Polecane posty

daremw    128

Witajcie,

 

W jakiej kolejności jest najlepiej aplikować o dotacje z MR i MGR, przy założeniu, ze załapie sie w kazdym z nich na dofinansowanie?

Jak dostanę z MR to czy mogę starac sie o MGR? Moze jest jakis okres karencji?

A może jest na odwrót - jak dostanę z MGR to o Młodym Rolniku mogę zapomnieć?

 

a wogóle to jest fizycznie możliwe żeby wierw wziąć MGR a potem MR? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

może ze starych naborów które teraz rozpatrują?

co do pytań wyżej, to te pytania były tu już kilkaset razy, odpowiedz na nie są w rozporządzeniu, i pełno w internecie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Endriu42    11

Czy jeśli wydzierżawie od matki ziemie na 10 lat notarialnie to jest mozliwość przepisania tej ziemi na mnie przed upływem 10 lat? np. po 3 latach?

można przepisać na własność wcześniej ważne abyś przez 5 lat miał to gosp.

 

Panowie mam pytanie. Kwestia tego krusu jest dla mnie bardzo nie jasna. Młody rolnik ma obowiązek płacenia krusu przez 1 rok. Tzn że po tym roku może przejść sobie na zus i prowadzić gospodarstwo rolne i pracować na etacie?

można tak zrobić

 

Mam pytanie odnośnie ESU

Z tego co zrozumiałem z instrukcji wypełnienie biznes planu, to wartość ekonomiczna gospodarstwa w roku docelowym powinna wynosić minimum 4ESU

Zadzwoniłem do ARIMR i tam mi Pani powiedziała, że w roku docelowym ESU powinno być większe o 4 ESU jak w roku bazowym. Czyli przykładowo jak mam teraz 10 ESU to w roku docelowym powinienem mieć co najmniej 14 ESU. I nie wiem jak mam teraz to rozumieć.

Według mnie mając 10 ESU to spełniam warunek minimum 4 ESU i tylko w roku docelowym nie mogę mieć mniej jak 10 ESU. Czy dobrze rozumiem?

Albo źle coś zrozumiałeś albo Pani źle powiedziała. Musisz mieć w roku docelowym esu co najmniej 4 i nie mniej niż w roku bazowym.

 

a słuchajcie jak to jest z przepisaniem gospodarstwa, kiedy je przepisac teraz czy po tym jak otrzymam decyzje ze dostaje premie?

najlepiej po otrzymaniu decyzji

Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czyzyk85    3

Dzięki za odpowiedź

To ona taka była zorientowana. Później zadzwoniłem i odebrał jakiś facet i on już wszystko mi wyjaśnił. Jest tak jak piszesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bamboleo100    0

daremw

 

 

Możliwe, skoro można sie strac pod warunkiem, ze nie jest sie włascicielem ziemi dłuzej niz te 15 msc.

Przejmuję gospodarstwo, biorę MGR, a za 12 msc składam o MR. No, chyba ze zabraniją tego przepisy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer_89    20

Endriu42 na pewno? dzisiaj dzwoniłem do agencji i babka powiedziała mi ze trzeba już przepisywac bo jak nie przepisze to nie będą liczyly się punkty za ziemie, zdziwilo mnie to wiec pytam się na forum

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

może ze starych naborów które teraz rozpatrują?

co do pytań wyżej, to te pytania były tu już kilkaset razy, odpowiedz na nie są w rozporządzeniu, i pełno w internecie

Biorąc pod uwagę stare nabory i czas posiadania gospodarstwa do MR to chyba dalej niemożliwe. Kiedy był ostatni nabór bo się nie interesowałem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafikkisiel    3

Pytanie do was Jesli mam taka sytuację moj wuj ma 18 ha i drugi wuj ma 7 ha gdybym od obydwu wział dzierżawa na 5 lat notarialnie i gdybym chował powiedzmy 10 sztuk bydła to taki wniosek mógłby spełniać wymogi czy by nie przeszedł?? Pytam tak orientacyjnie bo raczej z tej starej puli nie będę startował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin1832    3

na 5 lat to mozesz sobie rower kupić,heh,dzierżawy notarilane od osób prywatnych na 10lat!!!!!wiekszość odpowiedzi na zadawane pytania jest na poprzednich stronach!!!!czytajcie ze zrozumieniem!!!!a kasę dobrze że trzeba wydatkować zgodnie z biznesplanem i przedstawić faktury,to cwaniaków troszkę mniej!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

W niektórych przypadkach trzeba by było jeszcze bardziej zaostrzyć przepisy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

Witam,

Prosze o odpowiedz na pytania odnośnie MR - otrzymam grunty rolne od rodziców ale nie będa przepisane dzialki z domem oraz budynkami inwentarskimi

 

1. Jak wygląda sprawa "samodzielne prowadzenie gosopodarstwa"? Mianowicie zamierzam złożyć wniosek na żone ktora obecnie jest bezrobotna oraz ma wykształcenie rolnicze, wiadoma sprawa że na roli czy w oborze ( planuje zakupic lochy oraz chowac tuczniki) bede sam wykonywał wszystkie prace czy ten warunek bedzie podlegal kontroli przez ARiMR?

