Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31550 odpowiedzi na ten temat

#10641 Share b_radoszewski

b_radoszewski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 06 maj 2014 - 08:45

A do jakiej średniej woj. w 3 lata chce kolega powiększyć? Jak jesteś z woj. ze średnią niższą od krajowej to musisz od razu mieć średnią woj. minimum w te 180 dni i w 3 lata do śr. krajowej, a jak jesteś z woj. o wyższej średniej woj. od średniej krajowej to średnia krajowa w 180 dni i tyle.

Ja potrzebuje do 15,5ha

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 02:22
  •  

#10642 Share Antoni84

Antoni84

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 06 maj 2014 - 10:11

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) jak rozumiecie zapis:
Biznesplan należy wypełnić w wersji elektronicznej, korzystając z formularza zamieszczonego na stronie internetowej ARiMR(www.arimr.gov.pl) oraz złożyć w wersji elektronicznej i papierowej, jako załączniki do wniosku o przyznanie pomocy na „Ułatwianie startu młodym rolnikom”.

#10643 Share lukaszk1515

lukaszk1515

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów
  • Zainteresowania:Mechanika, sport, rolnictwo

Napisany 06 maj 2014 - 10:54

jak rozumiecie zapis:
Biznesplan należy wypełnić w wersji elektronicznej, korzystając z formularza zamieszczonego na stronie internetowej ARiMR(www.arimr.gov.pl) oraz złożyć w wersji elektronicznej i papierowej, jako załączniki do wniosku o przyznanie pomocy na „Ułatwianie startu młodym rolnikom”.

Na początku musisz pobrać ten wspomniany załącznik biznesplanu ze strony ARiMR i go wypełnić, później wysyłasz go do nich mailem, a także drukujesz dając przy składaniu wniosku.
PS. Tak ja to rozumiem ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#10644 Share Endriu42

Endriu42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 06 maj 2014 - 10:59

jak rozumiecie zapis:

tzn. pobierasz plik formularza prg ze str arimr i wypełniasz na komputerze, drukujesz na papierze oraz nagrywasz plik na płytę i to składasz z wnioskiem.

czy orientujecie się czy wniosek mozna juz wypełniać mi miłay pomóc panie z odr miały zadzwonic jak ruszy coś dokładnie i nic a wy orientujecie się mam sama dobijac do odr
dzięki za podpowiedzi

można wypełniać wnioski są już formularze na str arimr

Krótkie info o mnie :)  www.prownioski.o12.pl

Zapraszam

#10645 Share KrzysiekGrk

KrzysiekGrk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 06 maj 2014 - 12:21

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) A co sądzicie o programie Młody Rolnik z PROW 2014-2020, z Tego co ja słyszałem, to mają być całkiem inne zasady, większe fundusze, ten etap obecny jak dla mnie jest tylko pewnego rodzaju "sitem" do kolejnego etapu z nowego PROW-u, wykluczając dużą liczbę młodych osób z możliwości przystąpienia do kolejnych naborów. 100 tys to ładny start tak na marginesie, ale cyrograf na 5 lat raptem za 100 tys, słabo to widzę... Ma ktoś jakąś opinię na ten temat, lub śledził funkcjonowanie tych programów w innych krajach UE?
Zaznaczam, że na poparcie swojej opinii mam tylko własne obserwację, zasłyszane plotki i kilka lektur złożonych z zagranicznych anglojęzycznych tłumaczeń regulaminów podobnych programów w zachodniej części UE

#10646 Share Polus0

Polus0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 06 maj 2014 - 14:10

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Czy ma ktoś pewne info nt udokumentowania dzierżaw wchodzących w skład gospodarstwa?? Na infolinii ARiMR, Pan był tak rozgarnięty, że nie wie co oznacza "data pewna". Czy np. umowa przed urzędnikiem gminy będzie wiążąca?? Notariusz za poświadczenie podpisu kasę bierze, a i wydzierżawiający może się obawiać czy np. nie przenosi własności na drugą osobę :ph34r:

#10647 Share Mlooody

Mlooody

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 06 maj 2014 - 15:36

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) umowa dzierżawy musi być potwierdzona notarialnie, i być zawarta na minimum 10 lat

#10648 Share adasrogas

adasrogas

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 06 maj 2014 - 15:49

Czy ma ktoś pewne info nt udokumentowania dzierżaw wchodzących w skład gospodarstwa?? Na infolinii ARiMR, Pan był tak rozgarnięty, że nie wie co oznacza "data pewna". Czy np. umowa przed urzędnikiem gminy będzie wiążąca?? Notariusz za poświadczenie podpisu kasę bierze, a i wydzierżawiający może się obawiać czy np. nie przenosi własności na drugą osobę :ph34r:

No właśnie - jak to powinno byc z umowami dzierżaw. Bo np u mnie w gminie jak chcialem zglosic umowe dzierżawy to pani mi nie przyjeła bo nie ma paragrafu że "wydzierżawiający wydzierżawia w celu zaprzestania dzialalnosci rolniczej na tej dzialce" co wydawało mi sie śmieszne no bo skoro wydzierzawia to chyba logiczne ze zaprzestaje dzialalnosci rolniczej na tej działce. Oprócz tego potrzebne było poswiadczenie notariusza i pięczątka z powiatowej ewidencji gruntów. I teraz pytanie jest jak powinna wyglądac taka umowa dla ODR. U mnie powiatowy ODR tez nie wiedział bo "jeszcze nie mieli szkolenia" a jak później odrzucą wniosek bo nie jakiegoś paragrafu to będzie komedia :)

Jeszcze jest kwestia umów bezterminowych. Pan w ODR powiedział że może byc problem z tymi umowami bo zazwyczaj takie umowy mają okres wypowiedzenia np rok albo 2 i sprawdzającym moze to się nie podobac bo moge np zerwac te umowy za 2 lata a kase za premię już wezmę. Tyle że ten pan nie był tego pewien bo sam dokładnie nie wiedział. Może wy wiecie dokładniej

A drugie pytanie mam na temat obecnego stanu gorspodartwa - ponieważ mam już gospodarstwo i mam trochę dzierżaw długoterminowych torchę mam krótkoterminowych i trochę takich bez papieru. I chodzi o to czy w piątym roku jako odnośnik do wielkości gospodarstwa węzmą te hektary na które mam teraz twarde papiery czy wezmą wszystkie hektary z wniosku o dopłaty bezpośrednie. Pytam bo nie wiem czy we wniosku o dopłaty wpisac teraz wszystkie pola i czy te pola które mam "na gębę" nie będą potem jakoś komplikowac. A mam możliwośc zgłosic te pola we wiosku kuzyna więc tu problemu nie mam.

Edytowany przez adasrogas, 06 maj 2014 - 15:58.

#10649 Share zyher

zyher

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 06 maj 2014 - 16:27

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Mam pytanie - zamierzam dzierżawić 15 ha od rodziców. Chciałbym też skorzystać z MR, wykształcenie mam, warunki powinny być spełnione. Z dofinansowania chciałbym kupić m.in. pług 4 skibowy obrotowy (ciągnik do niego byłby od rodziców). Wczoraj powiedziano mi, że sprzęt rolniczy będzie można nabyć biorąc pod uwagę areał, jaki będzie miał MR, tzn. w moim przypadku zasugerowano mi, że nie będę mógł kupić 4 skibowego pługu obrotowego, bo wg. jakichś przeliczników jest za duży na te 15 ha. Wiem, że coś takiego funkcjonuje w przypadku ciągników rolniczych, ale żeby takie coś działało w przypadku reszty maszyn? Ktoś wie coś na ten temat? Blady jestem.

#10650 Share Endriu42

Endriu42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 06 maj 2014 - 19:45

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Odnośnie umów dzierżawy wystarczy poświadczyć własnoręczność podpisów w urzędzie gminy lub u notariusza i tyle będzie to uznane jako tzw. data pewna, nie trzeba za dużo kombinować jak tutaj widzę niektórzy próbują:-)

Mam pytanie - zamierzam dzierżawić 15 ha od rodziców. Chciałbym też skorzystać z MR, wykształcenie mam, warunki powinny być spełnione. Z dofinansowania chciałbym kupić m.in. pług 4 skibowy obrotowy (ciągnik do niego byłby od rodziców). Wczoraj powiedziano mi, że sprzęt rolniczy będzie można nabyć biorąc pod uwagę areał, jaki będzie miał MR, tzn. w moim przypadku zasugerowano mi, że nie będę mógł kupić 4 skibowego pługu obrotowego, bo wg. jakichś przeliczników jest za duży na te 15 ha. Wiem, że coś takiego funkcjonuje w przypadku ciągników rolniczych, ale żeby takie coś działało w przypadku reszty maszyn? Ktoś wie coś na ten temat? Blady jestem.

na stronie arimr jest ekspertyza odnośnie doboru maszyn w modernizacji i na tym się opiera ocena wniosków. Są tam opisane różne maszyny nie tylko ciągniki.

Krótkie info o mnie :)  www.prownioski.o12.pl

Zapraszam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10651 Share ursus219

ursus219

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 06 maj 2014 - 20:00

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Czy jeśli wydzierżawie od matki ziemie na 10 lat notarialnie to jest mozliwość przepisania tej ziemi na mnie przed upływem 10 lat? np. po 3 latach?

Edytowany przez ursus219, 06 maj 2014 - 20:00.

#10652 Share farmer_89

farmer_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisany 06 maj 2014 - 20:16

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) to jak to w końcu jest ? jakiej mocy można kupic ciągnik na MR na ok 20 ha???

