Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31601 odpowiedzi na ten temat

#8561 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 05 październik 2013 - 18:21

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Pomyśl dlaczego tam średnia wojewódzka to 7ha, średnia cena ziemi jest niższa niż u Ciebie, ceny skupów są często niższe niż u Ciebie a wykorzystanie środków unijnych do niedawna bylo najniższe. Gdyby podnieść tam poprzeczkę aby uzyskać dotację to rolnictwo zamiast tam sie rozwijać aby być coraz bardziej konkurencyjne, cofałoby sie do tyłu. I tak zaraz powiesz, ze nie każdy musi być rolnikiem i jak ich teraz nie stać na zabawe w rolnika to niech do roboty idą bo mają.

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 02:03
  •  

#8562 Share Przemysl

Przemysl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 05 październik 2013 - 18:41

Pomyśl dlaczego tam średnia wojewódzka to 7ha, średnia cena ziemi jest niższa niż u Ciebie, ceny skupów są często niższe niż u Ciebie a wykorzystanie środków unijnych do niedawna bylo najniższe.

opierasz się na jakichś danych?

cena ziemi to sprawa marginalna, tak jak ceny skupu - podaj jakieś źródło swoich wniosków

jak to jest jakiś twój sąsiad spotkany pod sklepem to jego dane (żart)

ciekawe jakie wyliczenia usprawiedliwią wymaganie w jednym województwie o 800% (!!!) więcej niż w innym (zachodniopomorskie vs małopolskie czy podkarpackie)

jestem bardzo ciekawy
tylko bardzo proszę, trzymajmy się faktów

Edytowany przez Przemysl, 05 październik 2013 - 18:51.

#8563 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 05 październik 2013 - 18:50

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) @Przemysl przemyśl swoje wypociny a potem dyskutuj dalej ^^ gdzie masz te gospodarstwa po 5-7 ha? Ja ich nie widzę u siebie, widzę za to głód ziemi i wypłacanie przez tych największych sum za 1 ha 4kl ziemi porównywalnych do tych w sąsiednim opolskim za 1-2 klasę. Pytasz jak utrzymać rodzine z 7,2 ha, odpowiadam - nie da się. Nie u mnie. Dlatego też jakby policzyć np. w mojej gminie powierzchnię rzeczywistą wszystkich gospodarstw i wyciągnąć średnią to wyjdzie pewnie więcej niż Twoje hektary. Wierzysz ślepo statystyce, która wlicza w całą pule gospodarstw od 15 ha wzwyż także te 1-3 ha, które i tak są na lewo wydzierżawione, a trzymane po to by opłacać KRUS. Wszelkie suche fakty statystyczne trzeba umieć interpretować logicznie, Ty jedynie nad nimi sapiesz i płaczesz, że Wy "wielkoobszarowcy" musicie dzielić się z mniejszymi. Ja też mam ponad 20 ha jak Ty i dlaczego nie mam mieć prawa do skorzystania z programów? Nikt przy zdrowych zmysłach mając 7ha nie weźmie programu, bo po pierwsze w przypadku MGR nie będzie miał takiej płynności by spłacić kredyty, po drugie przy MR nie spełni wymogu zwiększenia powierzchni do średniej krajowej, ani nie uzyska odpowiedniego wskaźnika wartości ekonomicznej. Chyba, że prowadzi nietypową produkcje np. kwiaty, wtedy jego ekonomia kształtuje się całkiem inaczej.
Skoro uważasz, że przez państwo jesteś traktowany niesprawiedliwie, to czemu nie rzucisz tego w cholerę? Ja nie czepiam się, że ktoś ma pieniądze z UE. Starał się to i ma, jego rzecz i niech mu się wiedzie. Ty za to wydrapałbyś mu oczy za to że skorzystał z pieniędzy, których Ty i tak byś nie dostał, bo każdy ma swoją pulę. Tam gdzie są większe gospodarstwa znacznie więcej środków wędruje do rolników z MGR i sa lepiej wykorzystywane, ale to już Ci wyjaśnił @Krassus.
I widzisz, jest też taki fakt, że nie każdy co rusz przepisuje gospodarstwo na młodego by ten brał MR i praktycznie żaden poniżej 15ha nie korzysta z programów MGR by "być uwiązanym" jak to mówisz. Dalej nie widze więc powodów, dla których łatwość rozwoju w województwach o mniejszej średniej powierzchni nie była wieksza niż w województwach o większej średniej, gdzie 90% z tych którzy ziemię mają musi się z niej utrzymać.

