ma takiego wymogu i to wymysł poszczególnych OR. Stąd też moje pytanie jak to wygląda u nas.

Przecież napisałem jak to wygląda u mnie. Oddział w Białymstoku.

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#16726 Share Mlooody

Mlooody

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 30 listopad 2014 - 12:13

Młodzi rolnicy czy po przejęciu gospodarstw przechodzicie na VAT czy zostajecie na ryczałcie ?

opłaca sie teraz przejsc na vat posiadajac gospodarstwo 20 ha. z Hodowla trzody i opasów ??

To już zależy tylko od Ciebie. Jeżeli planujesz np zakup maszyn, drogich maszyn, przejście na VAT może Ci się opłacić. Ale jeżeli nie, zostałbym na ryczałcie. VAT zastaje w kieszeni, no i oczywiście mniej kłopotów z US :)

http://www.agrofoto....rencja-on-line/

Edytowany przez Mlooody, 30 listopad 2014 - 12:13.

#16727 Share wortexis

wortexis

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów
  • Zainteresowania:hodowla koni ras szlachetnych oraz drobiu ozdobnego, ogrodnictwo... i wiele innych :)

Napisany 30 listopad 2014 - 12:30

To morze przewal całe rozporządzenie i znajdź zapis który upoważnia OR do wymagania aby umowa była rejestrowana w powiecie. Wtedy będziesz mogła stwierdzić że ktoś się myli bądź nie.

moŻe... Upoważnienia często rozmijają się z "widzimi się" urzędników jak wynika z doświadczeń wielu osób które składały wnioski. 

Przecież napisałem jak to wygląda u mnie. Oddział w Białymstoku.

Dziękuję, o to mi chodziło :)

#16728 Share znienawidzony

znienawidzony

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów
  • Zainteresowania:moj tel 792434657
    tu mnie znajdziecie
    https://plus.google.com/104253796199187884029/posts

Napisany 30 listopad 2014 - 13:24

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) ZOBACZ jak młody rolnik wygarnia PSL-owi: „Czas najwyższy podziękować im za butę, chamstwo i bydło”. FILM!

opublikowano:

01 listopada · aktualizacja: 01 listopada4fb0f424dd29cacc4fbaf9447165b598.jpgfot. profil J. Piechocińskiego na Facebooku

Zrobiono zamach na nasze pieniądze. Chce się nas okraść, a za te pieniądze robi się bankiety, jeździ się furami, nie traktuje się nas poważnie

— mówi młody rolnik z Dolnego Śląska.

Wraz z Ruchem Oburzonych alarmuje o zaniechaniach resortu rolnictwa, które mogą spowodować, że wielu rolników nie otrzyma unijnych dotacji do swych gospodarstw za 2014 rok.

Jak wynika z protestu, który organizacja przesłała do ministerstwa, rolnicy mieli czas do 15 maja, by złożyć wnioski o dofinansowanie, wraz z koniecznymi załącznikami. W powiatowych oddziałach Agencji Restrukturalizacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski te powinny zostać sprawdzone do 9 czerwca. Pracownicy ARiMR mieli obowiązek, w razie stwierdzenia braków w koniecznych dokumentach, wezwać rolników do ich uzupełnienia. Tymczasem, jak wynika z pisma RO, do oddziałów Agencji w całym kraju dopiero 10 września skierowano z resortu instrukcję dotyczącą tegorocznych wniosków o dotacje.

To obowiązkiem struktur ARiMR jest pomaganie we wszystkich sprawach dotyczących rolnika, a także pomoc przy składaniu wniosków o dotacje z UE. Ministerstwo rolnictwa działa w sposób karygodny i nieodpowiedzialny, przez co naraziło rolników w całej Polsce na utratę dofinansowań z UE

— czytamy w proteście skierowanym do Sawickiego.

Ruch Oburzonych zapowiada na 7 listopada ogólnopolski protest rolników, wywołany sytuacją na wsi i skandaliczną wypowiedzią ministra Sawickiego, w której określił rolników mianem frajerów.

