Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31550 odpowiedzi na ten temat

#11241 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5478 postów

Napisany 24 maj 2014 - 09:15

Z tego co widze taxifree pomaga kazdemu tutaj, tym sposobem zacheca do wspolpracy z nim, jest t moim zdaniem najuczciwszy sposob zdobycia klienta. Mowisz ze masz pdobny poziom wiedzy, szkoda ze jakos nie potrafisz go wykorzystac do takiej samej pomocy na forum. Jak slysze ze ktos pomysly innych potrafi tylko skwitowac tekstem ''kombinatorstwo i nierobstwo' to mi sie noz w kieszeni otwiera. Czlowieku nie kazdy musi miec tyle ziemii co Ty a moze miec wiekszy zapal do pracy i robic to z pasja, wtedy MR mu sie nie nalezy? Troche szacunku do sytuacji innych przyszlych rolnikow...

Koledzy staram się pomagać każdemu w tym temacie na forum. Nie biorę za to ani grosza. A przy okazji jest to dla mnie forma reklamy. Prosiłbym kolegę marcin 1832 o niepisanie bzdur pod moim adresem. Pamiętaj, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 11:05
  •  

#11242 Share zuzaa

zuzaa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 24 maj 2014 - 09:22

• Jak drukujecie Biznes Plan? U mnie przy druku tworzy się ponad 70 stron! Przy wydruku Biznes Planu pojawiły sie tabele od numerów 6.1 do 10.2. I ostanie zapis to przyrost GVA. Macie coś takiego? I jeszcze jakiś ujemny wyszedł -56%. Co to jest? Trzeba drukować te ukryte arkusze czy nie?
  • Czy mogę założyć ESU równe 4? Czy musi być nieco powyżej, czyli np. 4,01?
Bardzo proszę o odpowiedź.

P.S. Odnośnie Freetaxi, to co Wy ludzie chcecie. Przecież dobrze, że ktoś pomaga. Jeśli przy tym dodatkowo się reklamuje, to jeszcze lepiej. Przynajmniej można w łatwy sposób dotrzeć do ludzi kompetentnych. A jak komuś sie nie podoba, to niech nie czyta forum!

#11243 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5478 postów

Napisany 24 maj 2014 - 09:33

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) 1. Nie musisz tych ukrytych, pustych drukować.
2. "Wielkość ekonomiczna gospodarstwa w roku docelowym musi wynosić, co najmniej 4 ESU i nie może być niższa niż w roku bazowym"

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#11244 Share robert11732

robert11732

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów
  • Zainteresowania:Piłka Nożna

Napisany 24 maj 2014 - 10:24

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) 1.dołączam się do pytania

Jak wygląda sprawa z modernizacją budynku? Chodzi o wymianę okien w oborze, wystarczy tylko faktura z ich zakupu czy coś jeszcze? i jak to ująć we wniosku? Modernizacja budynku inwentarskiego? Czy szczegółowo trzeba napisać co i jak? I czy okna muszą mieć jakiś certyfikaty/normy itp?

i jeszcze jak chcę zrobić nowe klatki dla prosiaków z desek wygrodzeniowych PCV i kupić karmniki.

2. I jak wygląda sytuacja jeżeli mam możliwość do wzięcia 3ha, i wziął bym je na 10 lat, i wpisze je do młodego rolnika i po np: 3-4 latach właściciel by chciał je sprzedać i ja bym ich nie kupił, to czy bym mógł od kogoś innego taki sam areał wziąć w zamian tych 3ha ???

#11245 Share kris-str

kris-str

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 24 maj 2014 - 11:42

Ponawiam moje pytania.

