Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31554 odpowiedzi na ten temat

#10841 Share DevilDriver

DevilDriver

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów
  • Zainteresowania:nanotechnologia.

Napisany 14 maj 2014 - 10:10

Koledzy i koleżanki jak wygląda sprawa z dzierżawą od rodziny tj. wujek, ciotka ? Agencja nie robi z tym problemu ?

• dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta na czas nieoznaczony lub na okres co najmniej 5 lat, jednak nie krótszy niż do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pomocy;
  • dzierżawy od podmiotów innych niż wymienione w pkt 3, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta:
  • w formie aktu notarialnego albo ma datę pewną,
  • na okres co najmniej 10 lat.

Dlaczego więc miałbyś mieć z tym problem? Problem z rodziną to będziesz miał jeśli:
Premii nie można przeznaczyć na zakupy dokonywane na podstawie umowy zawartej między beneficjentem a członkiem jego najbliższej rodziny (małżonkiem, wstępnym lub zstępnym beneficjenta ani wstępnym lub zstępnym małżonka beneficjenta).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 04:01
  •  

#10842 Share jogus

jogus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 14 maj 2014 - 10:21

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) dzięki za odpowiedź, znam te zapisy ale zawsze lepiej się upewnić i zapytać :)

#10843 Share jasku24125

jasku24125

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 14 maj 2014 - 11:31

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam, mam bardzo ważne pytanie. Mieszkam w woj.Sląskie gdzie aby złożyć wniosek muszę posiadać więcej niż średnia wojewódzka czyli ok 7,4h, i tu nasuwa się moje pytanie czy mogę całą tą powierzchnie wziąć w dzierżawę na 10 lat i będzie już ok? i potem przez następne 5 lat dokupię pole aby osiągnąć średnią krajową. Z góry dzięki za odpowiedz

Edytowany przez jasku24125, 14 maj 2014 - 11:32.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#10844 Share MichalNowak

MichalNowak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 14 maj 2014 - 12:10

Witam, mam bardzo ważne pytanie. Mieszkam w woj.Sląskie gdzie aby złożyć wniosek muszę posiadać więcej niż średnia wojewódzka czyli ok 7,4h, i tu nasuwa się moje pytanie czy mogę całą tą powierzchnie wziąć w dzierżawę na 10 lat i będzie już ok? i potem przez następne 5 lat dokupię pole aby osiągnąć średnią krajową. Z góry dzięki za odpowiedz

Po prostu nie wierzę, na każdej stronie to samo pytanie !

#10845 Share zimnyt

zimnyt

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 14 maj 2014 - 12:31

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam, Panowie moje pytanie dotyczy punktów ES. Ponieważ z moich wyliczeń wychodzi, że aby osiągnąć nadwyżkę 4 ESU musiałbym posiać 0,5 ha pietruszki. Czy mógłbym ją zasiać i uprawiać maszynami rolniczymi, czy są mi potrzebne jakieś specyficzne maszyny. Czy w razie kontroli mogą się trochę czepiać czy w ogóle ich to nie obchodzi. Moje pytanie kieruje do Was bo czytałem że uprawa pietruszki to uprawa specyficzna. Chodzi mi tylko i wyłącznie o osiagnięcie nadwyzki 4 ESU. Z góry dzięki za odpowiedź.

#10846 Share jogus

jogus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 14 maj 2014 - 12:46

Witam, Panowie moje pytanie dotyczy punktów ES. Ponieważ z moich wyliczeń wychodzi, że aby osiągnąć nadwyżkę 4 ESU musiałbym posiać 0,5 ha pietruszki. Czy mógłbym ją zasiać i uprawiać maszynami rolniczymi, czy są mi potrzebne jakieś specyficzne maszyny. Czy w razie kontroli mogą się trochę czepiać czy w ogóle ich to nie obchodzi. Moje pytanie kieruje do Was bo czytałem że uprawa pietruszki to uprawa specyficzna. Chodzi mi tylko i wyłącznie o osiagnięcie nadwyzki 4 ESU. Z góry dzięki za odpowiedź.

weź ze sobą zabawki z piaskownicy i uprawiaj :D

#10847 Share zimnyt

zimnyt

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 14 maj 2014 - 12:59

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) rozumiem że mam racje, na 0,5 ha będzie ciężko :P

#10848 Share Adamo1989

Adamo1989

Nowicjusz

• userphoto
  • Banned
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 14 maj 2014 - 15:23

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Jak nie wiesz jakie maszyny kupic zajrzyj tutaj

Edytowany przez Spanner, 15 maj 2014 - 09:32.

