Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31554 odpowiedzi na ten temat

#12241 Share in2dex

in2dex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 341 postów

Napisany 11 czerwiec 2014 - 19:27

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Napisałem też i o kursie jak widać, ale idz i go zrób to zobaczysz czy to takie fajne. Jak to wygląda gdybym ja musiał iść i zrobić ten kurs. A wiec; przez 9 miesiecy musiałbym jeździć 50km od domu na najbliższy kurs-koszty. Za kurs płaci się przeważnie i jest to koszt prawie jak za studia czesne. Na koniec jest egzamin i na kursie wymagają wiedzę bo na kurs każdy idzie co musi i nie ma wyjścia bo napewno nie taki dla satysfakcji bo po kursie nie ma się nic. Troche ambicji i jak ktoś nie ma wykształcenie to niech uzupełnia je studiami lub chociaz technikiem.

in2dex zmień dilera albo bierz połowę.

A jesteś w sanie jakoś to zaargumentować?
To nie forum magii i czarów:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 21:32
  •  

#12242 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 790 postów

Napisany 11 czerwiec 2014 - 19:31

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) ale się uczepili tych 10h, w tych województwach gdzie jest mniejsza średnia jest sporo upraw sadowniczych albo warzywniczych, na 10h borówki albo truskawki zatrudnia się 30-40 osób, a obroty mogą przekraczać 1mln zł, nie warto inwestowac w takie gospodarstwa?

#12243 Share irgen

irgen

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo.Rolnik szuka żony ;)

Napisany 11 czerwiec 2014 - 19:33

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Coś za coś.. chcesz mieć wykształcenie rolnicze musisz jeździć..
Sam jeżdżę na kurs R3 ponad 40 km w jedną stronę, 2 dni w tygodniu. Zostały mi jeszcze 2 zjazdy i koniec, po nim dostaję zaświadczenie o ukończeniu kursu, zgłosiłem się również na egzamin zawodowy (cześć pisemna we wrześniu i praktyczna - jeszcze nie znam terminu) Egzamin praktyczny to wykonanie jakiegoś zadania praktycznego.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#12244 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 11 czerwiec 2014 - 19:34

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) @in2dex fajnie, że ktoś się udziela ;)
Tak czytam i czytam dodam coś od siebie, co do studiowania można studiować i być w krus, myślę o studiowaniu dziennym. Znam wiele takich osób. Sam bronię inżyniera w marcu więc nie dostanę pkt za wykształcenie wyższe, ale mając średnie licealne i staż pracy też można dostać 4pkt, a to już sporo. @in2dex mam pytanie jak to jest z tym stażem wystarczą 3 lata ubezpieczenia jako domownik, tylko właśnie w myśl definicji krus to osoba spokrewniona z gospodarzem, więc ok. ale kolega tłumaczył coś, że trzeba jakoś potwierdzic to, że sie pracowało?

#12245 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2820 postów

Napisany 11 czerwiec 2014 - 19:38

A jesteś w sanie jakoś to zaargumentować?

Bardziej żart niż poważnie, nic osobistego. Ale ta cała Twoja wypowiedź to puste biadolenie, przykłady z możliwością ,,wpadki'' itp. rozbawiły mnie do łez, w dodatku gdy kilka razy wspominałeś o kwestiach formalnych nie zawsze miałeś rację.

#12246 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 11 czerwiec 2014 - 19:48

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Jedna kwestia z dokumentowaniem sprzedaży. Jeśli sprzedaję np ziemniaki czy inne dobra na rynek lokalny to przecież nikomu faktury nie napiszę... Tak samo w przypadku siana czy sianokiszonki - łąka sprzątana, siano sprzedane.

#12247 Share szymon0

szymon0

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 11 czerwiec 2014 - 19:56

Jesteś głupi czy nie umiesz czytać? Wyliczyłem Ci zysk z 10hektarowego gospodarstwa które nastawione jest na produkcję zboża i ziemniaków - to nadal za mało?. W rolnictwie nie chodzi o to żeby bez przerwy zwiększać produkcję - tak samo w życiu nie chodzi o to żeby non stop pracować. Jeśli stać mnie na godne życie z 10ha + praca na boku to dlaczego mi tego bronisz?

i właśnie jaskrawo przedstawiłeś różnicę między naszymi poglądami.
Twoim zdaniem życie trzeba przeżyć, moim coś zbudować i osiągnąć.

ja nikomu niczego nie bronię... skąd taki pomysł?
ja tylko zadaję pytanie, czy środki z MR powinny trafić do 7 województw z 16 ?
Polska jako całość płaci składki do wspólnej kasy UE, więc dlaczego środki z MR mają być lokowane tylko w wybranych rejonach?

