Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31590 odpowiedzi na ten temat

#11961 Share szymon0

szymon0

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 05 czerwiec 2014 - 21:09

tyle że są ludzie którzy z jednego gospodarstwa robią kilka bo każdemu synowi poprzepisują po 20 ha
i gdzie tu jest ten rozwój .

idealnego rozwiązania nie ma, lepsze te 20h gospodarstwa niż 10ha.

i tak województwa gdzie średnia powierzchnia gospodarstwa jest niższa są uprzywilejowane, tam trafi lwia część pieniędzy z MR.

wyobraźcie sobie że w zachodniopomorskim do dzisiaj złożono 130 wniosków(!!), województw jest 16, więc jak to się ma do tych 6 tyś wniosków w całym kraju??
ewidentnie coś jest nie tak.

Edytowany przez szymon0, 05 czerwiec 2014 - 21:12.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 15:28
  •  

#11962 Share roxor

roxor

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 05 czerwiec 2014 - 21:10

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) poniewaz ukonczyłem szkołe w indywidualnym toku nauczania tzn.(robiłem 2 klasy w 1 roku)

#11963 Share instas

instas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 222 postów

Napisany 05 czerwiec 2014 - 21:10

A, w którym roku kolega deklaruje przejęcie gospodarstwa, inwestycje?

Jeżeli dostanę decyzję w 2014 to chcę jeszcze w tym roku. Pierwsze inwestycje wpisałem 2014-2015

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#11964 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 05 czerwiec 2014 - 21:12

Jeżeli dostanę decyzję w 2014 to chcę jeszcze w tym roku. Pierwsze inwestycje wpisałem 2014-2015

Rozpisz kolego do 2020.

#11965 Share roxor

roxor

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 05 czerwiec 2014 - 21:14

A czego Ci nie dali świadectwa?

ponieważ ukonczyłem szkołe w indywidualnym toku nauczania tzn.(konczyłem 2 klasy w 1 roku)

#11966 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 05 czerwiec 2014 - 21:16

poniewaz ukonczyłem szkołe w indywidualnym toku nauczania tzn.(robiłem 2 klasy w 1 roku)

Kolego weź zaświadczenie ze szkoły. Zobaczysz jak ARiMR się do tego ustosunkuje.

#11967 Share roxor

roxor

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 05 czerwiec 2014 - 21:20

Kolego weź zaświadczenie ze szkoły. Zobaczysz jak ARiMR się do tego ustosunkuje.

własnie tak zemieżam zrobiC tylko chciałem zapytac na forum czy moze ktos miał podobny przypadek i cos na ten temat moze mi powiedziec

#11968 Share aadamm153

aadamm153

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 05 czerwiec 2014 - 21:50

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Z tego co wiem, w Podlaskim, powiat Hajnowski, kolega składał wniosek w poprzednim poborze, to wystarczyło zaświadczenie ze uczył się w szkole Rolniczej w kierunku technik Rolnik i to niby wystarczyło

#11969 Share XMK13

XMK13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1243 postów

Napisany 05 czerwiec 2014 - 22:08

i tak województwa gdzie średnia powierzchnia gospodarstwa jest niższa są uprzywilejowane, tam trafi lwia część pieniędzy z MR.

wyobraźcie sobie że w zachodniopomorskim do dzisiaj złożono 130 wniosków(!!), województw jest 16, więc jak to się ma do tych 6 tyś wniosków w całym kraju??
ewidentnie coś jest nie tak.

W Zachodniopomorskiem są warunki do posiadania dużej ilości hektarów. W np. Łódzkiem grunty są gorsze, ukształtowanie terenu również, zabudowa jest ciasna i nieregularna. Dlatego w tym województwie jest przewaga małych gospodarstw. Jest tu po prostu trudniej. Stąd ten pomysł na punktację. Tak myślę...