Edytowany przez lukasz222, 05 październik 2013 - 18:51.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#8564 Share Przemysl

Przemysl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 05 październik 2013 - 19:04

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) nie chodzi tu o zazdrość, czy o zawiść, jestem raczej dociekliwym idealistom
wyobraź sobie że jeżeli widzę kogoś komu się wiedzie czuję inspirację, nie zazdrość, podziwiam np Gudzowatego czy Czarneckiego, chciałbym żeby Polską przewodzili ludzie którzy potrafią coś zrobić, a nie tylko mówią że potrafią.
stąd nie dziwi mnie "strategia" którą najwidoczniej kierują się twórcy zasady "średniej krajowej" prowadzącej do łatwego rozdysponowania środków bez wizji.

z tego co piszesz jasno wynika że się ze mną zgadzasz, jeżeli twoim zdaniem żaden rolnik poniżej 15ha nie korzysta z MR to najlepszym wyjściem byłoby zrobienie takiego wymagania dla całego kraju(do uzupełnienia przez 5 lat). Lub... średnia województwa, ale minimum 15 ha.
zgadzasz się z tym?

Swoją drogą nie próbowałem rozgryźć takich dużych dysproporcji w powierzchni poszczególnych województw twoim sposobem. Twierdzisz że te 1-3 ha wydzierżawione przez cwaniaków pod KRUS sztucznie zaniżają średnią, przez co otwierają drogę posiadaczom 5-10ha na programy które tyko przedłużą ich agonię.

z drugiej strony w województwach o dużej średniej kiedyś było bardzo dużo ziemi do kupienia, i to wykorzystali politycy i ludzie nie mający nic wspólnego z rolnictwem jak piskorski itd, przez co tam średnia jest sztucznie zawyżona

realnie de dysproporcje byłyby dużo mniejsze, niestety na papierze nie są, dlatego korzystnie byłoby wziąć to pod uwagę ustalając wymagania pod MR

Edytowany przez Przemysl, 05 październik 2013 - 19:31.

#8565 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 05 październik 2013 - 19:20

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Jeśli ktoś nie ma solidnych podstaw (czyli wskaźnika wartości ekonomicznej) to MR i tak nie dostanie. Już Ci napisałem, że średnia statystyczna nie odzwierciedla rzeczywistości, a na programy składa się więcej czynników niż tylko hektary. Bądź co bądź średnia krajowa (bo taka musi być osiągnięta w województwach, które mają niższą średnią niż krajowa) to dobry wyznacznik. Pozwala na rozwój zarówno większym rolnikom, jak i mniejszym sadownikom, ogrodnikom itp., którzy z mniejszego areału wyciągają lepsze pieniądze. Ja się tu nie czuję pokrzywdzony, bo wiem, że to czy dostanę MR czy nie zależy w większości od moich starań. Większość rolników także nie widzi tu swej krzywdy, bo inaczej minister rolnictwa miałby inne zmartwienia niż PiS i ich wniosek o wotum nieufności, bo lobby rolnicze cisnęłoby go o zmianę rozporządzenia. Te drobne gospodarstwa korzystają co najwyżej z dopłat, ONW i programów RŚ i nie widze tu potrzeby zmiany przepisów w przyznawaniu programów, których ekonomicznie nie sa w stanie wziąć na swe barki. Ba, nawet taki co ma 30 ha jak źle kombinuje to nie potrafi jednego ciągnika czy innej maszyny spłacić, albo boi się brać cokolwiek na kredyt.

#8566 Share Przemysl

Przemysl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 05 październik 2013 - 19:29

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) z tą różnicą że rolników w województwach o niższej średniej nie boli to że jest ona sztucznie zaniżona przez cwaniaków, a tam gdzie "biznesmeni" nie mający nic wspólnego z rolnictwem zawyżyli średnią przyczynili się do utrudnień, których mogą doświadczyć młodzi ludzie jeżeli projekt przejdzie w obecnej formie, co nie jest w żadnej mierze uzasadnione.

ps. po raz kolejny się ze mną zgadzasz, najważniejszym kryterium powinna być wartość ekonomiczna, jakkolwiek obliczana.

#8567 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 05 październik 2013 - 19:58

opierasz się na jakichś danych?

cena ziemi to sprawa marginalna, tak jak ceny skupu - podaj jakieś źródło swoich wniosków

jak to jest jakiś twój sąsiad spotkany pod sklepem to jego dane (żart)

ciekawe jakie wyliczenia usprawiedliwią wymaganie w jednym województwie o 800% (!!!) więcej niż w innym (zachodniopomorskie vs małopolskie czy podkarpackie)

jestem bardzo ciekawy
tylko bardzo proszę, trzymajmy się faktów

Proszę bardzo
http://www.portalspo...kiem,80670.html
http://www.arimr.gov...tow-wg-gus.html
http://www.wne.sggw....1_T98_z4_s7.pdf

Im poziom rolnictwa w danym województwie jest wyższy, tym wymagania są wyższe. To co dla Ciebie jest podłogą dla innych jest sufitem więc nawet gdyby zrównano wymagania wobec wszystkich to i tak byś jęczał, że jesteś na białej liście u siebie w województwie i dlaczego nie dołożą kasy z województw w których kasa została z tego programu bo chętni nie spełniają wymagań.
Ale zgadzam się, że powinna być brana pod uwagę wartość ekonomiczna gospodarstwa. Ale bez podatku dochodowego nie da się tego zrobić.

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

#8568 Share Przemysl

Przemysl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 05 październik 2013 - 21:21

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) edycja

Edytowany przez Przemysl, 06 październik 2013 - 08:48.

#8569 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 05 październik 2013 - 22:53

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) I jak widzisz, mimo tych marginalnych różnic, mimo ponad 10 lat pomocy unijnych, różnice między wojewówadztwami są duże. Dlatego są różnice aby wyrównać ten poziom. Nawet gdyby zwiększono wymagania wszystkim i tak byś nie dostał pieniędzy bo one są dzielone na koperty wojewódzkie. Więc po co ten żal? Nie możesz spać z tym, że kolega z podkarpacia, mający 10ha dostanie a ty nie? Bo mnie to nie obchodzi. Niech sie rozwija a ja robię swoje.

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

#8570 Share Przemysl

Przemysl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 06 październik 2013 - 09:06

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) nie chodzi o to że ktoś dostanie, a ja nie, chodzi o kondycje Polskiego rolnictwa, czego Ty najwyraźniej nie potrafisz, lub nie chcesz zrozumieć, i z uporem maniaka próbujesz udowodnić coś czego nie można poprzeć ŻADNYMI faktami,
twoja pokrętna logika sugeruje że żeby wyrównać szanse należy pakować pieniądze w bogatsze województwa, z wyższą średnią zarobków i mniejszym bezrobociem - totalny bezsens

ja przyjrzałem się tym liczbom z twoich linków, ty widocznie nie.

porównam 3 województwa o najwiekszej i namniejszej średniej:

najniższa średnia:
Małopolskie: cena ziemi 22,7tys. srednia pow. 3.9
podkarpackie: cena ziemi 16,4tys. srednia pow. 4.6
świętokrzyskie: cena ziemi 19.7tys. srednia pow. 5.5

średnia cena: 58.8/3 = 19.6 tys

najwyższa średnia:
zachodniopomorskie: cena ziemi 20,2tys. srednia pow. 30
warminsko-mazurskie: cena ziemi 23.7tys. srednia pow. 22
lubuskie: cena ziemi 17.3tys. srednia pow. 21

średnia cena: 61,2/3 = 20.4tys

różnica to 4%, więc w granicach błędu statystycznego

różnice między tymi województwami są ŻADNE(pomijając to że te z wyższą średnią są dużo biedniejsze, i poziom rolnictwa jest tam na niższym poziomie), dlaczego więc w jednych wymaga się od rolnika 800% więcej jako warunek udziału w programie??
następnym razem przeanalizuj to co tutaj umieszczasz, bo jak na razie potwierdzasz tylko moje argumenty.