żarcik dla ciebie:

wiesz czym różni się rolnik z 20 ha ziemi z zachodniopomorskiego i rolnik z 20 ha ziemi w jednym z tych 7 województw? (przy takiej samej klasie ziemi)

nie wiesz?
tym że jeden dostanie MR a drugi nie :D :wub: :wub: :P :lol: B)

poza tym kompletnie niczym, bo koszty mają identyczne, rynek zbytu też, ceny ziemi, środków, nawozów również

Edytowany przez szymon0, 11 czerwiec 2014 - 20:06.

#12248 Share jimmy871

jimmy871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 11 czerwiec 2014 - 20:14

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Koledzy bez urazy ale już głowa zaczyna boleć. Nikt nic na to nie poradzi i narzekanie nic nie wnosi do dyskusji. Ktoś może i powie że nie powinienem się wypowiadać bo jestem w sytuacji "dogodnej" i może gdybym miał o kilka pkt mniej to też bym wołał o pomstę do nieba ale na Boga to nic nie daje..

#12249 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 11 czerwiec 2014 - 20:15

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) To jest krzywdzące. Nie ukrywam. Ale ja na to wpływu nie miałem.

Co do tego że życie trzeba przeżyć - sam chciałbym mieć 100ha i full sprzęt. Warunki pozwalają na tyle na ile pozwalają. Maksymalnie wykorzystuję swoje szanse. Tak jak ten z 10ha, 30tys zysku i pracą poza rolnictwem - z pracy + troche kasy z gospodarstwa utrzyma rodzinę, za resztę dokona inwestycji - mniejszych ale dokona.

#12250 Share in2dex

in2dex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 341 postów

Napisany 11 czerwiec 2014 - 20:45

@in2dex fajnie, że ktoś się udziela ;)
Tak czytam i czytam dodam coś od siebie, co do studiowania można studiować i być w krus, myślę o studiowaniu dziennym. Znam wiele takich osób. Sam bronię inżyniera w marcu więc nie dostanę pkt za wykształcenie wyższe, ale mając średnie licealne i staż pracy też można dostać 4pkt, a to już sporo. @in2dex mam pytanie jak to jest z tym stażem wystarczą 3 lata ubezpieczenia jako domownik, tylko właśnie w myśl definicji krus to osoba spokrewniona z gospodarzem, więc ok. ale kolega tłumaczył coś, że trzeba jakoś potwierdzic to, że sie pracowało?
edit: aaaaa co do studiowaniu dziennie i byciu w KRUS to sprawa się ma taka że jak KRUS się o tym dowie to nas usunie z KRUS, a co z wymogiem o roczynym ubezpieczeniu? Gdy ktoś studiuje dziennie to państwo go ubezpiecza, a ustawa o KRUS wyraźnie mówi że jak się jest gdzies indziej ubezpieczonym to trzeba się wypisać. Może dlatego że państwo dotuje ubezpieczenia krus, ale wiem że tak niektórzy robią, ja bym się bał bo tu nie chodzi o 10, ale o 100tys zł

Kiedyś byłem w KRUS z podobnym tematem i wymagania są aby osoba była spokrewniona i mieszkała niedaleko, spokrewnienie można ominąć jako "przyjaciel rodziny" ale to nie w każdym KRUS. A potwierdzenie, że się pracowało jest zaświadczenie z KRUS o starzu ubezpieczeniu jako domownik. A w ustawie o KRUS jest wyraźnie napisane że kto jest w krus jako domownik ten i tu pomaga w pracy. Wniosek nasuwa sie sam :) Do wniosku warto dołożyć te zaświadczenie jak jest staż ;)

Bardziej żart niż poważnie, nic osobistego. Ale ta cała Twoja wypowiedź to puste biadolenie, przykłady z możliwością ,,wpadki'' itp. rozbawiły mnie do łez, w dodatku gdy kilka razy wspominałeś o kwestiach formalnych nie zawsze miałeś rację.

puste? No słuchaj znam osoby które oddaja kasę za te puste wymagania. Nie napisałem że każdego to spotka ale każdy niech się z tym liczy. Mógłbyś napisac mi w którym miejscu sie ze mna nie zgadzasz, będzie to owocowało dla innych. Ja ostrzegam, a każdy sobie rozważy czy podoła z wymogami czy nie, tyle.

