Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31550 odpowiedzi na ten temat

#10501 Share przyszlyrolnik

przyszlyrolnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 27 kwiecień 2014 - 10:10

Po co stawiać sobie duże wymagania? wpisać 4 lub 4,1 i z głowy. Jeżeli nie spełnisz wymogu z ESU to chyba wiesz ile procent trzeba zwrócić? 100% !!!

Witam,
Nie ma nigdzie dokładnie określone jak to ma wyglądac z tym ESU...
Czy możesz wyjaśnić kiedy trzeba osiągnąć te 4 ESU (po 3 latach, czy po 5, a moze już na starcie?)
Czy może być tak, że np. po 3 latach będę miał powyżej 4ESU, siejąc różnego rodzaju wynalazki (do kontroli) a późńiej powrócę do sianaia standardowych zbóż (mając znów 1,5-3 ESU)
Czy musiałbym tą nadwyżka utrzymać do końca... (przez okres 5 lat)?

Edytowany przez przyszlyrolnik, 27 kwiecień 2014 - 10:14.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 08:00
  •  

#10502 Share Mariuszbrzeski

Mariuszbrzeski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów
  • Zainteresowania:Piłka Nożna.

Napisany 27 kwiecień 2014 - 10:32

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) ESU 4 trzeba uzyskac po 5 latach

#10503 Share przyszlyrolnik

przyszlyrolnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 27 kwiecień 2014 - 11:23

ESU 4 trzeba uzyskac po 5 latach

Czyli mam rozumieć, że przez 4 lata moge siac co chcę nie zważajac na ESU a dopiero w 5 roku osiągnąc min. 4 ESU ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#10504 Share andrewk

andrewk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja, kulturystyka, informatyka = taki lekko szalony MIX :]

Napisany 27 kwiecień 2014 - 11:45

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) siema

Edytowany przez andrewk, 27 kwiecień 2014 - 18:07.

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" -_-

#10505 Share mlodyy18

mlodyy18

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 27 kwiecień 2014 - 13:04

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam, czy można sume za MR przeznaczyc do czesci kosztow budowy którą planowałbym wziąć na nowy PROW? Czy lepiej poczekac do nastepnego naboru jak juz bedzie wiadomo co z tym nowym prowem . Tylko co miałbym wpisac w tym biznesplanie na MR : materialy budowlane, można tak zrobić czy trzeba konkretnie, bo rzecz w tym że dopiero co podjąłem decyzje o zostaniu na gospodarstwie mam skonczone liceum(w tym roku matura) i jeszcze jakoś konkretnie nie mam wymyślonej wizji co bede hodował, jaką obore budował itp. Jest szansa na jakąś pomoc pieniężną to warto skorzystać, tylko na co najlepiej? Sprzet czy moge poczekac i połączyć prow i mr w nastepnych latach i postawic jakas wieksza obore? (Z moich wyliczen okolo 17 pkt bym miał w tych kryteriach na mr)

#10506 Share drozd82

drozd82

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 27 kwiecień 2014 - 13:19

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Mozecie mi wyliczyc ile bede miał mniej wiecej punktow,wykształcenie srednie rolnicze,20 ha,nie wiem jak z bezrobociem w podlaskim,z gory dzieki

#10507 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 27 kwiecień 2014 - 13:56

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Pytanie z innej beczki: Agencja ma 150 dni na rozpatrzenie wniosków. Są to dni robocze czy ogólnie 150 dni czyli 5 miesięcy? Kolejne pytanie: czy zdarzyło się żeby listę "obdarowanych" ogłoszono przed okresem 150 dni?

#10508 Share nie

nie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 27 kwiecień 2014 - 14:13

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) krus trzeba opłacać 12miesięcy od dnia wypłaty pomocy a wcześniej lub później nie trzeba? ,mozna być wcześniej na zusie?

#10509 Share ralex

ralex

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 27 kwiecień 2014 - 15:47

Pytanie z innej beczki: Agencja ma 150 dni na rozpatrzenie wniosków. Są to dni robocze czy ogólnie 150 dni czyli 5 miesięcy? Kolejne pytanie: czy zdarzyło się żeby listę "obdarowanych" ogłoszono przed okresem 150 dni?

Ja gdzieś czytałem że mają 50 dni.

#10510 Share Mariuszbrzeski

Mariuszbrzeski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów
  • Zainteresowania:Piłka Nożna.

Napisany 27 kwiecień 2014 - 16:26

Czyli mam rozumieć, że przez 4 lata moge siac co chcę nie zważajac na ESU a dopiero w 5 roku osiągnąc min. 4 ESU ?

Tak esu 4 musisz uzyskac w 5 roku a przez te pierwsze lata nie musisz zwazac na ilosc esu .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10511 Share daanny

daanny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów
  • Zainteresowania:piłka nożna, rolnictwo, polityka , ekonomia

Napisany 27 kwiecień 2014 - 17:35

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) po trzech latach składasz sprawozdanie z realizacji biznesplanu i tez jest wymagane takie ESU jakie było w biznesplanie

#10512 Share andrewk

andrewk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja, kulturystyka, informatyka = taki lekko szalony MIX :]

Napisany 27 kwiecień 2014 - 18:08

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) instas jako, że jesteś tym bardziej rozgarniętym w temacie powiedz jeszcze jak wygląda sprawa z dzierżawami wchodzącymi w skład gospodarstwa ( zawarta umowa na 10 lat kilka lat wstecz ). Będą liczyć się do użytków rolnych gospodarstwa w roku bazowym ? Z góry dzięki za odp :)

PS. dzierżawy oczywiście są przypisane do przejmowanego gospodarstwa i gdyby zaliczały się do użytków spokojnie było by 10pkt za ziemię :D + wykształcenie i bezrobocie i było by chyba ok B)

Edytowany przez andrewk, 27 kwiecień 2014 - 19:14.

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" -_-

#10513 Share instas

instas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 222 postów

Napisany 27 kwiecień 2014 - 20:52

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Jeżeli dzierżawy są przypisane notarialnie do gospodarstwa to ok. ale jeżeli są zawarte przez np. twoich rodziców, to i tak trzeba by je przepisać na Ciebie, tym samym okres musiałby być ponownie na 10 lat. Zależy też od jakiego czasu są zawarte. Nie wiem na ile jest to prawda, jeżeli zawarta notarialna dzierżawa na okres 10 lat nie przekroczyła 5lat od podpisania tym samym jej okres jest równy lub dłuższy 5lat, wtedy te grunty można przejąć i zaliczyć do MR. Jeżeli chodzi o użytki które są zaliczane do MR to wszystko jest podzielone we wniosku lub w planie rozwoju gospodarstwa, dokładnie nie pamiętam. Tam są rubryki gdzie się wpisuje użytki zielone trwałe, grunty rolne orne i inne pozostałe. Ale jak oni to liczą to nie wiem.

#10514 Share szaman1

szaman1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów

Napisany 27 kwiecień 2014 - 21:02

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Orientuje się ktoś jak jest z przepisaniem ziemi jeśli jest ona w programie rolnośrodowiskowym

#10515 Share artur10021

artur10021

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 27 kwiecień 2014 - 21:55

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Moje pytanie jest takie czy macie też tak ja ja ojców w wieku ok 52 lata i opór z przepisaniem gosp nawet gdybym opłacał KRUS rodzicom jako domownicy?

#10516 Share Endriu42

Endriu42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 27 kwiecień 2014 - 22:09

krus trzeba opłacać 12miesięcy od dnia wypłaty pomocy a wcześniej lub później nie trzeba? ,mozna być wcześniej na zusie?

W KRUS jako rolnik możesz być przed złożeniem wniosku nie dłużej niż 15 mies. ale nie musisz wcale, po otrzymaniu premii musisz być minimum 12 mies w KRUS jako rolnik a później możesz być w ZUS.

Krótkie info o mnie :)  www.prownioski.o12.pl

Zapraszam

#10517 Share dzikidaniel

dzikidaniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 413 postów

Napisany 28 kwiecień 2014 - 08:13

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Endriu42, a w jaki sposób masz, w przypadku braku wykształcenia rolniczego, mieć 3 lata stażu w KRUS jak nie możesz być dłużej ubezpieczony niż 15 miesięcy? Czytać uważnie i nie mieszać.
C328, U-912 i R 103-54

#10518 Share instas

instas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 222 postów

Napisany 28 kwiecień 2014 - 08:53

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) staż w gospodarstwie a opłacanie pełnych składek KRUS to dwie różne rzeczy!

staż nabywasz jeżeli jesteś ubezpieczony w KRUS jako domownik np. przy rodzicach, a nie jesteś ubezpieczony w pełnym zakresie w KRUS jako samodzielny rolnik.

#10519 Share recrut83

recrut83

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 28 kwiecień 2014 - 09:45

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) A jak jest z ubezpieczeniem KRUS przez te 12 miesięcy skoro ja jestem zatrudniony i płacę ZUS to czy mogę opłacać to i to ?? chyba nie, więc trzeba być bezrobotnym żeby skorzystać z MR ??

Edytowany przez Matey, 28 kwiecień 2014 - 16:22.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10520 Share fryciol

fryciol

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 28 kwiecień 2014 - 09:52

staż w gospodarstwie a opłacanie pełnych składek KRUS to dwie różne rzeczy!

staż nabywasz jeżeli jesteś ubezpieczony w KRUS jako domownik np. przy rodzicach, a nie jesteś ubezpieczony w pełnym zakresie w KRUS jako samodzielny rolnik.

właśnie interesuje mnie kwestia stażu.
posiadam wykształcenie wyższe "inne niż rolnicze" (licencjat) a w lipcu bronie magisterkę. W trakcie studiów byłem ubezpieczony u rodziców jak osoba ucząca się. Wydaje mi się, że dyskwalifikuje mnie to z warunków stażu gdzie wskazują, że trzeba być ubezpieczonym jako "domownik". Dobrze myślę czy się mylę? Chyba będę musiał uzupełnić wykształcenie?

Edytowany przez fryciol, 28 kwiecień 2014 - 09:53.