Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31599 odpowiedzi na ten temat

#8521 Share kiler1982

kiler1982

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów

Napisany 10 wrzesień 2013 - 08:33

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) http://www.farmer.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/ulatwianie-startu-mlodym-8221-dopiero-w-nowym-prow,46206.html do poczytania dla zainteresowanych

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 13:42
  •  

#8522 Share Polus0

Polus0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 10 wrzesień 2013 - 10:29

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) No i pozamiatane:/
Kto jeszcze ma zamiar głosować na PSL??

#8523 Share farmer_89

farmer_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisany 11 wrzesień 2013 - 11:41

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) obiecanki cacanki ..... bez komentarza
chociaż nich powiedzą czy na Mlodego rolnikia można liczyc w 2014 roku

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#8524 Share Polus0

Polus0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 11 wrzesień 2013 - 13:03

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Jest napisane, że fundusze będą dostępne od 2015 roku.
W formularzu dotyczącym konsultacji odnośnie PROW 2014-2020, napisałem żeby chociaż wydłużyli okres posiadania gospodarstwa do 36 miesięcy (skoro nie robią naborów od 2012 roku). Może jakby była większa liczba takich głosów, to coś by pomyśleli?? Raczej naiwne marzenia :/

#8525 Share farmer_89

farmer_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisany 11 wrzesień 2013 - 18:05

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) jakto do 36 miesięcy o co ci chodzi bo nierozumiem

z tego co wiem to czas od przjecia gospodarstwa do zlozenia wniosku o Mlodego Rolnika nie może przekroczyć 12 miesięcy a teraz maja zrobić do 18 miesiecy

z tego co wiem to czas od przjecia gospodarstwa do zlozenia wniosku o Mlodego Rolnika nie może przekroczyć 12 miesięcy a teraz maja zrobić do 18 miesiecy

#8526 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 11 wrzesień 2013 - 22:42

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Po tym co wyczytałem w nowym Top Agrar za ciekawie nie będzie.
"Wielkość ekonomiczna gospodarstwa młodego rolnika (określana również standardową produkcją) nie będzie mogła być mniejsza niż 20 tys. euro i nie większa niż 100 tys. euro."
"1 hektar pszenicy ozimej daje 2774 zł SO ( ok.690 euro), żyta 1427 zł SO ( ok. 350 euro), 1 krowa mleczna to 5011 zł SO ( ok. 1250 euro), a 1 locha to 1768 zł SO ( ok. 440 euro)."
Także jeśli ktoś produkcji zwierzęcej nie ma, to trochę hektarów musi mieć ;/

#8527 Share Polus0

Polus0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 12 wrzesień 2013 - 10:02

jakto do 36 miesięcy o co ci chodzi bo nierozumiem

Nie było naboru w 2012, nie ma w 2013 i nie będzie w 2014, to trzy lata się nazbiera dla tych którzy w zeszłym roku pobrali gospodarki a nie załapali się na żaden nabór.

#8528 Share Przemysl

Przemysl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 12 wrzesień 2013 - 14:06

Po tym co wyczytałem w nowym Top Agrar za ciekawie nie będzie.
"Wielkość ekonomiczna gospodarstwa młodego rolnika (określana również standardową produkcją) nie będzie mogła być mniejsza niż 20 tys. euro i nie większa niż 100 tys. euro."
"1 hektar pszenicy ozimej daje 2774 zł SO ( ok.690 euro), żyta 1427 zł SO ( ok. 350 euro), 1 krowa mleczna to 5011 zł SO ( ok. 1250 euro), a 1 locha to 1768 zł SO ( ok. 440 euro)."
Także jeśli ktoś produkcji zwierzęcej nie ma, to trochę hektarów musi mieć ;/

dokładnie... tym bardziej dziwi i niepokoi faworyzowanie bogatszych województw przez stawianie im mniejszych wymagań co do powierzchni gospodarstwa.
głównym kryterium powinna być właśnie wielkość ekonomiczna, a nie powierzchnia.

jaki sens ma wymaganie od mieszkańców trzech biednych województw ponad 20h, a w bogatszych tylko ok 5h??
ktoś mądry może mi to wyjaśnić?

#8529 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 12 wrzesień 2013 - 15:15

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Wymogi co do powierzchni są wyliczane ze średniej województwa. Jeśli jednak średnia w województwie wynosi np. 5 ha, to wtedy brana jest średnia krajowa czyli 10,38 ha.Mnie bardziej dziwi to gadanie o nacisku w nowym PROWie na małe gospodarstwa itd. tylko jakby nasz drogi rząd zauważył to tym sposobem pogorszyli sytuacje małych gospodarstw. Sami najpierw wykańczają hodowle w małych gospodarstwach, bo pozostają tylko Ci duzi a reszta rezygnuje z jakiejkolwiek hodowli, to teraz chcą tych najwytrwalszych nagrodzić ? Dziwne rozumowanie ma nasz rząd, jeszcze trochę to wymyślą takie kryteria , że w zasadzie nie będą mieli komu tych pieniędzy dać.