#10849 Share fryciol

fryciol

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 14 maj 2014 - 15:33

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) w kryteriach odnośnie kwalifikacji zawodowych widnieje zapis, iż kwalifikacje rolnicze uznaję się po ukończeniu:

9) technikum ekonomicznego o specjalności:
a) ekonomika i rachunkowość przedsiębiorstw rol­niczych,
b ) rachunkowość i rynek rolny;

Otóż ukończyłem technikum ekonomiczne lecz mam zapis wyłącznie "technik ekonomista" bez specjalności. Mam jednak zapis w spisie przedmiotów "rachunkowość i rynek rolny" o ile pamiętam miałem ten przedmiot 2 semestry- 2 godziny tygodniowo. Czy brak wpisu specjalności na dyplomie dyskwalifikuje moje kwalifikacje?

Edytowany przez fryciol, 14 maj 2014 - 15:34.

#10850 Share Mlooody

Mlooody

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 14 maj 2014 - 17:14

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) nie, musisz mieć na dyplomie wpis

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10851 Share jasku24125

jasku24125

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 14 maj 2014 - 17:52

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam, aby złożyć wniosek mogę pieć pole w dzierżawie? (dla woj.Slaskiego musiał bym mieć w dzierżawie ok 8h)

#10852 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 14 maj 2014 - 17:58

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) A jak jest ze sprawą gruntów rolnych, mam na siebie 0,5ha przeliczeniowego czyli 1,5ha fizycznego nabytego w drodze darowizny przed 18 rokiem życia, teraz mam 23 lata jednak mam ciągłość nauki.
Zamierzająca po raz pierwszy rozpocząć prowadzenie działalności rolniczej lub osoba, która, rozpoczęła prowadzenie działalności rolniczej nie wcześniej niż w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznaniu pomocy lub osoba, która była właścicielem lub posiadaczem nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha , nabytej w drodze spadku, ale w ciągu 12 miesięcy od jej nabycia zbyła tę nieruchomość

Czyli można się ubiegać o MR czy nie?

#10853 Share fryciol

fryciol

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 14 maj 2014 - 18:22

nie, musisz mieć na dyplomie wpis

chodzi Ci, że nie spełniam warunków wykształcenia i powinienem mieć wpisaną specjalność?

#10854 Share TOME11

TOME11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 218 postów

Napisany 14 maj 2014 - 18:44

A jak jest ze sprawą gruntów rolnych, mam na siebie 0,5ha przeliczeniowego czyli 1,5ha fizycznego nabytego w drodze darowizny przed 18 rokiem życia, teraz mam 23 lata jednak mam ciągłość nauki.
Zamierzająca po raz pierwszy rozpocząć prowadzenie działalności rolniczej lub osoba, która, rozpoczęła prowadzenie działalności rolniczej nie wcześniej niż w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznaniu pomocy lub osoba, która była właścicielem lub posiadaczem nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha , nabytej w drodze spadku, ale w ciągu 12 miesięcy od jej nabycia zbyła tę nieruchomość

Czyli można się ubiegać o MR czy nie?

jasne, że nie

#10855 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 14 maj 2014 - 18:47

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Rozróżniasz "nabytej w drodze spadku" a nabytej w drodze "darowizny"?

#10856 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 14 maj 2014 - 18:52

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Działalnością rolniczą w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników jest działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym produkcji ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej, natomiast gospodarstwem rolnym - każde gospodarstwo służące prowadzeniu działalności rolniczej, podlegające z tego tytułu opodatkowaniu na podstawie ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. nr 94, poz. 431, z późniejszymi zmianami).
Przy ustalaniu podlegania ubezpieczeniu domniemywa się (zgodnie z art. 38 ustawy), że:
  • właściciel gruntów zaliczonych do użytków rolnych lub dzierżawca takich gruntów, jeżeli dzierżawa jest zarejestrowana w ewidencji gruntów i budynków, prowadzi działalność na tych gruntach,
  • płatnik podatku rolnego lub podatku od dochodu z działów specjalnych prowadzi działalność rolniczą w rozmiarze wynikającym z zakresu opodatkowania,
  • jeżeli własność lub dzierżawa gruntów przysługuje kilku osobom lub jeżeli obowiązek podatkowy spoczywa na kilku osobach, każda z nich uczestniczy w prowadzeniu działalności rolniczej,
  • osoba bliska rolnikowi, spełniająca warunki ustawy, stale pracuje w gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy, jeżeli okoliczność ta została stwierdzona zgodnym oświadczeniem rolnika i tej osoby.
Podjęcie rozstrzygnięcia o ustaniu ubezpieczenia musi więc poprzedzać obalenie powyższych domniemań, przez osobę zainteresowaną, poprzez przedstawienie faktów i potwierdzających je dowodów, niezbicie stwierdzających istnienie zdarzenia lub zdarzeń uzasadniających dokonanie wyłączenia z ubezpieczenia.

Ustawa o podatku rolnym

Art. 2. Pojęcie gospodarstwa rolnego i działalności rolniczej

1. Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1 przedmiot opodatkowania podatkiem rolnym, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.
2. Za działalność rolniczą uważa się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, roślin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwa, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego fermowego oraz chów i hodowlę ryb.

