Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31601 odpowiedzi na ten temat

#6841 Share pig

pig

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów

Napisany 14 luty 2012 - 22:53

Większość piszących tu osób zmieniało swoje biznesplany. Ja niestety też muszę zmienić swój i stąd moje pytanie i prośba jak powinno wyglądać to wyjaśnienie zmian. To ma wyglądać jak wniosek (podanie) do dyrektora OR ARiMR o zmianę? Jak wy argumentowaliście swoje zmiany? Dużo tego pisać? Jeszcze małe pytanie, czy muszę dołączać cały zmieniony biznesplan czy tylko stronę 2, bo tylko na niej mam zmiany? Pytam, bo przez telefon powiedziano mi lakonicznie tylko tę kartkę i krótkie wyjaśnienie a w tym temacie znalazłem informacje, że trzeba cały. Jak to z tym jest?

witam dołączam sie do pytania poniewaz mam podobna sytuacje z 3 maszyn jakie napisałem bede musial kupic 2, co trzeba poprawic zmienic czy wystarczy tylko 2 strona co trzeba ewentualnie jeszcze zlozyc jakie dokumenty. pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 03:22
  •  

#6842 Share pierre

pierre

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 15 luty 2012 - 09:09

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) BP zmieniałem 2 razy. Kiedy zmianie uległa tylko jedna strona, to do podania załączyłem właśnie tę jedną stronę. Kiedy zmieniałem wielkość przejmowanego gospodarstwa, to praktycznie co druga strona BP ulega zmianie, czyli trzeba było dołączyć cały Biznes Plan. Co ciekawe odpowiedź w drugim przypadku miałem po tygodniu a w pierwszym po jakichś 6 tygodniach.

Uzasadniając nie musisz się wznosić na wyżyny swojej polszczyzny. Walisz prosto z mostu, bez ściemy dlaczego zmieniasz (w jednym - dwóch zdaniach).
Ja w nagłówku pisałem "Agencja Restrukturyzacji bla, bla, bla...")

@pig
Zmieniając tabelę 1.3, musisz zmienić również 5.2

#6843 Share mareoo

mareoo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 15 luty 2012 - 14:41

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzień dobry,

Jestem beneficjentem programu “Ułatwianie startu młodych rolników” i jestem zszokowany wczorajszym wydaniem agrobiznesu z 14.02.2012. Duża część programu była poświecona w/w programowi natomiast najbardziej interesującą informację, która mnie zwyczajnie zwaliła z nóg dotyczyła wydatkowania srodków w przypadku kiedy w naszym biznesplanie zadeklarowaliśmy zakup gruntów. Otóż wg. najnowszej interpretacji przepisów zakupu możemy dokonać tylko i wyłącznie w dniu, kiedy środki zostały przelane na nasze konto!! Proszę sobie wyobrazić moje zdziwienie, ponieważ do tej pory żyłem w przekonaniu, że mam na to 3 lata od momentu zaksięgowania pieniędzy na swoim koncie. Zadzwoniłem w tej sprawie do swojego oddziału terenowego, gdzie ta informacja najwidoczniej jeszcze nie dotarła, następnie do wojewódzkiego gdzie już coś słyszeli, ale zapewnili mnie, że nie ma się czym przejmować, ale teraz najciekawsze i najlepsze…. dzwoniąc na numer infolinii 0800 ARiMR dwukrotnie zostałem wyprowadzony z błędu w którym do tej pory żyłem. Otóż zostałem poinformowany, że informacja jest prawdziwa i podobno przepisy zawsze brzmiały w ten sam sposób i to ja je zle interpretowałem. Pisząc „ja” trzeba wspomnieć o doradcy z ODR, który pisał mój wniosek. pracowniku ARiMR, który zatwierdził mój wniosek i biznesplan, no i pozostałych bezmyślnych rolnikach, którzy sądzili, że mają do czynienia z fachowcami a nie dziećmi z piaskownicy, które przerzucają na siebie winę. Mało tego, zostałem również poinformowany, że grunty, które zadeklarowałem do zakupu powinny być już w moim posiadaniu w momęcie kiedy pieniądze są przelewane na moje konto! Nie wiem jak można użytkować grunty rolniczo kiedy się nie jest się ich właścicielem i dopiero myśli o zakupie, ale wg. ARiMR można, nawet trzeba. Co prawda, może się znajdą szczęśliwcy, którzy mieli dzierżawę od sąsiada i teraz odkupią te grunty, ale ilu jest takich, boja nie znam żadnego. Zwyczajnie ręce opadają, ale dalej mam nadzieję, że ktoś tu pójdzie po rozum do głowy i coś zrobi w tej sprawie i zacznie traktować nas poważnie, bo stan na dzie dzisiejszy to zakrawa na skandal.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#6844 Share BSZ110

