Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31601 odpowiedzi na ten temat

#10961 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 17 maj 2014 - 07:08

ESU ma byc w 5 roku takie jak zalozone w biznesplanie ? Bo w odr mi powiedziano ze w trzecim a w piatym nie moze spasc. Jak wkoncu jest?

Mi powiedziano to samo - ESU musimy osiągnąć do 3 i utrzymać na nie niższym niż wymagany poziomie do 5 roku, czyli do końca programu.

ESU W roku docelowym nie mniejsze niż 4 i nie może być niższe niż w roku bazowym.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 03:21
  •  

#10962 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3827 postów

Napisany 17 maj 2014 - 07:18

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) A co w sytuacji gdy w ewidencji działka ma 2ha ale 5a to rów i zgłaszane jest do dopłat 1,95ha? Którą powierzchnię wpisać? I inne pytanie: mamy działkę 1,25ha a błędnie została obliczona jej powierzchnia do dopłaty i co rok podawane jest 1,15ha. Można w biznesplan wpisać 1,25ha i potem do dopłat zgłosić 1,25ha?

#10963 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3406 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 17 maj 2014 - 07:20

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) tak jak do dopłat

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#10964 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 17 maj 2014 - 07:53

A co w sytuacji gdy w ewidencji działka ma 2ha ale 5a to rów i zgłaszane jest do dopłat 1,95ha? Którą powierzchnię wpisać? I inne pytanie: mamy działkę 1,25ha a błędnie została obliczona jej powierzchnia do dopłaty i co rok podawane jest 1,15ha. Można w biznesplan wpisać 1,25ha i potem do dopłat zgłosić 1,25ha?

Wpsiujesz 2,00 ha we wniosku jako użytki rolne a uprawy rozpisujesz jako 1,95. Możesz jeszcze zrobić zmianę we wniosku o dopłatę na 1,25 ha i w biznesplanie też całą podać.

#10965 Share Danielson89

Danielson89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 17 maj 2014 - 08:06

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) a co do MR to ojciem moze mi np 15 ha w dzierzawe oddac?? tak na 5 lat??

a co do MR to ojciem moze mi np 15 ha w dzierzawe oddac?? tak na 5 lat??

#10966 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 17 maj 2014 - 08:23

Możesz podać działki, które są przedmiotem:
  • własności;
  • użytkowania wieczystego;
  • dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta na czas nieoznaczony lub na okres co najmniej 5 lat, jednak nie krótszy niż do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pomocy;
  • dzierżawy od podmiotów innych niż wymienione w pkt 3, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta:
  • w formie aktu notarialnego albo ma datę pewną,
  • na okres co najmniej 10 lat.

#10967 Share Danielson89

Danielson89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 17 maj 2014 - 08:28

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) To czyli mozna tylko że na 10 lat:P

#10968 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 883 postów

Napisany 17 maj 2014 - 09:41

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) A co w przypadku gdy mamy działkę uprawianą a nie była zgłaszana do dopłat? Jak teraz ją przejmę to będę ją dalej uprawiać i wpisywać do dopłat. Można napisać jakieś oświadczenie czy coś żeby w agencji to przeszło?

A co do tego ESU to wiem że w 3cim roku musi być większe niż w bazowym i od 4. Ale czy w 4 i 5 roku też musi być większe od 4rech? Bo tego to nie słyszałem. Znaczy gość u którego pytałem się o biznesplan powiedział mi że w 3cim roku wystarczy mieć powyżej 4.

Edytowany przez melon10641, 17 maj 2014 - 09:45.

#10969 Share marasp

marasp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów
  • Zainteresowania:ogrodnictwo, technika rolnicza, motoryzacja

Napisany 17 maj 2014 - 10:05

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Każdy się pyta o działki to i ja, kilka działek które stoją teraz na tatę nie były uprawiane i nie były zgłaszane do dopłat, nie są zaugorzone, można bez problemu przywrócić je do dobrej kultury. Czy można będzie je wpisać do biznesplanu jako łąki? Nie posiadam hodowli, ale siano można przecież sprzedawać :)

#10970 Share pawkko

pawkko

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 17 maj 2014 - 11:34

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam, śledzę forum już od kilku miesięcy, przewertowałem cały temat ale jakoś nie rzuciło mi się w oczy to czego szukałem. Jeżeli uda mi się uzyskać premie dla młodego rolnika przejmę gospodarstwo o powierzchni 15ha. Na niewielkim areale chciałem posadzić trochę truskawki tzn ok 50-70 arów. Według zapisów z rozporządzenia koszty kwalifikowalne obejmują:

"Pomoc w wysokości 100 000 złotych, przekazywana jest na rachunek bankowy wnioskodawcy. Co najmniej 70% tej kwoty beneficjent powinien przeznaczyć na realizację inwestycji określonych w biznesplanie. Mogą one obejmować wydatki:
1. określone jako "koszty kwalifikowalne" w działaniu "Modernizacja gospodarstw rolnych" objętego PROW 2007-2013. Są to koszty:
1. budowy, przebudowy remontu połączonego z modernizacją budynków lub budowli wykorzystywanych do produkcji rolnej oraz do przechowywania, przygotowania do sprzedaży lub sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych,
2. zakupu maszyn, urządzeń, wyposażenia do produkcji rolnej, przechowalnictwa, suszenia, magazynowania, przygotowywania produktów rolnych do sprzedaży bezpośredniej, wraz z kosztami transportu i montażu,
3. zakładania lub wyposażania sadów lub plantacji wieloletnich, z wyłączeniem zakładania plantacji choinek, wiśni, malin, truskawek, porzeczek oraz roślin na cele energetyczne,
4. zakupu, instalacji lub budowy elementów infrastruktury technicznej wpływających bezpośrednio na warunki prowadzenia działalności rolniczej, w tym utwardzania placów manewrowych, zakupu i instalacji urządzeń do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych;
2. na zakup gruntów rolnych, które do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pomocy beneficjent będzie wykorzystywał do działalności rolniczej;
3. na zakup stada podstawowego zwierząt hodowlanych - związany z rozpoczęciem produkcji zwierzęcej lub postępem genetycznym w zakresie prowadzonej produkcji."

Z tego zapisu wnioskuję, że pieniędzy nie mogę przeznaczyć na założenie plantacji truskawek czyli zakup sadzonek ale już na agrowłóknine, agrotkaninę czy węże kroplujące (wyposażenie) jak najbardziej tak. Gdyż napisane jest, że tylko zakładanie plantacji jest wyłączone. Czy może mnie ktoś oświecić i zająć stanowisko w tej sprawie. Zapis jest dla mnie nie dość jasny a nie chcę żeby okazało się że muszę cały biznes plan poprawiać, jeżeli mogę zawczasu zmienić zakup tego oprzyrządowania na np. zakup ziemi. Bardzo prosiłbym o pomoc, Z góry dziękuje i pozdrawiam społeczność interesującą się rolnictwem. Hej!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10971 Share przemek302

przemek302

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 17 maj 2014 - 11:43

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) @freetaxi prosze o kontakt na priw.

#10972 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 17 maj 2014 - 11:58

Każdy się pyta o działki to i ja, kilka działek które stoją teraz na tatę nie były uprawiane i nie były zgłaszane do dopłat, nie są zaugorzone, można bez problemu przywrócić je do dobrej kultury. Czy można będzie je wpisać do biznesplanu jako łąki? Nie posiadam hodowli, ale siano można przecież sprzedawać :)

Można

#10973 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 17 maj 2014 - 12:36

A co w przypadku gdy mamy działkę uprawianą a nie była zgłaszana do dopłat? Jak teraz ją przejmę to będę ją dalej uprawiać i wpisywać do dopłat. Można napisać jakieś oświadczenie czy coś żeby w agencji to przeszło?

A co do tego ESU to wiem że w 3cim roku musi być większe niż w bazowym i od 4. Ale czy w 4 i 5 roku też musi być większe od 4rech? Bo tego to nie słyszałem. Znaczy gość u którego pytałem się o biznesplan powiedział mi że w 3cim roku wystarczy mieć powyżej 4.

A po co chcesz wyliczać ESU w trzecim czy w czwartym roku? Jak ARIMR potrzebuje dane z roku bazowego i docelowego.

#10974 Share farmer_89

farmer_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisany 17 maj 2014 - 12:59

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) tzn ze jeżeli w roku bazowym będę miał 13 krow to w roku docelowym musze mieć tyle samo? a lata miedzy tymi rokami nie licza się w ogole? dobrze rozumiem? ztzn ze w roku mogę mieć 11 krow?

