Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31601 odpowiedzi na ten temat

#10621 Share Endriu42

Endriu42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 04 maj 2014 - 20:54

Endriu42

tak do końca trudno przesądzić przeczytaj post wyżej podobna sytuacja. Zależy czy to uprawiałeś i brałeś dopłaty, czy masz nr gosp. stada itp.
NO moja mama ma nr gosp. i stada też - no ale to jest porypane bo ja dostałem spadek i wo gule nikt nie wiedział 5 lat temu ze takie zasady beda, jak by wiedział to by sie zrzekł z tych hektarów i po sprawie :(

no ale to ważne abyś ty nie miał tych nr a nie Twoja mama.

To ja mam pytanie za 100pkt. Czy mogę wydzierżawić spadek nie rozpisany notarialnie? Sąsiad ma pole po matce, sądownie otrzymał spadek wraz z bratem, ale nie mają rozpisane tego notarialnie, podatek dalej przychodzi na matkę, która już nie żyje. Jak w takim wypadku spisać umowę dzierżawy? Na dniach chyba wybiorę się do arimr, ale może ktoś wie?

Możesz aby była umowa spisana z wszystkimi współwłaścicielami.

andrewk napisał ;

Piszę jeszcze raz gdyż mam mętlik w głowie jeżeli chodzi o dzierżawy. Czy w biznesplanie, tabela 2.0 działki przejmowane od rodziców są jako darowizna, a gdy np. wpiszę działkę od innego podmiotu jako dzierżawa to będzie liczyć się do powierzchni gospodarstwa ? Wiadomo, że po załapani się na MR, poszła by w ciągu 180dni umowa o dzierżawę 10-letnią, a od rodziców gospodarstwo zostało by przepisane. Tylko walka cały czas o te głupie punkty... Z góry dzięki za odpowiedź

Endriu42 odpowiedział;

to co teraz wpiszesz i przejmiesz w te 180 dni to będzie się liczyło do pkt. czy to darowizna czy dzierżawa.

A mnie sie wydaje że nie bo pisze że do pow. gosp. wliczają sie tylko grunty własne i dzierżawy już na dzień składania wniosku

Na dzień składania wniosku nie musisz nic posiadać dopiero w ciągu 180 dni od decyzji przejmujesz co deklarowałeś we wniosku.

Krótkie info o mnie :)  www.prownioski.o12.pl

Zapraszam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 05:52
  •  

#10622 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2863 postów

Napisany 05 maj 2014 - 08:50

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Co można kupić za otrzymaną dotację? Czy może to być pole od teścia?

#10623 Share lucjano

lucjano

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 05 maj 2014 - 10:42

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Od teścia nie możesz kupić za premię, składasz nawet oświadczenie, że nie kupiłeś nic od wstępnych/ zstępnych swoich czy współmałżonka.

Czy z kolei do powierzchni gospodarstwa można zaliczyć dzierżawę na 10 lat od teścia?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#10624 Share Antoni84

Antoni84

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 05 maj 2014 - 11:26

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) witam
sam próbuje wypełnić biznesplan i jestem w kropce:
przy wyliczeniu ESU w tabeli (chodzi mi o produkcję zwierzęcą - tuczniki)
załóżmy że mam miejsce na 200 szt tucznika na rzut z zakupu
na rok liczę 3 rzuty razem 600
czy w tabeli wpisuje liczbę warchlaków w wadze 20-50kg ???/ jak tak to jaką liczbę
jaką liczbę tuczników powyżej 50 kg powinienem wpisać????/ 600 bo tyle przez rok się przewinie przez gospodarstwo???

#10625 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3827 postów

Napisany 05 maj 2014 - 15:03

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) 2 pytania: czy mając na siebie ziemię ale nie prowadząc nigdy działalności i nie mając numeru gospodarstwa można uzyskać premię? Kolega ma 2ha na siebie, studiuje.
Ile punktów można otrzymać za zdany egzamin państwowy technik rolnik?