#8530 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 12 wrzesień 2013 - 17:03

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Ale się tego faworyzowania czepiliście. Bogactwo województwa ma mało wspólnego z tym. Po prostu obniżając wymagania w tych bogatszych chcą zachęcić młodych do zostania na wsi bo z jakiegoś powodu tam średnia powierzchnia wynosi 5ha a cena ziemii oscyluje w granicach 10tys za ha a jednocześnie nie chca doprowadzić do rozdrobnienia i napływu zbyt dużej ilości młodych na wieś w tych biedniejszych województwach. Gdyby wymagania były takie same dla wszystkich to za kilka lat na północy kraju byłby ogromny głód ziemi i protesty młodych, że się rozwijać nie mogą a na południu ziemia leżałaby ugorem bo nikt by jej nie chciał. No może ńiemcy by się zaczęli bawić w kupowanie za parę groszy i scalanie tam ziemi.

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8531 Share Przemysl

Przemysl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 12 wrzesień 2013 - 17:47

Wymogi co do powierzchni są wyliczane ze średniej województwa. Jeśli jednak średnia w województwie wynosi np. 5 ha, to wtedy brana jest średnia krajowa czyli 10,38 ha.Mnie bardziej dziwi to gadanie o nacisku w nowym PROWie na małe gospodarstwa itd. tylko jakby nasz drogi rząd zauważył to tym sposobem pogorszyli sytuacje małych gospodarstw. Sami najpierw wykańczają hodowle w małych gospodarstwach, bo pozostają tylko Ci duzi a reszta rezygnuje z jakiejkolwiek hodowli, to teraz chcą tych najwytrwalszych nagrodzić ? Dziwne rozumowanie ma nasz rząd, jeszcze trochę to wymyślą takie kryteria , że w zasadzie nie będą mieli komu tych pieniędzy dać.

niestety w projekcie: http://www.minrol.go.../PROW-2014-2020
jest tylko wymaganie średniej województwa, bez możliwości przystąpienia ze średnią krajową

Ale się tego faworyzowania czepiliście. Bogactwo województwa ma mało wspólnego z tym. Po prostu obniżając wymagania w tych bogatszych chcą zachęcić młodych do zostania na wsi bo z jakiegoś powodu tam średnia powierzchnia wynosi 5ha a cena ziemii oscyluje w granicach 10tys za ha a jednocześnie nie chca doprowadzić do rozdrobnienia i napływu zbyt dużej ilości młodych na wieś w tych biedniejszych województwach.

to żart? jeżeli nie to współczuję, nawet nie wiem czy jest sens komentowania tego co napisałeś, katastrofa logiczna.

żebyś się trochę orientował w cenach: http://www.arimr.gov...tow-wg-gus.html

Gdyby wymagania były takie same dla wszystkich to za kilka lat na północy kraju byłby ogromny głód ziemi i protesty młodych, że się rozwijać nie mogą a na południu ziemia leżałaby ugorem bo nikt by jej nie chciał. No może ńiemcy by się zaczęli bawić w kupowanie za parę groszy i scalanie tam ziemi.

jeżeli myślisz że te parę groszy przeznaczone na MR wpłyną choćby w 1% na cenę ziemi to chyba tego dobrze nie przemyślałeś. Gdyby nawet wszystkie środki z MR przeznaczone były na 1 województwo to ceny ziemi by nie drgnęły, nie mówiąc już o dramatyzowaniu o ugorach.

Edytowany przez Przemysl, 12 wrzesień 2013 - 17:49.

#8532 Share StaryWyjadacz

StaryWyjadacz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 12 wrzesień 2013 - 17:54

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) a to juz pewne że nnie będzie naboru w 2014 roku z tego nowego prow? czy jest jakaś szansa?

#8533 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 12 wrzesień 2013 - 17:57

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Katastrofa logiczna? A co w tym jest nielogicznego? Czy na siłe będziesz teraz udowadniał, że zostałeś skrzywdzony przez polski rząd?
I jeżeli jest to parę groszy to po co te żale i pretensje do wszystkich, że się nie załapiesz? I mam rozumieć, że jak przejmiesz gospodarstwo to ziemi dokupywał nie będziesz?

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

#8534 Share Przemysl

Przemysl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 12 wrzesień 2013 - 18:43

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) sądzę że Polska nie jest na tyle duża żeby rolnicy oddaleni od siebie o 3 godziny jazdy samochodem mieliby być traktowani inaczej bo mają sąsiadów z większymi, lub mniejszymi gospodarstwami, szczególnie że te województwa z większą średnią są biedniejsze, i każda inwestycja mogłaby tam stworzyć miejsce pracy.

Dodam szczerze że nie widzę większego sensu pompowania i topienia pieniędzy w gospodarstwa poniżej 10h o ile nie są bardzo wysoko wyspecjalizowane(wysokie ESU)

ziemie chętnie dokupiłbym w promieniu 10km, lecz nawet za cenę o 50%-80% wyższą od średniej ceny transakcyjną w województwie nikt nie chce sprzedać, pytam od kilku lat, i nawet do etapu rozmowy o cenie nie dochodzi, bo spotykam się z odmową.
najchętniej wszystkie pieniądze z UE wydałbym na ziemie, bo sprzęt stary, bo stary mam, nowy nie podniesie moich przychodów czy możliwości rozwoju tak jak ziemia.

Edytowany przez Przemysl, 12 wrzesień 2013 - 18:45.

#8535 Share farmer_89

farmer_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisany 12 wrzesień 2013 - 18:43

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) ja moglem mieć zapisane gospodarstwo już na początku roku ale w tej chwili stoje w kropce i nie wiem co robic czy przejmować czy czekac w nowym projekcie MR będzie miał czas 18 miesięcy od przejecia gospodarsta do zlozenia wniosku o MR czyli wydluzyli o 6 miesięcy ale jak ten program będzie w 2015r a przejme gospodarstwo w tej chwili to bezie duza lipa
a może wiecie cos o tym ze maja inwestować w gospodarstwa niskotowarowe i maja wyplacac im po 60 tys zl jednorazowo tylko ze będzie to oparte sporymi wymaganiami, nie wiem jaki to jest sens inwestować w cos co nie ma przyszłości, ludzie maja po 6 ha pracują maja firmy i biora kase z uni na gospodarstwo niskotowarowe

#8536 Share StaryWyjadacz

StaryWyjadacz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 12 wrzesień 2013 - 18:50

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) ja też w tym roku ale nie było naboru to wole poczekać na premie miejmy nadzieje że będzie nabór w przyszłym roku

#8537 Share farmer_89

farmer_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisany 12 wrzesień 2013 - 19:08

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) tez o to chodzi żeby był w 2014 i będzie dobrze:)
a tak nawiasem niezle zrobili w konia tych którzy przepisali gospodarstwa wcześniej, wszystko ich ominie, niesprawiedliwe to ale ja się tym nie martwię, będzie więcej kasy dla tych którzy teraz obejma gospodarstwa:)

#8538 Share marcin1832

marcin1832

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 183 postów

Napisany 12 wrzesień 2013 - 19:10

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) nabór ewentualnie pod koniec 2014 roku,a napewno już 2015 będzie,tylko kryteria trochę trzeba zmienić,wysyłajcie swoje propozycjenie za pomocą formularza http://ksow.pl/prow-...html?no_cache=1 tylko do 15 wrzesnia

#8539 Share farmer_89

farmer_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisany 12 wrzesień 2013 - 19:57

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) a czy ktoś mi może powiedzieć kiedy będzie wiadomo o terminie nowych naborow na MR? chodzi mi o to czy do końca roku będzie to ogłoszone czy może będziemy czekac dalej, kiedy to ustala?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8540 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 12 wrzesień 2013 - 20:12

sądzę że Polska nie jest na tyle duża żeby rolnicy oddaleni od siebie o 3 godziny jazdy samochodem mieliby być traktowani inaczej bo mają sąsiadów z większymi, lub mniejszymi gospodarstwami, szczególnie że te województwa z większą średnią są biedniejsze, i każda inwestycja mogłaby tam stworzyć miejsce pracy.

Dodam szczerze że nie widzę większego sensu pompowania i topienia pieniędzy w gospodarstwa poniżej 10h o ile nie są bardzo wysoko wyspecjalizowane(wysokie ESU)

ziemie chętnie dokupiłbym w promieniu 10km, lecz nawet za cenę o 50%-80% wyższą od średniej ceny transakcyjną w województwie nikt nie chce sprzedać, pytam od kilku lat, i nawet do etapu rozmowy o cenie nie dochodzi, bo spotykam się z odmową.
najchętniej wszystkie pieniądze z UE wydałbym na ziemie, bo sprzęt stary, bo stary mam, nowy nie podniesie moich przychodów czy możliwości rozwoju tak jak ziemia.

Nawet nie trzeba jechać 3 godzin wystarczy spojżeć na granice województw zach-pom i wielkopolskiego w jednym średnia jest 30,67ha a w drugim 13,41ha, a pola mogą ze sobą graniczyć I to ze mieszkasz w jednej wiosce a ktoś w innej wpływa na to że jeden sie załapie przy 14ha a drugi bedzie musiał mieć o 17ha więcej. Sam przez to przechodziłem i dokupiłem prawie 9ha ziemi a tylko 2ha nadaję sie pod uprawę, ale średnią wojewódzka miałem.