CZYTAJ WIĘCEJ: TYLKO U NAS. Sawicki za nazwanie rolników „frajerami” nie dostanie nawet upomnienia. Koalicja wstydu nie ma!

Rolnicy! 16. listopada są wybory do samorządu, następnie mamy wybory parlamentarne. Za „frajerów”, za to, że jesteśmy traktowani jak frajerzy, potraktujmy PSL jak frajerów. Czas najwyższy podziękować im za butę, chamstwo i „bydło”. To jest skandal co oni wyprawiają

— wzywa młody rolnik z Dolnego Śląska.

ZOBACZ FILM:

Dopłaty unijne tysięcy rolników zagrożone, będzie protest

SAD | 5 listopada, 2014 - 15:14
dsc_2695.jpg
Dopłaty unijne tysięcy rolników zagrożone, będzie protest

Niezapowiedziana zmiana – w porównaniu z ubiegłymi latami – trybu uzupełniania wniosków o dopłaty rolne prowadzona przez ARiMR może pozbawić duża część rolników dopłat unijnych. W najbliższy piątek rolnicy planują protest pod siedzibą dolnośląskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Wrocławiu.

- Opanowana przez PSL ARiMR w ten sposób pozbawi rolników milionów dopłat. - mówi Marcin Bustowski, rolnik gospodarujący w powiecie jeleniogórskim na 70 ha, który na zamieszaniu może stracić ponad 80 tys. zł. Wytyka przy tym Agencji, że jako bastion PSL, dba głównie o organizację drogich niepotrzebnych szkoleń prominentnym działaczom, zamiast dobrze zorganizować pracę biur powiatowych i zadbać właściwie o sprawy rolników. O sprawie wie jeszcze niewielu rolników, bo Agencja z informowaniem ich o nowej sytuacji się nie spieszy. - Nie chcą sobie zaszkodzić przed wyborami - ocenia rolnik, który dotarł do "Kampanii 2014", wewnętrznego dokumentu Agencji, w którym zawarto instrukcje w sprawie postępowania w nowej sytuacji dla pracowników biur powiatowych ARIMR.

W poprzednich latach obowiązywała instrukcja, według której urzędnicy Agencji wzywali rolników do poprawienia wniosków o dopłaty nawet po wymaganym przez Komisję Europejską terminie 9 czerwca. Teraz przyjęto, że wniosek jeśli ma uchybienia formalne, a urzędnicy ARiMR nie wyślą go do poprawy w terminie pozwalającym zachowanie terminu 9 czerwca, nie zostanie uwzględniony, a rolnik nie dostanie w efekcie dopłaty. Waldemar Reduch, z-ca dyrektora dolnośląskiego oddziału ARiMR we Wrocławiu przyznaje, że sytuacja, gdzie w wypadku konieczności uzupełnienia dokumentacji we wniosku o dopłaty, urzędnik powiatowego biura ARiMR nie powiadamia rolnika jest nie do przyjęcia. Na pytanie, co wtedy z możliwością skutecznego złożenia wniosku o dopłaty, odpowiedział, że jeśli termin minął, sytuacja jest już zamknięta. Rolnik na dopłaty traci szanse, swoich racji może dochodzić tylko przed sądem. 

W załącznikach prezentujemy treść nowej instrukcji, która posłuży urzędnikom do odmowy możliwości uzupełnienia wniosków i w efekcie  otrzymnania dopłat.  Poniżej stara instrukcja.

Więcej o tej sprawie w najbliższym numerze "Nowin Jeleniogórskich".

#16729 Share Maches

Maches

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów

Napisany 30 listopad 2014 - 15:51

Wiecie cos o tych dodatkowych pieniadzach dla młodych rolników?

#16730 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2825 postów

Napisany 30 listopad 2014 - 15:56

moŻe... Upoważnienia często rozmijają się z "widzimi się" urzędników jak wynika z doświadczeń wielu osób które składały wnioski. 