#10626 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1254 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 05 maj 2014 - 17:48

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) czy aby otrzymać premię wystarczy zostać właścicielem ziemi czy budynków inwetarskich również?

My siejemy, a Bóg daje plony.

#10627 Share Endriu42

Endriu42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 05 maj 2014 - 18:04

czy aby otrzymać premię wystarczy zostać właścicielem ziemi czy budynków inwetarskich również?

możesz budynki użyczyć albo wydzierżawić, jeżeli są potrzebne do prowadzonej produkcji.

witam
sam próbuje wypełnić biznesplan i jestem w kropce:
przy wyliczeniu ESU w tabeli (chodzi mi o produkcję zwierzęcą - tuczniki)
załóżmy że mam miejsce na 200 szt tucznika na rzut z zakupu
na rok liczę 3 rzuty razem 600
czy w tabeli wpisuje liczbę warchlaków w wadze 20-50kg ???/ jak tak to jaką liczbę
jaką liczbę tuczników powyżej 50 kg powinienem wpisać????/ 600 bo tyle przez rok się przewinie przez gospodarstwo???

do esu wpisujesz dane z tab. 3.1 prg

Zapraszam

#10628 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1254 postów

Napisany 05 maj 2014 - 18:08

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) a jeżeli zostałbym przy produkcji roślinnej i rodzice przekazaliby mi tylko ziemię a budynki byłyby nadal ich własnością, można tak?
mam wykształcenie średnie rolnicze a aktualnie studiuję dziennie to mnie dyskwalifikuje z premii?

Edytowany przez proxy8441, 05 maj 2014 - 18:15.

#10629 Share Lawrenowicz

Lawrenowicz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 05 maj 2014 - 18:22

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Szanowni Państo
Jaka jest porzadana wielkość gospodarstwa - chodzi mi o wielkość ekonomiczną i o taka wielkość za która można dostać jak najwięcej punktów
Wojewodztwo pomorskie

#10630 Share Leszek1809

Leszek1809

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 05 maj 2014 - 19:07

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam,
Odwiedziłem dziś stronę http://www.mlodyrolnik.pl/ i przeczytałem artykuł u tym programie. Wiem też, że w szkolnictwie się pozmieniało i nie ma już (chyba od roku szkolnego 2014/2015) zawodówek ani techników rolniczych tylko kurs kwalifikacyjny w zawodzie technik rolnik (no chyba że jest inaczej to wyprowadźcie mnie z błędu :D ). Ale na powyższej stronie wyczytałem:
Za odpowiednie kwalifikacje zawodowe uznawane są:
.....
• Wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze
+ co najmniej 5 –letni staż pracy w rolnictwie
Za staż pracy uznaje się:
• Podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników, jako rolnik lub domownik
........
I tu jest moje pytanie: czy to oznacza że jeśli po gimnazjum skończę liceum ogólnokształcące ale byłem ubezpieczany w KRUSie to mam odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia gospodarstwa?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10631 Share orkidea

orkidea

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 05 maj 2014 - 19:08

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Wielkość ekonomiczna nie ma żadnego znaczenia jeśli chodzi o punktację, a co za tym idzie kolejność przyznawania premii. Ważne jest tylko, aby 3 lata po uzyskaniu premii mieć 4 ESU i utrzymać je przez kolejne 2 lata.

Tak więc rolnik, który ma ponad 20 ha i sieje rok po roku tylko zboża i nie ma żadnej produkcji zwierzęcej będzie miał mniej niż 10 ESU, a ten co ma kilka hektarów mniej, ale dodatkowo zajmuje się hodowlą będzie miał dwa razy więcej ESU. Oczywiście wiadomo, który z nich ma większe szanse na pomoc.

#10632 Share Endriu42

Endriu42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 05 maj 2014 - 19:12

a jeżeli zostałbym przy produkcji roślinnej i rodzice przekazaliby mi tylko ziemię a budynki byłyby nadal ich własnością, można tak?
mam wykształcenie średnie rolnicze a aktualnie studiuję dziennie to mnie dyskwalifikuje z premii?

Nie musisz przejmować budynków jeżeli nie będą potrzebne do produkcji, opiszesz w biznesplanie co i jak i powinno wystarczyć. Możesz ubiegać się o premię.

Zapraszam

#10633 Share MichalNowak

MichalNowak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 05 maj 2014 - 20:03

Nie musisz przejmować budynków jeżeli nie będą potrzebne do produkcji, opiszesz w biznesplanie co i jak i powinno wystarczyć. Możesz ubiegać się o premię.

W którym miejscu w biznesplanie trzeba to opisać? I co najlepiać,żeby to miało sens? Bo mam ten sam problem.

#10634 Share GBartek

GBartek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 05 maj 2014 - 20:06

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam.
Mam pewien problem.
Będąc na stronie www.mlodyrolnik.pl nie bardzo potrafię połączyć ze sobą 2 fakty.
" Minimalna powierzchnia nie może być mniejsza niż średnia gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju a jest to 10,42 ha za rok 2013 "
oraz
"
Jeżeli średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie jest mniejsza od średniej krajowej, możliwe jest przyznanie pomocy zarówno, gdy w dniu złożenia wniosku gospodarstwo spełnia kryterium średniej wojewódzkiej lub w ciągu 180 dni od dnia otrzymania decyzji spełni to kryterium. Należy jednak pamiętać, iż rolnik zobowiąże się do zwiększenia powierzchni użytków rolnych, do co najmniej średniej krajowej w przeciągu 3 lat od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy "
Czyli, jeśli nie mam średniej krajowej jako własność, to nie mogę się starać ?
Czy w ciągu 3 lat muszę dokupić ziemię, aby była średnia krajowa ? Czy może wystarczy tylko dzierżawa na 5/10lat ?
Bardzo proszę o pomoc, bo nie jest to zapisane, czy chodzi o własność, czy tylko o użytki rolne w postaci dzierżaw.

#10635 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1254 postów

Napisany 05 maj 2014 - 20:34

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) w takim razie przy samej prod. roślinnej aby wypracowac nadwyżkę rzedu 4 ESU ile około potrzeba hektarów GO gleb lekkich IVb i V?

#10636 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 05 maj 2014 - 20:37

Tak więc rolnik, który ma ponad 20 ha i sieje rok po roku tylko zboża i nie ma żadnej produkcji zwierzęcej będzie miał mniej niż 10 ESU, a ten co ma kilka hektarów mniej, ale dodatkowo zajmuje się hodowlą będzie miał dwa razy więcej ESU. Oczywiście wiadomo, który z nich ma większe szanse na pomoc.

prawda, przy mojej niewielkiej powierzchni przy zasiewach rzepaku esu by wyszło równo 4 a jako że zajmuję się bydłem mlecznym to esu 11,5 :)
czyli krótko mówiąc prawie 3 razy więcej

w takim razie przy samej prod. roślinnej aby wypracowac nadwyżkę rzedu 4 ESU ile około potrzeba hektarów GO gleb lekkich IVb i V?

klasy gleb nie mają znaczenia chodzi o hektary fizyczne na 4 esu potrzeba zazwyczaj minimum 20 ha (mówię o zbożach)- na każdą roślinę przecież inny przelicznik jest

zresztą chyba samemu lepiej przeliczyć http://pstr.ksp.cba.pl/esu.xls

Edytowany przez daremw, 05 maj 2014 - 20:47.

#10637 Share Endriu42

Endriu42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 05 maj 2014 - 20:53

W którym miejscu w biznesplanie trzeba to opisać? I co najlepiać,żeby to miało sens? Bo mam ten sam problem.

np tab. 1.2 opisujesz co i jak produkujesz że nie przechowujesz tylko od razu sprzedajesz itd. Mogą chcieć garaż na sprzęt ale jeżeli masz użyczany np sprzęt od ojca to garaż też jego albo ew. też użyczony.

Zapraszam

#10638 Share artgosz18

artgosz18

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 05 maj 2014 - 22:55

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam wszystkich :)

Widzę, że jest tu troche osób zaznajomionych w temacie MR więc przedstawie Mój problem mam nadzieję ,że ktoś pomoże mi to ogarnąć ...
Otóż : Zmarł mi Ojciec w 2010 roku była sprawa spadkowa powierzchnia gosp. to 16h zawsze myślałem ,że dzieli się to tak : połowa Mamy połowa po ojcu również i równa część z dziećmi (jest nas 4) żyłem sobie w takim przekonaniu aż do teraz gdy wszystkie papiery poszły w ruch z których wynika ,że według spadku mam ułamkowy udział z którego wynika ,że posiadam 1,08 h zaznaczając ,że przed sprawą zakonczyłem zawodówkę ogrodnicza miałem rok przerwy (w roku przepisywania ;/) a później podjąłem naukę w zaocznym technikum technik rolnik. Dopytywałem w oddziale arimr lecz nic nie powiedzieli co by rozwiało watpliwości. Natomiast notariusz który będzie przepisywał to gosp. na mnie mówi ,że nie figuruję jako właściciel gruntu tylko należy mi się udział dodatkowo znalazłem taki zapis w przepisach MR :

"Ustalanie powierzchni użytków rolnych
Powierzchnię użytków rolnych w gospodarstwie należy obliczyć posługując się wypisem z ewidencji gruntów i budynków. W wypisie podana jest powierzchnia tych gruntów, które sklasyfikowano jako użytki rolne, a więc: gruntów ornych, sadów, łąk trwałych, pastwisk trwałych, gruntów rolnych zabudowanych, gruntów pod stawami, gruntów pod rowami. Do obliczeń bierzemy pod uwagę dane tych działek ewidencyjnych, które są przedmiotem:
  • własności;
  • użytkowania wieczystego;
  • dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta na czas nieoznaczony lub na okres co najmniej 5 lat, jednak nie krótszy niż do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pomocy;
  • dzierżawy od podmiotów innych niż wymienione w pkt 3, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta:
  • w formie aktu notarialnego albo ma datę pewną,
  • na okres co najmniej 10lat "
Rozumuję to tak ,że muszę mieć określony ten h który figuruje tylko na mnie jest moją własnością lub posiadam umowę na 10 lat.

trochę zawile także jak coś niezrozumiałe to proszę pisać

#10639 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 06 maj 2014 - 05:28

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) no takie sprawy spadkowe to różnie wychodzą i niewiele mają wspólnego z MR :) ogólnie to wypada to tak że w twoim przypadku połowa jest matki, a druga połowa dzieli się na wszystkich uprawnionych (dzieci, również matka i innych czyli w przypadku gdy ojciec miał rodzeństwo również na nich jeśli dochodzą spadku) tyle wiem z przykładów sąsiedzkich.
nie chcę cię wprowadzać w błąd ale chyba nie masz wyszczególnionego konkretnego pola (działki) więc zasadniczo nie prowadziłeś działalności rolniczej więc przy wzięciu dzierżawy długoterminowej mógł byś się ubiegać o MR- taka moja opinia ale tu chyba trzebaby było zasięgnąć porady prawnika- za 50 zł wszystko ci powinien wytłumaczyć jak to dokładnie jest z twoim polem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10640 Share cebula440

cebula440

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 06 maj 2014 - 08:14

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) czy orientujecie się czy wniosek mozna juz wypełniać mi miłay pomóc panie z odr miały zadzwonic jak ruszy coś dokładnie i nic a wy orientujecie się mam sama dobijac do odr
dzięki za podpowiedzi