Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31590 odpowiedzi na ten temat

#541 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 20 grudzień 2009 - 19:48

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) pracować możesz na umowę o dzieło pozostając tym samym ubezpieczonym w KRUS, nie ma przeciwwskazań do studiowania w czasie prowadzenia gospodarstwa rolnego (musisz jednak prowadzić gospodarstwo osobiście czyli samodzielnie podejmować decyzje i odpowiedzialność za nie), jeśli jesteś studentem to proponuję rozejrzeć się za inkubatorem przedsiębiorczości można w nich założyć coś na kształt własnej działalności gospodarczej jednak bez obowiązku podlegania ubezpieczeniu społecznemu w ZUS (jednak jest to opcja tylko na 2 lata)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 15:44
  •  

#542 Share kpiotr

kpiotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 20 grudzień 2009 - 19:58

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) ale jako student podlegam chyba ubezpieczeniu ZUS choc nie obowiązkowemu.a idąc na staż to jak ominąc zus??
sa inkubatory tu w liblinie ale jaki miały by związek z moim gospodarstwem???
jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

#543 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 20 grudzień 2009 - 21:58

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) student nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu, rolnik natomiast podlega ubezpieczeniu w KRUS z mocy ustawy o ile nie podlega ubezpieczeniu w ZUS (czyli jeśli nie pracuje na podstawie umowy o pracę bądź niektórych innych umów); nie rozumiem jednak dlaczego oczekujesz związku między inkubatorem a gospodarstwem, inkubator pozwala na ominięcie ZUS dla każdego rodzaju zatrudnienia (pracodawca pozbywa się znacznej części kosztów)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#544 Share miroM1984

miroM1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 266 postów

Napisany 23 grudzień 2009 - 13:35

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) mysle ze to bedzie dobre miejsce na zadanie tego typu pytania

do tej pory mielismy z ojcem taki plan ze on idzie na strukturalna a ja przejmuje gospodarstwo MR i modernizacja i wszystko skumulowane razem, ale jak wiadomo ostatnio renty stoja a nabory na PROW to gdzies slyszalem ze nie wiadomo czy beda do konca do 2013 robione z braku kasy jedynie na MR kasa zdajesie jest
W zwiazku z tym zastanawiam sie czy nie zaczac dzialac osobno, wydzierzawic ziemie i zlozyc MR i modernizacje i swoja czesc mialbym zalatwiona i jak by pozniej renty uruchomili to ojciec by przekazal , no bo jak na niego bede czekal to nie wiadomo jak to bedzie bo on dopiero w 2011 konczy 55 lat

poza tym mamy bydlo mleczne wiec jak bym dostal caly inwentarz to wtedy agencja ma wiecej rzeczy do ktorych mozna sie przyczepic a tak jak bym mial sama roslinna produkcje to chyba lepiej

#545 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 23 grudzień 2009 - 15:30

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) to już po ptakach bo jak jeszcze nie złozyłeś na MR i chcesz złożyć w nowym naborze który bedzie po modernicacji to niemożesz złożyć wniosku na modernizacje skoro nie jesteś rolnikem czyba że nie bedziesz czekał na premię dla młodego.

#546 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 23 grudzień 2009 - 17:39

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Rolnik, któremu została przyznana pomoc na „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, lecz nie została wypłacona, może ponownie złożyć wniosek o jej przyznanie. Możliwość taką stworzyło obowiązujące od 10 grudnia br. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 listopada 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania Ułatwianie startu młodym rolnikom objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 opublikowane w Dzienniku Ustaw Nr 209, poz. 1611.

Zgodnie z przepisami §1 ust. 1 pkt 1 i 4 tego rozporządzenia osoba fizyczna, która wystąpiła o przyznanie premii dla młodego rolnika i pomoc taka została jej przyznana z zastrzeżeniem dopełnienia pewnych warunków wskazanych w § 15 ust. 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 października 2007 r. (Dz. U. Nr 200 poz. 1443 z późn. zm.), a która wymagań tych nie spełniła co spowodowało, że nastąpiło wygaśnięcie decyzji o przyznaniu pomocy, może ponownie złożyć wniosek o wsparcie na „Ułatwianie startu młodym rolnikom”.

Pomoc będzie mogła zostać ponownie przyznana pod warunkiem, że nie zaistniał żaden inny z przypadków uznanych w §1 ust. 2 tego rozporządzenia za prowadzenie działalności rolniczej.

Zmiana ta ma zastosowanie także do osób, które wystąpiły o przyznanie pomocy na "Ułatwienie startu młodym rolnikom" objętej PROW 2007-2013 przed dniem wejścia w życie nowelizującego rozporządzenia.

Departament Komunikacji Społecznej

#547 Share zonk

zonk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 374 postów

Napisany 24 grudzień 2009 - 20:02

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) mam małe pytanie
mam 2 ha, wniosek złożyłem i dostałem decyzję w pażdzierniku o przyznaniu pomocy, niestety nie mogę na razie uzyskać średniej wojewódzkiej :) i dlatego nie składam wniosku o płatność, nieszczęsny termin 180 dni na zdobycie ziemi już mi leci ;) ,

czy można go jakoś zawiesić, wstrzymać?
czy moja sytuacja zmieniła się w związku ze zmianą rozporządzenia?

#548 Share piotrek19812

piotrek19812

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 25 grudzień 2009 - 13:23

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam.Na poczatek zycze wszystkim wesołych swiat.
Chcialbym dowiedziec sie czy po przekazaniu na mnie gospodarstwa beda nalezala mi sie dotacja na mlodego rolnika.Sytuacja wyglada tak:gospodarstwo przyjmuje od brata(wiecej niz sr w woj.)wyksztalcenie mam srednie nie rolnicze,nie bylem wczesniej na KRUSie,mam zone ktora ma gospodarstwo od kilku lat na siebie(dostala 6 lat przed slubem).W ODRze pytalem ale tam kazdy muwi co innego,dlatego prosze o odpowiedz kogos kto jest w temacie albo przerabial ten temat.Z gory dzieki.PZDR

#549 Share nhfan

nhfan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów

Napisany 25 grudzień 2009 - 14:33

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) kolego miroM1984 budżet na modernizacje jest do 2013 roku wiec nie mogą nagle go skrócić np do 2010 roku wiec nie masz co się martwić mogą się martwić ci co złożyli wniosek na 3 John Deera bo oni już raczej nie dostana na modernizacją pieniędzy ponieważ teraz będą mieli pierwszeństwo Ci co składają pierwszy raz.

#550 Share kpiotr

kpiotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 25 grudzień 2009 - 19:12

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) a ja mam takie pytanie czy jakos dzienny student 4 roku przepisalbym gospo na siebie to stane sie jego wlascicielem w dniu skonczenia nauki czy to nie przeszkadza w tym?? bo w rozporzadzeniu ministra jest napisane ze chyba stałbym sie wlascicielem w dniu skoncczenia nauki dopiero. po drugie czy staz pracy mozna odbyc z pominęciem ZUS??
jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#551 Share lukaszz110

lukaszz110

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 482 postów

Napisany 27 grudzień 2009 - 18:23

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) jak myslicie czy bedzie te 75tys na młodego rolnika??
wie ktoś może kiedy bedzie nabór wniosków na renty strukturalne i czy jesli sie odbedzie w 2010 to czy w 2011 czy do 2013 roku beda jeszcze renty

bo ktoś miał ostro naje.... w głowie ze dopiero po zabraknieciu srodków mówią ze rent nie bedzie ale wystękali kase na jeszcze jeden nabór
a co z innymi naborami?? mieli rozłozyc te srodki
jak nie maja kasy to niech zabiorą renty lub zmnięjszą renty tym co dali po 2000tyś albo nawet 3000tysna początku !!!!!!
przeciez ta polska to jedna sitwa! starym dziadką zabierają lub podnoszą emerytury a tu nie mogą no to jest chore

no niech ktoś powie czy to nie chore :lol:

#552 Share Marek46ha

Marek46ha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów
  • Zainteresowania:Ekonomia, Rolnictwo, GPW, Motoryzacja

Napisany 29 grudzień 2009 - 20:35

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam,
Obecnie dzierżawa jest zaliczana do powierzchni wymaganej do MR , ale tylko z ANR. Czy nowy MR będzie można brac po dzierżawie na umowę od zwykłego rolnika???
Ktoś się orientuje bo ja już różne wersję słyszałem.
Rzadko piszę, ale zazwyczaj dłuższe posty - uważam że piszac zwięźle potrzeba najczęsciej minimum kilku zdań żeby post miał sens, nie był wyrwany z kontekstu i coś wnosił do tematu. Nie cierpię jak ktoś piszę kilkuwyrazowe posty - najczęsciej są bezużyteczne i zaśmiecają forum.

#553 Share Dawid1987

Dawid1987

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 29 grudzień 2009 - 23:40

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Mnie tez nteresuje czy dzierzawa liczy sie do sredniej gospodarstwa. Posiadam 7 ha wlasnej ziemi i 10 dzierzawy a srednia w woj kuj-pom wynosi 14.9, Reszte wymogow spelniam i teraz nie wiem czy warto ubiegac sie o premie

#554 Share taszarek

taszarek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 30 grudzień 2009 - 01:24

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Mam pytanie chodzę do technikum agrobiznesu i prawdopodobnie go nieskończe i chce przenieś się do zety rolniczej mam 16 lat i na siebie przepisane gospodarstwo 30ha czy będę mógł skorzystać z młodego rolnika po ukończeniu 18 lat

#555 Share pawel321654

pawel321654

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 324 postów

Napisany 30 grudzień 2009 - 09:07

Mnie tez nteresuje czy dzierzawa liczy sie do sredniej gospodarstwa. Posiadam 7 ha wlasnej ziemi i 10 dzierzawy a srednia w woj kuj-pom wynosi 14.9, Reszte wymogow spelniam i teraz nie wiem czy warto ubiegac sie o premie

zależy jaka dzierżawa, jak udokumentowana i bierzesz dopłaty to nie ma problemu.

#556 Share Marek46ha

Marek46ha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów
  • Zainteresowania:Ekonomia, Rolnictwo, GPW, Motoryzacja

Napisany 30 grudzień 2009 - 20:21

zależy jaka dzierżawa, jak udokumentowana i bierzesz dopłaty to nie ma problemu.

"Dzis dowiedzialem sie ze na mlodego rolnika nie wchodzi w gre dzierżawa...musi byc ziemia na wlasnosc."- tak napisał @kamilek902. A on pracuje chyba w arimr...
Może w nowym MR coś sie zmieni bo jak nie to będe się musiał pogodzic z ojcem;)
Rzadko piszę, ale zazwyczaj dłuższe posty - uważam że piszac zwięźle potrzeba najczęsciej minimum kilku zdań żeby post miał sens, nie był wyrwany z kontekstu i coś wnosił do tematu. Nie cierpię jak ktoś piszę kilkuwyrazowe posty - najczęsciej są bezużyteczne i zaśmiecają forum.

#557 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 30 grudzień 2009 - 21:10

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Słuchajcie złożyłem wniosek na MR jakieś 1,5 miesiąca temu listem poleconym i narazie cisza czy już powinni się odezwać czy mam spokojnie czekać? i jaka jest procedura dalsza? Wezwą mnie najpierw na jakieś poprawki tak?

#558 Share yanecki

yanecki

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 01 styczeń 2010 - 14:19

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 17 października 2007 r. paragraf 15 pkt 2 Arimr ma 90 dni na wydanie decyzji w sprawie od dnia zlozenia wniosku (w twoim wypadku od daty stempla pocztowego). Termin ten moze zostac przekroczony ze wzgledu na zawily charakter sprawy badz tez inne trudnosci niezalezne od Arimr. Jednak w takim wypadku obowiazkiem Agencji jest poinformowanie Cie zgodnie z art 36 Kodeksu Postepowania Administracyjnego o w/w okolicznosciach i wyznaczenie planowanego terminu na zalatwienie sprawy... Ale znajac zycie niebawem otrzymasz wezwanie do usuniecia brakow formalnych. Nie ma innej opcji przy Mlodym rolniku bledy sa zawsze....

#559 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 01 styczeń 2010 - 19:32

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzięki uspokoiłeś mnie trochę :rolleyes:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#560 Share andrew64003

andrew64003

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 02 styczeń 2010 - 10:23

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) witam wszystkich ktoś tutaj napisał że student jest ubezpieczony w krusie?? chyba dzienny... bo jak studiujesz i chcesz młodego rolnika nie ma możliwości pracy w gospodarstwie i studiowania równocześnie to raczej musisz być na zaocznych tak coś słyszałem a ubezpieczasz się krusie dopiero jak decyzje o przyznaniu premii dostaniesz albo pieniądze zostaną wypłacone nie jestem pewien ;] pozdrawiam;]