Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31595 odpowiedzi na ten temat

#10661 Share Albert_N090

Albert_N090

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 07 maj 2014 - 09:30

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Panowie mam pytanie. Kwestia tego krusu jest dla mnie bardzo nie jasna. Młody rolnik ma obowiązek płacenia krusu przez 1 rok. Tzn że po tym roku może przejść sobie na zus i prowadzić gospodarstwo rolne i pracować na etacie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 13:09
  •  

#10662 Share Massey1993

Massey1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 260 postów

Napisany 07 maj 2014 - 09:52

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Na stronie ARiMR wszystko jest napisane, jak niektórzy nie potrafią dobrze czytać albo im się nie chce poświecić 5-10min na przeczytanie to niech lepiej sobie dadzą spokój z tym, rozumiem czasem jest coś nie jednoznaczne ale niektóre komentarze są głupie. Te 7800 osób które otrzyma dotację to śmiech na sali, co to jest na taki duży kraj. W KRUSie spotkałem osoby którym kobieta tłumczyła x razy jakie trzeba zaświadczenia i któryś raz zawsze inne przynosili. Jedna kobieta mi powiedziała że szkoda że tych 100tys. nie moża wydać na co się chce, pewnie najlepiej było by sobie kupić nowy samochód, wyremontować dom albo przepić, normalnie głupota ludzka nie zna granic.
kupię przyczepę wywrotkę 4,5t, sprzedam ursus c330m 1991r, rozsiewacz KOS na podnośnik

#10663 Share czyzyk85

czyzyk85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów

Napisany 07 maj 2014 - 10:46

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Mam pytanie odnośnie ESU
Z tego co zrozumiałem z instrukcji wypełnienie biznes planu, to wartość ekonomiczna gospodarstwa w roku docelowym powinna wynosić minimum 4ESU
Zadzwoniłem do ARIMR i tam mi Pani powiedziała, że w roku docelowym ESU powinno być większe o 4 ESU jak w roku bazowym. Czyli przykładowo jak mam teraz 10 ESU to w roku docelowym powinienem mieć co najmniej 14 ESU. I nie wiem jak mam teraz to rozumieć.
Według mnie mając 10 ESU to spełniam warunek minimum 4 ESU i tylko w roku docelowym nie mogę mieć mniej jak 10 ESU. Czy dobrze rozumiem?

Edytowany przez czyzyk85, 07 maj 2014 - 11:02.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#10664 Share Polus0

Polus0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 07 maj 2014 - 12:09

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Na chłopski rozum, na to wygląda że idziesz w dobrą stronę B)

#10665 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 798 postów

Napisany 07 maj 2014 - 12:18

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) massey1993 nie do końca jest wszystko jasne, bo oprócz tego, że trzeba być rok na krusie, to trzeba przez 5 lat samodzielnie prowadzić gospodarstwo, czy ktoś się orientuje jak agencja weryfikuje ten wymóg, czy bierze pod uwagę rodzaj pracy albo rodzaj hodowli?
co do ilości wniosków, na pewno będzie ich dużo, ale myślę, że spora część nie zdaje sobie sprawy że nie spełnia wszystkich wymogów, choćby tego z okresem posiadanie ziemi, szkoda, że nie ma jakiegoś wymogu związanego z budynkami i sprzętem bo odpadliby wtedy cwaniaki co pobiorą dzierżawy pod MR a z rolnictwem nie mają nic wspólnego

Edytowany przez majkel207, 07 maj 2014 - 12:22.

#10666 Share mariuszalu

mariuszalu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 07 maj 2014 - 12:36

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Tak czyzyk85 dobrze rozumiesz. Po 5 latach Twoje ESU, nie może być mniejsze niż przykładowe 10 ESU. Natomiast jeśli gospodarstwo w chwili składania wniosku nie posiada 4 ESU ( około 20 ha ornego) to musi je uzyskać np. poprzez zakup ziemi lub dzierżawę. Jeśli posiadasz zwierzęta to nawet mając 10 ha ornego + 15 sztuk bydła spełniasz wymóg 4 ESU. Najważniejsze, żeby po pięciu latach ESU nie było mniejsze od bazowego roku. Dlatego trzeba dobrze to przemyśleć, żeby teraz za dużo nie napisać tego ESU i się później martwić.

#10667 Share ranichy

ranichy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 07 maj 2014 - 14:30

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) twitam ja mam z żoną rozdzielnosc majatkowa i chce wziaść na nia pemie z tym proble,m ze nie chcas nam nasdac nr gospodarsWA. ja przed subem tez brałłem premie.

#10668 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 798 postów

Napisany 07 maj 2014 - 15:07

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) ranichy o MR może się starać osoba :
-Której małżonek nie prowadził działalności rolniczej, albo rozpoczął prowadzenie nie wcześniej niż w okresie 12 miesięcy do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy

#10669 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 801 postów

Napisany 07 maj 2014 - 15:11

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Zbyt wiele nie idzie zrozumieć, ale chyba skumałem sens postu powyżej i odpowiem - jeżeli już kiedyś brałeś MR, to drugi raz nie weźmiesz.

