Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31550 odpowiedzi na ten temat

#12701 Share dmowski1939

dmowski1939

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów
  • Zainteresowania:piłka nożna
    bydło mięsne

Napisany 20 czerwiec 2014 - 18:27

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Mam pytanie do tabel 3.1, 3.4-3.7. Planuję produkcję bydła mięsnego.Stado podstawowe plus młodzież z własnej hodowli. W okresie pięcoletnim następi przyrost. Czy należy wypełniać obroty stada?
Proszę o jakąś odpowiedź na konkretnym przykładzie a nie że jak średnio wzrośnie o 30% to należy. Jest tu zbyt dużo zmiennych by zaplanowac to konkretnie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 02:26
  •  

#12702 Share burtek

burtek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 20 czerwiec 2014 - 22:35

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj składałem wniosek na dotacje dla Młodego Rolnika w Pomorskim Oddziale Regionalnym ARiMR w Gdyni. Będą przyjmować wnioski również w sobotę i poniedziałek. Spostrzeżenia - dużo ludzi podstawionych. Stare dziadki podstawiają swoich synów albo Bóg wie kogo, którzy nawet podpisać się nie umieją i z gospodarstwem nic nie mają wspólnego. Na 10 osób 8 nie miało wymaganych dokumentów (głównie zaświadczenia z US na które czeka się 7 dni - w moim przypadku przynajmniej) a zdarzały się osoby nawet bez biznes planu.

Edytowany przez burtek, 20 czerwiec 2014 - 22:38.

#12703 Share jaroWM

jaroWM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 20 czerwiec 2014 - 22:53

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) ja spotykałem przy zdawaniu dokumentów sporo fajnych laseczek (wiek ok. 20-tki), które chyba tatusiowie wypchnęli po MR. patrząc na dłonie - pokalane pracą na roli raczej nie były :) i jak taka ma samodzielnie gospodarstwo poprowadzić?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#12704 Share Unexpected

Unexpected

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, ekonomia, książki,

Napisany 20 czerwiec 2014 - 23:50

Na 10 osób 8 nie miało wymaganych dokumentów (głównie zaświadczenia z US na które czeka się 7 dni - w moim przypadku przynajmniej) a zdarzały się osoby nawet bez biznes planu.

W mym sercu tyle radości :D 100tyś zł ostro miesza w głowie.

#12705 Share bizmut

bizmut

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów
  • Zainteresowania:Wiara, Polska, Rodzina, Rolnictwo, Historia

Napisany 21 czerwiec 2014 - 03:50

ja spotykałem przy zdawaniu dokumentów sporo fajnych laseczek (wiek ok. 20-tki), które chyba tatusiowie wypchnęli po MR. patrząc na dłonie - pokalane pracą na roli raczej nie były :) i jak taka ma samodzielnie gospodarstwo poprowadzić?

hahaha! :lol: prawda sporo się takich widziało a poza tym sprawiały wrażenie jakby same nie wiedziały co one tam robią :P ale z drugiej strony patrząc to mało kto (są różne wypadki losowe) z nas być może przyszłych MR mógłby faktycznie SAMODZIELNIE prowadzić gosp. na dłuższą metę, bądźmy szczerzy rodzina jest w tym nie przeceniona B)

BÓG, HONOR, OJCZYZNA!

#12706 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5478 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 06:29

hahaha! :lol: prawda sporo się takich widziało a poza tym sprawiały wrażenie jakby same nie wiedziały co one tam robią :P ale z drugiej strony patrząc to mało kto (są różne wypadki losowe) z nas być może przyszłych MR mógłby faktycznie SAMODZIELNIE prowadzić gosp. na dłuższą metę, bądźmy szczerzy rodzina jest w tym nie przeceniona B)

Być może czekają na takich mężczyzn jak WY, drodzy koledzy :)

#12707 Share wino36

wino36

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 06:47

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Mam znajomą która studiuje w lublinie(nie rolnictwo), przyjeżdża do domu ma wieś raz na pół roku i dowiedziałem się że też złożyła MR. Ona nawet ciągnika nie potrafi zapalić. Także tatuś dalej będzie obrabiać pole, a 5lat szybko zleci. Dużo osób niezwiązanych z rolnictwem rzuciło się na te 100tys.

#12708 Share instas

instas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 222 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 08:03

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Za mało jest zapisów o kontrolach gospodarstw. Wtedy wniosków byłoby pewnie 2/3 mniej. Nie mam nic przeciwko Paniom po 20 roku życia na gospodarce, ale nie wyobrażam sobie żeby dała radę samodzielnie prowadzić gospodarstwo. Oczywiście są wyjątki no i oczywiście są też mężatki.

#12709 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 08:05

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Ja tam nie chcę nikogo obrażać ale też widziałem "laseczki" ale większość inteligencją nie grzeszyła. Przyszedł koleś po 60 i mówi do pani z informacji: chciałem złożyć wniosek na Młodego Rolnika. Pani: To proszę ustawić się w tej kolejce i złożyć. On: Ale ja chciałem złożyć wniosek na Młodego Rolnika za syna. Pani: Ale ma pan ten wniosek? Pan: Nie, ja go dopiero chciałem złożyć. :D

Powiem tak: nie cieszcie się specjalnie że ktoś ma mniej punktów od was. Wystarczy że tata dał ponad podwójną wojewódzką a bezrobocie w powiecie duże i już dziecko ma 18-20 pkt.

#12710 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5478 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 08:09

Za mało jest zapisów o kontrolach gospodarstw. Wtedy wniosków byłoby pewnie 2/3 mniej. Nie mam nic przeciwko Paniom po 20 roku życia na gospodarce, ale nie wyobrażam sobie żeby dała radę samodzielnie prowadzić gospodarstwo. Oczywiście są wyjątki no i oczywiście są też mężatki.

