Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31599 odpowiedzi na ten temat

#7001 Share bEaTkA

bEaTkA

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 24 luty 2012 - 16:38

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Z tego co ja wiem to będą. Ale czy to bedzie sprawdzane to nie wiem choć sądzę że nie zaszkodzi to miec a duzo to nie kosztuje ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 15:40
  •  

#7002 Share robercikj100

robercikj100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 330 postów

Napisany 24 luty 2012 - 17:54

czy przy MR beda mi potrzebne faktury za wywoz nieczystosci z gospodarstwa?

na spełnienie standardów z ochrony środowiska jest 3 lata od przejęcia gospodarstwa i wtedy trzeba mieć umowe na wywóz śmieci jaki i chyba na wywóz ścieków

#7003 Share 2xandrzej360

2xandrzej360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 24 luty 2012 - 22:27

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) pawlus224 kopiłeś już coś lub się przymierzasz już do jakiś zakupów??

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#7004 Share Pawel29

Pawel29

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 24 luty 2012 - 23:08

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam.
Chciałbym prosić was o wyjaśnienie mi jednej troche nie jasnej dla mnie kwestii związanej z wymogami na młodego rolnika. Teraz trochę info z agencji na temat, który mnie interesuje.

KTO MOŻE OTRZYMAĆ POMOC
Z pomocy mogą skorzystać rolnicy we wszystkich regionach kraju, o ile spełnione są niżej wymienione wymagania.
Wymagania dotyczące wnioskodawcy
Pomoc może uzyskać osoba:
1) pełnoletnia, która w dniu składania wniosku o przyznanie pomocy nie ukończyła 40 lat;
2) będąca obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej;
3) nie mająca ustalonego prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy;
4) posiadająca odpowiednie kwalifikacje zawodowe

posiadająca odpowiednie kwalifikacje zawodowe

, lub która zobowiąże się do uzupełnienia wykształcenia w ciągu 3 lat od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy;

5) zamierzająca po raz pierwszy rozpocząć prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym w rozumieniu art. 553Kodeksu cywilnego albo osoba, która:
a) rozpoczęła prowadzenie działalności rolniczej nie wcześniej niż w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, a do dnia wydania decyzji przyznającej pomoc nie może upłynąć więcej niż 18 miesięcy,
B) była właścicielem lub posiadaczem nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha, nabytej w drodze spadku, ale w terminie 12 miesięcy od jej nabycia zbyła tę nieruchomość albo zbyła udziały w jej współwłasności,
6) której małżonek nie prowadził działalności rolniczej albo rozpoczął jej prowadzenie nie wcześniej niż w okresie 12 miesięcy do dnia złożenia przez wnioskodawcę wniosku o przyznanie pomocy;
7) która sporządzi, zgodny z wymaganiami, plan rozwoju gospodarstwa (biznesplan) stanowiący załącznik do wniosku o przyznanie pomocy.
Zwróćcie uwagę na punkt 5, otóż ja jeszcze nie posiadam gospodarstwa może przepisze na mnie starszy jak bedzie nabór na MR, ale w tej chwili właśnie przygotowuję się do obrony inżyniera. Trochę ponad rok temu się ożeniłem i moi rodzice ubezpieczyli moją żonę w krus i płacą za nia takie składki jak za siebie a ja ze względu na to że jeszcze się uczę jestem przy żonie jako współmałżonek ubezpieczony zdrowotnie ale za mnie nic nie płacą. I tu jest pierwsze moje pytanie czy po skończeniu nauki muszę ubezpieczyć się w krus jeżeli nie chcem iść i w urzędzie pracy się rejestrować jako bezrobotny. Ponieważ w dalszej części rozporządzenia z agencji są takie informacje:

Za dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej uznaje się:

1) dzień wejścia po raz pierwszy w posiadanie nieruchomości o powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha; w przypadku osób, które nabyły gospodarstwo rolne w drodze spadku i nie później niż w ciągu 12 miesięcy od dnia nabycia wydzierżawiły to gospodarstwo, za dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej uznaje się dzień rozwiązania albo wygaśnięcia umowy dzierżawy, pod warunkiem, że umowa dzierżawy została zawarta w formie aktu notarialnego albo ma datę pewną;
2) w przypadku osób, które nabyły gospodarstwo przed ukończeniem 18 roku życia - dzień ukończenia 18 roku życia;
3) w przypadku osób, które nabyły gospodarstwo przed ukończeniem 18 roku życia i kontynuowały naukę, dzień zakończenia lub zaprzestania nauki, jednakże najpóźniej dzień ukończenia 26 roku życia, pod warunkiem, że wnioskodawca nie miał przerw w nauce, a w przypadku kontynuowania nauki na uczelni - podjęcie nauki nastąpiło w roku uzyskania świadectwa dojrzałości lub świadectwa maturalnego;
4) w przypadku osób, które nabyły gospodarstwo po ukończeniu 18 roku życia, a przed zakończeniem nauki, dzień zakończenia lub zaprzestania nauki, jednakże najpóźniej dzień ukończenia 26 roku życia, pod warunkiem, że wnioskodawca nie miał przerw w nauce, a w przypadku kontynuowania nauki na uczelni - podjęcie nauki nastąpiło w roku uzyskania świadectwa dojrzałości lub świadectwa maturalnego;
5) w przypadku osób, które nabyły gospodarstwo przed rozpoczęciem służby wojskowej lub w trakcie jej odbywania - dzień zakończenia tej służby, pod warunkiem, że rozpoczęcie służby nastąpiło nie później niż 12 miesięcy od dnia nabycia gospodarstwa lub ukończenia 18 roku życia albo od dnia zaprzestania lub zakończenia nauki;
6) w przypadku osób, które nabyły gospodarstwo rolne w drodze spadku i wydzierżawiły je nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia jego nabycia - dzień rozwiązania albo wygaśnięcia umowy dzierżawy, pod warunkiem, że umowa dzierżawy została zawarta w formie aktu notarialnego albo ma datę pewną,
7) dzień dokonania najwcześniejszej z następujących czynności:
a) wystąpienie o przyznanie płatności na podstawie przepisów o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych i oddzielnej płatności cukrowej lub przepisów o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej lub
B) wystąpienie o pomoc finansową dla rolników w ramach programu SAPARD, lub
c) wystąpienie o pomoc finansową na działania objęte Planem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004-2006, lub
d) wystąpienie o przeznaczone dla osób prowadzących działalność rolniczą lub rolników dofinansowanie realizacji projektu w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006", w tym w zakresie działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom", lub
e) otrzymanie kredytu preferencyjnego udzielanego na podstawie przepisów dotyczących szczegółowych kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji, lub przepisów dotyczących szczegółowego zakresu i kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji (z wyjątkiem kredytu na tworzenie nowego gospodarstwa), lub
f) wejście w posiadanie zwierząt gospodarskich objętych obowiązkiem zgłoszenia do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt, lub
g) ubezpieczenie się w KRUS na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników jako rolnik lub małżonek rolnika lub z tytułu prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, lub
h) rozpoczęcie prowadzenia choćby jednego z następujących działów specjalnych produkcji rolnej (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych)

A tu chcę zwrócić waszą uwagę na punkt 7g i co z tego wynika że jeżeli ubezpieczę się w krus i po upływie 12 miesięcy lub więcej rodzice przepiszą na mnie gospodarstwo to już nie kwalifikuję się na MR??? bo jeżeli dobrze zrozumiałem to początek opłacania krus to jest tak jak by początek własnej działalności rolniczej i już jestem rolnikiem tyle czasu ile płacę krus choć nie mam na siebie nawet metra kwadratowego ziemi?? dobrze to rozumiem?? i co gorsza w tym punkcie g jest też mowa o współmałżonku a za moją żonę już ponad rok płaci się krus więc czy przepadła już mi szansa na złożenie papierów i otrzymanie premii MR??bo niby jestem już rolnikiem ( jeżeli dobrze rozumiem te przepisy)???
Wybaczcie że tyle dużo naklikałem ale nie pokoi mnie ta sprawa i chciałbym zasięgnąć opinii osób które lepiej siedzą w temacie. pozdrawiam.