BSZ110

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 297 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Ciężarówki;)

Napisany 15 luty 2012 - 15:32

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Ale skąd niby mam wiedziec kiedy przyjdzie kasa na konto? Czli wedlug ARiMR mam czekac u notariusza razem ze sprzedajacym i czekac az przyjdzie kasa i wtedy sprzedaz i przepis. Cos tu nie tak.

#6845 Share mate02

mate02

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 15 luty 2012 - 15:37

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) no własnie to jest jakieś chore ;[ żaden notariusz nie zrobi aktu notarialnego w ciągu 5 minut i co teraz mamy zrobic?? juz na zmianę biznes planu za późno i wogóle ja nie chce go zmieniac :mellow: a w ogóle kupował juz ktoś ziemie z kasy z tego naboru???

#6846 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3538 postów

Napisany 15 luty 2012 - 15:48

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Przed chwilą dzwoniłem na infolinię i gość powiedział, że w momencie składania wniosku powinienem użytkować tą ziemię, którą chcę kupić a zapłacić mogę nawet za dwa lata. Więcej nic nie wiedział i kazał dzwonić do oddziału regionalnego. Dzisiaj już za późno, muszę jutro zadzwonić.

Durny jakiś ten przepis bo jak w momencie składania wniosku mogę użytkować tą ziemię skoro we wniosku dopiero deklaruje chęć przejęcia gospodarstwa?

#6847 Share mareoo

mareoo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 15 luty 2012 - 16:05

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Wydaje mi się, że zmiana bines planu, lub zupełnie odstąpienie od programu to jeszcze pól biedy. W najgorszej sytuacji bedą ci, którzy nabyli już ziemię, czekają na rozliczenie z agencją i za pare miesięcy, lat dowiedzą się, że niestety nie mogą im zaliczyć tych zakupów. Nie chcę nikogo straszyć, bo sprawa jest swieża i może wszystko się odkręci, ale widmo zwrotu premii z odsetkami jest jak najbardziej realne i sam się z tym liczę. Co do dowolności interpretacji przepisów przez biura powiatowe, regionalne ARiMR spotykam się już nie pierwszy raz i naprawdę nic mnie nie zdziwi. Polska to własnie taki piękny kraj wielu możliwości. Zakładasz firmę, zatrudniasz ludzi, płacisz podatki, a za pare lat dowiadujesz się, że urzednik inaczej interpretuje jakieś przepisy i trzeba płacić jakieś odsetki, kary, zamykać interes. Wierzcie mi takie rzeczy się zdarzają.

#6848 Share Camel7771

Camel7771

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 114 postów

Napisany 15 luty 2012 - 16:08

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) W sobote rano Pani z ARiMR zadzwoniła do mnie że będę miał kontrolę w poniedziałek koło południa. Kontrola była, sprawdzali pola które miałem w biznesplanie, maszyny które zakupiłem, faktury oraz kopie przelewów, umowy użyczenia, opłaty krus, czyli wszystko co dotyczy MR. Ogólnie kontrola przebiegła bardzo dobrze. Żadnych problemów nie miałem. Tylko z jednego nie jestem zadowolony gdyż jak mi przelali pieniądze na początku pażdziernika to w ARiMR pytałem czy jeśli przechodzę na VAT to te 52500 zł. to musi być kwotą netto, w odpowiedzi usłyszałem że Vat agencje nie interesuje, a na początku listopada powstały nowe zasady gdzie będąc na Vacie nuszę wydać 52500 netto czyli 64575 zł. Maszyny kupuję za kwotę brutto tylko musi być to 64 tyś. Zmieniłem biznesplan i dodałem maszynę którą miałem kupić za gotówkę także wszystko ok teraz tylko czekam na pozytywne rozpatrzenie zmiany. Ogólnie mówiąc niema się czym przejmować jeśli jest kontrola ;-)

#6849 Share pig

pig

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów

Napisany 15 luty 2012 - 16:25

BP zmieniałem 2 razy. Kiedy zmianie uległa tylko jedna strona, to do podania załączyłem właśnie tę jedną stronę. Kiedy zmieniałem wielkość przejmowanego gospodarstwa, to praktycznie co druga strona BP ulega zmianie, czyli trzeba było dołączyć cały Biznes Plan. Co ciekawe odpowiedź w drugim przypadku miałem po tygodniu a w pierwszym po jakichś 6 tygodniach.

Uzasadniając nie musisz się wznosić na wyżyny swojej polszczyzny. Walisz prosto z mostu, bez ściemy dlaczego zmieniasz (w jednym - dwóch zdaniach).
Ja w nagłówku pisałem "Agencja Restrukturyzacji bla, bla, bla...")

@pig
Zmieniając tabelę 1.3, musisz zmienić również 5.2

czyli do wniosku dołączam tylko te dokumenty które poprawiam tak a nie cały biznesplan.A z tym zaświadczeniem do dyrektora arimr o co chodzi to jest prosba o zgode czy tylko go informuje.

#6850 Share Krz4ys

Krz4ys

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 15 luty 2012 - 17:02

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) No i ja mam właśnie taki problem, też chce kupić ziemie za pieniądze z ,, młodego rolnika". Dzisiaj próbowałem dzwonić do ARiMR i nikt nie odbiera. W sumie gdyby mi podali dokładną date wpłaty pieniędzy na konto to da się kupić tą ziemie w jeden dzień. Tylko by już trzeba dokumentacje zbierać. I zeby w terminie wpłacili a nie tak jak w tym roku dopłaty bezpośrednie( po 2 miesiącach od dostarczenia decyzji)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6851 Share pierre

pierre

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 15 luty 2012 - 17:48

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Ten materiał w Agrobiznesie był robiony na siłę a jego autor chyba nie przygotował się zbyt rzetelnie (często im się to zdarza). Po pierwsze bardzo trudno, pod względem technicznym, byłoby zsynchronizować otrzymanie premii i zakup ziemi w tym samym dniu. Po drugie nie ma o tym mowy w rozporządzeniach ani ogłoszeniach. Po trzecie sam podałem w biznes planie zakup ziemi, rozłożyłem to na 3 lata i decyzja była pozytywna.

@pig,
Nie znam dokładnie Twojej sprawy, nie wiem jaki wpływ będzie miał brak tej maszyny na główne założenia Twojego BP. Jeśli niewielki to raczej (zależy na kogo trafisz) wystarczy dostarczyć im te 2 zmienione strony. Ja tam nie prosiłem, tytułowałem jako "informacja o zmianach w Biznes Planie".