Otrzymać przelew na konto od Agencji to raz. A dwa - prowadzić gospodarstwo przez 5 lat i trzymać porządek w dokumentacji, na polu. Wierzcie mi, że nie każdy z moich klientów brał to na poważnie a kasa się z czasem rozpłynęła... U niektórych słowo "młody rolnik" wywołuje do tej pory dreszcze... :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12711 Share CrazyFarmer

CrazyFarmer

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 08:10

Dzisiaj składałem wniosek na dotacje dla Młodego Rolnika w Pomorskim Oddziale Regionalnym ARiMR w Gdyni. Będą przyjmować wnioski również w sobotę i poniedziałek. Spostrzeżenia - dużo ludzi podstawionych. Stare dziadki podstawiają swoich synów albo Bóg wie kogo, którzy nawet podpisać się nie umieją i z gospodarstwem nic nie mają wspólnego. Na 10 osób 8 nie miało wymaganych dokumentów (głównie zaświadczenia z US na które czeka się 7 dni - w moim przypadku przynajmniej) a zdarzały się osoby nawet bez biznes planu.

Poprawiłeś mi humor tym postem :D

#12712 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5478 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 08:10

Ja tam nie chcę nikogo obrażać ale też widziałem "laseczki" ale większość inteligencją nie grzeszyła. Przyszedł koleś po 60 i mówi do pani z informacji: chciałem złożyć wniosek na Młodego Rolnika. Pani: To proszę ustawić się w tej kolejce i złożyć. On: Ale ja chciałem złożyć wniosek na Młodego Rolnika za syna. Pani: Ale ma pan ten wniosek? Pan: Nie, ja go dopiero chciałem złożyć. :D

Powiem tak: nie cieszcie się specjalnie że ktoś ma mniej punktów od was. Wystarczy że tata dał ponad podwójną wojewódzką a bezrobocie w powiecie duże i już dziecko ma 18-20 pkt.

Hahaha. Ale mi poprawiłeś humor z samego rana :)

#12713 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 08:18

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Wczoraj jak skladałem wniosek na MR w Tomaszowie MAZ to na siedem osób przedemną które dzisiaj składały tylko jedna była z wykształceniem.

#12714 Share instas

instas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 222 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 08:25

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) To taka nasza specjalność narodowa "jakoś to będzie" bez przemyślenia, aby dostać tylko kaske. Raczej nikt nie bierze pod uwagę że później przyszłoby mu oddawać całą premię z odsetkami. Sam ponad 4 lata temu brałem dotację na rozpoczęcie DG, prowadzę ją do teraz, ale 50% osób otwarcie mówiło że po roku zlikwiduje działalność. Dla takich osób szkoda kasy, ale największą krzywdę robią sobie samym. Po roku siedzenia w domu i opłacania Zus-u zostaje im parę rzeczy a 1,5 roku stracone.

#12715 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 08:51

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Co do samodzielnego prowadzenia: ja tu problemu specjalnego nie widzę... Zabiegi wykona tatuś, mama poprowadzi dokumentację. Przed kontrolą dziecko wyklepie co i jak ma mówić i tyle. Premię łatwo rozliczyć kiedy kupuje się grunt lub sprzęt.

#12716 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 09:21

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) To racja, aby mieć porządek w dokumentach, a kto sprawdzi kto tak na prawdę orał to pole :P

No niestety albo stety MR jest tak zrobiony, że każdy kto ma pole to składa. Mam kolege, któremu kiedyś proponowałem żeby ze mną do szkoły policealnej rolniczej się zapisał ale jemu to nie potrzebne było bo nie zostaje na gospodarce, teraz wniosek ma już złożony.
Koledzy gdybym mógł to i na siostre składałbym wniosek, gospodarstwo by się "podzieliło" rok miałaby wolnego a potem do pracy. No cóż nie mam takiej możliwości :P

#12717 Share pierre

pierre

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 09:40

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Samodzielne prowadzenie gospodarstwa nie oznacza, że osobiście musisz orać pole. Po prostu trzeba tym wszystkim zarządzać i można sobie zamawiać usługi. Jednak nie radziłbym przyjmować takiej metody tłumaczenia kontrolerowi, bo pewnie żądałby faktur za te usługi ;)

#12718 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5478 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 09:43

Samodzielne prowadzenie gospodarstwa nie oznacza, że osobiście musisz orać pole. Po prostu trzeba tym wszystkim zarządzać i można sobie zamawiać usługi. Jednak nie radziłbym przyjmować takiej metody tłumaczenia kontrolerowi, bo pewnie żądałby faktur za te usługi ;)

A po co w ogóle tłumaczyć się inspektorowi w trakcie kontroli. Dokumenty same za siebie mówią, że młody rolnik prowadzi samodzielnie gospodarstwo.

#12719 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 09:44

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) z usług nikt nie zabrania korzystać, a z tym orani to bardzie w przenośni miałem na myśli

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12720 Share pierre

pierre

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 09:51

A po co w ogóle tłumaczyć się inspektorowi w trakcie kontroli. Dokumenty same za siebie mówią, że młody rolnik prowadzi samodzielnie gospodarstwo.

Miałem na myśli kontrolę wymuszoną donosem "dobrego" sąsiada, że Młody Rolnik zamiast pracować na polu dorabia sobie na czarno a tatuś orze. Nie wiem czy ARiMR w ogóle sprawdza takie sprawy, ale w teorii beneficjent nie musi pracować fizycznie.