Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31588 odpowiedzi na ten temat

#11981 Share sony87

sony87

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 10:13

Zgodzę się z przedmówcą- pawelol111.
Bardzo dobre podejście. Ja jestem z Małopolski i też startuje w naborze. Bo to jest szansa by te przykładowe 10 ha powiększyć i w przyszłości się rozwijać a środki z Unii pozwolą ułatwić pracę w gospodarstwie i zwiększyć wydajność a także odmłodzić park maszynowy.

Niestety zaszłości historyczne (i inne czynniki) spowodowało rozdrobnienie agrarne. I to nie moja wina, że tak jest i chętnie bym zmienił tą sytuacje. Kolega, który opowiada się za inwestowaniem w dużych rolników też ma rację. Ale rozróżnijmy dwa pojęcia. Produkcja towarowa (nawet utożsamiłbym ją z produkcją na eksport) - to jest rola tych dużych rolników (o dużej skali produkcji). Produkcja na rynki lokalne to "obowiązek" rolników średniej wielkości (powiedzmy 10-50ha). Wnioskuje, że i te duże i te średnie są potrzebne. Natomiast małe gospodarstwa albo muszą zwiększyć swoją skale produkcji albo "zniknąć" co ułatwi rozwój innym. A z mojej perspektywy i realiów, które mnie otaczają to rozwój i powiększanie gospodarstwa z własnych środków jest niezmiernie trudny - a sytuacja taka wynika z podejścia ludzi i sytuacji rynkowej.

A co najważniejsze - w skali makro - małe gospodarstwa to miejsce pracy dla tys. ludzi (tzw. bezrobocie ukryte) co było by dużym problemem dla państwa gdyby nagle ta rzesza ludzi zaczęła szukać pracy i się rejestrować jako bezrobotni.

dokładnie.
Kolego, który pisałeś że kasa powinna być dla dużych, nie obraź się, ale jesteś typowym zachłannym burakiem.
Małe gospodarstwa utrzymują całe rodziny, w skali kraju są to setki tysięcy osób (jeśli nie nawet kilka mln). Dając premię takiemu co ma 50 ha czy 100 czy 300ha to on nawet tego nie odczuje zbytnio bo więcej może dostaje z dopłat co roku.
Natomiast dla 4,5 czy 6 osobowej rodziny, która utrzymuje się w głównej mierze z pola mając czasem tylko 5 ha ziemi to taki zastrzyk gotówki na inwestycję to masa kasy. Można wymienić choćby 30letniego władymirca czy poczciwego ciapka.
Takie gospodarstwa powinny być wspierane, bo dzięki temu jest mniejsze bezrobocie i przede wszystkim tacy gospodarze i ich rodziny potrzebują tej pomocy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 02:00
  •  

#11982 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 10:21

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Jak jest w tym naborze zasada kupna sprzętu rolniczego. Może być nowy, a czy może być starszy niż 5 lat ?

#11983 Share marasp

marasp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów
  • Zainteresowania:ogrodnictwo, technika rolnicza, motoryzacja

Napisany 06 czerwiec 2014 - 10:53

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Czytając wpisy co niektórych to wcale bym się nie zdziwił jakby 1/3 wniosków odpadła po wstępnej weryfikacji.
Kolega szymonO widzę że prezentuje typowe pegeerowskie podejście do sprawy, najlepiej żeby jeden miał wszystko i wszyscy robili u niego za pół darmo. Małe gospodarstwa są potrzebne, często płody i owoce z nich są znacznie lepszej jakości niż od obszarników, jest to ogromna ilość miejsc pracy. U nas na zachodzie Lubelskiego gospodarstwa są rozdrobnione, hektar ziemi kosztuje do 100tys, więc jak tu powiększyć gosp. np. do 20ha?
Powinien być zakaz dzielenia gospodarstw na kilkoro dzieci w celu otrzymania kilku premii, bo po co takiemu co ma kilkaset ha ziemi jeszcze premia za MR???
Dzisiaj rozmawiałem z Panią która robi mi wniosek i na dzień dzisiejszy nie ma możliwości przeznaczenia premii MR na wkład własny do MGR z PROW 14-20