#6852 Share gregson

gregson

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 15 luty 2012 - 19:00

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) W sobote rano Pani z ARiMR zadzwoniła do mnie że będę miał kontrolę w poniedziałek koło południa. Kontrola była, sprawdzali pola które miałem w biznesplanie, maszyny które zakupiłem, faktury oraz kopie przelewów, umowy użyczenia, opłaty krus, czyli wszystko co dotyczy MR. Ogólnie kontrola przebiegła bardzo dobrze. Żadnych problemów nie miałem. Tylko z jednego nie jestem zadowolony gdyż jak mi przelali pieniądze na początku pażdziernika to w ARiMR pytałem czy jeśli przechodzę na VAT to te 52500 zł. to musi być kwotą netto, w odpowiedzi usłyszałem że Vat agencje nie interesuje, a na początku listopada powstały nowe zasady gdzie będąc na Vacie nuszę wydać 52500 netto czyli 64575 zł. Maszyny kupuję za kwotę brutto tylko musi być to 64 tyś. Zmieniłem biznesplan i dodałem maszynę którą miałem kupić za gotówkę także wszystko ok teraz tylko czekam na pozytywne rozpatrzenie zmiany. Ogólnie mówiąc niema się czym przejmować jeśli jest kontrola ;-)

czyli bedac na vacie musze kupic maszyne za 64 tys z groszami i to bedzie cena brutto, a w tym bedzie 52500zl netto i wlasnie ta cena netto bedzie do rozliczenia z agencja.. dobrze to zrozumialem????

#6853 Share Traktorzysta25

Traktorzysta25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 15 luty 2012 - 19:17

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) A ja mam takie pytanie może troche banalne ale zawsze lepiej się zapytać w biznesplanie wpisałem ze kupie ciągnik za 150 tys a teras chce kupić za 200 tys to tez musze to zmienić?

#6854 Share przemek1025a

przemek1025a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 15 luty 2012 - 19:28

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) mam pytanko czy zgłaszaliście darowizne od rodziców do urzędu skarbowego? tata jest na vacie a ja nie i druga sprawa czy gdy kupował ktoś pole za premie to według ceny gusu czy całkiem inną jakie mogą być widełki np. jeśli kupie 2 tys taniej niż według gusu to przejdzie?

#6855 Share mareoo

mareoo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 15 luty 2012 - 19:49

mam pytanko czy zgłaszaliście darowizne od rodziców do urzędu skarbowego? tata jest na vacie a ja nie i druga sprawa czy gdy kupował ktoś pole za premie to według ceny gusu czy całkiem inną jakie mogą być widełki np. jeśli kupie 2 tys taniej niż według gusu to przejdzie?

Umowy darowizny nieruchmosci spisujemy u notariusza i to na nim spoczywa obowiązek powiadomienia urzędu skarbowego, wiec nie masz takiego obowiązku. Biorąc pod uwagę srednią cenę za hektar, 2 tyś to nie jest duża różnica, a jeżeli nadal Cię to marwi to podczas spisywania umowy notarialnej można dodać zapis,który mówi o złym stanie kupowanych gruntów.Z drugiej strony różnica w podatku to coś ok. 40zł na ha, wiec nie widzę wiekszej róznicy.

#6856 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 15 luty 2012 - 20:15

W sobote rano Pani z ARiMR zadzwoniła do mnie że będę miał kontrolę w poniedziałek koło południa. Kontrola była, sprawdzali pola które miałem w biznesplanie, maszyny które zakupiłem, faktury oraz kopie przelewów, umowy użyczenia, opłaty krus, czyli wszystko co dotyczy MR. Ogólnie kontrola przebiegła bardzo dobrze. Żadnych problemów nie miałem. Tylko z jednego nie jestem zadowolony gdyż jak mi przelali pieniądze na początku pażdziernika to w ARiMR pytałem czy jeśli przechodzę na VAT to te 52500 zł. to musi być kwotą netto, w odpowiedzi usłyszałem że Vat agencje nie interesuje, a na początku listopada powstały nowe zasady gdzie będąc na Vacie nuszę wydać 52500 netto czyli 64575 zł. Maszyny kupuję za kwotę brutto tylko musi być to 64 tyś. Zmieniłem biznesplan i dodałem maszynę którą miałem kupić za gotówkę także wszystko ok teraz tylko czekam na pozytywne rozpatrzenie zmiany. Ogólnie mówiąc niema się czym przejmować jeśli jest kontrola ;-)

Kolego czy miałeś taką sytuację ,że użyczasz np. tacie jakiegoś budynku ?