 

2. Kolejna sprawa czy można gospodarowac na użyczonym przez rodziców sprzecie, oraz budynkach inwentarskich ( w ich budynkach chowac tuczniki itp.)

 

3. Czy dotacje min 70% można przeznaczyc na remont starych maszyn ( przejetych od rodzicow). MOdernizowac nie swoich budynkow rozumie ze nie wolno ale np. zakup ciągnika ?

 

4. Czy maszyny do uprawy gruntow rolnych musza być wpisane w biznesplan? ( na zasadzie co otrzymam po przejeciu gospodarstwa, co zamierzam kupic lub czy można wpisac że wszystko bedzie wyporzyczane od rodziców?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bamboleo100    0

Czy dobrze rozumiem, ze poprzez gospodarstwo rolne rozumie się ziemię, a zabudowania z gospodarstwa przejmowanego nie muszą być przepisywane?

Czy rodzice muszą przepisać na mnie również działkę z domem i zabudowaniami gospodarczymi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danmag    0

W obecnej chwili skończyłam studia, lecz nie mam stażu pracy w rolnictwie. Za ponad pół roku jednak będę miała wykształcenie średnie rolnicze. To oznacza, że przy składaniu wniosku będę miała 0 pkt za wykształcenie? Zzy samo zobowiązanie do uzupełnienia szkoły daje jakieś punkt przy starcie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MaWesoowska    0

1) A ja mam pytanie czy mając wykształcenie wyższe nie rolnicze mogę iść tylko na studia podyplomowe żeby spałenić warunek czy coś innego moge skończyć?

2)Jakie mają byc daty na oświadczeniach?

3)Jak długo sie czeka w krusie na oświadczenie ze nigdy nie byłam płatnikiem? Czy da sie w jeden dzien to załatwić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert11732    0

ja brałem dziś w krusie oświadczenie, to musiałem napisać podanie, i oświadczenie i czekałem mniej wiecej 10 min :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Napisano (edytowany)

Kogo określa się mianem rolnik? Czy osoba która 3 lata temu nabyła drogą spadku 0,58 ha po zmarłym rodzicu jest zdyskwalifikowana z udziału w naborze MR? A może jest jeszcze jakaś nadzieje jeśli nie było tam 1 całego ha?

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzarjan8111    266

Endriu42 na pewno? dzisiaj dzwoniłem do agencji i babka powiedziała mi ze trzeba już przepisywac bo jak nie przepisze to nie będą liczyly się punkty za ziemie, zdziwilo mnie to wiec pytam się na forum

Chore ..... przyłączam się do pytania kolegi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin1832    3

wszelkie zaswiadczenia z reguly wydawane sa od reki,wiadomo czasami zależy od dobrej woli urzedników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mlooody    0

Wniosek to taka deklaracja, ziemie musisz mieć przepisaną przed podpisaniem umowy, a na to masz 180 dni po otrzymaniu decyzji, więc chill, w agencji już chyba się sami gubią, albo próbują prowadzić jakąś selekcje naturalna :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KoNiU4718    10
Napisano (edytowany)

W obecnej chwili skończyłam studia, lecz nie mam stażu pracy w rolnictwie. Za ponad pół roku jednak będę miała wykształcenie średnie rolnicze. To oznacza, że przy składaniu wniosku będę miała 0 pkt za wykształcenie? Zzy samo zobowiązanie do uzupełnienia szkoły daje jakieś punkt przy starcie?

 

to, że za 1,5 roku bedziesz miala wykształcenie agencje nie obchodzi. Liczy się wykształcenie na dzień składania wniosku. Ewentualnie masz właśnie 3 lata na uzupełnienie ;)

Edytowano przez KoNiU4718

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vladimir55    2

Wniosek to taka deklaracja, ziemie musisz mieć przepisaną przed podpisaniem umowy, a na to masz 180 dni po otrzymaniu decyzji, więc chill, w agencji już chyba się sami gubią, albo próbują prowadzić jakąś selekcje naturalna :P

Masz rację kolego oni wiedzą że jak osoba nabędzie ziemię przy składaniu wniosku to w razie nie otrzymania MR dyskwalifikuje ją to na kolejne nabory wniosek z tego taki że na ich rady też trzeba uważać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danmag    0

to, że za 1,5 roku bedziesz miala wykształcenie agencje nie obchodzi. Liczy się wykształcenie na dzień składania wniosku. Ewentualnie masz właśnie 3 lata na uzupełnienie ;)

 

no właśnie.. ale w takim razie mam 0 punktów za wykształcenie i policzą mi tylko za ziemię i bezrobocie w powiecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj