Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31568 odpowiedzi na ten temat

#9221 Share aletes

aletes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślinna.

Napisany 13 styczeń 2014 - 20:16

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Ja pięć lat musiałam ogarnąć w Tech.Rol- niezliczone godziny praktyk w szkole i pod koniec u gospodarzy....a ty byś chciał na kurs? Idż chociaż na rok zaocznego rolnika--dużo tego teraz porobili... ;[ :(

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 10:02
  •  

#9222 Share 21mati

21mati

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 20:22

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) hej, mam pytanko czy sa wnioski na młodego rolnika i gdzie je można pobrac .

#9223 Share Endriu42

Endriu42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 20:51

hej, mam pytanko czy sa wnioski na młodego rolnika i gdzie je można pobrac .

wnioski są na stronie arimr ale wersje do poprzednich naborów aktualne będą po ogłoszeniu naboru

Dopłaty i zbiory dla mnie nie formalnie, formalnie pracuje na etacie i jestem ubezpieczony w ZUSie. Chce zostać MR i te 75tys na start by się przydało, bo bez tego to raczej zostaje mi opcja tyranie w biedronie i dorabianie po godzinach na roli z tym co mam.
Na start miałbym 2xC330 i Zetora 8011, myślałem żeby zamienić zetora na coś oszczędniejszego, tylko na co? lub skupić się na dokupieniu maszyn.
Ile jest czasu na uzupełnienie wykształcenia i czy musi to być jakaś szkoła czy kurs?

wykształcenie musisz uzupełnić w ciągu 3 lat od odebrania decyzji o przyznaniu pomocy. Wykaz zawodów i dokumentów jakie trzeba mieć na wykazanie wykształcenia znajdziesz na końcu rozporządzenia, które można pobrać na stronie arimr lub mrirw. Czy kurs czy inna forma szkoły to zależy jaki papier na koniec dostaniesz. Musi spełniać wymogi z rozp.

Krótkie info o mnie :)  www.prownioski.o12.pl

Zapraszam

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#9224 Share Toru

Toru

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 20:56

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Fioletowy wiem że maszyny mają być 5 letnie lub nowe, chodziło mi o to że miałbym do dyspozycji w/w ciągniki, jednak pozostanę przy dokupieniu sprzętu pod dane uprawy. Niech się jednak najpierw załapię na tego MR.
Alates i właśnie o taką odp. mi chodziło, że jest coś zaoczne co wystarczy skończyć :)
Endriu42 dzięki, czyli mogę spokojnie zacząć szkołę po akceptacji wniosku?

Myślałem też o opcji żeby zostać na etacie i założyć działalność rolniczą, ale gdzieś wyczytałem że trzeba być pełnoprawnym rolnikiem i nie można podlegać innym ubezpieczeniom, tylko nie jestem pewien, że w ciągu 5 lat trzeba być tym "pełnym" rolnikiem przez 3 lata, jak tak to prawie 2lata mógłbym jeszcze dorobić na etacie ;)

Edytowany przez Toru, 13 styczeń 2014 - 21:04.

Posiadam na sprzedaż zbiorniki/mauzery 1000l na RSM, paliwo itp. czyste, płukane, więcej info -> szyna_89@o2.pl lub 797-575-135

#9225 Share aletes

aletes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślinna.

Napisany 13 styczeń 2014 - 21:09

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Toru jest, jest--- robiłam sobie zaoczną administrację i był też kierunek jednoroczny Rolnik-- mało tego szkoła miała na to jakieś dofinansowanie i uczniowie nie musieli płacić czesnego ok 120zł/ m. Wpisz w google--- szkoły zaoczne i najbliższe miasto--- podźwoń i popytaj

#9226 Share Endriu42

Endriu42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 21:13

Fioletowy wiem że maszyny mają być 5 letnie lub nowe, chodziło mi o to że miałbym do dyspozycji w/w ciągniki, jednak pozostanę przy dokupieniu sprzętu pod dane uprawy. Niech się jednak najpierw załapię na tego MR.
Alates i właśnie o taką odp. mi chodziło, że jest coś zaoczne co wystarczy skończyć :)
Endriu42 dzięki, czyli mogę spokojnie zacząć szkołę po akceptacji wniosku?

Myślałem też o opcji żeby zostać na etacie i założyć działalność rolniczą, ale gdzieś wyczytałem że trzeba być pełnoprawnym rolnikiem i nie można podlegać innym ubezpieczeniom, tylko nie jestem pewien, że w ciągu 5 lat trzeba być tym "pełnym" rolnikiem przez 3 lata, jak tak to prawie 2lata mógłbym jeszcze dorobić na etacie ;)

Spokojnie możesz po wydaniu decyzji zdobyć wykształcenie w ciągu 3 lat, abyś się wyrobił. A na krusie po ostatniej nowelizacji trzeba być rok ubezpieczonym w pełnym zakresie jako rolnik. No chyba że znów coś zmienią :-) a i w tym krusie to nie to że kiedy chcesz będziesz ubezpieczony, masz 180 dni po otrzymaniu decyzji na ubezpieczenie sie w krus i przejęcie gosp.

Edytowany przez Endriu42, 13 styczeń 2014 - 21:16.

Zapraszam

#9227 Share Toru

Toru

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 21:25

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Aha, nie ma tak kolorowo ale dzięki za wyjaśnienie, no nic pozostaje czekać na ruszenie programu, podobno dostaliśmy więcej kasy na lata 2014-2020 może się załapię :P
Co do szkoły to jest u mnie w mieście technikum rolnicze czy coś takiego, może tam dostane jakiś dyplom kwalifikujący się do MR.

Posiadam na sprzedaż zbiorniki/mauzery 1000l na RSM, paliwo itp. czyste, płukane, więcej info -> szyna_89@o2.pl lub 797-575-135

#9228 Share Endriu42

Endriu42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 21:37

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) No zobaczymy co tam będzie z tą kasą :-)

Zapraszam

#9229 Share Shaun

Shaun

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 258 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 21:58

Będą ubezpieczonym jako domownik przysługuje premia a co więcej ubezpieczenie jako domownik liczy się jako staż pracy w rolnictwie. W moim przypadku byłem ponad 3 lata jak domownik plus średnie wykształcenie inne niż rolnicze i całość liczyła się jako wykształcenie rolnicze.

Endriu42, możesz sie odnieść do tego co napisał kolega Xawier ?? Spotkałeś sie z taka mozliwością a może ktoś inny ?? Nie chce poddawać w wątpliwość jego słów, bo taka możliwość w moim wypadku byłaby ekstra, tyle że ja bede miał w kwietniu 2014 r. tylko 12 miesiecy ubezpieczenia jako domownik a w poście 9227 podałeś info że zmienili na rok. Interesuje mnie to bo nie mam średniego rolniczego i nie wiadomo co robić ale dla świętego spokoju chyba zapisze sie od marca na KKZ Technik rolnik. Zna ktoś Szkołe ETAT z Lublina ??

Edytowany przez Shaun, 13 styczeń 2014 - 23:03.

#9230 Share maniek20

maniek20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 966 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 22:18

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) panowie mam takie pytanie może dziwne ale nie znalazłem odp a więc jakie ceny sie podaje do biznes planu i wedlug jakich cen sie liczy zakup ziemi z tych 75tys

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9231 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 22:54

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) W Planie Rozwoju Gospodarstwa podajesz cel pomocy oraz szacowany koszt inwestycji. Tym nie musisz się martwić, bo i tak sam nie wypełnisz tego. Oprócz PRG jest jeszcze wniosek a to wszystko musi być wypełnione w odpowiednim programie i nagrane na CD. Tak u mnie było. Jakby nie było wolę zapłacić i mieć pewność, że jest dobrze niż jeździć po 90 km z byle poprawką.

#9232 Share maniek20

maniek20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 966 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 23:03

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) ale ja nie chce wypełniac od tego jest oder ale pytanie moje jest jaką cene sie liczy na zakup ha i czy jest określona liczba zakupu ha za to 75tys

Edytowany przez maniek20, 13 styczeń 2014 - 23:07.

#9233 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 23:33

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Mam pytanko: Czy o kolejności pryznawania premii decydują tylko pkt czy liczy się też wielkość ESU? Wiem że trzeba trzeba posiadać min 4 ESU, ale czy w chwili składania wniosku pod uwagę są brane tylko punkty czy także ESU?

#9234 Share DanielSkrzy

DanielSkrzy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 23:37

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Ja mam takie pytanie jestem nowy na tym forum . To tak Czy zeby zalozyc własna Działalnosc rolnicza "uslugi rolnicze" to trzeba miec wyksztalcenie rolnicze ?? i czy trzeba pracowac w tym zawodzie ??

#9235 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 800 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 00:05

Mam pytanko: Czy o kolejności pryznawania premii decydują tylko pkt czy liczy się też wielkość ESU? Wiem że trzeba trzeba posiadać min 4 ESU, ale czy w chwili składania wniosku pod uwagę są brane tylko punkty czy także ESU?

Punkty się liczą. ESU nie będzie brane pod uwagę w tym naborze na starych zasadach.

Edytowany przez mlodyhef, 14 styczeń 2014 - 00:05.