ZAKUPIĘ KOSIARKĘ ROTACYJNĄ FAMAROL 1,65M

WYŁĄCZNIE WOJĘWÓDZTWO LUBELSKIE .

#6857 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3538 postów

Napisany 15 luty 2012 - 20:31

druga sprawa czy gdy kupował ktoś pole za premie to według ceny gusu czy całkiem inną jakie mogą być widełki np. jeśli kupie 2 tys taniej niż według gusu to przejdzie?

Cena wg. instrukcji mr nie może być rażąco wyższa niż cena rynkowa a cena rynkowa w każdym regionie jest inna. Jeśli cena jest niższa niz gusowska nie ma żadnego problemu. Ja kupowałem o 7 tyś drożej niż ceny gusowskie i nie było problemów przynajmniej w biznesplanie.

#6858 Share przemasboss

przemasboss

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 15 luty 2012 - 21:18

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Może ktoś wie czy jeśli wydzierżawiający zerwie umowę np. po 2 latach ale mimo to będę miał grunty o powierzchni średniej wojewódzkiej to czy premia jest do zwrotu?

#6859 Share in2dex

in2dex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 341 postów

Napisany 15 luty 2012 - 21:50

W sobote rano Pani z ARiMR zadzwoniła do mnie że będę miał kontrolę w poniedziałek koło południa. Kontrola była, sprawdzali pola które miałem w biznesplanie, maszyny które zakupiłem, faktury oraz kopie przelewów, umowy użyczenia, opłaty krus, czyli wszystko co dotyczy MR. Ogólnie kontrola przebiegła bardzo dobrze. Żadnych problemów nie miałem. Tylko z jednego nie jestem zadowolony gdyż jak mi przelali pieniądze na początku pażdziernika to w ARiMR pytałem czy jeśli przechodzę na VAT to te 52500 zł. to musi być kwotą netto, w odpowiedzi usłyszałem że Vat agencje nie interesuje, a na początku listopada powstały nowe zasady gdzie będąc na Vacie nuszę wydać 52500 netto czyli 64575 zł. Maszyny kupuję za kwotę brutto tylko musi być to 64 tyś. Zmieniłem biznesplan i dodałem maszynę którą miałem kupić za gotówkę także wszystko ok teraz tylko czekam na pozytywne rozpatrzenie zmiany. Ogólnie mówiąc niema się czym przejmować jeśli jest kontrola ;-)

No co ty? Zmienialem BP i w tabeli inwestycje gdzie podac bylo trzeba ceny brutto to je podalem. Moj laczny zakup bedzie wynosil 54tys brutto i to zatwierdzili. Dodam, ze jestem na Vacie. Sprzet jest juz w drodze, a za miesiac ide sie rozliczyc.
To nie forum magii i czarów:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6860 Share Camel7771

Camel7771

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 114 postów

Napisany 15 luty 2012 - 21:58

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) @Gregson
64 tyś. z groszami tyle musisz wykazać brutto jeśli jesteś na Vacie, czyli te 70 % premii 52500 zł. netto to wychodzi 64575 brutto.

@Pawlus224
to ja brałem maszyny i budynki od ojca w użyczenie, gdyż ojciec nie przepisywał mi budynków, także użyczenie musiało być, ale gdy miałem kontrole to np. ciągnik który miałem w użyczeniu był w innym garażu który nie był w użyczeniu i też było ok. To tylko o to chodzi żeby papiery się zgadzały.

@in2dex
3 miesiące temu zmieniły się przepisy że jeśli jesteś na Vacie to te 52500 zł. jest ceną netto. a wszystkie maszyny kupujesz za cenę brutto tak żeby wyszło 64575 zł. brutto. Kolega z naboru 2010 był na Vacie i wykazał 52500 zł. brutto i było ok ale my niestety musimy wydać trochę więcej. Mam pewne info wię piszę.