Edytowany przez Przemysl, 06 październik 2013 - 11:08.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8571 Share Maro0

Maro0

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 06 październik 2013 - 10:48

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Mam pytanie czy ktos spotkał sie juz z kara za niezłozenie dokumentów za młodego rolnika z naboru 2011? Ja zapomniałem złozyc oswiadczenia z Krus ze jestem ubezpieczony jako rolnik a powinienem do konca sierpnia a zadne pismo nie przyszło do mnie i chyba jutro jade do krus i zawioze te pismo do agencji

#8572 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 06 październik 2013 - 11:21

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) @Przemysl skończ już z Twoją bezsensowną dyskusją, już Ci mówiłem, że dajesz sie manipulować statystyce aż miło. Spróbuj w województwach z największą średnią kupić ziemię za 20 tys zł/ha, nawet słabszej klasy bonitacyjnej. Nawet u mnie nikt nie sprzeda za tę cenę. I daj już spokój z tym bezrobociem, bo to nijak ma się do rolnictwa, jedynie sezonowe zatrudnienia po max. 2 osoby w dużych gospodarstwach czy kilka osób u sadowników/ogrodników w tym kraju mają racje bytu, a wszystko w większości na czarno, więc za przeproszeniem nie pieprz głupot. To, że ludzie nie potrafią się rozwijać to wyłącznie ich wina. To, że województwo jest biedniejsze to już sprawa władz, było lepiej wybierać. Sam sobie zaprzeczasz, bo skoro twierdzisz, że tam gdzie wyższa średnia rolnictwo jest gorzej rozwinięte (czego ja nie widzę), to znaczy, że oni 10-letniej pomocy unijnej nie potrafią dobrze wykorzystać i pompować w nich pieniędzy nie ma sensu.

Edytowany przez lukasz222, 06 październik 2013 - 11:22.

#8573 Share Przemysl

Przemysl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 06 październik 2013 - 12:22

To, że województwo jest biedniejsze to już sprawa władz, było lepiej wybierać.

tu się popisałeś. Wyobraź sobie że kondycja ekonomiczna województw, państw to kwestia dalej idąca niż kilka kadencji nieudolnych polityków.

Sam sobie zaprzeczasz, bo skoro twierdzisz, że tam gdzie wyższa średnia rolnictwo jest gorzej rozwinięte (czego ja nie widzę), to znaczy, że oni 10-letniej pomocy unijnej nie potrafią dobrze wykorzystać i pompować w nich pieniędzy nie ma sensu.

moim zdaniem każde gospodarstwo powinno się indywidualnie analizować, bez względu na położenie, bez faworyzowania kogokolwiek, i bez pompowania w drobnice, która będzie tylko kulą u nogi.
zakładając że ktoś ma 20ha papryki pod osłonami, co za różnica w jakim regionie mieszka?? ceny ziemi płodów rolnych i kosztów pracy są niemal identyczne, więc dlaczego pieniędzy nie ma otrzymać ktoś kto wykazuję się miażdżącą produktywnością w porównaniu do drobnicy? proszę wytłumacz mi mi to

zatrudniam na stałe pracownika opłacając mu ZUS, rozumiem że mająć 5-10ha nie ma takiej potrzeby, a nawet nie ma na to pieniędzy bo nie da się godnie wyżyć z rodziną z takiego małego areału, dlatego uwiązywanie kogokolwiek w zamian za ciągnik to po prostu skazanie go na agonie.

ps. opierasz się na domysłach, odczuciach i przypuszczeniach nie mających odzwierciedlenia w rzeczywistości, ja wolę fakty i liczby.

piszesz że daje się manipulować statystyce a ponoszą Ciebie emocje, bo przeanalizowałem dane umieszczone przez Krassusa.
Jak się ze mną nie zgadzasz to przedstaw swoje wyliczenia zamiast paplać.

jesteś typem, który nie da się przekonać pomimo tego że nie ma ani jednego argumentu po swojej stronie.

Edytowany przez Przemysl, 06 październik 2013 - 12:28.

#8574 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 06 październik 2013 - 12:27

twoja pokrętna logika sugeruje że żeby wyrównać szanse należy pakować pieniądze w bogatsze województwa, z wyższą średnią zarobków i

nty.

totalny błąd w rozumowaniu ,programy te nie maja związku z zarobkami i bezrobociem w poszczególnych województwach - jesli tego nie rozumiesz to niestety nie łam głowy bo to bez sensu? statystyki nic tu Ci nie wytłumaczą bo to tylko suche liczby a w praktyce trzeba płacić za grunty trzy cztery razy więcej,

#8575 Share Przemysl

Przemysl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 06 październik 2013 - 12:33

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) ta praktyka odnosi się do wszystkich województw, nie tylko do tego w którym mieszkasz, sam od 5 lat nie mogę kupić ziemi w moim rejonie za ciężkie pieniądze.

zgadzam się że tego nie rozumiem, i cieszy mnie niezmiernie że się tutaj pojawiłeś i być może będziesz skłonny do poświęcenia kilku chwil na napisanie mi dlaczego w jednym województwie trzeba 800% więcej ziemi niż w innym żeby załapać się na MR??
jak sam wspomniałeś nie jest to kwestia zamożności, bezrobocia, cen ziemi i płodów rolnych.
zgadzam się z tym.

więc czego?
bo chyba nie tego że po prostu takie różnice istnieją i w ten sposób będzie łatwiej upchać/rozdysponować pieniędzy nie wysilając się na głębszą analizę.

Edytowany przez Przemysl, 06 październik 2013 - 12:37.

#8576 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 06 październik 2013 - 12:43

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) nie łatwiej ,tylko kasa jest mała a kryteria idą w górę i nic to nie ma wspólnego ze sprawiedliwym podziałem

#8577 Share Przemysl

Przemysl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 06 październik 2013 - 12:54

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) hm... wybacz ale nie jestem tak pojętny jak ty...
w jednym województwie wymagania są o 800 procent wyższe niż w innym bo kasa jest mała a kryteria idą w górę??
czy możesz rozwinąć swoją myśl?

i racja, to nie powinno mieć nic wspólnego ze sprawiedliwym podziałem, tylko podział powinien być z jak największą korzyścią dla rolnictwa.

Edytowany przez Przemysl, 06 październik 2013 - 12:57.

#8578 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 06 październik 2013 - 13:02

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) @Przemysl Twoje argumenty były juz kilkakrotnie obalane przez pare osób ale Ty zatwardziale sie w nich trzymasz. To zakrawa o zboczenie, nie wiem czy wiesz. Najpierw pokaż mi, w którym momencie ktoś musi mieć o te Twoje mityczne 800% więcej ziemi, żeby dostać się na MR? Średnia w kraju wynosi 10,42 ha, województwo z największą średnią to zachodniopomorskie z 30,2 ha. Różnica między tymi wielkościami to 189,83 %. Ponad 600 punktów procentowych mniej, niż próbujesz udowodnić nam w swoich wypocinach.

ps. opierasz się na domysłach, odczuciach i przypuszczeniach nie mających odzwierciedlenia w rzeczywistości, ja wolę fakty i liczby.

Otóż widzisz, moje jak to twierdzisz, przypuszczenia mają odzwierciedlenie w rzeczywistości i da się je zaobserwować. Twoje liczby i tzw. "fakty" wynikające ze statystyki nie mają żadnego odzwierciedlenia, a są jedynie po to, żeby tacy pieniacze jak Ty dostawali orgazmu na myśl, że ktoś ma niby lepiej od nich. Upierasz się dalej, że ceny ziemi i pracy są takie same w każdym województwie, bo tak przeczytałeś w statystykach. Zostaw czasem komputer i wyjdź na świat, porozmawiaj z ludźmi, a dowiesz się, że twoje suche fakty to mrzonka.
Co do kwestii rozwoju województwa to już zależy od mentalności ludzi w dużym stopniu. Ktoś kto chce się rozwijać, zrobi to w niedługim czasie. Ktoś kto tylko dziaduje i narzeka, że w tym a tym województwie mają lepiej, bedzie tak dziadował do grobowej deski. Ty jesteś tego dobrym przykładem. Będziesz żył teraz w przekonaniu, że masz multum "argumentów" (które w rzeczywistości możesz włożyć miedzy bajki), ale ludzie Ci nie wierzą. Widocznie coś z Tobą nie tak, przemyśl to zamiast klepać bez sensu w klawiaturę jedno i to samo.

#8579 Share GospodarzWielkopolski

GospodarzWielkopolski

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 35 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 06 październik 2013 - 13:15

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) mogę sie spytać krótko ? jakie są te nowe zasady ludzie i co one zawieraja???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8580 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 06 październik 2013 - 13:30

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) To narazie tylko wstępne ustalenia i pewnie niewiele będą się różniły od poprzednich wymogów, co najwyżej zostaną zaostrzone ze względu na mniejsze fundusze w tym budżecie. Zwłaszcza, że chcą jeszcze część środków przesunąć na płatności bezpośrednie zabierając je z programów.
Tu masz więcej fachowych informacji, ale tak jak mówię, narazie są ogólnikowe: https://www.minrol.g.../PROW-2014-2020