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#11984 Share mf25

mf25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 10:54

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dokladnie mr powinien byc w 1 kolejnosci dla tych malych gospodarzy oni chca sie rozwijac a za 100 tys mozna sporo kupic zalezy od regionu a nawet z 4ha pola lub sprzecior wymienic bo ci wieksi to wezma ta kase i nie odczuwaja zbytnio a np. jak chca maszyne to sobie na modernizacje prow kupic jak bedzie a mr zostawic mniejszm

#11985 Share Marcinu83

Marcinu83

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 11:12

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Coś czuję, że tendencja będzie jeszcze wzrostowa jeśli chodzi o składnie wniosków i ostateczna liczba to będzie grubo ponad 12 tys wniosków. Tak więc jest pozamiatane małe gospodarstwa odpadną, a dostaną duże. I gdzie tu sprawiedliwość?

#11986 Share 90daniel

90daniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 352 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 11:37

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Złożyłem już wniosek ale trafiła się okazja na wydzierżawienie jeszcze jednej działki 14ha i czy można zrobić korektę jeszcze wniosku czy musi być zmiana wniosku na nowy ?

#11987 Share Massey1993

Massey1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 260 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 11:39

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Więc dziwię się że niektórzy byli zadowoleni z tych 6000 czy tam 7000 wniosków bo na 100% zabraknie ale i tak rządzący będą się chwalić że wywalczyli kasę z unii a ciemny naród będzie głosował na przyd*pasów z PSL bo myślą że będą wspierać rolnictwo
kupię przyczepę wywrotkę 4,5t, sprzedam ursus c330m 1991r, rozsiewacz KOS na podnośnik

#11988 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3822 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 13:09

Coś czuję, że tendencja będzie jeszcze wzrostowa jeśli chodzi o składnie wniosków i ostateczna liczba to będzie grubo ponad 12 tys wniosków. Tak więc jest pozamiatane małe gospodarstwa odpadną, a dostaną duże. I gdzie tu sprawiedliwość?

Są 3 czynniki - punkty za grunty ale nie kto ma więcej ten dostanie bo jest przelicznik, punkty za bezrobocie w powiecie - ja za to mam 0,5pkt gdzie inni mają 4-5 i tego nie nadrobię i wykształcenie - u mnie na szczęście 4 pkt. Można mieć 11ha i więcej punktów niż ten co ma 21ha i jest bez wykształcenia z powiatu o małym bezrobociu. W tym wypadku gadanie że dostaną najwięksi jest bezsensowne.

#11989 Share debrzyna

debrzyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 360 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 13:32

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) W którym miejscu na stronie agencji jest podawane ile jest złożonych wnioskóe.

#11990 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3822 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 14:02

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) http://www.arimr.gov...m-kopiuj-1.html

Pod zdjęciem pani po prawej.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11991 Share marcin_rolnik

marcin_rolnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 15:53

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Mam pytanie do Kolegów, którzy już złożyli wnioski. Czy kserowaliście dowody osobiste i inne potrzebne papiery samodzielnie czy robią to przyjmujący wniosek na miejscu przy składaniu?

#11992 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 800 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 16:10

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Możesz zanieść już gotowe ksero dowodu, ale jak byłem w Warszawie to z tego co wiem kserowali jak ktoś nie miał. W innych regionach powinno być podobnie.

Resztę papierów sam musisz donieść.

Edytowany przez mlodyhef, 06 czerwiec 2014 - 16:11.

#11993 Share szymon0

szymon0

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 16:28

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) obstawiam że będzie 18 tys wniosków.
ile macie pkt? ja ok 16

Edytowany przez szymon0, 06 czerwiec 2014 - 17:21.

#11994 Share jimmy871

jimmy871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 18:16

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) 18 tys !? Bez przesady, będzie 10-11 tys, jeszcze przyszły tydzień i raczej tendencja mocno spadnie bo kto chciał by zostawić temat na ostatnie 2-3 dni jeśli chodzi o 100tys zł? Ja nie. U mnie wychodzi ok 18,5 pkt. Choć nie wykluczam że jeśli zrobi się niebezpiecznie dużo wniosków to pokuszę się o korektę pod koniec naboru.. Dla ewentualnych złośliwych dodam tylko że nie mam rodzeństwa więc nie ma tu mowy o sztucznym dzieleniu gospodarstwa dla premii :)

#11995 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 06 czerwiec 2014 - 19:32

Czytając wpisy co niektórych to wcale bym się nie zdziwił jakby 1/3 wniosków odpadła po wstępnej weryfikacji.
Kolega szymonO widzę że prezentuje typowe pegeerowskie podejście do sprawy, najlepiej żeby jeden miał wszystko i wszyscy robili u niego za pół darmo. Małe gospodarstwa są potrzebne, często płody i owoce z nich są znacznie lepszej jakości niż od obszarników, jest to ogromna ilość miejsc pracy. U nas na zachodzie Lubelskiego gospodarstwa są rozdrobnione, hektar ziemi kosztuje do 100tys, więc jak tu powiększyć gosp. np. do 20ha?
Powinien być zakaz dzielenia gospodarstw na kilkoro dzieci w celu otrzymania kilku premii, bo po co takiemu co ma kilkaset ha ziemi jeszcze premia za MR???
Dzisiaj rozmawiałem z Panią która robi mi wniosek i na dzień dzisiejszy nie ma możliwości przeznaczenia premii MR na wkład własny do MGR z PROW 14-20

Na czym ta Pani opiera swoje stwierdzenie??

#11996 Share machtomi

machtomi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 20:01

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) ja mam 18pkt. ale czekam do samego końca jak będzie "niebezpiecznie" to będe wpisywał więcej pola...

#11997 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5485 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 21:54

ja mam 18pkt. ale czekam do samego końca jak będzie "niebezpiecznie" to będe wpisywał więcej pola...

Minister Sawicki pewnie już wyrywa sobie resztkę włosów z głowy w celu poszukiwania rezerw.

#11998 Share jaroWM

jaroWM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 498 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 21:55

Do 5 czerwca 6438 młodych rolników złożyło wnioski o pomoc.
Obserwujemy tendencję wzrostową odnośnie ilości składanych wniosków.. 574-600-649..
Ciekawe czy z dnia na dzień będzie coraz większa ilość wniosków czy pod koniec naboru zacznie spadać ;)

czyli średnia dzienna przekroczyła już 402 wnioski, a kasy jest na 300.

dziś ponad 1/4 ludzi odchodzi z kwitkiem, a jest tendencja wzrostowa i pewnie skończy się, że 1/3 ludzi odpadnie... niedobrze :(

#11999 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5485 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 21:55

18 tys !? Bez przesady, będzie 10-11 tys, jeszcze przyszły tydzień i raczej tendencja mocno spadnie bo kto chciał by zostawić temat na ostatnie 2-3 dni jeśli chodzi o 100tys zł? Ja nie. U mnie wychodzi ok 18,5 pkt. Choć nie wykluczam że jeśli zrobi się niebezpiecznie dużo wniosków to pokuszę się o korektę pod koniec naboru.. Dla ewentualnych złośliwych dodam tylko że nie mam rodzeństwa więc nie ma tu mowy o sztucznym dzieleniu gospodarstwa dla premii :)

Kolego jeśli będziesz sam robił zmiany to będzie zmiana wniosku a jeśli wezwie Cię Agencja to będzie korekta.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12000 Share XMK13

XMK13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1243 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 22:16

Minister Sawicki pewnie już wyrywa sobie resztkę włosów z głowy w celu poszukiwania rezerw.

Czyli jest możliwość, że pieniądze "znajdą się" dla wszystkich?