Witam, ojciec posiada gospodarstwo 35 ha i przepisuje ja po połowie na mnie i brata. Ja będę prowadził produkcję zwierzęcą, a on roślinną. Kilka pytań co do PGR:
1. W jaki sposób mogą sprawdzić moje ESU? Brat założył sobie 0,2 ha pietruszki w 2020 żeby "nadciągnąć" ESU i wyszło mu 4,05. Czy w takim wypadku w 2020 musi posiać tą pietruszkę czy może zmienić na inną roślinę z zastrzeżeniem, że zmieści się w 30%-owym odchyleniu?
2. Przejmuję od ojca jedynie grunty bez budynków. Budynki będą na umowę użyczenia. Zwierząt w 1 roku brak, w kolejnym kupię zwierzęta. Jeżeli nie przejmuję zwierząt razem z gospodarstwem to nie muszę wypełniać Tabeli 3.1. rok 2014 oraz Tabel 3.4. i 3.6.?
3. Zwierzęta będą kupowane z moich środków, nie muszę ich nabywać z premii prawda? Chodzi o to, że zaczynam bez zwierząt i później je kupują, czy nie będą na kontroli się tego czepiać (myślę, że nie powinni bo nic ich to nie obchodzi).
4. Czy rozliczam kwotę netto czy brutto jeżeli będę VAT-owcem? Pani w Agencji powiedziała, że netto, a w instrukcji pisze, że kwotami brutto.
5. Czy umowę użyczenia mogę mieć także z bratem, który wnioskuje o premię?

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

#11246 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5478 postów

Napisany 24 maj 2014 - 11:59

Ponawiam moje pytania.

Witam, ojciec posiada gospodarstwo 35 ha i przepisuje ja po połowie na mnie i brata. Ja będę prowadził produkcję zwierzęcą, a on roślinną. Kilka pytań co do PGR:
1. W jaki sposób mogą sprawdzić moje ESU? Brat założył sobie 0,2 ha pietruszki w 2020 żeby "nadciągnąć" ESU i wyszło mu 4,05. Czy w takim wypadku w 2020 musi posiać tą pietruszkę czy może zmienić na inną roślinę z zastrzeżeniem, że zmieści się w 30%-owym odchyleniu?
2. Przejmuję od ojca jedynie grunty bez budynków. Budynki będą na umowę użyczenia. Zwierząt w 1 roku brak, w kolejnym kupię zwierzęta. Jeżeli nie przejmuję zwierząt razem z gospodarstwem to nie muszę wypełniać Tabeli 3.1. rok 2014 oraz Tabel 3.4. i 3.6.?
3. Zwierzęta będą kupowane z moich środków, nie muszę ich nabywać z premii prawda? Chodzi o to, że zaczynam bez zwierząt i później je kupują, czy nie będą na kontroli się tego czepiać (myślę, że nie powinni bo nic ich to nie obchodzi).
4. Czy rozliczam kwotę netto czy brutto jeżeli będę VAT-owcem? Pani w Agencji powiedziała, że netto, a w instrukcji pisze, że kwotami brutto.
5. Czy umowę użyczenia mogę mieć także z bratem, który wnioskuje o premię?

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

1. Podane powierzchnie upraw będą podlegać weryfikacjom więc w razie zmian wystarczy pismo do Agencji - tak to bym widział.
2. Dobrze myślisz.
3. Nie będą się czepiać.
4. Trzymamy się instrukcji.
5. Czego ma dotyczyć ta umowa użyczenia?

#11247 Share sony87

sony87

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 24 maj 2014 - 12:43

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) pytanie do osób ogarniających temat (bo na infolinii niestety są niekompetentne osoby), czy do mojej średniej gospodarstwa liczy się niezużytkowana łąka, która wchodzi w skład gospodarstwa (nie jest koszona, nie sa składane na nią dopłaty).
Kolejne pytanie, czy cały obszar użytków mam wykazać w tabeli dotyczącej obliczania ESU ? mam kawałek, którego nie chcę obsadzać/obsiewać tylko ugorować (1 zabieg rocznie) a tabeli nie ma czegoś takiego, to samo odnośnie tabeli 2,2 czy tam musze też to wpisywać ? i czy taki kawałek liczy się do mojej wielkości gospodarstwa?
tzn wykarzę ten obszar np w tabeli 2,1 w polu "pozostałe użytki rolne" a nie wpiszę do kolejnej tabeli 2,2 bo nic na nich nie uprawiam ani do ESU to czy będzie to uznane?

chodzi mi o to że mam powyżej 4 ESu ale ledwo się łapię na średnią powierzchnię gospodarstwa, tzn mam powyżej ale liczac ten kawałek na którym nie będzie upraw (ale będzie zachowany w dobrej kultutrze rolnej) to czy to mi zaliczą i nie będize problemu z wielkościa gospodarstwa?
albo to samo dotyczy tej łąki, skoro jej nie koszę to czy nie odejmą mi tej powierzchni i nie odbiora np uzyskanej premii z powodu że powierzchnia gosp spadła poniżej 10,42?
NA INFOLINII NIC NIE WIEDZĄ O CO BYM NIE PYTAŁ!

