Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31563 odpowiedzi na ten temat

#581 Share taszarek

taszarek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 03 styczeń 2010 - 22:23

to Jak skończe tą sete rolniczą to mogę sie ubiegać o MR??

jak nic się nie zmieni to tak

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 17:52
  •  

#582 Share inginio

inginio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 03 styczeń 2010 - 23:37

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Tak szczerze to już sam niewiem co robić. Ci co siedzą na stolkach kombinują jak koń pod góre. Życze wsszystkim i sobie również aby weszlo te 75tyś ale z drugiej strony dziwi mnie to że do MR chcą dolożyć 25tyś a na renty strukturalne nie mają kasy?!?!

#583 Share miroM1984

miroM1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 266 postów

Napisany 04 styczeń 2010 - 08:17

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) renty sa nawet wazniejsze od MR i to ich brak spowodował że tak mało ludzi skorzystało z MR
trudno żeby ktoś po studiach np rolniczych czy z zapału szukał ziemi i brał się za MR
przeważnie młody rolnik nabywa gospodarstwo w drodze sukcesji po rodzicach, a żaden rodzic nie przepisze nikomu gospodarstwa jak ma jeszcze do emerytury normalnej 10 lat pracy

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#584 Share ktom

ktom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisany 04 styczeń 2010 - 10:34

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Ma pytanie odnośnie MR. Obecnie posiadam własne grunty od roku w ilości 1,7 ha, zakupione. Czy mam jakiekolwiek szanse starać się premię, jeśli bym chciał obecnie przejąć gospodarstwo od rodziców i spełniać wtedy kryteria wielkości gospodarstwa. Wykształcenie średnie rolnicze posiadam.

#585 Share mtz_820

mtz_820

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 553 postów

Napisany 04 styczeń 2010 - 12:05

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Do kiedy ma być w ogole MR?
www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

#586 Share lukaszz110

lukaszz110

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 482 postów

Napisany 04 styczeń 2010 - 16:01

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) @korbi555 nie musisz skończyć szkoły żeby złożyć papiery na młodego rolnika
jeśli zdążysz skończyć szkołę rolnicza w ciągu 3 lat to już od razu możesz składać wniosek z tym ze musi być 18 lat

#587 Share DawidM

DawidM

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 04 styczeń 2010 - 17:23

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Jak sądzicie, składając wniosek o dofinansowanie na młodego rolnika i nie mając doświadczenia w tego typu sprawach warto wynajmować firmę do poprowadzenia całości? Koszt takiej pomocy to około 2000zl brutto i wtedy proces kierowany jest przez wyspecjalizowaną firmę. Mam zamiar starać się o dofinansowanie z UE, jednak kolejną kwestią jest to, że nie wiem konkretnie na co mogę przeznaczyć te pieniądze akurat w mojej sytuacji. Posiadam ok 50ha, produkcja wyłącznie roślinna. W gospodarstwie jest komplet niezbędnych maszyn. Gospodarstwo miałoby być podzielone z tym że oprócz podziału teoretycznego nic by się nie zmieniło w jego funkcjonowaniu. Myślałem nad większym ciągnikiem, jednak w mojej sytuacji ekonomicznie nieuzasadnione byłoby kupno drogiego nowego ciągnika, dlatego w rachubę wchodziłby tylko używany i koło się zamyka, bo używany może mieć max 5 lat. Może jakieś podpowiedzi, ewentualnie podzielenie się ze strony użytkowników informacjami w jaki sposób oni wykorzystali tego typu dofinansowanie?

#588 Share yanecki

yanecki

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 04 styczeń 2010 - 18:18

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dwa tys za "Mlodego rolnika" to duzo. Moim skromnym zdaniem za duzo... Nawet uwzgledniajac iz bedzie to kompleksowa usluga i ktos, ze tak powiem bedzie prowadzil Cie za raczke, czyli przygotowywal korekty na wezwania, podpowiadal stosowne wyajsnienia kwestii, do ktorych objekcje bedzie miala Arimr, a nawet podwiezie Cie pod Oddział Regionalny....

#589 Share DawidM

DawidM

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 04 styczeń 2010 - 18:45

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) To była pierwsza firma, w której pytałem się o cenę takiej pomocy. Nie wiem jak wyglądają ceny w innych miejscach, ale Twoja odpowiedź daje już mi jakiś pogląd na sprawę. Może ogólnie powinienem zadać pytanie czy warto używać usług takich firm w przypadku "Młodego rolnika"? Pytanie to odnoszę oczywiście do siebie, czyli osoby mającej pierwszy raz kontakt z takimi sprawami.

#590 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 04 styczeń 2010 - 19:15

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Może kupno ziemi? Idź do odru popytaj jak wypełnić i wypełnij sam i pisz na af jak będziesz miał jakieś problemy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#591 Share DawidM

DawidM

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 04 styczeń 2010 - 21:05

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Ziemia byłaby najlepsza ale w mojej okolicy raczej żadne oferty sprzedaży w najbliższym czasie nie są spodziewane... Właśnie się nad tym zastanawiam czy sam dałbym radę to zrobić. Dokumenty nie wydają się być zbyt skomplikowane.

#592 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 04 styczeń 2010 - 21:30

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Napisz sam i daj komuś do sprawdzenia

#593 Share korbi555

korbi555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 297 postów

Napisany 04 styczeń 2010 - 22:36

@korbi555 nie musisz skończyć szkoły żeby złożyć papiery na młodego rolnika
jeśli zdążysz skończyć szkołę rolnicza w ciągu 3 lat to już od razu możesz składać wniosek z tym ze musi być 18 lat

to wiem:)
ale czy po zawodówce rolniczej bede mogł dostac młodego rolnika??

#594 Share rutek22kret

rutek22kret

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 05 styczeń 2010 - 13:55

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam panowie :)Dodany obrazek Być może już ktoś pytał na ten temat ale strasznie tego dużo i jak tak się zacznie czytać to można się pogubićDodany obrazek
Moja sytuacja jest taka że :
Ojciec kończy 55 lat w 2012 roku, ja w tym roku kończe studia rolnicze(Inzynier wydział rolniczo-ekonomiczny),nie mam na siebie gospodarstwa, wiec uważam że spełniam podstawowe warunki na MR. Wieć jeśli możecie doradzić co mam zrobić , czy czekać na ojca lata, czy może są jakieś inne sposoby żeby skorzystac ze środków. i jeśli dało by się to jakoś połączyć z PROW tez chętnie bym skorzystał. Ogólnie moje pytanie dotyczy tego czy w 2012 roku będa wypłacane renty strukturalne i czy wiadomo co z tym wogóle będzie bo jeśli nie to nie ma się co zastanawiać chyba???Dodany obrazek

#595 Share LittleFarmer

LittleFarmer

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 05 styczeń 2010 - 17:01

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam serdecznie. Ciezko ogarnac to wszystko tu a wiec przedstawie swoja sytuacje itd, licze takze na pomoc w wyjasnieniu mi wszystkiego czego nie wiem.
No wiec tak:
Mam ukonczone 19lat juz niedlugo 20.
Jestem po szkole zawodowej nie zwiazana z rolnictwem.
Ojciec chce mi przepisać 20-30ha ziemi rolnej, jednym slowem stane sie posiadaczem gospodarstwa rolnego,
chcialbym sie zalapac na program mlodego rolnika aby dostac dofinansowanie(w tym roku ma byc podobno 75tys zl) oraz zalapac sie na "zwroty" tzn kupuje maszyne rolniczą nową lub używaną do 5lat i agencja oddaje mi połowę sumy.
Do tego potrzebuję średniego wykształcenia w zawodzie rolnik. Dokumentację można dostarczyć bodajże do 3lat od wypisania wniosku(mam rację?) Wiadomo że uzyskanie tego wykształcenia zajmuje 4lata, z tego co się orientowałem mogę ukończyć liceum zaocze 2letnie które da mi średnie wykształcenie dodatkowo musiałbym ukończyć szkołę dającą zawód rolnik. Tak się składa że znalazłem szkołę Technikum uzupełniające zaoczne w zawodzie rolnik która trwa 1rok tak więc zdążyłbym w te 3lata zdobyć te wykształcenie ale wiadomo jest to kłopotliwe w związku z tym pytam czy są jakieś kursy rolnicze dające wykształcenie średnie?
Wiem że są kursy zawodowe dające mi tylko zawód rolnik który trwa około 2-4miesięcy.
Czy jeżeli ukończyłbym Liceum zaoczne 2letnie, do tego zawodowy kurs rolniczy kwalifikowałbym się do tych programów?
Czy po 3latach opłacania KRUSu+kurs zawodowy Rolnik spełniałoby te warunki?
Jezeli tak to czy mogę złożyć wniosek o dopłaty i zwroty, w międzyczasie zrobić ten kurs zawodowy,opłacać 3lata KRUS? Czy KRUS musi być opłacany przez 3lata zanim złożę te wnioski? Może mi ktoś to wytłumaczyć? Wiem że można opłacić KRUS wstecz z tym że mógłbym dopiero udokumentowane to mieć od września gdyż wcześniej byłem ubezpieczony w ZUSie jako pracownik w swoim zawodzie.

Podsumowując:
Czy istnieję kursy dające zawód TECHNIK ROLNIK
CZY Mogę już składać wniosek o te dopłaty itd czy najpierw muszę uregulować to w KRUSie czy mam na to 3lata, czy w ogole krus da mi średnie uprzywileja mnie do spelnienia warunkow.
Czy moim jedynym rozwiazaniem jest zdobycie średniego wykształcenia + zdobycie zawodu ROLNIK.

Bardzo proszę o odpowiedź.

#596 Share lukaszz110

lukaszz110

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 482 postów

Napisany 05 styczeń 2010 - 17:24

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) czy teraz uczęszczasz do szkoły? czy tylko masz skończoną szkołe zawodową?
no musiał bys miec średnie wykształcenie i w tedy kursy
nie musisz opłacać krusu bo nie jesteś rolnikiem więc tylko wystarczył by technik rolnik

#597 Share LittleFarmer

LittleFarmer

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 05 styczeń 2010 - 17:33

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Mam tylko ukończoną szkołę zawodową, obecnie się nie uczę.
Czyli muszę zdobyć średnie wykształcenie+zawód innego wyjścia nie ma ?

#598 Share demolka19

demolka19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 05 styczeń 2010 - 17:38

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Żeby można było skorzystać z PROW musowo mieć wykształcenie rolnicze albo być rolnikiem

Co do renty strukturalnej to ma być jeszcze 1 nabór ale kiedy i czy na pewno będzie nikt nie potrafi powiedzieć
Jeśli robisz inżyniera na AR a masz wykształcenie rolnicze to możesz składać kwity o młodego rolnika i jeszcze przed 2012 rokiem skorzystać z PROW

#599 Share LittleFarmer

LittleFarmer

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 05 styczeń 2010 - 17:41

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) jezeli dobrze rozumiem to rolnikiem bede po 3latach oplacania KRUSu? Czyli wiosek bede mogl skladac dopiero bedac rolnikiem czyli nie ma opcji by teraz zlozyc wniosek i po 3latach oplacania KRUSu bede formalnym rolnikiem?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#600 Share lukaszz110

lukaszz110

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 482 postów

Napisany 05 styczeń 2010 - 17:46

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) więcej do 2013 roku nie bedzie rent to sobie tszeba powiedzieć i ja bym sie nie łudził ze bedzie ten nabór
oni kasy nie mają na nabór z 2009 roku i dostali od uni zeby ich spłacić tych co złożyli wnioski i chyba koniec albo bedzie tak ze otworzą nabór na jeden dzień i koniec
a wniosek mozesz złożyć juz @rutek22kret bo masz srednie i w ciągu 3 lat skończysz ta AR