#7005 Share AUSTERNPILZ

AUSTERNPILZ

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów
  • Zainteresowania:Produkcja rolna, uprawa boczniaka

Napisany 24 luty 2012 - 23:08

w sprawie przelewów to nie ma co dzwonić bo i tak nikt nie odbierze chyba że się pomylą. z wypłatą i innymi decyzjami czekają na ostatnią chwile bo im się nie spieszy. oni kasę mają co miesiąc i ich nie obchodzi czy komuś się spieszy czy nie. Te 75 tyś to jest przynęta na nas. Każdy kto składa wniosek już połyka haczyk i tak przez te 5 lat musimy tańczyć jak nam zagrają. A jak nie to wiesz ze odsetki ostro naliczać potrafią...

A ja się do Wawy dodzwoniłem i Pani powiedziała mi że coprawda mojego wniosku jeszcze nie otrzymali, ale jeżeli chodzi o płatności to idą na bierząco, tzn ok 4-8 dni bo najpierw zgłaszają do ministerstwa zapotrzebowanie na pulę środków na dany czas, otrzymują kasę i wysyłaja. Wygląda to dosyć kolorowo no ale tak mi to opisała.

Pozdro

#7006 Share kojot629

kojot629

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja rolnictwo gitara

Napisany 25 luty 2012 - 19:53

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) mam takie pytanie ( niektorzy pomysla ze bez sensu) ile trzeba miec ha w warm- mazur aby otrzymac premie. w zasadach pisze ze ponad 22ha ale w szkole slyszalem ze sie niby cos zmienilo i nie trzeba az tyle. to ile teraz srednia krajowa?

#7007 Share AUSTERNPILZ

AUSTERNPILZ

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów
  • Zainteresowania:Produkcja rolna, uprawa boczniaka

Napisany 25 luty 2012 - 22:17

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Musisz osiągnąć średnią krajowa która obecnie wynosi 10,23 ha.

Pozdro

#7008 Share kojot629

kojot629

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 26 luty 2012 - 07:39

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) dzieki wielkie
pozrawiam

#7009 Share robercikj100

robercikj100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 330 postów

Napisany 26 luty 2012 - 08:14

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) a ile wynosi srednia wojewódzka w warminsko mazurskim ?? bo jak jest wieksza od średniej krajowej to czy nie trzeba osiągnąć wielkości gospodarstwa z wielkości wojewodzkiej ???

#7010 Share kojot629

kojot629

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 26 luty 2012 - 08:30

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) 23,07 ha. wczesniej bylo wymagane wlasnie tyle. no ale jesli jest tak jak mowi AUSTERNPILZ to mam szanse

tych ktorzy wiedza dokladnie prosze o odp

Edytowany przez kojot629, 26 luty 2012 - 09:39.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7011 Share szatek

szatek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 26 luty 2012 - 10:43

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Jest brana średnia krajowa, a więc coś ponad 10 ha. Na 100%!

#7012 Share kojot629

kojot629

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 26 luty 2012 - 10:54

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) no to juz mam pewnosc :) .
dzieki szatek. pzdr

#7013 Share Petekw

Petekw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo głównie i troche komputery.

Napisany 26 luty 2012 - 11:14

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) A ja mam pytanie czy jeśli chodzi o MR to trzeba mieć w razie kontroli taka tablice jak z modernizacji. Bo gdzieś słyszałem że młodzi rolnicy też powinni taka posiadac.
Zetor 8540
MF 365
Ursus C-360 3P

#7014 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3191 postów

Napisany 26 luty 2012 - 12:52

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Jak już wcześniej pisano, taka tablica jest niepotrzebna.