Edytowany przez sony87, 24 maj 2014 - 12:44.

#11248 Share kris-str

kris-str

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 24 maj 2014 - 13:13

1. Podane powierzchnie upraw będą podlegać weryfikacjom więc w razie zmian wystarczy pismo do Agencji - tak to bym widział.
2. Dobrze myślisz.
3. Nie będą się czepiać.
4. Trzymamy się instrukcji.
5. Czego ma dotyczyć ta umowa użyczenia?

1. Rozumiem, to wiem. Chodzi jednak bardziej o to czy jeżeli zmienię te 0,2 ha pietruszki na zboże i nie wyjdzie mi wtedy 4 ESU (bo już to sprawdzałem i ta pietruszka specjalnie będzie tam wpisana, żeby osiągnąć te minimum) to czy nie będzie to wtedy uznane za niespełnienie wymogu? A gdybym nie zmieniał tej produkcji i faktycznie posiał pietruszkę, to czy muszę mieć na to faktury, że ją gdziekolwiek sprzedałem, czy wystarczy, że była uprawiona na polu.
5. Umowa użyczenia ma dotyczyć budynków, które brat otrzyma w umowie darowizny od ojca. Nie będą to wspólne maszyny.

#11249 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5478 postów

Napisany 24 maj 2014 - 13:21

1. Rozumiem, to wiem. Chodzi jednak bardziej o to czy jeżeli zmienię te 0,2 ha pietruszki na zboże i nie wyjdzie mi wtedy 4 ESU (bo już to sprawdzałem i ta pietruszka specjalnie będzie tam wpisana, żeby osiągnąć te minimum) to czy nie będzie to wtedy uznane za niespełnienie wymogu? A gdybym nie zmieniał tej produkcji i faktycznie posiał pietruszkę, to czy muszę mieć na to faktury, że ją gdziekolwiek sprzedałem, czy wystarczy, że była uprawiona na polu.
5. Umowa użyczenia ma dotyczyć budynków, które brat otrzyma w umowie darowizny od ojca. Nie będą to wspólne maszyny.

1. W roku docelowym ESU musi być minimum 4. A jeśli chodzi o faktury to nic takiego nie musisz mieć. Przynajmniej nikt nie pytał o to podczas kontroli.
2. To jak już brat dostanie budynki w formie darowizny to wtedy spiszecie sobie umowę dzierżawy.

#11250 Share kris-str

kris-str

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 24 maj 2014 - 13:24

1. W roku docelowym ESU musi być minimum 4. A jeśli chodzi o faktury to nic takiego nie musisz mieć. Przynajmniej nikt nie pytał o to podczas kontroli.
2. To jak już brat dostanie budynki w formie darowizny to wtedy spiszecie sobie umowę dzierżawy.

To w jaki sposób zweryfikują mi te 4 ESU? Tym co jest napisane w biznesplanie? A na polu może nie być w ogóle tej pietruszki?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11251 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5478 postów

Napisany 24 maj 2014 - 13:30

pytanie do osób ogarniających temat (bo na infolinii niestety są niekompetentne osoby), czy do mojej średniej gospodarstwa liczy się niezużytkowana łąka, która wchodzi w skład gospodarstwa (nie jest koszona, nie sa składane na nią dopłaty).
Kolejne pytanie, czy cały obszar użytków mam wykazać w tabeli dotyczącej obliczania ESU ? mam kawałek, którego nie chcę obsadzać/obsiewać tylko ugorować (1 zabieg rocznie) a tabeli nie ma czegoś takiego, to samo odnośnie tabeli 2,2 czy tam musze też to wpisywać ? i czy taki kawałek liczy się do mojej wielkości gospodarstwa?
tzn wykarzę ten obszar np w tabeli 2,1 w polu "pozostałe użytki rolne" a nie wpiszę do kolejnej tabeli 2,2 bo nic na nich nie uprawiam ani do ESU to czy będzie to uznane?

chodzi mi o to że mam powyżej 4 ESu ale ledwo się łapię na średnią powierzchnię gospodarstwa, tzn mam powyżej ale liczac ten kawałek na którym nie będzie upraw (ale będzie zachowany w dobrej kultutrze rolnej) to czy to mi zaliczą i nie będize problemu z wielkościa gospodarstwa?
albo to samo dotyczy tej łąki, skoro jej nie koszę to czy nie odejmą mi tej powierzchni i nie odbiora np uzyskanej premii z powodu że powierzchnia gosp spadła poniżej 10,42?
NA INFOLINII NIC NIE WIEDZĄ O CO BYM NIE PYTAŁ!

1. Dołącz tą łąkę (może warto ją doprowadzić do dobrej kultury rolnej)
2. Ten kawałek uznaj jako użytek rolny. Ja bym tego nie rozpisywał w planowaniu. Kojarzę taką sprawę sprzed paru lat i o ile dobrze pamiętam to osoba weryfikująca wniosek zażądała usunięcia tego ugoru.

To w jaki sposób zweryfikują mi te 4 ESU? Tym co jest napisane w biznesplanie? A na polu może nie być w ogóle tej pietruszki?

Nie spotkałem się z sytuacją aby inspektorzy w trakcie kontroli chodzili po działkach sprawdzając uprawy. Zazwyczaj sprawa toczyła się wśród dokumentów przy kawie i ciastku. Ale nigdy nie wiadomo co i jak może być. Musisz się przygotować na taką ewentualność.

Edytowany przez freetaxi, 24 maj 2014 - 13:32.

#11252 Share DEVBOL

DEVBOL

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 24 maj 2014 - 13:39

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Mam pytanie, w razie otrzymania pozytywnej decyzji z MR, ojciec bedzie mi przepisywal gospodarstwo, z samych upraw roslinnych wychodzi ok 7-8ESU, bez dzierzaw, z produkcja zwierzeca ok 22-24ESU, dlatego nie chcial bym w roku bazowym miec przepisanej produkcji zwierzecej, nie wiadomo czy za 5 lat tez bede hodowal tyle zwierzat a ESU trzeba utrzymac, problem jest taki ze budynki inwentarskie znajduja sie na jednej 27ha dzialce na ktorej tez sa uprawy roslinne, jak to obejsc bez geodety i dzielenia dzialki? Myslalem o przepisaniu mi calej ziemii a ja bym zrobil uzyczenie budynkow ojcu zeby na papierze mial budynki w ktorych trzyma zwierzeta. Mialo by to rece i nogi?

#11253 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5478 postów

Napisany 24 maj 2014 - 13:41

Mam pytanie, w razie otrzymania pozytywnej decyzji z MR, ojciec bedzie mi przepisywal gospodarstwo, z samych upraw roslinnych wychodzi ok 7-8ESU, bez dzierzaw, z produkcja zwierzeca ok 22-24ESU, dlatego nie chcial bym w roku bazowym miec przepisanej produkcji zwierzecej, nie wiadomo czy za 5 lat tez bede hodowal tyle zwierzat a ESU trzeba utrzymac, problem jest taki ze budynki inwentarskie znajduja sie na jednej 27ha dzialce na ktorej tez sa uprawy roslinne, jak to obejsc bez geodety i dzielenia dzialki? Myslalem o przepisaniu mi calej ziemii a ja bym zrobil uzyczenie budynkow ojcu zeby na papierze mial budynki w ktorych trzyma zwierzeta. Mialo by to rece i nogi?

Oczywiście. Licz się z kosztami podziału działki. Nie są to tanie rzeczy. Po co sobie utrudniać i wydawać niepotrzebnie kasę.

Edytowany przez freetaxi, 24 maj 2014 - 13:44.

#11254 Share marcin1832

marcin1832

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 183 postów

Napisany 24 maj 2014 - 14:12

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Cwaniaki ;[ a kolego doradco reklama reklamą ale na profilu wyp.wnisoków,koszt......heh :D

#11255 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5478 postów

Napisany 24 maj 2014 - 14:14

Cwaniaki ;[ a kolego doradco reklama reklamą ale na profilu wyp.wnisoków,koszt......heh :D

Z czegoś trzeba żyć :)

#11256 Share sony87

sony87

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 24 maj 2014 - 14:34

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dołączyć łąke to musze, ale czy mam ją wykazywać w użytkach rolnych w kolumnie 10 czy w kolejnej jako (inne)

#11257 Share ralex

ralex

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 24 maj 2014 - 14:42

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Minister rolnictwa podkreślił, że istotne też jest przeznaczenie ok. 130 mln. euro dla rolników przekazujących następcom małe gospodarstwa rolne. Proponowana jest dla nich jednorazowa premia do 120% sumy rocznych płatności, które rolnik otrzymałby w okresie od roku przekazania gospodarstwa do 2020 roku włącznie. To szansa dla tych, którzy, rezygnują z działalności na trwałe, czyli decydują się na sprzedaż lub notarialne przekazanie gospodarstwa. Natomiast nabywający ziemię będą musieli z kolei osiągnąć określoną wielkość areału gospodarstwa. Oznacza to, że ich grunty muszą mieć powierzchnie taką, jaka jest średnia w kraju lub w danym województwie
Można to połączyć z przekazaniem teraz na MR? :)

#11258 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5478 postów

Napisany 24 maj 2014 - 14:51

Dołączyć łąke to musze, ale czy mam ją wykazywać w użytkach rolnych w kolumnie 10 czy w kolejnej jako (inne)

Tak. W kolumnie 10.

Minister rolnictwa podkreślił, że istotne też jest przeznaczenie ok. 130 mln. euro dla rolników przekazujących następcom małe gospodarstwa rolne. Proponowana jest dla nich jednorazowa premia do 120% sumy rocznych płatności, które rolnik otrzymałby w okresie od roku przekazania gospodarstwa do 2020 roku włącznie. To szansa dla tych, którzy, rezygnują z działalności na trwałe, czyli decydują się na sprzedaż lub notarialne przekazanie gospodarstwa. Natomiast nabywający ziemię będą musieli z kolei osiągnąć określoną wielkość areału gospodarstwa. Oznacza to, że ich grunty muszą mieć powierzchnie taką, jaka jest średnia w kraju lub w danym województwie
Można to połączyć z przekazaniem teraz na MR? :)

Nie.

Edytowany przez freetaxi, 24 maj 2014 - 14:52.

#11259 Share sony87

sony87

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 24 maj 2014 - 15:29

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) właśnie zastanawia mnie to co piszesz, ponieważ znany jest mediom przypadek z z któregoś z zeszłych naborów że facet musiał oddawać premią, bo okazało się że zgłosił do płatności bezposrednich mniejszy obszar niż miał we wniosku (reszta obszaru była nieużytkowana).
Tego samego boję się u siebie, że napisze we wniosku wszystko co mam, do płatności obszarowych zgłoszę to co użytkuję, a oni to porównają i zabiorą premię
ps. gdzie się wykazuje lasy ? albo jakieś zarośla?

freetaxidodam jeszcze że 2 z 4 osób z infolii ARiMR z którymi rozmawiałem powiedziały, że nie mogę podać do użytków łąki kórej nie użytkuję, 2 inne osoby nie wiedziały nic na ten temat

Edytowany przez sony87, 24 maj 2014 - 15:38.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11260 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5478 postów

Napisany 24 maj 2014 - 15:45

właśnie zastanawia mnie to co piszesz, ponieważ znany jest mediom przypadek z z któregoś z zeszłych naborów że facet musiał oddawać premią, bo okazało się że zgłosił do płatności bezposrednich mniejszy obszar niż miał we wniosku (reszta obszaru była nieużytkowana).
Tego samego boję się u siebie, że napisze we wniosku wszystko co mam, do płatności obszarowych zgłoszę to co użytkuję, a oni to porównają i zabiorą premię
ps. gdzie się wykazuje lasy ? albo jakieś zarośla?

freetaxidodam jeszcze że 2 z 4 osób z infolii ARiMR z którymi rozmawiałem powiedziały, że nie mogę podać do użytków łąki kórej nie użytkuję, 2 inne osoby nie wiedziały nic na ten temat

Napisz co masz w wypisie z rejestru gruntów jeśli chodzi o tą działkę. A kto Ci każe zgłaszać łąkę do dopłat.

Edytowany przez freetaxi, 24 maj 2014 - 15:48.