#10653 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1231 postów

Napisany 06 maj 2014 - 20:57

Odnośnie umów dzierżawy wystarczy poświadczyć własnoręczność podpisów w urzędzie gminy lub u notariusza i tyle będzie to uznane jako tzw. data pewna, nie trzeba za dużo kombinować jak tutaj widzę niektórzy próbują:-)

Tak jak kolega pisze i ważne aby pobierać dopłaty

#10654 Share kamilszopinski

kamilszopinski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 06 maj 2014 - 21:15

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) a to sama dzierżawa na 10 lat wystarczy nietrzeba miec nic swojego i ile ha trzeba miec w tym naborze ha

#10655 Share fryciol

fryciol

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 06 maj 2014 - 22:04

A co sądzicie o programie Młody Rolnik z PROW 2014-2020, z Tego co ja słyszałem, to mają być całkiem inne zasady, większe fundusze, ten etap obecny jak dla mnie jest tylko pewnego rodzaju "sitem" do kolejnego etapu z nowego PROW-u, wykluczając dużą liczbę młodych osób z możliwości przystąpienia do kolejnych naborów. 100 tys to ładny start tak na marginesie, ale cyrograf na 5 lat raptem za 100 tys, słabo to widzę... Ma ktoś jakąś opinię na ten temat, lub śledził funkcjonowanie tych programów w innych krajach UE?
Zaznaczam, że na poparcie swojej opinii mam tylko własne obserwację, zasłyszane plotki i kilka lektur złożonych z zagranicznych anglojęzycznych tłumaczeń regulaminów podobnych programów w zachodniej części UE

powiem tak. doradca rolniczy 3 lata temu powiedział- "poczekaj na nowe projekty będzie na pewno więcej" i tak raptem z 75 zrobiło się już 100, kto wie czy nie będzie w 2014-2020 125 tys, :) w końcu w pierwszym programie było 50tys. tylko czy warto czekać...

Edytowany przez fryciol, 06 maj 2014 - 22:05.

#10656 Share robert11732

robert11732

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów
  • Zainteresowania:Piłka Nożna

Napisany 06 maj 2014 - 22:33

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzierżaw tylko można mieć 30% całego areału

#10657 Share bizmut

bizmut

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów
  • Zainteresowania:Wiara, Polska, Rodzina, Rolnictwo, Historia

Napisany 07 maj 2014 - 01:35

Dzierżaw tylko można mieć 30% całego areału

Skoro tak twierdzisz, to przytocz paragraf który to określa...
powtórzę raz jeszcze, ludzie czytajcie rozporządzenia dotyczące w/w tematu, a nie będziecie się kompromitować przepowiadając brednie które zasłyszeliście od laików stroniących od wiedzy :P

BÓG, HONOR, OJCZYZNA!

#10658 Share marjanmeme

marjanmeme

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 07 maj 2014 - 06:33

to jak to w końcu jest ? jakiej mocy można kupic ciągnik na MR na ok 20 ha???

Przelicznik jest ok. 4KM na 1ha. Generalnie dużo zależy też od urzędnika. Na 20ha jak będzie spora ilość krow/świń to może dać i 100KM

#10659 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 07 maj 2014 - 07:01

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) a ciekaw jestem czy bym dostał ciągnik 135 km na około 20 ha, oczywiście odpowiednio uzasadniając,czyli zakup brony wirnikowej (3m) bo ziemie mam bardzo ciężkie i zwięzłe co za tym idzie ciężko jest te pola uprawiać tradycyjnym sprzętem, dalej mam oborę na rusztach, rocznie muszę wywozić około 300-400 tys gnojowicy czyli przydał by się dość pojemny beczkowóz zwłaszcza że pole jest w znacznej odległości, duża beczka to też duże zapotrzebowanie mocy (drogi polne i często z koleinami) zwłaszcza że ziemie też nieprzewidywalne i można się nieźle zakopać czasami. dalej idąc tym tropem przydał by się agregat uprawowo siewny (na podstawie brony wirnikowej) który miał by takie zapotrzebowanie na moc uwzględniając właśnie warunki glebowe. w sumie ogólnie MR czy MGR ma być nastawione na innowacyjność, a jaką innowacyjność można zastosować mając ciągnik 80 km na bardzo ciężkich i zwięzłych glebach? jestem w stanie zrozumieć że niektórzy niepotrzebnie szaleją z kucykami przy zakupie a potem nie wykorzystują ich, albo w części przypadkó jest to dobrze wyliczone i rozsądnie pomyślane

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10660 Share xd_mati19

xd_mati19

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów
  • Zainteresowania:Wszystko w rolnictwie , Hodowla trzody

Napisany 07 maj 2014 - 08:48

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Endriu42
no ale to ważne abyś ty nie miał tych nr a nie Twoja mama.

No ja to nie mam nr . tylko moja mama , i jak sądzicie czy moge startować ??