Dziękuję, o to mi chodziło :)

heh jestem totalnie zaskoczony tym że napisałem morze tak samo jak tym że w tak klarownej sytuacji coś może zależeć od widzimisię urzędnika. Celowo napisałem abyś przekopała rozporządzenie zamiast tematu, bo tu mogły paść ogólnikowe stwierdzenia i rejestrowanie umowy w powiecie jest potrzebne do otrzymania premii tylko pośrednio. Ponieważ agencja wymaga zaświadczenia z KRUS a ten do wydania zaświadczenia wymaga rejestracji umowy w geodezji. Czyli oznacza to że wystarczy tylko jedną najbardziej wygodną umowę zarejestrować w geodezji pozostałych nie i jeśli tylko zapchasz gały osobie w KRUS agencja już nie będzie wymagała żadnej rejestracji. Nie zdobyłaś się na trochę trudu aby dojść rozwiązania sama, a dociekliwie po raz kolejny pytasz gdzie jest racja to idzie zauważyć że z jakiegoś powodu nie chcesz rejestrować którejś umowy. Nie ma w tym nic złego i dziwnego, sytuacja bardzo podobna u mojego kolegi który z wielkim trudem zdobył podpis na umowie dzierżawy 10 leniej od starszego nieufnego sąsiada na pole które i tak już od kilku lat uprawia a niebawem pewnie go kupi. Gdyby do tego wszystkiego nakaz podatkowy nie przyszedł by na dziadka tylko na mojego kolegę (byłoby tak gdyby umowę dzierżawy zarejestrował w powiecie) z automatu byłby posądzony o jakieś kombinowanie i próbę zawłaszczenia pola co skutkowałoby wypędzeniem go z pola jeszcze tego samego dnia. Dlatego też zarejestrował tylko umowę dzierżawy na pole od ojca.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#16731 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5480 postów

Napisany 30 listopad 2014 - 16:25

Maches nie słychać nic o konkretach. Trzeba czekać. Póki co po dobrych paru latach ktoś się ulitował i aktualizował stronę Agencji :)

Edytowany przez freetaxi, 30 listopad 2014 - 16:33.

#16732 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 30 listopad 2014 - 16:40

to jest każdego indywidualna sprawa, przelicz sobie po prostu policz jaką masz sprzedaż, jak planujesz większe inwestycje w gospodarstwo to zapewne się opłaci przejść na VAT. Policz ile otrzymł byś zwrotu podatku z inwestycji jak i środków do produkcji (paliwo, nawozy, środki ochrony roślin itp) jak i ile podatku musiał byś zapłacić do budżetu i rozłóż to na lata które musisz być na VAT. jak wyjdzie na plus to warto. przejrzyj sobie temat: vat w rolnictwie

#16733 Share wortexis

wortexis

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 30 listopad 2014 - 16:54

Nie zdobyłaś się na trochę trudu aby dojść rozwiązania sama, a dociekliwie po raz kolejny pytasz gdzie jest racja to idzie zauważyć że z jakiegoś powodu nie chcesz rejestrować którejś umowy. 

Nie pytam gdzie jest racja, bo wiem iż formalnie nie jest to bezpośrednio wymagane przez arimr, chciałam jedynie wiedzieć tylko jak to wygląda w praktyce. Myślałam, że forum służy wymianie doświadczeń, ale widocznie się myliłam... I wyobraź sobie że zadałam sobie wiele trudu wnikając w ten temat na forum i poza nim. No ale mniejsza z tym.

Dzierżawa dotyczy 1 małej działki, większą część gospodarstwa mam jako własność i tę własność zamierzam zgłosić jako podstawę ubezpieczenia w KRUS. Powód dla którego nie chcę, jeśli tylko nie muszę, zawracać sobie głowy z rejestrowaniem tej umowy w starostwie jest prosty, dzierżawa leży w innej gminie oraz mam utrudniony kontakt z właścicielem nieruchomości a rejestracja taka (z tego co patrzyłam formularze) wymagałaby jego podpisu.

#16734 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2825 postów

Napisany 30 listopad 2014 - 18:27

Właśnie temu służy, wymianie doświadczeń. Po tej całej wymianie do jakiego wniosku doszłaś, jak wygląda to w praktyce wymagają czy nie wymagają?

Edytowany przez damianzbr, 30 listopad 2014 - 18:28.