#11970 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3822 postów

Napisany 05 czerwiec 2014 - 22:40

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) W tamtym rozdaniu w mazowieckim było jak pamiętam 1200 wniosków - teraz może być więcej. Czasem premię biorą ludzie niezwiązani z rolnictwem np. koleś ma 30 lat, był pracownikiem na budowie ale obecnie bezrobotny, teść ma grunty - przepisuje i premia leci.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11971 Share szymon0

szymon0

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 05 czerwiec 2014 - 22:46

W Zachodniopomorskiem są warunki do posiadania dużej ilości hektarów. W np. Łódzkiem grunty są gorsze, ukształtowanie terenu również, zabudowa jest ciasna i nieregularna. Dlatego w tym województwie jest przewaga małych gospodarstw. Jest tu po prostu trudniej. Stąd ten pomysł na punktację. Tak myślę...

trochę komunistyczne podejście.
czyli rolnik z mniejszym areałem i gorszą ziemią powinien dostać tyle samo co 2x większy? przecież ten drugi ma większy potencjał, żeby lepiej wykorzystać te środki i dużo pozytywniej wpłynąć na rolnictwo Polskie.
rolnictwo powinno rozwijać się tam gdzie są do tego najlepsze warunki. Po co wiązać młodych ludzi z ziemią w niekorzystnym miejscu, jeżeli mogą zająć się czymś innym? Co więcej, w województwach o najmniejszej sredniej powierzni gospodarstwa zwykle jest najmniejsze bezrobocie.

trochę więcej kapitalizmu zamiast komunizmu i socjalizmu

sprawiedliwość ponad równość.

w 8(50%) województwach mając 10ha dostaje się 10pkt za ziemie, w zachodniopomorskim trzeba mieć 30ha
gdzie tu logika? nie dziwie się że jest tam takie małe zainteresowanie MR.

W tamtym rozdaniu w mazowieckim było jak pamiętam 1200 wniosków - teraz może być więcej. Czasem premię biorą ludzie niezwiązani z rolnictwem np. koleś ma 30 lat, był pracownikiem na budowie ale obecnie bezrobotny, teść ma grunty - przepisuje i premia leci.

szkoda że z takimi doświadczeniami, nie spróbowali tego wyeliminować w tym naborze.
cóż, może w następnym, lub ktoś ma w tym jakiś interes i to oleją?

Edytowany przez szymon0, 05 czerwiec 2014 - 22:54.

#11972 Share aadamm153

aadamm153

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 05 czerwiec 2014 - 22:51

czyli rolnik z mniejszym areałem i gorszą ziemią powinien dostać tyle samo co 2x większy? przecież ten drugi ma większy potencjał, żeby lepiej wykorzystać te środki i dużo pozytywniej wpłynąć na rolnictwo Polskie.
rolnictwo powinno rozwijać się tam gdzie są do tego najlepsze warunki.

szkoda że z takimi doświadczeniami, nie spróbowali tego wyeliminować w tym naborze.
cóż, może w następnym, lub ktoś ma w tym jakiś interes i to oleją?

Spoko zgodzę się z tym, a co ja mam powiedzieć? skoczyłem szkolę, uwielbiam rolnictwo obrabiam 20 ha, chętnie bym obrabiał 300 ha ale nie stać mnie kupić bo tacy co maja po 1000 ha dadzą 2 razy więcej, albo dzierżawę biorą bez dopłaty i jeszcze dopłacają 1000 zl za ha, i jak ja mogę zbudować ten potencjał o którym mówisz??

#11973 Share XMK13

XMK13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1243 postów

Napisany 05 czerwiec 2014 - 22:54

rolnictwo powinno rozwijać się tam gdzie są do tego najlepsze warunki. Po co wiązać młodych ludzi z ziemią w niekorzystnym miejscu, jeżeli mogą zająć się czymś innym? Co więcej, w województwach o najmniejszej sredniej powierzni gospodarstwa zwykle jest najmniejsze bezrobocie.

Ale czy to sprawiedliwe? Trzeba pozwolić tym "słabszym" dogonić tych "silniejszych". W UE chodzi o równość (w teorii). No i co zrobić z terenami gorszej jakości? Zostawić tam gospodarstwa po 2-10 ha z 60-tkami na stanie?

Edytowany przez XMK13, 05 czerwiec 2014 - 22:54.