Jedna kwestia z dokumentowaniem sprzedaży. Jeśli sprzedaję np ziemniaki czy inne dobra na rynek lokalny to przecież nikomu faktury nie napiszę... Tak samo w przypadku siana czy sianokiszonki - łąka sprzątana, siano sprzedane.

Jest to tak zwana sprzedaż nieudukomentowana. W ewidencji sprzedaży jest specjalna rubryka aby wpisać co się sprzedało, jaki podatek, kwota, tyle. W VAT jak sie przekroczy określoną wartość takiej formy sprzedaży trzeba zakupić kasę fiskalną. Ale jak jesteś na VAT to lepiej napisać komuś fakturę niech ma do WC, a kopię sobie zostawić.
Ja ewidencje prowadzę bo jestem na VAT i prawie co kwartał chcą tam zajrzeć, ale jak ktoś jest na ryczałcie i wziął MR powinien ją prowadzić, ale znam osoby ktore tego nie robią, ale kto wie czy za parę lat ktoś o to ich nie poprosi

Edytowany przez in2dex, 11 czerwiec 2014 - 20:49.

To nie forum magii i czarów:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12251 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5479 postów

Napisany 11 czerwiec 2014 - 21:48

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Wyjeżdzałem do Lublina pisać wniosek trwała zażarta dyskusja. Wróciłem. Też trwa.

#12252 Share Szyszek3005

Szyszek3005

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 11 czerwiec 2014 - 21:52

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Lepiej zrobić kurs R3 czy R16? W Gronowie woj. kujawsko pomorskie taki kurs jest darmowy. Zaocznie zjazdy co 2 tygodnie...

#12253 Share lesbycool

lesbycool

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 295 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 11 czerwiec 2014 - 21:58

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Jeszcze trochę to oni się pozabijają o te 100 tyś hihi :D

#12254 Share blondynek2004

blondynek2004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 11 czerwiec 2014 - 22:40

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Kolego @szymon0 ja powiem ci czym się różni rolnik z tych 7 woj. od tego z pozostałych 9. A powiem to na swoim przykładzie chodzi o różnice w klasach ziemi ja mam użytków rolnych 16.38 z tego 6.98 stanowią łąki położone na torfach. Jak łatwo policzyć ornego zostaje mi 9.40 ha. Z tego ponad 7 ha to grunty V VI i VIz klasy. A ty jaką masz klasę ziemi u siebie? W tamtym roku robili u nas aktualizację klas bonifikacyjnych gleby to facet powiedział do mnie tak: panie albo zasadź las albo otwieraj kopalnie. A ja żyję z tego. Po prababci i po wuju mam dodatkowo 8 ha i też połowa łąki a połowa orne. Wziąłbym więcej ornego w dzierżawę ale nie mam jak bo mentalność i podejście ludzi jest jaka jest sami nic nie robią ale i drugiemu nie dadzą nic zrobić. I czy te pieniądze z MR nie należą mi się? Chciałbym się rozwinąć ułatwić sobie pracę bo sam człowiek jest i musi sobie radzić nie ma kto pomóc. Dodatkowo w moich stronach jest takie rozdrobnienie gospodarstw i działek że gro czasu idzie na przejazdy. Ja nie płacze i nie zazdroszcze nikomu bo to co mam zawdzięczam swojej pracy i pracy moich rodziców. Nauczyłem się jednego jak umiesz liczyć to licz na siebie najlepiej na tym wyjdziesz. Może i jestem mikrogospodarstwem ale to gospodarstwo zapewnia mi, żonie, naszym dzieciom oraz rodzicom i dziadkom godne życie. Jak dostanę MR to dobrze jak nie to trudno nie będę płakał tylko będę żył dalej i kombinował jak rozwijać się i dalej godnie żyć.

#12255 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2820 postów

Napisany 11 czerwiec 2014 - 22:45

puste? No słuchaj znam osoby które oddaja kasę za te puste wymagania. Nie napisałem że każdego to spotka ale każdy niech się z tym liczy. Mógłbyś napisac mi w którym miejscu sie ze mna nie zgadzasz, będzie to owocowało dla innych. Ja ostrzegam, a każdy sobie rozważy czy podoła z wymogami czy nie, tyle.

Nie chodzi o to czy się zgadzam czy nie lecz o ład i skład Twojej wypowiedzi. Przeczytałem ją, ale z wielkim trudem zrozumiałem o co chodziło. W niektórych momentach przytaczałeś jakieś niestworzone rzeczy i sumując to wszytko wyszło mi że jest to biadolenie.
Myślę że intencje miałeś dobre, ale jakoś tak chaotycznie wyszło. Moim zdaniem koniec tematu, było minęło. Pozdrawiam.

