Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31554 odpowiedzi na ten temat

#14981 Share jimmy871

jimmy871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 19:19

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Decyzje mają być najpóźniej w przyszłym tygodniu. Tak powiedziano mi dzisiaj w ARiMR Toruń.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 15:23
  •  

#14982 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 19:54

Widzę u kolegi postępy, bo już dostrzega i nawet odróżnia dwie kwestie. Teraz jeszcze tylko zrozum że ani razu nie mówiłem o opłacalności tylko możliwościach rozwoju.
I jak sam zauważyłeś ty ich nie masz, bo mało które 30 hektarowe gospodarstwo z obojętnie którego woj. stać kupić w jednym kawałku 50 ha po 50 tys zł. Jedyna droga w ich przypadku to dzierżawa i znowu ty, wśród obszarników nie będzie ci dane objąć tej dzierżawy. Idąc dalej, działki 1-2-4 ha które trafiają się na wolnym rynku do sprzedania tez nie są w twoim zasięgu, jak to mówią nie dla psa kiełbasa. Z uwagi na to, że sąsiadujesz z obszarnikami, a oni sąsiadują z tą działką z wolnego rynku będą twoją ofertę podbijać za każdym razem o 5000 zł aż w końcu odpuścisz i jej nie kupisz.

A w takim mazowieckim jak kolega kabaczek napisał, ma 14 ha, bez problemu dzierżawi 16 ha i prawdopodobnie jeżeli trafiła by się działka 1-2-4 ha do sprzedania kupi ją spokojnie za gotówkę gdyż nikt nie będzie się licytował o jakieś ,,piochy''

Oj, ciężko już znaleść nawet w takim mazowieckim rejon gdzie 14 hektarowe gospodarstwo bez problemu wydzierżawi te 16ha. I wcale nie muszą tą być obszarnicy, a zwykli rolnicy po 30-40ha, którzy wiąża przyszłość z rolnictwem, rozwijają się i gdy takich jest dużo w rejonie też są konkurencją i potrafią płacić po 30-40tys. za te "piochy".

#14983 Share PS1

PS1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 20:15

5 pkt za szkoły + 5pkt za bezrobocie + (mniej niż 5pkt jeżeli nie ma śreniej krajowej ale deklaruje jej osiągnięcie w 3 lata) = mniej niż 15 pkt, czyli jest poza listą.

a dlaczego "mniej niż 5 pkt " za ziemię ? średnia krajowa dla tych "wyróżnionych " to 10 pkt czyli jeśli ma mniejsze gospodarstwo niż średnia krajowa a większe niż średnia wojewódzka to może mieć od 5 do 10 pkt czyli jest tak jak pisałem może być na liście .

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#14984 Share wernicjusz

wernicjusz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 20:15

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) damianzbr

Widzę, że wreszcie znalazłeś swoje powołanie :D .
Jeszcze wytłumacz niewiernym, że jedynym bogiem jest Allach... . B)

Edytowany przez wernicjusz, 20 sierpień 2014 - 20:16.

#14985 Share Macius

Macius

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów
  • Zainteresowania:WINO KOBIETY I ŚPIEW

Napisany 20 sierpień 2014 - 20:27

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) dostał już ktoś decyzje??

#14986 Share sony87

sony87

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 20:39

Średnia w Niemczech i Francji to grubo ponad 40 ha, w całej unii ponad 25ha. Mam wielką nadzieję że dla nikogo nie jest tajemnicą, że opłacalność i potencjał wzrasta wraz z powiększeniem areału. Jak będziemy z nimi konkurować w momencie kiedy pieniądze z programów trafiają do gospodarstw 10ha-15ha przedłużając ich agonię, a pomijane są te 20ha-25ha które mają potencjał do konkurowania na wspólnym rynku jakim jest unia europejska??

hiszpania w ekspresowym tempie zwiększa średnią, jeżeli te programy będą usilnie kierowane w kilka województw, to możemy się obudzić z ręką w nocniku.

Może da się wegetować na 10ha, ale gdzie tu miejsca na dynamiczny rozwój? w tym naborze pieniądze zostaną rozdane gospodarstwom po 10ha-15ha zamrażając areał który powinien być scalany, to jest kontrproduktywne i przeciwne założeniom o powiększaniu tej średniej.

nie podałeś ŻADNEGO argumentu, bo co to za argument, że na zachodzie jest inaczej, to wiem, ale czy lepiej ?
Polska jest potęgą jeśli chodzi o produkcję owoców takich jak: jabłka (czołówka w świecie), wiśnie i porzeczka (chyba I miejsce na świecie dla obu), malin (II miejsce) i innych.
Czy wg Ciebie zawdzięczamy to wielkoobszarowym gospodarstwom ?
Piszesz o mentalności na polskiej wsi, a wygląda na to, że opisujesz siebie, bo chyba nie wychyliłeś się poza swój powiat i myślisz, że cała Polska produkuje tak jak Ty czy Twój sąsiad.
PS. ja też mogę rzucić "zachodnim" przykładem - poczytaj trochę o uprawach w południowym Tyrolu (zwróć uwagę na wielkość gospodarstwa).
rolnictwo to nie tylko pszenica i rzepak, nie trzeba mieć kilkudziesięciu ha żeby godnie żyć.
Pomyśl : 1 rolnik na 50 ha kupi duży ciągnik za 300 tys, utrzyma z tych 50 ha jedną rodzinę, natomiast 5 mniejszych (po 10ha) kupi 5 ciągników po 100tys, utrzyma 5 rodzin. Pomyśl ile więcej zyska gospodarka kraju w przypadku tej drugiej opcji.

#14987 Share MirekCase4230

MirekCase4230

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 20:42

Ja mam swoich 14ha z 16ha dzierzawy czyli lacznie kolo 30ha mieszkam na mazowszu, produkuje mleko ok 90tys 19krów młodziezy 24 sztuki i nie narzekam;)

To ja ci powiem tak mam 6ha ornej i 8 ha łąk i utrzymuję ok 55 sztuk z czego 6 to mamki i jałówki na mamki a reszta to opasy i planuję dostawić więcej mamek i z 15 opasów :P a ten co pisze że z tylu ha się nie da wyżyć tylko się wegetuje to naprawdę musi mało wiedzieć o ekstensywnym gospodarowaniu, jest dużo gospodarstw mojej wielkości które idą w stronę całkowitej likwidacji ale to nie dlatego że się nie da tylko dlatego że się nie chce lub też alkohol zrobił swoje, pomoc małym gospodarstwom też się należy, ja się niestety nie załapałem trudno takie życie, jestem z kujawsko pomorskiego i myślę że jak bym miał z 30 ha to bym dostał :lol:

#14988 Share Hoaming

Hoaming

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 20:51

Widzę u kolegi postępy, bo już dostrzega i nawet odróżnia dwie kwestie. Teraz jeszcze tylko zrozum że ani razu nie mówiłem o opłacalności tylko możliwościach rozwoju.
I jak sam zauważyłeś ty ich nie masz, bo mało które 30 hektarowe gospodarstwo z obojętnie którego woj. stać kupić w jednym kawałku 50 ha po 50 tys zł. Jedyna droga w ich przypadku to dzierżawa i znowu ty, wśród obszarników nie będzie ci dane objąć tej dzierżawy. Idąc dalej, działki 1-2-4 ha które trafiają się na wolnym rynku do sprzedania tez nie są w twoim zasięgu, jak to mówią nie dla psa kiełbasa. Z uwagi na to, że sąsiadujesz z obszarnikami, a oni sąsiadują z tą działką z wolnego rynku będą twoją ofertę podbijać za każdym razem o 5000 zł aż w końcu odpuścisz i jej nie kupisz.

A w takim mazowieckim jak kolega kabaczek napisał, ma 14 ha, bez problemu dzierżawi 16 ha i prawdopodobnie jeżeli trafiła by się działka 1-2-4 ha do sprzedania kupi ją spokojnie za gotówkę gdyż nikt nie będzie się licytował o jakieś ,,piochy''

Bo ceny ziemi tam gdzie są obszarnicy są wyższe. U mnie można kupić po 15 -20 tys/ha. Są rejony gdzie płacą po 60-100 tys. Gospodarstwo 20 ha nie kupi 5ha po 70 tys ale taki co ma 200 ha bez problemu. Dlatego jak już niejednokrotnie wspomniano kolego: nie masz możliwości rozwoju bo masz dużych sąsiadów i zanim powiesz: 20 tys/ha oni dają 60 tys.

i to miałby być jedyny powód takiej dystrybucji środków? wyczuwam brak jakiegokolwiek argumentu.

jeden z was pisze że w mazowieckim ziemia jest bardzo tania i dostępna , kosztuje 15-20 tys, drugi że w zachodniopomorskim obszarowcy przebijają każdego rolnika to niebotycznych sum co pozwala sądzić że jest tam najdrożej w Polsce. Panowie nie wiem czy wynika to z braku wiedzy czy jest to próba manipulacji, ale kompromitujecie się na całego bo są to rzeczy które można łatwo sprawdzić.
zachodnuiopomorskie - 23 tys za ha
mazowieckie - 29 tys za ha
http://www.arimr.gov...tow-wg-gus.html

nawet jeżeli wasza wizja byłaby prawdziwa(oczywiście nie jest) to w najmniejszym stopniu nie powinno mieć to wpływu na dyskryminacje niektórych gospodarstw.

jeżeli wspólnie nie możemy znaleźć żadnego sensownego argumentu przemawiającego za sensownością punktowania inaczej takich samych gospodarstw w innym położeniu, to dlaczego ktoś to z sukcesem lobbował? przecież to kompletnie nie trzyma się kupy.

