Polecane posty

tommy66692    2227

Nie śledziłem wątku od początku ale mam pytanie.Otóż słyszałem że nie można wziąść młodego rolnika jak ma sie na siebie przepisane pole.Jak to jest z tym na prawdę??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67
Nie śledziłem wątku od początku ale mam pytanie.Otóż słyszałem że nie można wziąść młodego rolnika jak ma sie na siebie przepisane pole.Jak to jest z tym na prawdę??

 

zgodnie z interpretacją (rozporządzenia) ministerstwa jednak osoby, które dziłalnosc rolniczą już rozpoczęły mogą otrzymac wsparcie, jednak konieczne jest zmieszczenie się w 12 (do złożenia wniosku) i 18 (do wydania decyzji) miesięcznym terminie, no i kolejnym pytaniem jest jak będzie wyglądało nowe rozporządzenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

Czy ma ktoś może wykaz kierunków po ukończeniu których spełnia sie wymogi odnosnie wykształcenia do MR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67
Czy ma ktoś może wykaz kierunków po ukończeniu których spełnia sie wymogi odnosnie wykształcenia do MR.

 

ten wykaz znajduje się w załączniku do rozporządzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrkrk25    79
Nie śledziłem wątku od początku ale mam pytanie.Otóż słyszałem że nie można wziąść młodego rolnika jak ma sie na siebie przepisane pole.Jak to jest z tym na prawdę??

jeżeli się uczysz w systemie dziennym i nie pobierasz dopłat to możesz sie ubiegać o dotację, jeżeli ukończyłeś szkołę to czas posiadania gospodarstwa liczy się od dnia ukończenia szkoły.

 

ps. nieprawdą jest że wymagane jest na starcie 4 ESU, jedyny wymóg to wielkość gospodarstwa i jeszcze to że gospodarstwo musi być prowadzone samodzielnie, czyli rzadnych współwłasności z wyjątkiem współwłasności małżeńskiej.

 

do zadawania pytań i szukania odpodiedzi na takie pytania polecam tą stronkę

http://195.205.152.139/helpdesk/index.php?...=1&Itemid=2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67
ps. nieprawdą jest że wymagane jest na starcie 4 ESU, jedyny wymóg to wielkość gospodarstwa i jeszcze to że gospodarstwo musi być prowadzone samodzielnie, czyli rzadnych współwłasności z wyjątkiem współwłasności małżeńskiej.

 

no faktycznie, dziwi mnie jednak fakt, iż rozporządzenie nie określa jednoznacznie w jakim czasie beneficjent musi osiągnąc nadwyżkę bezpośrednią co najmniej 4 ESU

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrkram    0

Mam takie pytanie czy jak pójdę do szkoły policealnej aby zdobyć wykształcenie rolnicze jest mi potrzebna matura.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz650    1

Jak chcesz się ubiegać o młodego rolnika to nie możesz wcześniej być ubezpieczony jako rolnik, tylko jako domownik, i nie możesz mieć na siebie rzadnych zwierząt bo jeśli ojciec czy tam nawet wójek zarejestrował na ciebie jakieś zwierze np.krowa, ciele to automatycznie stałeś się rolnikiem nawet jeśli nie przepisał na ciebie ziemi.

przy składaniu wniosku możesz nie mieć nic na siebie i możesz nie mieć wykształcenia. Złożysz wniosek i jeśli się załapiesz (bo może być tak że nie będzie pieniędzy i wniosek odrzucą)oni go rozpatrzą i Dopiero po podpisaniu umowy z ARiMR kupujesz lub ojciec na ciebie przepisuje ziemie(ma to być średnia województwa ale jeśli średnia województwa jest niższa od średniej krajowej a ta wynosi 9,91 to musisz mieć średnią krajową) na zakup lub przepisanie masz 180 dni od daty podpisania umowy a na zdobycie wykształcenia masz aż 3 lata od daty podpisania umowy. 4 ESU to chyba musisz osiągnąć po 5 latach od dnia przyznania pomocy jak będziesz miał z 10 ha i 10 krów to powinno wyjść, kwota pomocy wynosi 50 000 i z tego 70% musisz wydać na rozwój gospodarstwa a reszte na co chcesz. Jeśli ktoś ma ziemie więcej niż 12 miesięcy z dniem składania wniosku to już sięnie może ubiegać o młodego rolnika nawet jak o dzień przeskoczył, czas posiadania gospodarstwa liczy się od dnia jego przekazania a nie od dnia ukończenia szkoły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67
Jak chcesz się ubiegać o młodego rolnika to nie możesz wcześniej być ubezpieczony jako rolnik, tylko jako domownik, i nie możesz mieć na siebie rzadnych zwierząt bo jeśli ojciec czy tam nawet wójek zarejestrował na ciebie jakieś zwierze np.krowa, ciele to automatycznie stałeś się rolnikiem nawet jeśli nie przepisał na ciebie ziemi.

 

zgodnie z ustawą posiadacz użytków rolnych o powierzchni przekraczającej 1ha (przeliczeniowy) musi byc ubezpieczony w KRUS jako rolnik nie zaś jako domownik, więc nie wyklucza to możliwości otrzymania wsparcia podobnie jak posiadanie zwierząt, najważniejsze jest nie przekroczeniu 12 miesięcznego okresu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrkrk25    79

@Mariusz650 zanim coś napiszesz przeczytaj rozporządzenie. Jeżeli gospodarstwo zostało przekazane przed dniem ukończenia nauki (w systemie dziennym) to za dzień rozpoczęcia działalności rolniczej uznaje się dzień ukończenia szkoły.

 

dla potwierdzenia tego co napisałem odsyłam do rozporządzenia paragraf 7.1.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturos21    6

witam wszystkich bardzo interesuje mnie ten temat tez jestem młodym rolnikiem ale z jedna rzecza mam problem czy wiadomo kiedy ruszy młody rolnik i kiedy bedzie można składać wnioski ?? gdzie to dokładnie mozna sprawdzić w internecie ?? z góry dziekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67
witam wszystkich bardzo interesuje mnie ten temat tez jestem młodym rolnikiem ale z jedna rzecza mam problem czy wiadomo kiedy ruszy młody rolnik i kiedy bedzie można składać wnioski ?? gdzie to dokładnie mozna sprawdzić w internecie ?? z góry dziekuje

 

można to będzie sprawdzić na stronie ARiMR www.arimr.gov.pl (jeśli tylko zostanie podjęta oficjalna decyzja)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2227

Panowie a jak ktoś nie skończy technikum rolniczego tylko np.inne technikum to może się ubiegać o Młodego Rolnika??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mimcio    2
Panowie a jak ktoś nie skończy technikum rolniczego tylko np.inne technikum to może się ubiegać o Młodego Rolnika??

 

No właśnie też dołączam się do tego pytania. W tym roku kończe (mam nadzieję :P:) ) technikum agrobiznesu myślę, że będę się kwalifikował na MR ale nie jestem pewny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

@Mimcio - Tak, dobrze myślisz zakfalifikujesz się :P Mam takie pytanko, jestem z małopolski, czy te 9,91 ha to musze mieć na własność, czy tylko 1 ha na siebie, a reszta może być dzierżawą, na czas dłuższy niz 5 lat od daty przyznania premii??

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68
A można wziąć MR gdy pracuje sie na gosp.i do tego gdzieś indziej??

 

Czy ktoś umie udzielić odpowiedzi na to pytanie...??? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67
A można wziąć MR gdy pracuje sie na gosp.i do tego gdzieś indziej??

 

owszem można jeśli jest się ubezpieczonym w KRUS a raczej jeśli będzie się ubezpieczonym w KRUS przez 3 lata od otrzymania wsparcia, przez co w ZUS ubezpieczonym byc nie można, no chyba że w końcu zrobią porządek z KRUS i będzie można odprowadzac składkę w pełnym wymiarze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomacha001    5

mam pytanie czy ktoś może mi wyjaśnić jak to jest z tym wykształcenie i jakie trzeba mieć wykształcenie bo ja i mój kolega uczymy sie w liceum eksternistyczne i teraz nie wiem co było by trzeba zrobić żeby gospodarstwo przejąc proszę o pomoc <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2227

To po liceum idź na AR i na 3 roku bedziesz mógł brac MR-ale kolega kissmy wie lepiej to ci powie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomacha001    5

tylko jak sie nie mam głowy do nauki na zawodówkę byłem już za stary a na technikum byłem za słaby w nauce wiec co tu zrobic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fordson    0
No właśnie też dołączam się do tego pytania. W tym roku kończe (mam nadzieję <_< <_< ) technikum agrobiznesu myślę, że będę się kwalifikował na MR ale nie jestem pewny.

Po agrobiznesie też będziesz miał wykształcenie rolnicze, naszego wychowawcy się kiedyś pytaliśmy, bo też chodzę do agrobiznesu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daniello    0

Witam wszystkich,

Mam pytanie co do nowych wymagan, mój ojciec 5 stycznia skonczył 55lat. I chce mi przekazać gospodarstwo. jak narazie niemam wykształcenia rolniczego a za 2 lata skończe studia. Może wie ktoś czy nadal aktualne jest to uzupełnienie wykształcenia w ciągu 3 lat.

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AGRObombula    2

no dobra a jeśli ktoś robi studja magisterskie na kierunku biologia i pisze prace magisterska o potrzebach pokarmowych roślin uprawnych sposobie nawożena w uprawach zróżnicowanych z uwzglednienim procesu produkcyknego roślin na podstawie procesu fotosyntezy i cyklów c3 i c4 no to co dostanie dofinansowanie albo nie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj