Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31595 odpowiedzi na ten temat

#9201 Share Grzegorz8946

Grzegorz8946

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 12 styczeń 2014 - 20:21

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) W ostatnim numerze Top Agrar, od strony 28 jest wszystko w miarę dokładnie opisane odnośnie kwalifikacji,punktów itp,warto przeczytać ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 07:11
  •  

#9202 Share fioletowy

fioletowy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 12 styczeń 2014 - 21:46

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Miałbyś możliwość zeskanować to i wrzucić na jakiś serwer? W mojej okolicy na pewno Top Agrara nie kupię, a przez internet można zamówić prenumeratę na 6 miesięcy za 85zł..

#9203 Share Shaun

Shaun

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 12 styczeń 2014 - 22:38

Hej, proszę bardziej doświadczonych rolników o opinie, bez drwin itp.
Aktualnie pracuje a raczej zap...... w Biedronce za 1500-1700zł na rękę, po pracy od 2lat obsiewam ok. 3ha ziemi. Po za tym prowadzimy z partnerką sklep w mieście, zostaje z niego jakieś 2tys.
Plan jest taki żeby złożyć wniosek o pomoc dla Młodego Rolnika, z ojcowym polem i dzierżawami miałbym nie całe 14ha plus z 1ha łąki. Po pozytywnym rozpatrzeniu rzucić robotę w cholerę i zająć się rolnictwem dokupić brakującego sprzętu etc. chcę też rozwinąć trochę działalność sklepu(więcej wolnego czasu).
Druga opcja to tyrać dla Portugalca dalej i siać bez dodatkowej kasy te 3ha, bo inaczej ojciec nie odda swojej części, emerytury jeszcze nie ma a z czegoś musi żyć, tylko to jego sianie to pożal się boże.
Co myślicie?

Ja myśle żeby narazie Pracować i prowadzić ten biznes w mieście. Jednocześnie obserwować na ogłoszenie programów jakie będą w nowym PROW. Podobno ma być wsparcie dla małych gospodarstw, które nie kwalifikują sie na MR. Co uprawiasz na tych ok. 3 ha?? To Twoja ziemia?? Masz z tego jakiś zysk?? Dopłaty bierzesz?? A co uprawiałbyś na tych ok 14 ha?? Zależy też jak dużo musisz kupić maszyn jeśli chcesz sie w to bawić na serio. Jeśli byłaby to duża inwestycja to musisz dobrze przemyśleć. Wg mnie czekaj na rozwój sytuacji, szukaj info o programach a może z ojcem sie jakos dogadasz ??
A zasadniczo to tak jak pisze GRGOJ jeśli jesteś prawnym właścicielem od dwóch lat tych ok. 3 ha to jest już po tzw. ptokach z MR ;]

Pozdr

Edytowany przez Shaun, 12 styczeń 2014 - 23:52.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#9204 Share Toru

Toru

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 12 styczeń 2014 - 23:51

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Hej, te 3ha to takie dziadkowe, ciotkowe itp. Obsiewam bo nie ma komu, kasa dla mnie oczywiście, dziadek pomaga. Nic jeszcze nie mam na siebie. Do tej pory siałem pszenicę, fasolę, jęczmień, w tamtym roku miał być rzepak i w sumie dobrze że nie wypalił :P Z ojcem nie mieszkam, jego gosp. znajduje się 15km ode mnie, wszystko co potrzebne do podstawowych upraw jest na miejscu ew. do małych napraw, za te około 70tys (chyba tyle dostawali MR) chciałem dokupić parę rzeczy typu talerzówkę, siewnik do fasoli/kukurydzy, wycinarka do fasoli, rozsiewacz do nawozów i co tam jeszcze wyjdzie w praniu, brakuje tylko kombajnu ale to już większy wydatek.. Prace na roli lubię, za to swoją obecną mam po dziurki w nosie, po 8godz w Biedronie jestem bardziej zmęczony niż jakbym od 6 do 22 tyrał w polu.
Myślałem o siewie głównie strączkowych ze zbożami.
Zastanawiam się tylko czy z tych 14ha da się wyżyć w miarę tak jak ze te 1500zł, wiadomo że koszta większe ale i przychody.
Pozdrawiam.

P.S. Gdzie najlepiej śledzić sytuację?

Posiadam na sprzedaż zbiorniki/mauzery 1000l na RSM, paliwo itp. czyste, płukane, więcej info -> szyna_89@o2.pl lub 797-575-135

#9205 Share Shaun

Shaun

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 00:17

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Najlepiej ?? Chyba na forum. Jest wielu ludzi, którzy będą śledzić nie tylko MR ale ogólnie pomoc z nowego budżetu. Strony ARiMR lub MRiRW też warto czasem przejrzeć bo to już mocne podstawy a nie jakieś ktoś tam gdzieś tam usłyszał. Od swojego człowieka w Agencji powinienem coś wiedzieć to też dam znać.
Czy da sie wyżyć z samych zbóż to raczej nie bedzie lekko. Rodzice mają ok 15 ha z tego ok 2 ha malin, ok 2,5 ha buraków cukrowych, reszta zboża (plus ok.0,5 ha ziemniaków i troszke truskawek), czyli taka troche kombinacja i powiem Ci, że jest co robić a zysk średni. O strączkowych to nie wiem wogóle jaki jest zysk z tego, jakie nakłady itp. Jest jeszcze czas coś przemyśleć bo prawdopodobnie przełom 2014/2015 zacznie coś sie dziać dopiero.

Pozdr

Edytowany przez Shaun, 13 styczeń 2014 - 00:36.

#9206 Share Polus0

Polus0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 08:56

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Kolego Toru, piszesz że kasa dla ciebie. Masz na myśli dopłaty?? Jeżeli faktycznie są to dopłaty i bierzesz je już od dwóch lat na siebie to jest po ptokach :-D

#9207 Share crvx40

crvx40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 434 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, mechanika

Napisany 13 styczeń 2014 - 10:46

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) A czy potrzebne jest prawo jazdy kat T na MR?

#9208 Share karste85

karste85

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 10:49

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) nie jest potrzebne

#9209 Share crvx40

crvx40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 434 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, mechanika

Napisany 13 styczeń 2014 - 13:45

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) no wlasnie nie wiem moj znajomy wzial MR dostarczyl wszystkie potrzebne papiery i w agencji powiedzieli mu ze musi zrobic jeszcze prawo jazdy na ciagnik i robil chlopak.

#9210 Share parobas

parobas

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów
  • Zainteresowania:sport, motocykle i inne.

Napisany 13 styczeń 2014 - 14:11

zwracałem raczej uwage na fakt studiów dziennych a mianowicie czy można skorzystać z premii czy trzeba przejść na niestacjonarne wiec chyba nie doczytałes postu.

Prowadzenie nie oznacza, ze musisz osobiscie z widlami codziennie biegac, a jak nie bedziesz biegal to Ci nie dadza MR. Co jest istotne to to, ze faktury np. kupna badz sprzedazy oraz inne dokumenty sa sygnowane Twoim nazwiskiem, to oznacza ze prowadzisz gosp.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9211 Share karste85

karste85

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 14:29

no wlasnie nie wiem moj znajomy wzial MR dostarczyl wszystkie potrzebne papiery i w agencji powiedzieli mu ze musi zrobic jeszcze prawo jazdy na ciagnik i robil chlopak.

pierwsze slysze o czyms takim ja na jego miejscu poprosil bym zeby mu pokazali paragraf ktory mowi o takim wymogu

#9212 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1253 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 13 styczeń 2014 - 15:42

Prowadzenie nie oznacza, ze musisz osobiscie z widlami codziennie biegac, a jak nie bedziesz biegal to Ci nie dadza MR. Co jest istotne to to, ze faktury np. kupna badz sprzedazy oraz inne dokumenty sa sygnowane Twoim nazwiskiem, to oznacza ze prowadzisz gosp.

to by było chyba zbyt kolorowe gdyby tak było, nie wiem ale powinna być gdzieś jakas wzmianka dot. tego aspektu jeśli ktos wie niech się wypowie jak to jest gdy się uczęszcza na studia dzienne.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#9213 Share fioletowy

fioletowy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 16:22

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Mam kolejne pytanie, grzebiąc w internecie znalazłem taki oto wpis:

- rodzaje wydatków, na jakie można przeznaczyć premię dla młodego rolnika, obejmują m.in.:
koszty określone jako kwalifikowalne w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” objętego PROW na lata 2007-2013,
- a tam jest zapis następujący:
„……..w dniu zakupu nie były one starsze niż 5-letnie oraz nie zostały wcześniej nabyte z wykorzystaniem pomocy krajowej lub pochodzącej z Unii Europejskiej, co będzie musiało zostać potwierdzone oświadczeniem sprzedającego……

Czyli otrzymując premię dla młodego rolnika można przeznaczyć te pieniądze na zakup każdej maszyny, ale nie starszej niż 5 lat?

#9214 Share archi106

archi106

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 16:55

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Każdej maszyny nie starszej jak 5 lat zapisanej w biznesplanie ,,, Startujesz w tym naborze ??

#9215 Share Endriu42

Endriu42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 17:35

Mam kolejne pytanie, grzebiąc w internecie znalazłem taki oto wpis:

- rodzaje wydatków, na jakie można przeznaczyć premię dla młodego rolnika, obejmują m.in.:
koszty określone jako kwalifikowalne w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” objętego PROW na lata 2007-2013,
- a tam jest zapis następujący:
„……..w dniu zakupu nie były one starsze niż 5-letnie oraz nie zostały wcześniej nabyte z wykorzystaniem pomocy krajowej lub pochodzącej z Unii Europejskiej, co będzie musiało zostać potwierdzone oświadczeniem sprzedającego……

Czyli otrzymując premię dla młodego rolnika można przeznaczyć te pieniądze na zakup każdej maszyny, ale nie starszej niż 5 lat?

Zapis ten dotyczy zakupu maszyn używanych. Tak jak jest tam napisane można zakupić maszyny używane nie starsze niż 5 letnie od sprzedawców którzy prowadzą sprzedaż maszyn.

Krótkie info o mnie :)  www.prownioski.o12.pl

Zapraszam

#9216 Share fioletowy

fioletowy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 17:37

Każdej maszyny nie starszej jak 5 lat zapisanej w biznesplanie ,,, Startujesz w tym naborze ??

Taki mam zamiar, ale ten przepis praktycznie odwraca wszystko o 180 stopni, za te pieniądze mogę kupić nowy ciągnik (połowa z MR, druga połowa z PROWa dajmy na to), i wtedy nie będę go miał do czego zapiąć, albo kilka nowych maszyn, i nie będę miał ciągnika do nich przystosowanych. Także ogólnie nawet gdy wezmę tą premię to będę stał w miejscu tak, jak stoję teraz

Edytowany przez fioletowy, 13 styczeń 2014 - 17:38.

#9217 Share Endriu42

Endriu42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 17:56

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) W nowym prow 2014-20 sa projekty zeby nie było używanych, ale może tego nie wprowadzą.

Edytowany przez Endriu42, 13 styczeń 2014 - 17:56.

Krótkie info o mnie :)  www.prownioski.o12.pl

Zapraszam

#9218 Share alero099

alero099

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 18:53

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Fioletowy z MR masz do wykorzystania co najmniej 70 % na rzeczy zawarte w biznesplanie a więc 52.500 zł. Zostaje z tego 22.500 także dokładasz troche i masz ciągnik używany i maszyny do niego. Ja mam taki plan przynajmniej bo inaczej tego nie widze

#9219 Share Toru

Toru

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 19:44

Kolego Toru, piszesz że kasa dla ciebie. Masz na myśli dopłaty?? Jeżeli faktycznie są to dopłaty i bierzesz je już od dwóch lat na siebie to jest po ptokach :-D

Dopłaty i zbiory dla mnie nie formalnie, formalnie pracuje na etacie i jestem ubezpieczony w ZUSie. Chce zostać MR i te 75tys na start by się przydało, bo bez tego to raczej zostaje mi opcja tyranie w biedronie i dorabianie po godzinach na roli z tym co mam.
Na start miałbym 2xC330 i Zetora 8011, myślałem żeby zamienić zetora na coś oszczędniejszego, tylko na co? lub skupić się na dokupieniu maszyn.
Ile jest czasu na uzupełnienie wykształcenia i czy musi to być jakaś szkoła czy kurs?

Posiadam na sprzedaż zbiorniki/mauzery 1000l na RSM, paliwo itp. czyste, płukane, więcej info -> szyna_89@o2.pl lub 797-575-135

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9220 Share fioletowy

fioletowy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 20:12

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dosłownie przed chwilą napisaliśmy, kilka postów w górę, że wszystkie maszyny jakie kupujesz za MR nie mogą być starsze niż 5 lat, więc jakikolwiek c330 czy zetor 8011 odpada, a do 75 tysięcy z 5-letnim ciągnikiem nie zaszalejesz, chyba że kupisz chińskie jeździdełko. No ale zobaczymy, a może się coś zmieni