Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31554 odpowiedzi na ten temat

#13221 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 09:19

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Tyle że wzrost cen ziemi nie jest winą Unii a jedynie efektem zwiększenia dochodów z 1ha. Kiedyś nikt nie chciał z rodzeństwa o gruntach słyszeć a obecnie praktycznie wszędzie dzieci chcą mieć swoje działki - 1tys dopłaty, często 500zł za dzierżawę i już jest niezła pensja miesięczna. To jedna kwestia. Kolejna - kto płaci po 50 tys za ziemię? Ci co mają po 30-100 krów. Kiedyś jak miał 2 byczki w zagrodzie i 5 świń to skąd miał na ziemię 50 tys wytrzasnąć? Nikt od niego takich pieniędzy nie chciał. Teraz ludzie wiedzą ile taki co ma 50 krów ma wypłaty za mleko i stąd te ceny. To nie wina UE - my się bogacimy a cena ziemi wzrasta adekwatnie do zarobków tyle że nie wszystkich rolników tylko tych najzamożniejszych - dlatego takie ceny bo ich stać na podbijanie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 11:49
  •  

#13222 Share Xeon

Xeon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 09:32

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Napisałeś: "Tyle że wzrost cen ziemi nie jest winą Unii a jedynie efektem zwiększenia dochodów z 1ha"
Chyba dla osoby oddającej ha w dzierżawę.
Cena ziemi poszła w górę głównie za sprawą dopłat. Do tego doszedł "głód ziemi". Wszyscy wiemy co się dzieje jak popyt przewyższa podaż.

#13223 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 09:38

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) porównaj lata kiedy zboże kosztowało 300zł za tonę a porównaj obecnie. Pszenicę w tym roku po 800 sprzedałem a wydajność mam 35% wyższą niż kiedyś mój ojciec - nowsza technologia. Stąd się biorą zyski. Co do głodu ziemi - ludzie się rozwijają, mają większe dochody i stąd głód ziemi. Każdy chce mieć więcej i jest w stanie zapłacić więcej. Czy z UE czy bez UE i tak głód by był. Miastowi cen ziemi nie podbijają tylko ci co mają dużo.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#13224 Share Xeon

Xeon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 10:01

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Zgadza się, tylko pamiętaj o tym jak bardzo wzrosły koszy prowadzenia całej uprawy w stosunku do lat, gdzie zboże kosztowało 300zł.
Nie twierdze, że nic nie dostajemy z unii, ale nie jestem też jakimś euro sceptykiem twierdzącym, że gdyby nie unia, to w Polsce psy by d*pami szczekały.

Trochę zeszliśmy z tematu - wracając do MR - czekamy... może się uda.

Edytowany przez Xeon, 03 lipiec 2014 - 10:02.

#13225 Share Zombi330

Zombi330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 300 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 11:26

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) jak nowsza technologia i co za darmo ci z nieba spadła ale fakt rolnik to teraz z wypisywania papierków ma większa kaske niz z pracy na roli stąd entuzjazm niektórych a reszta-wiekszośc jak klepała biede tak klepie

#13226 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 12:18

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Bieda jest jak się robić nie chce bądź zdrowia zabraknie.

#13227 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 13:43

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) witam, krotkie pytanie
czy maszyny ktore chce kupic musza wkoncu byc dobrane do ilosci hektarow?
w rozporzadzeniu i regulaminie nic o tym nie ma , a dzwonila teraz baba i mowila ze musze zmienic bo maszyny sa za duze do gospodarstwa
i np mam 15 ha i chce agregat uprawowy 3,6 to moge 2,5
siewnik chce 3 m a moge 2,7
czy jest jakis wymog tego czy to jest ich nadgorliwosc?

czy np jak wpisze siewnik 2,7 to potem jak dostane moge zmienic i wpisac sobie 3 m?

#13228 Share Zombi330

Zombi330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 300 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 13:52

Bieda jest jak się robić nie chce bądź zdrowia zabraknie.

nie to jest lenistwo albo nieszczęście mylisz pojęcia
bieda to jest jak się rolnik nie łapie z urzędu na te programy, dotacje itp pieniadze się należą bogatym to jest celowe to nie dzieje sie ot tak samo z siebie

Edytowany przez Zombi330, 03 lipiec 2014 - 13:56.

#13229 Share boo45

boo45

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 13:59

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) @masa24 ja musiałem pisać tzw uzasadnienie doboru maszyn[siewnik 3m, kosiarka rotacyjna, zgrabiarka] i przeszło ok. W uzasadnieniu zawarłem informacje na temat wykorzystania tychże maszyn, względów ekonomicznych, warunków terenowych. Generalnie jest to "lanie wody", ale trzeba to opisać.

#13230 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 14:02

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) jakby bylo uzasadnienie to jeszcze byloby dobrze.ali mi krze zmieniac. jak dla mnie to te barany z agencji mieszaja wytyczne modernizacji z mlodym rolnikiem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#13231 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 14:05

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) zboża nie sprzedawałem i nie sprzedaje tak że nie wypowiem się na temat opłacalności. Mogę coś powiedzieć o opasach i mleku. Mleko jest teraz droższe o około 20gr a opasy są w tej samej cenie co 10lat temu. Pasza paliwo nawozy usługi weterynaryjne mocno podrożały. Tak że gospodarstwo 20ha produkujące 100tys litrów mleka i 15 opasów rocznie nie inwestując nic w maszyny ani budynki może odłożyć pieniądze na 1ha ziemi.

#13232 Share fryciol

fryciol

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 14:28

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) 1. do jakiego czasu agencja może wezwać o poprawki? minął 40 dzień kiedy złożyłem wniosek.
2. a jeśli wszystko jest okej to wysyłają jakąś informację z potwierdzeniem, że wniosek jest kompletny?