#10670 Share adambarca

adambarca

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 07 maj 2014 - 15:14

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam. Mam umowe dzierżawy z datą 10,12,2012 - rozumiem ze okrez 15 miesiecy minął i nie przysłuh*je mi premia? Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10671 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 798 postów

Napisany 07 maj 2014 - 15:26

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) nie przysługuje

#10672 Share michal7536

michal7536

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 07 maj 2014 - 15:42

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Póki co nie mam wykształcenia rolniczego, ale w przyszłości zamierzam zrobic jak skończe studia na polibudzie i w tym rozporządzeniu jest coś takiego:
4) wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze i co najmniej 5-letni staż pracy w rolnictwie,”
To ten staż jak jest liczony ten staż???? Odkąd sie urodziłem mieszkam na wsi i mój ojciec prowadzi gospodarstwo.

#10673 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 798 postów

Napisany 07 maj 2014 - 16:22

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) było o tym już nie wiem ile razy, liczy się okres ubezpieczenia w KRUS jako domownik, najpierw czytać a potem pytać

#10674 Share Antoni84

Antoni84

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 07 maj 2014 - 16:31

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) mam problem z wypełnieniem tabeli 3,4 i 3,5 roczny obrót stada dla okresu bazowego
moje stado to 220 szt warchlaków zakupionych i później wszystkie sprzedane jako tuczniki i tak w kółko
jednocześnie kupione i sprzedane później i tak 3-3,5 razy w roku

#10675 Share bamboleo100

bamboleo100

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 07 maj 2014 - 17:02

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witajcie,

W jakiej kolejności jest najlepiej aplikować o dotacje z MR i MGR, przy założeniu, ze załapie sie w kazdym z nich na dofinansowanie?
Jak dostanę z MR to czy mogę starac sie o MGR? Moze jest jakis okres karencji?
A może jest na odwrót - jak dostanę z MGR to o Młodym Rolniku mogę zapomnieć?

#10676 Share farmer_89

farmer_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisany 07 maj 2014 - 17:02

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) a słuchajcie jak to jest z przepisaniem gospodarstwa, kiedy je przepisac teraz czy po tym jak otrzymam decyzje ze dostaje premie?

#10677 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 07 maj 2014 - 17:21

Witajcie,

W jakiej kolejności jest najlepiej aplikować o dotacje z MR i MGR, przy założeniu, ze załapie sie w kazdym z nich na dofinansowanie?
Jak dostanę z MR to czy mogę starac sie o MGR? Moze jest jakis okres karencji?
A może jest na odwrót - jak dostanę z MGR to o Młodym Rolniku mogę zapomnieć?

a wogóle to jest fizycznie możliwe żeby wierw wziąć MGR a potem MR? :)

#10678 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 798 postów

Napisany 07 maj 2014 - 17:28

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) może ze starych naborów które teraz rozpatrują?
co do pytań wyżej, to te pytania były tu już kilkaset razy, odpowiedz na nie są w rozporządzeniu, i pełno w internecie

#10679 Share Endriu42

Endriu42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 07 maj 2014 - 17:46

Czy jeśli wydzierżawie od matki ziemie na 10 lat notarialnie to jest mozliwość przepisania tej ziemi na mnie przed upływem 10 lat? np. po 3 latach?

można przepisać na własność wcześniej ważne abyś przez 5 lat miał to gosp.

Panowie mam pytanie. Kwestia tego krusu jest dla mnie bardzo nie jasna. Młody rolnik ma obowiązek płacenia krusu przez 1 rok. Tzn że po tym roku może przejść sobie na zus i prowadzić gospodarstwo rolne i pracować na etacie?

można tak zrobić

Mam pytanie odnośnie ESU
Z tego co zrozumiałem z instrukcji wypełnienie biznes planu, to wartość ekonomiczna gospodarstwa w roku docelowym powinna wynosić minimum 4ESU
Zadzwoniłem do ARIMR i tam mi Pani powiedziała, że w roku docelowym ESU powinno być większe o 4 ESU jak w roku bazowym. Czyli przykładowo jak mam teraz 10 ESU to w roku docelowym powinienem mieć co najmniej 14 ESU. I nie wiem jak mam teraz to rozumieć.
Według mnie mając 10 ESU to spełniam warunek minimum 4 ESU i tylko w roku docelowym nie mogę mieć mniej jak 10 ESU. Czy dobrze rozumiem?

Albo źle coś zrozumiałeś albo Pani źle powiedziała. Musisz mieć w roku docelowym esu co najmniej 4 i nie mniej niż w roku bazowym.

a słuchajcie jak to jest z przepisaniem gospodarstwa, kiedy je przepisac teraz czy po tym jak otrzymam decyzje ze dostaje premie?

najlepiej po otrzymaniu decyzji

Krótkie info o mnie :)  www.prownioski.o12.pl

Zapraszam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10680 Share czyzyk85

czyzyk85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów

Napisany 07 maj 2014 - 18:03

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzięki za odpowiedź
To ona taka była zorientowana. Później zadzwoniłem i odebrał jakiś facet i on już wszystko mi wyjaśnił. Jest tak jak piszesz