Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31595 odpowiedzi na ten temat

#3601 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 13 marzec 2011 - 20:26

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) To kurde na 4 byki mam zbiornik na gnojówkę robic ??? :unsure:

Dzieki za wyjaśnienie z tym ESU - już zrozumiałem o co chodzi ;)

ZAKUPIĘ KOSIARKĘ ROTACYJNĄ FAMAROL 1,65M

WYŁĄCZNIE WOJĘWÓDZTWO LUBELSKIE .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 12:58
  •  

#3602 Share bububear

bububear

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 20:55

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Mogę się mylić. Kiedyś straszyli że wszyscy muszą mieć płyty i zbiorniki. Na szczęście były na to dotacje i mój tatuś skorzystał. Później okazało się że nie trzeba było, tylko ktoś był nadgorliwy. Teraz jak była kontrola z weterynarii, to w rozmowie wyszło, że zbiornik musi być, a płyta niekoniecznie. Ale pan weterynarz mógł być niedoinformowany, bo z tej książeczki faktycznie wynika, że jak nie jesteś na OSN to nie musisz mieć.

#3603 Share Driver33

Driver33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 21:12

Co do ESU ktoś pisał ,że wystarczy posiac pietruszki a nie musowo jej sprzedawac tylko mogą ją krowy zjesc , ale znowu doszły mnie słuchy ze żeby się liczyła do ESU to musi iść na przemysł :huh:
... a jak jest ze zbożem :unsure:

Pietruszkę możesz sprzedać na giełdzie warzywnej, ja tak robie nie musisz mieć kontraktu na przemysł.
Poza tym ju wcześniej pisałem że najwięcej ESU daje uprawa ziół pod osłonami jak postawisz 1 tunel 12stke i obsiejesz go ziołami(np majeranek,mięta) to masz 3,84 esu.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3604 Share Lucio

Lucio

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 21:14

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) witam chciał bym sie dowiedziec kiedy rusza nabór 2011 na młodego rolnika czy ktos wogóle wie słyszałem ze pod koniec marca ma ruszyc ale kiedy

#3605 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3183 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 21:19

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Mam pytanie do tych osób, które już skorzystały z MR. Czy po skorzystaniu z MR i przejęciu gospodarstwa o powierzchni większej niż średnia krajowa czyli 10,23 ha trzeba powiększać gospodarstwo. Jakiś czas temu czytałem w TopAgrar, że należy powiększyć do średniej wojewódzkiej a jeśli przejęło się więcej niż 20ha to należy powiększyć o 10%

Załóżmy, że przejmę od rodziców część gospodarstwa np 15ha(warm-maz) to czy muszę powiększyć areał. Jeśli tak to o ile? 

#3606 Share Driver33

Driver33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 21:21

No więc od maja 2010 się nie ucze wogóle. Dopłaty były, właściwie cały czs są na moją mamę. Nie płaciłem krusu. Od kąd skończyłem 18 lat przychodzą pisma z gminy np. nakaz podatkowy na mnie siostre i mame, tylko tak jak powiedziałem oboje z siostrą mamy wpisane po jednej szóstej. Nie mam żadnego aktu notarialnego, jest tylko jakieś pismo z sądu o sprawie spadkowej czy coś takiego. Dzięki za zainteresowanie :)

Zgodnie z przepisami MR posiadaczem stałeś się w dniu śmierci taty, natomiast niekoniecznie rolnikiem, tylko ten podatek nie bardzo... Nie wiem jak ci to wyjdzie, ale próbuj, mój wniosek jacyś prawnicy nawet rozpatrywali bo moja małżonka miała spadek po tacie jak miała 15 lat, ale jej mama dysponowała majątkiem do jej pełnoletności z tym że w dzierżawę to dała i podatki dzierżawca płacił.

#3607 Share saram

saram

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 21:21

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam. Jak wygląda u was składanie wniosków o płatność? Ja złożyłem 17 lutego i narazie cisza

#3608 Share pasiu66

pasiu66

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1124 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Komputery, Internet

Napisany 13 marzec 2011 - 21:32

Zgodnie z przepisami MR posiadaczem stałeś się w dniu śmierci taty, natomiast niekoniecznie rolnikiem, tylko ten podatek nie bardzo... Nie wiem jak ci to wyjdzie, ale próbuj, mój wniosek jacyś prawnicy nawet rozpatrywali bo moja małżonka miała spadek po tacie jak miała 15 lat, ale jej mama dysponowała majątkiem do jej pełnoletności z tym że w dzierżawę to dała i podatki dzierżawca płacił.

Najlepiej będzie jak pójdę do jakiegoś notariusza i tam się wszystkiego dowiem (pewnie odpłatnie). Albo mam pomysł zapytam na forum prawnym:)

#3609 Share bububear

bububear

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 21:38

Mam pytanie do tych osób, które już skorzystały z MR. Czy po skorzystaniu z MR i przejęciu gospodarstwa o powierzchni większej niż średnia krajowa czyli 10,23 ha trzeba powiększać gospodarstwo. Jakiś czas temu czytałem w TopAgrar, że należy powiększyć do średniej wojewódzkiej a jeśli przejęło się więcej niż 20ha to należy powiększyć o 10%

Załóżmy, że przejmę od rodziców część gospodarstwa np 15ha(warm-maz) to czy muszę powiększyć areał. Jeśli tak to o ile? 

Też kiedyś czytałem o tych 10%.Ja przejąłem 12,7ha. W decyzji o przyznaniu premii jest tylko napisane, że w ciągu 5 lat, gospodarstwo ma mieć przynajmniej średnią 10,15 i nie więcej niż 300 ha.

Ja złożyłem 11 lutego i na razie nic nie ma.

#3610 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 13 marzec 2011 - 22:34

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) mnie interesuje jeszcze sprawa z wypełnianiem biznesplanu
Czy w rubryce gdzie piszemy wydatki i podajemy konkretne sumy robimy to dla kwoty 75tys? Chciałbym wolną częśc z której nie musze się rozliczac przeznaczyć na inny cel który nie jest objety programem ale jesli w kosztach wpiszę 75tys z tylu będe musiał sie rozliczyć? Czy koszty w tabeli ograniczyć do 52 tys?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3611 Share bububear

bububear

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 22:52

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Ja miałem 54000, tak na wszelki wypadek. Ale 52 powinno wystarczyć.

#3612 Share suzuki21l

suzuki21l

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, mechanizacja rolnictwa, motoryzacja i jazda na motocyklu

Napisany 14 marzec 2011 - 07:01

mnie interesuje jeszcze sprawa z wypełnianiem biznesplanu
Czy w rubryce gdzie piszemy wydatki i podajemy konkretne sumy robimy to dla kwoty 75tys? Chciałbym wolną częśc z której nie musze się rozliczac przeznaczyć na inny cel który nie jest objety programem ale jesli w kosztach wpiszę 75tys z tylu będe musiał sie rozliczyć? Czy koszty w tabeli ograniczyć do 52 tys?

wystarczy te 52tyś, ale lepiej zadeklaruj lekko ponad to , na wszelki wypadek ,

mam pytanie odnośnie MR a chowem bydla.....czy wpisujac na stan bydlo musze robic plyte i zbiornik na gnojowice jezeli nie mam??????????

zbiornik z atestem, płyta tylko na terenach OSN,

Ja mam do przejęcia 10.22 ha (1 ara mi brakuje do średniej krajowej :lol: ) ale ktoś wyżej mnie poinformował ,że w dniu składania wniosku wystarczy średnia wojewódzka (jest nizsza) a dopiero w roku docelowym trzeba założyć ,ze dokupię pola do średniej krajowej , lub wydzierżawię notarialnie na 10 lat.

Ja też mam małą ale murowaną obórkę , najwyżej co do wymogów nasłonecznienia będę musiał ją troszkę przerobić a resztę norm unijnych dobrostanu powinna przejść .

Co do ESU ktoś pisał ,że wystarczy posiac pietruszki a nie musowo jej sprzedawac tylko mogą ją krowy zjesc , ale znowu doszły mnie słuchy ze żeby się liczyła do ESU to musi iść na przemysł :huh:
... a jak jest ze zbożem :unsure:

Ja oczywiście będę sie dokładnie wszystkiego dowiadywał w agencji , ale dobrze jest usłyszeć coś na ten temat od kogoś kto przechodzi to w praktyce dlatego Ciebie i innych męczę tutaj :)

ja bydełko będziesz miał wliczone w esu, to co one zjedzą już nie wliczasz, ja ani kawałka łąk nie wpisywałem, zboża wliczaj wszystkie, a na wszelki wypadek daj sąsiadowi flaszke, i niech ci napisze w ewidencji pasz że ci sprzedał z tonę zboża dla krówek , i przy kontroli będziesz miał dowód że twoje wliczone w esu zboża nie idą na pasze dla bydła,

mam w oborze kratki i odpływy do zbiornika na gnojówkę, ale bez atestu, ale na allegro widziałem nie drogie , doradził bym ci wstawić ze 2 wentylatory do obórki tak dla kontroli ,

z tym esu w roku bazowym nie mniej niż 4 a w roku docelowym nie ważne ile byle więcej niż w roku bazowym, ale na przykład w roku bazowym wpiszesz 4,5 to w roku docelowym więcej niż te 4,5 , musi być wzrost , i lepiej żeby ci w trakcie w którymś roku nie spadło esu mniej niż te w bazowym, nie jest to nigdzie wyszczególnione, ale tak na wszelki wypadek

Czy w gminie mogą naliczyć podatek na podstawie aktu notarialnego??

u mnie to wyglądało tak, w jednym dniu prosto od notariusza z aktem notarialnym udałem się do Gminy i na podstawie tego aktu naliczyli mi podatek i wydali od razu zaświadczenie potrzebne do ubezpieczenia się w KRUS, więc na drugi dzień pojechałem do KRUS, ubezpieczyłem się jako rolnik, ale zaświadczenie o figurowaniu jako rolnik dostałem po miesiącu ,

Edytowany przez suzuki21l, 14 marzec 2011 - 06:57.

#3613 Share Madzia20

Madzia20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 14 marzec 2011 - 10:43

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) A takie pytanie do tych co już dostali i co będą składać wnioski.
Co kupowaliscie, macie zamiar kupić za te 52tys zł?

#3614 Share jopi1991

jopi1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 14 marzec 2011 - 12:14

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) heniek ma racje wystarczy swiadectwo ukonczenia szkoly bez zdania egzaminu.

#3615 Share robson1028

robson1028

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 14 marzec 2011 - 12:28

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) @Madzia20 Ja kupiłem za kasę z młodego rolnika opryskiwacz zawieszany (REX 1015) i kultywator podorywkowy (KOS T 3,0 S); łącznie za kwotę 74 000 zł.
Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

Ekspert-osoba która ma coraz większą wiedzę w coraz mniejszym zakresie, aż wreszcie wie zupełnie wszystko o niczym.

#3616 Share Jarek2034

Jarek2034

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 14 marzec 2011 - 12:31

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Mam pytanie do kiedy muszę złożyć wniosek na dotacie na młodego rolnika ? i co umieścić w wniosku ? ; ).

#3617 Share tomash

tomash

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 14 marzec 2011 - 12:35

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) ludzie ratujcie..
Byłem u notariusza i zaśpiewał mi 6tys pln za przepisanie 10ha ;[
pytam dlaczego tyle a on stwierdził ze jak rodzice nie mają renty z krusu lub RS to płaci się od wartości ziemi natomiast jakby mieli rentę to jest opłata stała około 2tys pln.
jak to obejść żeby tyle nie płacić???

PS, jak ktoś może to niech napisze kolejność załatwiania spraw bo wiem ze
1. przepis
2. podatek rolny w urzędzie gminy i nakaz płatniczy
3. ubezp z krusie i zaświadczenie o ubezpieczeniu
4. numer konta w banku
5. numer gospodarstwa w arimr
i wniosek o płatnosc

czy coś jeszcze potrzeba do wniosku o płatność??

Edytowany przez tomash, 14 marzec 2011 - 12:53.

...Więc Protestuje, Więcej Nic Nie Wyhoduję!!! - Jestem Rolnik, Rolnik, Rolnik Sam W Dolinie... :)

#3618 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1162 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 14 marzec 2011 - 12:41

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Radze ci poszukać innego notariusza, moji rodzice tez nie maja ani renty KRUS czy RS i za przepisanie 24 ha z budynkami zapłaciłem ok. 3 tys. zł

#3619 Share saram

saram

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 14 marzec 2011 - 12:54

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Z tymi 6tys to może być nawet dobrze. Zależy jeszcze od tego jaką umowę wybierasz. Co innego darowizna a co innego umowa o do dożywocie. W umowie o dożywocie masz stały podatek od wszystkiego 2%. W umowie Darowizny masz już duzo więcej. Zalezy to jescze od stopnia popkrewiństwa. Mi za umowe darowizny(jestem w drugiej grupie pokrewieństwa) zaśpiewał co koło 26tys za 33ha z zabudowaniami. Oczywiście zrobiliśmy umowe o dozywocie i wyszło niecałe 5tys. Dodam ze w tym było 8ha lasu.

Edytowany przez saram, 14 marzec 2011 - 12:55.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3620 Share tomek30

tomek30

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 14 marzec 2011 - 13:38

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) To bardzo dużo ja za przepisanie prawie 10 ha z budynkami zapłaciłem 1900zl była to umowa darowizny.