#10975 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 883 postów

Napisany 17 maj 2014 - 13:52

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) @freetaxi a nie jest tak że do 3ciego roku trzeba mieć więcej niż 4 esu i więcej niż w roku bazowym? I tutaj właśnie moje pytanie czy jak np w roku bazowym mam 2 ESU w 3cim roku będę miał 8 czyli spełnie ten warunek ale w piątym roku będę miał np. 5ESU to czy ktoś się do mnie przyczepi?
Gość mi mówił że jak w 3cim roku spełnię warunek min. 4ESU to już reszta mnie nie interesuje co dalej będzie. Na forum widzę że niektórzy mówią inaczej i dla tego pytam.

#10976 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 17 maj 2014 - 14:13

@freetaxi a nie jest tak że do 3ciego roku trzeba mieć więcej niż 4 esu i więcej niż w roku bazowym? I tutaj właśnie moje pytanie czy jak np w roku bazowym mam 2 ESU w 3cim roku będę miał 8 czyli spełnie ten warunek ale w piątym roku będę miał np. 5ESU to czy ktoś się do mnie przyczepi?
Gość mi mówił że jak w 3cim roku spełnię warunek min. 4ESU to już reszta mnie nie interesuje co dalej będzie. Na forum widzę że niektórzy mówią inaczej i dla tego pytam.

Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. Startujesz z 2 a w roku docelowym będziesz miał 5 ESU.

#10977 Share pedro2

pedro2

Kupię słomę w belach w promieniu 100km od Łomży. Usługi transpor

• Members
  • PipPipPip
  • 1147 postów

Napisany 17 maj 2014 - 16:20

A co w sytuacji gdy w ewidencji działka ma 2ha ale 5a to rów i zgłaszane jest do dopłat 1,95ha? Którą powierzchnię wpisać? I inne pytanie: mamy działkę 1,25ha a błędnie została obliczona jej powierzchnia do dopłaty i co rok podawane jest 1,15ha. Można w biznesplan wpisać 1,25ha i potem do dopłat zgłosić 1,25ha?

Jeśli rów ma nie więcej niż 2 metry szerokości to nie trzeba go wyłączać z pow działki, bynajmniej my tak robimy, kiedyś była kontrol chodzili mierzyli i było ok...
KUPIĘ SŁOMĘ W PROMIENIU 100KM OD ŁOMŻY.

#10978 Share przyszlyrolnik

przyszlyrolnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 17 maj 2014 - 16:27

@freetaxi a nie jest tak że do 3ciego roku trzeba mieć więcej niż 4 esu i więcej niż w roku bazowym? I tutaj właśnie moje pytanie czy jak np w roku bazowym mam 2 ESU w 3cim roku będę miał 8 czyli spełnie ten warunek ale w piątym roku będę miał np. 5ESU to czy ktoś się do mnie przyczepi?

A czy to nie ma być przypadkiem róznica 4 ESU między rokiem bazowym a docelowym?
Czyli w bazowym miałbym 6 ESU a w docelowym musiałbym miec aż 10!?

Edytowany przez przyszlyrolnik, 17 maj 2014 - 16:28.

#10979 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 17 maj 2014 - 16:31

A czy to nie ma być przypadkiem róznica 4 ESU między rokiem bazowym a docelowym?
Czyli w bazowym miałbym 6 ESU a w docelowym musiałbym miec aż 10!?

cytat z ARIMR

"konieczności osiągnięcia nadwyżki bezpośredniej z działalności rolniczej prowadzonej w gospodarstwie równej co najmniej 4 ESU i nie mniejszej niż wartość nadwyżki bezpośredniej w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy;"

Edytowany przez freetaxi, 17 maj 2014 - 16:32.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10980 Share przyszlyrolnik

przyszlyrolnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 17 maj 2014 - 16:58

cytat z ARIMR

"konieczności osiągnięcia nadwyżki bezpośredniej z działalności rolniczej prowadzonej w gospodarstwie równej co najmniej 4 ESU i nie mniejszej niż wartość nadwyżki bezpośredniej w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy;"

Dzięki za odpowiedź, na poczatku też tak myślałem ale później zaczynałem mieć wątpliwości...

Powiedzcie mi jeszcze jedno czy w biznesplanie wpisywać budynki, maszyny (darowizna od rodziców) jesli dopiero zaczynam działalnośc gospodarczą?