#13233 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 14:51

nie to jest lenistwo albo nieszczęście mylisz pojęcia
bieda to jest jak się rolnik nie łapie z urzędu na te programy, dotacje itp pieniadze się należą bogatym to jest celowe to nie dzieje sie ot tak samo z siebie

Bla bla bla... Zdrowia zabraknie i Ci urzędy i programy nie pomogą. Na program można się było załapać - PROW był. To że teraz ludzie się rzucili na MR nie świadczy o tym że wielka niesprawiedliwość panuje. Sam nie brałem żadnego PROW a przez 10 lat zwiększyłem areał o 10ha, kupiłem kombajn, prasę, ciągnik 125km i bez Unii. Fakt że używane ale w dobrym stanie. Tylko nikt nie policzył wydźwiganych ton ziemniaków i innych przyjemności związanych z rolnictwem. PROW wydajności z jednej krowy czy hektara nie zwiększy - do roboty i radzić sobie w warunkach jakie każdy posiada.

#13234 Share Zombi330

Zombi330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 300 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 14:58

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) no to tylko przyznałeś że uczciwą pracą w Polsce nikt sie nie wzbogacił- taki system

#13235 Share KrzysiekSkrzeczyna

KrzysiekSkrzeczyna

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 15:13

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam mam pytanie moze ktos sie orientuje jak ustawic pazury w przetrzasarcze fahr 4 gwiazdowej by nie robiłą tzw warkoczy za soba tylko łądnie rozrzepywala siano??
Post nie na temat

Edytowany przez danielhaker, 13 lipiec 2014 - 12:35.

#13236 Share jimmy871

jimmy871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 17:11

jakby bylo uzasadnienie to jeszcze byloby dobrze.ali mi krze zmieniac. jak dla mnie to te barany z agencji mieszaja wytyczne modernizacji z mlodym rolnikiem

Niestety wytyczne z programów MGR i MR to te same wytyczne, sam zdążyłem się o tym przekonać i nic na to nie poradzisz. Oczywiście można trochę polać wodą.. Jeśli potrzebujemy większy ciągnik/kombajn piszemy we wniosku że teren jest wysoce pofałdowany i trudny w uprawie/orce. Jeśli potrzebujemy szerszą/większą maszynę można argumentować fakt oddalenia ziemi od gospodarstwa. Nie twierdze tutaj że ma ktoś pisać o powyższych jeśli mieszka na terenach równinnych, o glebach piaszczystych a ziemie ma "za ogrodem". Jednak czasem nie wiemy że coś można nadciągnąć jeśli rzeczywiście w owej sytuacji się znajdujemy.

1. do jakiego czasu agencja może wezwać o poprawki? minął 40 dzień kiedy złożyłem wniosek.
2. a jeśli wszystko jest okej to wysyłają jakąś informację z potwierdzeniem, że wniosek jest kompletny?

1. nie ma reguły, wiele zależy czy w danej jednostce jest dużo złożonych wniosków czy mało
2. obawiam się że takiej walentynki się nie doczekasz :)

Osobiście radził bym dowiedzieć się (o ile tego nie wiesz) kto rozpatruje twój wniosek, zorganizować tel kontaktowy do owego pracownika agencji i zadzwonić zapytać. Sam nie długo zaczne wysyłać kartki na święta do miłej Pani z agencji która rozpatruje mój wniosek bo kontakt mamy co najmniej intensywny :D Choć po ostatnim telefonie(zapytaniu) gdy usłyszałem że mój wniosek ostatecznie został pozytywnie zaopiniowany postanowiłem dać miłej Pani odpocząć od mojego nr telefonu :)

#13237 Share lukaszgg

lukaszgg

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 20:52

Bla bla bla... Zdrowia zabraknie i Ci urzędy i programy nie pomogą. Na program można się było załapać - PROW był. To że teraz ludzie się rzucili na MR nie świadczy o tym że wielka niesprawiedliwość panuje. Sam nie brałem żadnego PROW a przez 10 lat zwiększyłem areał o 10ha, kupiłem kombajn, prasę, ciągnik 125km i bez Unii. Fakt że używane ale w dobrym stanie. Tylko nikt nie policzył wydźwiganych ton ziemniaków i innych przyjemności związanych z rolnictwem. PROW wydajności z jednej krowy czy hektara nie zwiększy - do roboty i radzić sobie w warunkach jakie każdy posiada.

tylko zależy jaki miałeś kapitał początkowy bo wątpię żebyś kupił te 10 ha mając na początku tylko 10 hektarów .

#13238 Share fryciol

fryciol

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 21:54

tylko zależy jaki miałeś kapitał początkowy bo wątpię żebyś kupił te 10 ha mając na początku tylko 10 hektarów .

polać mu! święta prawda

#13239 Share KACZOR1984

KACZOR1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 22:09

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Czy jest ktoś na forum, kto się jeszcze nie wpisał?
https://docs.google....p=sharing#gid=0

Swoją drogą, to przy wpisach około 120 osób, ma się ta nasza średnia w stosunku do wszystkich wniosków, jak wpływ zorzy polarnej na popęd seksualny rabarbaru :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#13240 Share kaczus

kaczus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 22:35

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) dzisiaj w samo południe w agro biznesie mówili ze wnioski bedą podlegać jakiejś weryfikacji i co najlepsze zostało powiedziane ze ten kto ma dużo ziemi wcale nie ma większych szans na otrzymanie premii od kogoś co ma połowę mniej. Czy ktoś wie o jaką waryfikacje chodzi ?