#11974 Share szymon0

szymon0

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 05 czerwiec 2014 - 23:05

Spoko zgodzę się z tym, a co ja mam powiedzieć? skoczyłem szkolę, uwielbiam rolnictwo obrabiam 20 ha, chętnie bym obrabiał 300 ha ale nie stać mnie kupić bo tacy co maja po 1000 ha dadzą 2 razy więcej, albo dzierżawę biorą bez dopłaty i jeszcze dopłacają 1000 zl za ha, i jak ja mogę zbudować ten potencjał o którym mówisz??

żaden program nie pomoże tobie w konkurencji z obszarowcami.
chociaż 20ha to już coś w porównaniu z tymi śmiesznymi 10 ha jakie będzie posiadało 80% składających wnioski

Ale czy to sprawiedliwe? Trzeba pozwolić tym "słabszym" dogonić tych "silniejszych". W UE chodzi o równość (w teorii). No i co zrobić z terenami gorszej jakości? Zostawić tam gospodarstwa po 2-10 ha z 60-tkami na stanie?

zgoda, ale żadna dopłata nie zrówna potencjału gospodarstwa 10 ha z 60 ha, a z perspektywy makro, lepiej dla gospodarki inwestować w większy potencjał.
nie każdy musi być rolnikiem.

co do drugiej części...

tereny gorszej jakości? jeżeli nie nadają się do uprawy to zasadzić las, lub sprzedać, na pewno będzie to lepsze od zobowiązania się do uprawiania i utrzymani ESU tylko pod dopłaty.
jeżeli nadają się do uprawy, to musi ich być z 30ha żeby można było utrzymać rodzinę, bo wiązanie młodego człowieka z 10 ha to skazywanie go na wegetację.

gospodarstwa 2-10 ha powinny umrzeć śmiercią naturalną(prod roślinnej), chyba że są wysoce wyspecjalizowane(szklarnie itp). Po śmierci dziadków, spadkobiercy najczęściej sprzedają ziemię, co przyczynia się do zwiększenie okolicznych gospodarstw.

Edytowany przez szymon0, 05 czerwiec 2014 - 23:12.

#11975 Share aadamm153

aadamm153

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 05 czerwiec 2014 - 23:52

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) hehe ja mogę wziąć 40 ha słabszej ziemi, ale muszę mieć z 60 lepszej, w przypadku słabego roku na lepszej klasie mogę nadrobić to co straciłem na gorszej, no tak nigdy nikt nie pomoże tym słabszym, ale ze człowiek chce i chęci są, umiłowanie to nikogo to niestety nie interesuje:( i to mnie boli i tu mi sie łezka kreci gdy dosłownie człowiek którego znam od dziecka oddaje temu co i tak ma już dużo i tak na tym zarabia dużo, z kolei rozumiem chęci tych co mają już dużo i chcą więcej...

#11976 Share slawekratko

slawekratko

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 01:25

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) A od jakiego poziomu zaczyna się dużo...hmm?
Najlepiej jakby nie było w ogóle żadnego wsparcia ("pomocy") dla nikogo, dotacje zaburzają konkurencyjność... nierówność była, jest i będzie!

#11977 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3822 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 07:56

żaden program nie pomoże tobie w konkurencji z obszarowcami.
chociaż 20ha to już coś w porównaniu z tymi śmiesznymi 10 ha jakie będzie posiadało 80% składających wnioski

zgoda, ale żadna dopłata nie zrówna potencjału gospodarstwa 10 ha z 60 ha, a z perspektywy makro, lepiej dla gospodarki inwestować w większy potencjał.
nie każdy musi być rolnikiem.

co do drugiej części...

tereny gorszej jakości? jeżeli nie nadają się do uprawy to zasadzić las, lub sprzedać, na pewno będzie to lepsze od zobowiązania się do uprawiania i utrzymani ESU tylko pod dopłaty.
jeżeli nadają się do uprawy, to musi ich być z 30ha żeby można było utrzymać rodzinę, bo wiązanie młodego człowieka z 10 ha to skazywanie go na wegetację.

gospodarstwa 2-10 ha powinny umrzeć śmiercią naturalną(prod roślinnej), chyba że są wysoce wyspecjalizowane(szklarnie itp). Po śmierci dziadków, spadkobiercy najczęściej sprzedają ziemię, co przyczynia się do zwiększenie okolicznych gospodarstw.

Kolego... śmieszny to Ty jesteś wraz ze swoimi teoriami. Piszesz że dla gospodarki lepiej gdy większy ma więcej a mali nie istnieją. Większy kupi JD 200km na 150ha a siedmiu mniejszych po 20ha kupi 7JD 80-100km (zależy od potrzeb). W którym wypadku wartość zakupu będzie większa? W którym wypadku firma zarobi więcej? Kiedy bank zarobi więcej? To właśnie tworzy miejsca pracy - KUPOWANIE.
Zaraz napiszesz o zwiększonej wydajności u tego co ma 150ha i tańszej produkcji. Wydajność spowodowała że obecnie ceny mleka lecą na łeb na szyję - bydła również. Na 150ha można ponegocjować cenę środków ochrony i nawozów - ale nic więcej i to będą niewielkie różnice w porównaniu z tym małym.

I najważniejsze. 7 rolników po 20ha wyżywi więcej osób (4-5 osobowe rodziny) i da większej liczbie osób pracę ( banki, dilerzy, fabryki, transport) niż taki jeden co ma 150ha (jedna rodzina 4-5 osób, 2 pracowników za minimalne wynagrodzenie).

#11978 Share irgen

irgen

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo.Rolnik szuka żony ;)

Napisany 06 czerwiec 2014 - 08:52

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Do 5 czerwca 6438 młodych rolników złożyło wnioski o pomoc.
Obserwujemy tendencję wzrostową odnośnie ilości składanych wniosków.. 574-600-649..
Ciekawe czy z dnia na dzień będzie coraz większa ilość wniosków czy pod koniec naboru zacznie spadać ;)

#11979 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 08:53

Do 5 czerwca 6438 młodych rolników złożyło wnioski o pomoc.
Obserwujemy tendencję wzrostową odnośnie ilości składanych wniosków.. 574-600-649..
Ciekawe czy z dnia na dzień będzie coraz większa ilość wniosków czy pod koniec naboru zacznie spadać ;)

Trudno powiedzieć ale Polak zawsze z reguły zostawia wszystko na koniec...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11980 Share Mosull

Mosull

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 09:03

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Zgodzę się z przedmówcą- pawelol111.
Bardzo dobre podejście. Ja jestem z Małopolski i też startuje w naborze. Bo to jest szansa by te przykładowe 10 ha powiększyć i w przyszłości się rozwijać a środki z Unii pozwolą ułatwić pracę w gospodarstwie i zwiększyć wydajność a także odmłodzić park maszynowy.

Niestety zaszłości historyczne (i inne czynniki) spowodowało rozdrobnienie agrarne. I to nie moja wina, że tak jest i chętnie bym zmienił tą sytuacje. Kolega, który opowiada się za inwestowaniem w dużych rolników też ma rację. Ale rozróżnijmy dwa pojęcia. Produkcja towarowa (nawet utożsamiłbym ją z produkcją na eksport) - to jest rola tych dużych rolników (o dużej skali produkcji). Produkcja na rynki lokalne to "obowiązek" rolników średniej wielkości (powiedzmy 10-50ha). Wnioskuje, że i te duże i te średnie są potrzebne. Natomiast małe gospodarstwa albo muszą zwiększyć swoją skale produkcji albo "zniknąć" co ułatwi rozwój innym. A z mojej perspektywy i realiów, które mnie otaczają to rozwój i powiększanie gospodarstwa z własnych środków jest niezmiernie trudny - a sytuacja taka wynika z podejścia ludzi i sytuacji rynkowej.

A co najważniejsze - w skali makro - małe gospodarstwa to miejsce pracy dla tys. ludzi (tzw. bezrobocie ukryte) co było by dużym problemem dla państwa gdyby nagle ta rzesza ludzi zaczęła szukać pracy i się rejestrować jako bezrobotni.