#14989 Share zyher

zyher

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 21:00

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Wraca człowiek z pola, wchodzi na agrofoto i oczy przeciera ze zdumienia - Hoaming znowu o tym samym... Nie masz co robić na tych swoich 20 ha? Idź, obrób w polu i skończ, za przeproszeniem, pier**lić.

#14990 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 654 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 20 sierpień 2014 - 21:00

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) a ci co się nie załapali dostaną jakieś negatywne potwierdzenie czy jak?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#14991 Share Optimus

Optimus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów
  • Zainteresowania:ziemia woda -halucynacja hemoglobina taka sytuacja :)

Napisany 20 sierpień 2014 - 21:05

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dajcie na luz bo już tego forum nie da sie czytać zero treści tylko przepychanki,, zresztą zaraz znajdzie sie mądry i powie to nie czytaj jak nie ma czego :)

#14992 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 21:24

i to miałby być jedyny powód takiej dystrybucji środków? wyczuwam brak jakiegokolwiek argumentu.

jeden z was pisze że w mazowieckim ziemia jest bardzo tania i dostępna , kosztuje 15-20 tys, drugi że w zachodniopomorskim obszarowcy przebijają każdego rolnika to niebotycznych sum co pozwala sądzić że jest tam najdrożej w Polsce. Panowie nie wiem czy wynika to z braku wiedzy czy jest to próba manipulacji, ale kompromitujecie się na całego bo są to rzeczy które można łatwo sprawdzić.
zachodnuiopomorskie - 23 tys za ha
mazowieckie - 29 tys za ha
http://www.arimr.gov...tow-wg-gus.html

nawet jeżeli wasza wizja byłaby prawdziwa(oczywiście nie jest) to w najmniejszym stopniu nie powinno mieć to wpływu na dyskryminacje niektórych gospodarstw.

jeżeli wspólnie nie możemy znaleźć żadnego sensownego argumentu przemawiającego za sensownością punktowania inaczej takich samych gospodarstw w innym położeniu, to dlaczego ktoś to z sukcesem lobbował? przecież to kompletnie nie trzyma się kupy.

Sadownicy i Warszawa podbijają ceny w Mazowieckim. Niektóre województwa miały więcej pkt bo chyba zgodzisz się ze mną że łatwiej jest kupić ziemię w rejonie gdzie występują 3-5 hektarowcy w przeważającej liczbie niż tam gdzie jeden mały otoczony jest kilkoma obszarnikami? Dlatego lepiej dać 100 tys temu co ma 10ha i może dokupić kolejne 5 ha niż temu co ma 20 i o zakupie gruntu może pomarzyć. W tych województwach widać szansę na rozwój a u Ciebie marna wegetacja.

#14993 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 21:33

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) @pawelol111 nie tylko sadownicy i warszawa, nie wiem jak u Cb ale przejedź się w rejony ciechanowa czy przasnysza, czy nawet płocka. Pod płockiem w przetargach arimr ziemia przekroczyła 100tys./ha. Nie ma co tak generalizować, zasady były znane, nie da się ich idealnie ułożyć.

#14994 Share k00789

k00789

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 21:51

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) dziś przyszła decyzja :D woj. świętokrzyskie, poz. 25**

#14995 Share Wezyren

Wezyren

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 23:28

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam

Troche abstrach*jac od wojen kto powinien a kto nie.

Panowie, ja musze niestety uzupelnic wyksztalcenie bo mi zabraklo kilku miesiecy na stanowisku.
No i teraz kombinuje jak to zrobic najefektywniej.
Podyplomowka - szkoda kasy, nic sie nie naucze, jedyny plus to studentki
R.3 - 3 bite semesty i egzamin zewnetrzny, darmowo

Jest jakis specjalista oprocz PS1 ktory ma dobre patenty ?
Widze ze jest jakis kurs na pszczelarza ale prawie nigdzie nie prowadza, moze ktos slyszal o tym R3 ale w formie e-lerningu zeby nie przesiadywac 12h w szkole udajac ze efektycznie cos chłonę.

Jesli ktos ma jakies przemyslenia to smialo.

#14996 Share Tomek9a1

Tomek9a1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 21 sierpień 2014 - 00:38

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Czy wiadomo już coś o jakichkolwiek przesunięciach środków ?

#14997 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5479 postów

Napisany 21 sierpień 2014 - 06:32

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Nic na razie nie wiadomo.

#14998 Share Maciek1091

Maciek1091

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 21 sierpień 2014 - 07:16

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Nie podejmujcie dyskusji z hoamingiem :P Do niczego to nie prowadzi

#14999 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5479 postów

Napisany 21 sierpień 2014 - 08:15

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Ogólnie to z tych 750 stron jakby okroił z niepotrzebnych pytań, konwersacji to by zamknął temat w 200 :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#15000 Share KACZOR1984

KACZOR1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 21 sierpień 2014 - 08:30

dostał już ktoś decyzje??

Tak - wczoraj znalazłem awizo w skrzynce, dziś z samego rana na pocztę i jest decyzja o przyznaniu. Świętokrzyskie, miejsce 36xx