#9236 Share Endriu42

Endriu42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 07:47

Endriu42, możesz sie odnieść do tego co napisał kolega Xawier ?? Spotkałeś sie z taka mozliwością a może ktoś inny ?? Nie chce poddawać w wątpliwość jego słów, bo taka możliwość w moim wypadku byłaby ekstra, tyle że ja bede miał w kwietniu 2014 r. tylko 12 miesiecy ubezpieczenia jako domownik a w poście 9227 podałeś info że zmienili na rok. Interesuje mnie to bo nie mam średniego rolniczego i nie wiadomo co robić ale dla świętego spokoju chyba zapisze sie od marca na KKZ Technik rolnik. Zna ktoś Szkołe ETAT z Lublina ??

Tak ubezpieczenie jako domownik można zaliczyć do stażu pracy w rolnictwie i dokumentować tym wykształcenie. Ale nie znaczy to że nie musisz być rok ubezpieczony jako rolnik o czym pisałem wcześniej. To zupełnie różne sprawy.

ale ja nie chce wypełniac od tego jest oder ale pytanie moje jest jaką cene sie liczy na zakup ha i czy jest określona liczba zakupu ha za to 75tys

wpisujesz ceny brutto. Jak coś to mogę pomóc przy wniosku:-)

Mam pytanko: Czy o kolejności pryznawania premii decydują tylko pkt czy liczy się też wielkość ESU? Wiem że trzeba trzeba posiadać min 4 ESU, ale czy w chwili składania wniosku pod uwagę są brane tylko punkty czy także ESU?

punkty są naliczane za kilka rzeczy. A esu nie musisz mieć na początku 4 mozesz zwiekszyc do co najmniej 4 w ciagu 3 lat

Edytowany przez Endriu42, 14 styczeń 2014 - 08:50.

Zapraszam

#9237 Share pedro2

pedro2

Kupię słomę w belach w promieniu 100km od Łomży. Usługi transpor

• Members
  • PipPipPip
  • 1129 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 09:01

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) A jak to jest z tymi punktami, za co są przyznawane i jaką ilość trzeba uzyskać? Są określone jakieś kryteria przyznawania??

Jeśli juz o tym było to nakierujcie mnie gdzie, bo nie znalazłem jak dotąd nic...

Edytowany przez pedro2, 14 styczeń 2014 - 09:06.

KUPIĘ SŁOMĘ W PROMIENIU 100KM OD ŁOMŻY.

#9238 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 800 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 13:35

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Podejrzewam, że takich pytań będzie jeszcze milion pięćset sto dziewięćset, więc poświęcę te pare minut:

Będą trzy kryteria:
- wielkość gospodarstwa
- kwalifikacje zawodowe MR
- stopa bezrobocia

Wielkość gospodarstwa - województwa, gdzie średnia woj. jest niższa niż średnia krajowa

Powierzchnia nie mniejsza niż średnia woj., ale nie większa niż średnia krajowa - od 5 punktów (średnia woj.) proporcjonalnie do 10 punktów (średnia karjowa),
Powierzchnia większa niż średnia krajowa, ale nie większa niż dwukrotność tej średniej -od 10 punktów (średnia krajowa) proporcjonalnie do 15 punktów (dwukrotność średniej krajowej),
Powierzchnia większa niż dwukrotność średniej krajowej - 16 punktów.

Wielkość gospodarstwa - województwa, gdzie średnia woj. jest wyższa niż średnia krajowa

Powierzchnia większa niż średnia krajowa, ale nie większa niż wojewódzka - od 5 punktów (średnia krajowa) proporcjonalnie do 10 punktów (średnia wojewódzka),
Powierzchnia nie mniejsza niż średnia wojewódzka, ale nie większa niż jej dwukrotność - od 10 punktów (średnia wojewódzka) proporcjonalnie do 15 punktów (dwukrotność średniej wojewódzkiej),
Powierzchnia większa niż dwukrotność średniej wojewódzkiej - 16 punktów.

Wykształcenie:

Wyższe rolnicze, wyższe nierolnicze i minimum 3-letni staż w rolnictwie, wyższe nierolnicze i ukończone studia dyplomowe związane z rolnictwem - 5 punktów,
Średnie rolnicze, średnie nierolnicze i min. 3-letni staż w rolnictwie - 4 punkty,
Wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe - 3 punkty,
Tytuł kwalifikacyjny lub zawodowy, tytuł zawodowy mistrza w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej i minimum 3-letni staż w rolnictwie - 2 punkty,
Podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze i minimum 5-letni staż w ronictwie - 1 punkt.

Stopa bezrobocia

Jeżeli gospodarstwo MR znajduje się w powiecie o najwyższej stopie bezrobocia w województwie to przyznaje się mu 5 punktów, dalej jest proporcjonalnie, aż do powiatów o najniższej stopie bezrobocia gdzie Młody Rolnik nie otrzymuje żadnych punktów.

Miłego liczenia

#9239 Share fioletowy

fioletowy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 17:50

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Jakiś minimalny próg punktowy jest czy im więcej tym lepiej?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9240 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 800 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 18:16

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Im więcej tym lepiej.