Posiadanie gruntów nie jest jednoznaczne z tym iż prowadzi się działalność rolniczą wiec nie jest to jasne!

Edytowany przez melon10641, 14 maj 2014 - 18:53.

#10857 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 14 maj 2014 - 18:59

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Za dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej uznaje się:
  • dzień wejścia po raz pierwszy w posiadanie nieruchomości o powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha; w przypadku osób, które nabyły gospodarstwo rolne w drodze spadku i nie później niż w ciągu 12 miesięcy od dnia nabycia wydzierżawiły to gospodarstwo, za dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej uznaje się dzień rozwiązania albo wygaśnięcia umowy dzierżawy, pod warunkiem, że umowa dzierżawy została zawarta w formie aktu notarialnego albo ma datę pewną;
  • w przypadku osób, które nabyły gospodarstwo przed ukończeniem 18 roku życia - dzień ukończenia 18 roku życia;
  • w przypadku osób, które nabyły gospodarstwo przed ukończeniem 18 roku życia i kontynuowały naukę, dzień zakończenia lub zaprzestania nauki, jednakże najpóźniej dzień ukończenia 26 roku życia, pod warunkiem, że wnioskodawca nie miał przerw w nauce, a w przypadku kontynuowania nauki na uczelni - podjęcie nauki nastąpiło w roku uzyskania świadectwa dojrzałości lub świadectwa maturalnego;
  • w przypadku osób, które nabyły gospodarstwo po ukończeniu 18 roku życia, a przed zakończeniem nauki, dzień zakończenia lub zaprzestania nauki, jednakże najpóźniej dzień ukończenia 26 roku życia, pod warunkiem, że wnioskodawca nie miał przerw w nauce, a w przypadku kontynuowania nauki na uczelni - podjęcie nauki nastąpiło w roku uzyskania świadectwa dojrzałości lub świadectwa maturalnego;
  • w przypadku osób, które nabyły gospodarstwo przed rozpoczęciem służby wojskowej lub w trakcie jej odbywania - dzień zakończenia tej służby, pod warunkiem, że rozpoczęcie służby nastąpiło nie później niż 12 miesięcy od dnia nabycia gospodarstwa lub ukończenia 18 roku życia albo od dnia zaprzestania lub zakończenia nauki;
  • w przypadku osób, które nabyły gospodarstwo rolne w drodze spadku i wydzierżawiły je nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia jego nabycia - dzień rozwiązania albo wygaśnięcia umowy dzierżawy, pod warunkiem, że umowa dzierżawy została zawarta w formie aktu notarialnego albo ma datę pewną,

Sam sobie odpowiedziałem...
    Adrian dzięki za info :)

Edytowany przez pawelol111, 14 maj 2014 - 19:04.

#10858 Share MichalNowak

MichalNowak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 14 maj 2014 - 19:50

Witam, w swoim biznesplanie planuję uprawy polowe (zboża i ziemniaki) oraz ogrodnictwo (sad).

Mam pytanie dotyczące wniosku, a mianowicie chodzi o zobowiązania wnioskodawcy. Które z tych punktów powinienem zaznaczyć:

9a) spełnienia w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej wymaganych
przepisami prawa standardów w zakresie higieny
9b) spełnienia w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia działalności rolniczej wymaganych przepisami prawa
standardów w zakresie ochrony środowiska

Drugie pytanie dotyczące w biznesplanu:
Jeżeli w tabeli 5.2 Planowane inwestycje mam wpisane zakup drzewek sadowniczych i gruntów ornych, to nie są to inwestycje dostosowujące do standardów i nie muszę podawać daty w tabelce poniżej?

I jeszcze jedno pytanie dotyczące biznesplanu tabeli 2.2 gdzie wpisuję planowane uprawy. Rokiem bazowym jest rok 2014, a rokiem docelowym na którym powinienem zakończyć wypełnianie tabeli jest rok 2020? Czy rok 2021 też muszę wypełnić?

Pomoże ktoś?

#10859 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 14 maj 2014 - 19:56

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) polecam się na przyszłość :D

co do postu wyżej też się zastanawiam który rok. Może do agencji zadzwonię i tam zapytam jutro. Czytałem PDFa ze strony agencji (instrukcja wypełniania biznesplanu) i tam na stronie 3-ciej jest tabelka. Jeśli planujesz otrzymać premię w 2014 roku to ostatni to 2019, natomiast jeśli w 2015 to końcowy rok 2020
Może mi ktoś powiedzieć co oznacza sformułowanie lit. b ? chyba podpunkt b ?

I ja ponawiam swoje pytanie. Czy biznesplan ktoś sprawdza w agencji przed wydaniem decyzji? Czy błędy w biznesplanie mogą przekreślić możliwość dostania premii?

Edytowany przez danielhaker, 15 maj 2014 - 10:40.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10860 Share farmer_89

farmer_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisany 14 maj 2014 - 20:42

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) widze koledzy ze czesc z was prubuje samemu wypelnic biznesplan