#12256 Share szymon0

szymon0

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 11 czerwiec 2014 - 23:20

Kolego @szymon0 ja powiem ci czym się różni rolnik z tych 7 woj. od tego z pozostałych 9. A powiem to na swoim przykładzie chodzi o różnice w klasach ziemi ja mam użytków rolnych 16.38 z tego 6.98 stanowią łąki położone na torfach. Jak łatwo policzyć ornego zostaje mi 9.40 ha. Z tego ponad 7 ha to grunty V VI i VIz klasy. A ty jaką masz klasę ziemi u siebie? W tamtym roku robili u nas aktualizację klas bonifikacyjnych gleby to facet powiedział do mnie tak: panie albo zasadź las albo otwieraj kopalnie. A ja żyję z tego. Po prababci i po wuju mam dodatkowo 8 ha i też połowa łąki a połowa orne. Wziąłbym więcej ornego w dzierżawę ale nie mam jak bo mentalność i podejście ludzi jest jaka jest sami nic nie robią ale i drugiemu nie dadzą nic zrobić. I czy te pieniądze z MR nie należą mi się? Chciałbym się rozwinąć ułatwić sobie pracę bo sam człowiek jest i musi sobie radzić nie ma kto pomóc. Dodatkowo w moich stronach jest takie rozdrobnienie gospodarstw i działek że gro czasu idzie na przejazdy. Ja nie płacze i nie zazdroszcze nikomu bo to co mam zawdzięczam swojej pracy i pracy moich rodziców. Nauczyłem się jednego jak umiesz liczyć to licz na siebie najlepiej na tym wyjdziesz. Może i jestem mikrogospodarstwem ale to gospodarstwo zapewnia mi, żonie, naszym dzieciom oraz rodzicom i dziadkom godne życie. Jak dostanę MR to dobrze jak nie to trudno nie będę płakał tylko będę żył dalej i kombinował jak rozwijać się i dalej godnie żyć.

mam IV/V(65%/35%) klasę
Rozumiem twoje położenie, zawsze będzie ktoś ze skrajnie dobrymi gruntami i przeciwnie(niezależnie od województwa)

klasa gleby generalnie nie różni tych województw tak znacznie(7 od pozostałych 9), i sądzę że jest odwrotnie niż twierdzisz... w tych 7 województwach jest lepsza gleba niż średnia krajowa.

czyli wracamy do punktu wyjścia.

Edytowany przez szymon0, 11 czerwiec 2014 - 23:24.

#12257 Share Cichy94

Cichy94

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,motoryzacja

Napisany 12 czerwiec 2014 - 06:33

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Tak samo jest właśnie w u nas w Lubuskim średnia woj. bardzo wysoka bo ponad 20ha. Aby uzyskać większą ilość punktów to troszeczkę trzeba mieć tej ziemi. Jeżeli natomiast chodzi o klasę ziemi to w mojej okolicy jest zróżnicowania i przeważnie te mniejsze gospodarstwa mają te "złote piaski" czyli V-VIz.

#12258 Share Unexpected

Unexpected

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, ekonomia, książki,

Napisany 12 czerwiec 2014 - 07:12

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Ta duża ilość wniosków do 11.06 wzbudza trochę we mnie obaw, mimo iż jestem z woj. lubelskiego i przekraczam średnią krajową, zwłaszcza że biorąc pod uwagę jeszcze sporo dni zostało.

Słyszałem że kwota będzie wypłacana w ratach, pierwsza 80% druga 20%, czy ktoś wie w jakim okresie będzie wypłacona ta druga rata?

#12259 Share falcon83p

falcon83p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów

Napisany 12 czerwiec 2014 - 07:20

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Może sie komuś przyda.
Młody rolnik-dodatkowa praca.

http://helpdesk.cdr....dodatkowa-praca

Edytowany przez falcon83p, 12 czerwiec 2014 - 07:21.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12260 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5479 postów

Napisany 12 czerwiec 2014 - 07:50

Ta duża ilość wniosków do 11.06 wzbudza trochę we mnie obaw, mimo iż jestem z woj. lubelskiego i przekraczam średnią krajową, zwłaszcza że biorąc pod uwagę jeszcze sporo dni zostało.

Słyszałem że kwota będzie wypłacana w ratach, pierwsza 80% druga 20%, czy ktoś wie w jakim okresie będzie wypłacona ta druga rata?

Źle słyszałeś. Jeśli chodzi o ten nabór dostaniesz 100 % kwoty od razu.