Edytowany przez Thomas2135, 26 luty 2012 - 13:00.

#7015 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 26 luty 2012 - 14:23

pawlus224 kopiłeś już coś lub się przymierzasz już do jakiś zakupów??

Kupić jak to łatwo powiedzieć :D

Jestem w trakcie negocjacji ceny Farmtraca (zajżyj do mojego profilu , dużo się dowiesz z galerii i postów) , termin realizacji itak najszybciej w Kwietniu ;)

... tak wiec jeśli ktoś czeka z negocjowaniem cen , rozglądaniem się za sprzętem dopiero gdy kasa jest na koncie tak jak Ja to zrobiłem to musi liczyć sie z długimi terminami realizacji zamówienia ;) Gdybym wiedział , wczesniej bym z tym ruszył .

P.S. Przepraszam za odejście od tematu .

ZAKUPIĘ KOSIARKĘ ROTACYJNĄ FAMAROL 1,65M

WYŁĄCZNIE WOJĘWÓDZTWO LUBELSKIE .

#7016 Share Witek2010

Witek2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 633 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Migotka :)
    Garaż
    Rolnictwo

Napisany 26 luty 2012 - 18:31

Musisz osiągnąć średnią krajowa która obecnie wynosi 10,23 ha.

Pozdro

Bierze się pod uwagę 2010 rok? Bo ja ostatnio znalazłem coś takiego na stronie agenci:

2. Średnia wielkość powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju w 2011 roku wynosi 10,36 ha.

Edytowany przez Witek2010, 26 luty 2012 - 21:25.

"Wizualnie prezentował się naprawdę ładnie: szerokie nadkola, agresywne kształty i ultranowoczesne rozwiązania powodowały, że kobiety piszczały na sam jego widok" -> T-25 :D

#7017 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 26 luty 2012 - 19:02

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Może podliczyli już rok 2011 i tak im wyszło , nas czyli nabór 2011 obowiązuje średnia krajowa rzędu 10.23ha .

ZAKUPIĘ KOSIARKĘ ROTACYJNĄ FAMAROL 1,65M

WYŁĄCZNIE WOJĘWÓDZTWO LUBELSKIE .

#7018 Share Mateusz319

Mateusz319

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 26 luty 2012 - 20:42

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Za dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej uznaje się:

(.....)

4) w przypadku osób, które nabyły gospodarstwo po ukończeniu 18 roku życia, a przed zakończeniem nauki, dzień zakończenia lub zaprzestania nauki, jednakże najpóźniej dzień ukończenia 26 roku życia, pod warunkiem, że wnioskodawca nie miał przerw w nauce, a w przypadku kontynuowania nauki na uczelni - podjęcie nauki nastąpiło w roku uzyskania świadectwa dojrzałości lub świadectwa maturalnego;

tzn że jeśli gospodarstwo kupiłem w 2010r (miałem już 18 lat) a szkołę skończyłem w 2011 to za date rozpoczęcia prowadzenie gospodarstwa uznaję się 2011r ?

coś mi tu nie pasuje :)

Edytowany przez Mateusz319, 26 luty 2012 - 20:43.

#7019 Share Xawier

Xawier

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 652 postów

Napisany 26 luty 2012 - 21:56

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Co Ci kolego nie pasuje? Naukę zakończyłeś w maju? Czyli tak jakby gospodarstwo prowadzisz id pierwszego dnia po zakończeniu edukacji. Chociaż dla mnie bardziej wiążące było by od dnia ubezpieczenia w KRUS

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7020 Share rafalwoj

rafalwoj

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 26 luty 2012 - 22:25

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Mam pytanko do osób które miały kontrole przed otrzymaniem pieniędzy na konto, chodzi mi o to kto przeprowadzał kontrolę czy to była ta sama osoba co się zajmuje wnioskiem o płatność bądź osoba od zatwierdzenia BP, czy zupełnie ktoś inny ??