Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31562 odpowiedzi na ten temat

#16081 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5480 postów

Napisany 21 październik 2014 - 19:05

Od momentu złożenia wniosku o przyznanie pomocy  inwestycje są kosztami kwalifikowalnymi.

Edytowany przez freetaxi, 21 październik 2014 - 19:07.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 15:10
  •  

#16082 Share Adik92

Adik92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 21 październik 2014 - 19:12

Dzięki wielkie kolego ,już wiem na czym stoję :)

#16083 Share farmerek12

farmerek12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 21 październik 2014 - 19:19

Jeżeli wniosek miałem  rozpatrywany w Opolu Lubelskim, a decyzja o przyznaniu pomocy przyszła z Elizówki, to gdzie muszę kierować ewentualne korekty/poprawki i gdzie składać wniosek o płatność?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#16084 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5480 postów

Napisany 21 październik 2014 - 19:21

Wniosek o płatność składasz do OR odpowiedniego swemu miejscu zamieszkania. Czyli w Twoim przypadku do Elizówki (OR lubelski)

#16085 Share Rebel21

Rebel21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 21 październik 2014 - 19:50

Witam mam niedługo termin złożenia dokumentu potwierdzającego spełnienie warunku dotyczącego minimalnej powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie hmmm tylko jakie to dokumenty mają być????

#16086 Share sebu12

sebu12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 22 październik 2014 - 09:48

Hej. Mam pytanie. Składając wniosek zadeklarowałem kupno maszyn wpisałem ze będę użytkował ciągnik taty tylko, że ten traktorek był kupiony na PROW w 2012 i czy nie będzie z tego tytułu problemów. Nie miałem też żadnej poprawki ale rozmawiając ostatnio ze znajomym powiedział mi że nie mogę użytkować ciągnika, który był kupiony na PROW. Więc chcę się dowiedzieć jak to jest.

#16087 Share krciczek

krciczek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 22 październik 2014 - 13:50

Rok musisz być na krusie. Potem możesz iść normalnie do legalnej pracy z umową. A do tego czasu pozostaje Ci albo dobrze sformułowana umowa o dzieło albo bez umowy. Przy czym po raz kolejny apeluję o staranną analizę ewentualnej umowy o dzieło bo w razie kontroli ZUS mogą być problemy.

Mógłbyś to jakoś rozwinąć, bo nie wiem na co szczególnie zwrócić uwagę w tej umowie? Czego tam nie może być? Jaka kontrola ZUS, w moim miejscy pracy, czy jak?

#16088 Share Farmkeen

Farmkeen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 22 październik 2014 - 16:45

A takie pytanie. Czy można zmienić niektóre działki, które były we wniosku (np.usunąć trzy, a na ich miejsce wpisac dwie inne o większej powierzchni) ? Powierzchnia i tak będzie trochę większa niż wyszła we wniosku.

Edytowany przez Farmkeen, 22 październik 2014 - 16:46.

#16089 Share jimmy871

jimmy871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 22 październik 2014 - 17:20

A takie pytanie. Czy można zmienić niektóre działki, które były we wniosku (np.usunąć trzy, a na ich miejsce wpisac dwie inne o większej powierzchni) ? Powierzchnia i tak będzie trochę większa niż wyszła we wniosku.

Możesz.

#16090 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5480 postów

Napisany 22 październik 2014 - 19:16

Sebu możesz użytkować taki ciągnik bez problemu. Krciczek o pisanie umowy o dzieło radzę poprosić prawnika albo specjalistę od prawa pracy, żebyś potem nie płakał. Pamiętaj, że zus automatycznie wyrzuca z krusu więc w razie awarii 100 000 PLN do zwrotu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#16091 Share marjanmeme

marjanmeme

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 23 październik 2014 - 09:07

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Mam taką sytuację ze pieniazki będą do końca roku na moim koncie. Będę za nie kupować ziemie pod koniec przyszłego roku. Czy ktoś zastanawiał się czy można wrzucić te pieniazki na lokatę? Glupio żeby tak leżały na koncie a tak to może któryś tysiąc wpadnie dodatkowo ? Można coś takiego zrobić ?

#16092 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 23 październik 2014 - 09:12

Nie można, przecież dotacja jest wypłacana znakowanymi talonami, jak by doszli zwracasz 200% lokaty + odsetki.

#16093 Share lukasz121515

lukasz121515

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów

Napisany 23 październik 2014 - 09:14

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) A możecie mi powiedzieć jakie papierki są potrzebne do agencji do nadania numeru gosp.?

#16094 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5480 postów

Napisany 23 październik 2014 - 09:43

Numer konta bankowego i Twoje dane.

#16095 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 23 październik 2014 - 09:50

A żony?

#16096 Share Rado9990

Rado9990

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,motoryzacja,muzyka

Napisany 23 październik 2014 - 09:50

Mam pytanie..ojciec w 2013 złożył wniosek na modernizacje na ciągnik i jest na białej liście,ja teraz złożyłem wniosek na młodego rolnika i tez jestem na białej liście,początek 11 tysiąca wiec raczej nie otrzymam premii,osoba która robiła wniosek mojemu ojcu mówi teraz żeby zaktualizował wniosek pn są duże szanse bo dużo osób rezygnuje..i mamy wątpliwości co robić,czy jak ojciec otrzymał by dofinansowanie to może mi przepisać całe gospodarstwo tak jak planowaliśmy jeśli bym się teraz załapał lub w następnym naborze w 2015 ? czy nie może nic przepisać i musi prowadzić gospodarstwo 5 lat ?

#16097 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 23 październik 2014 - 09:58

Działki które ojciec uwzględnił we wniosku MGR, nie może przekazać tobie i jeśli nawet by to zrobił, wyjdzie przy pierwszej kontroli krzyżowej.

Ale w MR wcale nie musisz przejmować całego gospodarstwa od ojca. Wystarczy że staniesz się rolnikiem na okres 3 lat z minimalną ilością ha, czyli 1 ha przeliczeniowy (niech ojciec wykreśli z MGR 1 ha i wydzierżawi go tobie). Po 3 latach będziesz musiał gdzieś sobie znaleźć resztę pola aby łączna suma z dotychczasowym i nowy przekroczyła średnią krajową lub wojewódzką. Takim sposobem dotację (o ile listy się tak poprzesuwają otrzymasz i ty i ojciec)

EDIT: To sobie popracowaliście w pierwszym roku wzięcia MR...

http://www.forbes.pl...1,1.html#fp=frb

Edytowany przez damianzbr, 23 październik 2014 - 11:28.

#16098 Share SW400kruger

SW400kruger

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 23 październik 2014 - 11:46

Jeśli chodzi o motyw podjęcia pracy, to:

,,ZOBOWIĄZANIA ROLNIKA, KTÓREMU PRZYZNANO POMOC

Młody rolnik, któremu przyznano pomoc, powinien wypełnić następujące zobowiązania pod rygorem zwrotu części lub całości premii:
4) podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie jako rolnik co najmniej do dnia upływu 12 miesięcy od dnia wypłaty pomocy;"

źródło:     http://www.arimr.gov...m-rolnikom.html

#16099 Share jaroWM

jaroWM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 23 październik 2014 - 12:07

artykuł jest o ozusowaniu umów-zleceń. umowa o dzieło nadal bez Zus.

przy okazji wklejam przykładowe czynności na obie umowy:

Czynności wymagające spisania umowy-zlecenia:
  1. Wprowadzanie nowych produktów do systemu komputerowego, wykonywane na bieżąco - w miarę poszerzania oferty sklepu.

2. Dbanie o poprawne funkcjonowanie serwerów utrzymujących sklep internetowy.

3. Bieżące poprawianie błędów w kodzie strony.

4. Przygotowywanie zamówień do wysyłki.

5. Prowadzenie księgowości firmy.

6. Bieżące sprzątanie magazynu.

7. Prace biurowe, w tym odbieranie telefonów i odpisywanie na e-maile.

Czynności wymagające spisania umowy o dzieło:
  1. Jednorazowe wprowadzenie do systemu komputerowego listy produktów przed uruchomieniem strony internetowej sklepu.

2. Stworzenie oprogramowania sklepu przez programistę.

3. Jednorazowe przygotowanie określonej liczby zamówień do wysyłki (np. podczas świątecznego szczytu).

4. Sporządzenie rocznego bilansu księgowego firmy.

5. Jednorazowe doprowadzenie magazynu do stanu czystości.

generalnie firmy boją się umów o dzieło - chodzi o prawie pewną kontrolę Zus, zwłaszcza jak ktoś wcześniej przepracował u danego pracodawcy klika okresów podatkowych.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#16100 Share Unexpected

Unexpected

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, ekonomia, książki,

Napisany 23 październik 2014 - 14:28

Przygotowując się do następnego naboru i po czytając o osobach z poprzednich naborów, gdzie arimr wystąpiła o zwrot dotacji zainteresowała mnie jedna kwestia:

3. Budynki i budowle znajdujące się w gospodarstwie, wykorzystywane do produkcji rolnej, oraz użytki rolne w gospodarstwie wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej nie będą stanowiły przedmiotu współwłasności lub współposiadania, z wyjątkiem małżeńskiej wspólności majątkowej. Warunek ten przez wszystkich wnioskodawców powinien być spełniony w terminie 180 dni od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy i powinien być zachowany do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pomocy.

1. do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pomocy wypłaty pomocy powinien:

1.  
  2. spełniać warunki dotyczące wymaganej powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie oraz dotyczące tytułu jego własności, tzn. zapewnić, że użytki i budynki wykorzystywane do produkcji rolnej nie stanowią przedmiotu współwłasności lub współposiadania, w wyjątkiem małżeńskiej wspólności majątkowej;

1.  

Mam działkę z budynkami dom,obora,stodoła gdzie 1/2 to moja własność, czy dobrze rozumiem że jeżeli to tylko produkcja 

roślina nie muszę je posiadać na własność w całej części?
Czy tylko jeśli wpiszę produkcję zwierzęcą, wtedy budynki muszę mieć całkowicie na własność?

W sumie w sankcjach nie ma tego uwzględnionego, lecz obawiam się że po kilku latach jest to luka dla jakiegoś regionalnego prezesa.. co będzie z osobami które w tym naborze mają tylko użytki rolne?.

Za wydatki inwestycyjne nie uznaje się wydatków na inwestycje budowlane na gruntach stanowiących przedmiot dzierżawy.

Czyli gdybym w moim przypadku, wydzierżawił od współwłaściciela jego część i chciał przebudować oborę, czy nawet dokonać modernizacji w środku, to nie mogę tego zrobić?