#16735 Share bizmut

bizmut

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów
  • Zainteresowania:Wiara, Polska, Rodzina, Rolnictwo, Historia

Napisany 30 listopad 2014 - 21:28

nie bylo za to pkt?

ale przeciez sam R3 wystarczy do uzupelnienia wyksztalcenia juz po otrzymaniu kasy ?!

Nie było punktów. Z pewnością, w poprzednich naborach wystarczało po otrzymaniu premii zrobić kurs R.3, natomiast jak to się przedstawia dziś (tego nawet najstarsi indianie nie wiedzą :lol: ) to musisz się bardziej wtajemniczonych pytać ;P czytaj, np. biuro wsparcia inwestycyjnego, itp. :)

Wiecie cos o tych dodatkowych pieniadzach dla młodych rolników?

Przecież już po wyborach, więc kto się będzie Tobą szary rolniku (za przeproszeniem) przejmował... :mellow: 

BÓG, HONOR, OJCZYZNA!

#16736 Share archi106

archi106

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 30 listopad 2014 - 21:33

Ale szczerze wątpie by dołozyli do tych 11 tys rolników jestem na miejscu 10 750 watpie bym sie załapał

Na dniach pewnie sie wyjaśni

Edytowany przez Matey, 01 grudzień 2014 - 13:55.
cytowanie poprzedniego posta

#16737 Share adamk

adamk

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 30 listopad 2014 - 21:33

faktycznie nie byl chyba punktowany w tym naborze

z moich informacji wynika ze zrobienie R3 rozwiazuje problem.

ktos potwierdzi?

-----------------

Mazowieckie

#16738 Share glicer

glicer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 30 listopad 2014 - 22:33

koledzy,gdybając,jaks motam się z  założeniem nowego tematu na forum,soorki  i dzięki za odpowiedz

#16739 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 30 listopad 2014 - 22:59

W tym naborze kurs R3 nie rozwiązywał sprawy z uzupełnieniem wykształcenia. Potrzebny jest zdany egzamin R16, Przynajmniej ja tak miałem i miałem poprawkę i musiałem mieć wpisane że zda egzamin państwowy i uzyska tytul technika.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#16740 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 30 listopad 2014 - 23:47

cytuje część oficialnego pisama otrzymanego od arimr:

"

Zgodnie z § 6. ust 1 ww. rozporządzenia warunek dotyczący kwalifikacji zawodowych uważa się za spełniony, jeżeli osoba fizyczna posiada m. in. wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe, średnie lub wyższe.

Osoby posiadające wykształcenie średnie inne niż rolnicze i pragnące uzupełnić to wykształcenie mogą ukończyć szkoły policealne lub technika uzupełniające w zawodach określonych w ust 2 załącznika do wymienionego na wstępie rozporządzenia.

W zmienionym systemie szkolnictwa zawodowego wykształcenie rolnicze można zdobyć również kończąc kwalifikacyjny kurs zawodowy. Po ukończeniu kwalifikacji R.3. Prowadzenie produkcji rolniczej i po zdaniu egzaminu przed komisją okręgową uzyskuje się dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie rolnik. Jest to najprostszy sposób do uzyskania wymaganych w przytoczonym na wstępie rozporządzeniu kwalifikacji rolniczych dla osób ubiegających się o premię dla młodego rolnika. Wnioskodawca uzyskuje w ten sposób wykształcenie rolnicze na poziomie zawodowym zasadniczym. Dla osób pragnących poszerzyć swoją wiedzę i uzyskać wykształcenie na poziomie średnim istnieje możliwość ukończenia kwalifikacji R.16. Organizacja i nadzorowanie produkcji. Również i w tym przypadku kurs jest zakończony egzaminem przed komisją okręgową i uzyskaniem dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik rolnik. Jednak ukończenie kwalifikacji R16 nie stanowi niezbędnego warunku uzyskania pomocy, ponieważ przysługuje ona zarówno osobom posiadającym wykształcenie rolnicze zawodowe jak i średnie."

Myśle, ze to rozwieje wszelkie wątpliwości.