Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31596 odpowiedzi na ten temat

#3581 Share jacumi

jacumi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów
  • Zainteresowania:dłubanie przy naprawach

Napisany 12 marzec 2011 - 19:43

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) bububear dzięki. ciekawe ile za taką kombinacje wykształcenia punktów dostanę ;) pewnie Ci co mają typowe wykształcenie wyższe rolnicze to dostaną więcej ;)

no zobaczymy. będzie nabór to wszystkiego się dowiemy :)

Edytowany przez jacumi, 12 marzec 2011 - 19:44.

MF 255 + CASE MX110  + Claas Dominator 96
... wsi spokojna, wsi wesoła ... :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 19:20
  •  

#3582 Share Driver33

Driver33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 12 marzec 2011 - 19:50

Szukam kogoś kto bardziej się zna na MR, bo mam taką trochę nie typową sytuacje, a mianowicie 9 lat temu zmarł mój Tato i jakieś dwa lata po tym odbyła się sprawa spadkowa i ja mam niby jedną szóstą i siostra tyle samo, a mama dwie trzecie. Ja mam w tej chwili 21 lat i skończyłem już szkołe (technikum), w tym roku we wrześniu będzie można przepisać go gospodarstwo na mnie

Jeżeli przez te 9 lat uczyłeś się w trybie dziennym, to tak. Prowadzenie gosp. jako iż byłeś niepełnoletni, prawdopodobnie sąd powierzył twojej mamie do czasu aż osiągniesz pełnoletność, jeśli n ie to odręcznie oswiadczenie machniesz że wyraziłeś zgode na prowadzenie gosp. przez mamę, ... hymmm, zależy jeszcze na kogo dopłaty były, ale twoja mama lub ty mieliście prawo wydzierżawić ziemie jak to było? Lepiej gdy dopłaty nie były na ciebie, ponieważ możesz być posiadaczem gosp. nie będąc rolnikiem.

#3583 Share pasiu66

pasiu66

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1124 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Komputery, Internet

Napisany 12 marzec 2011 - 19:58

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) No więc od maja 2010 się nie ucze wogóle. Dopłaty były, właściwie cały czs są na moją mamę. Nie płaciłem krusu. Od kąd skończyłem 18 lat przychodzą pisma z gminy np. nakaz podatkowy na mnie siostre i mame, tylko tak jak powiedziałem oboje z siostrą mamy wpisane po jednej szóstej. Nie mam żadnego aktu notarialnego, jest tylko jakieś pismo z sądu o sprawie spadkowej czy coś takiego. Dzięki za zainteresowanie :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3584 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 13 marzec 2011 - 09:18

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Mam przeczucie ,że w tym tygodniu czegoś w końcu sie dowiemy o tegorocznym naborze :rolleyes:

A co do biznesplanu - macie rację ;) i Dziękuję wam za podpowiedzi i życzliwość o którą coraz trudniej .

ZAKUPIĘ KOSIARKĘ ROTACYJNĄ FAMAROL 1,65M

WYŁĄCZNIE WOJĘWÓDZTWO LUBELSKIE .

#3585 Share suzuki21l

suzuki21l

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, mechanizacja rolnictwa, motoryzacja i jazda na motocyklu

Napisany 13 marzec 2011 - 12:23

Mam przeczucie ,że w tym tygodniu czegoś w końcu sie dowiemy o tegorocznym naborze :rolleyes:

A co do biznesplanu - macie rację ;) i Dziękuję wam za podpowiedzi i życzliwość o którą coraz trudniej .

powodzenia, a tak to na co planujesz się nastawiać, produkcja zwierzęca , zboża??

#3586 Share Superman

Superman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 129 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 14:47

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Czyli jak dokladnie wyglada te skladanie na MR ?? Najpierw skladasz wniosek z wszystkimi tam papierami w tym biznesplan ( ale bez przepisania ziemi )a potem czekamy jakis tam czas i oni nam odpowidaja czy zalapalismy sie na mlodego czy nie tak ?? i potemjak wynik pozytywny to dopiero sie przepisuje ziemie tak ??

A za ilosc ziemi tez dostaje sie punkty ?? czy tylko za wyksztalcenie ?? Pozdrawiam

#3587 Share waldek1988

waldek1988

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 15:10

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Za ziemie od 5 do 16pkt, za wykształcenie 0-5 (wyższe rolnicze lub wyższe i staż 5 pkt, średnie rolnicze lub średnie nierolnicze i staż 4 pkt a jak niżej to nie wiem) i są też punkty za poziom bezrobocia w danym powiecie, wszystko jest w naj na razie projekcie rozporządzenia na stronie minrol.gov.pl (http://bip.minrol.go...PositionId=2370)

#3588 Share pawlus224

pawlus224

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 16:36

Czyli jak dokladnie wyglada te skladanie na MR ?? Najpierw skladasz wniosek z wszystkimi tam papierami w tym biznesplan ( ale bez przepisania ziemi )a potem czekamy jakis tam czas i oni nam odpowidaja czy zalapalismy sie na mlodego czy nie tak ?? i potemjak wynik pozytywny to dopiero sie przepisuje ziemie tak ??

A za ilosc ziemi tez dostaje sie punkty ?? czy tylko za wyksztalcenie ?? Pozdrawiam

Mi pomogło kilka osób w tym temacie To i Ja komuś pomogę :)

Składasz wniosek o wsparcie w ramach programu młody rolnik , składasz biznesplan , i inne zaświadczenia miedzy innymi ,że nie prowadziłes wcześniej działalnosci rolniczej . W momencie składania wniosku opisujecz wszystko na podstawie gospodarstwa które zamierzasz przejąć .
Czekasz aż rozpatrzą Twój wniosek (chyba coś koło 1,5-2 msc czasu) , dostajesz pozytywną decyzję i kompletujesz wszystkie dokumenty potrzebne do drugiego wniosku , zaczynasz od przepisania gospodarstwa (masz na to 180 dni od wydania decyzji) później zaswiadczenia z gminy , z krusu , idziesz do agencji , dostajesz numer gospodarstwa i stada . Z tym wszystkim (wszystko co potrzebne znajdziesz w instrukcji do wniosku bodajze) składasz wniosek o płatność (czyli o te 75tys zł) .

@Suzuki21l - z produkcji roślinnej głownie zboża i najwyżej marchew , ale z tego co wstępnie liczyłem to ESU wyjdzie mi za małe więc planuję chodować też kilka sztuk bydła mięsnego , a jesli nadal ESU będzie mikre to "podciągnę" je przepisaniem na siebie kilku koni . (chyba to nie ma znaczenia od kogo jeśli na ten cel nie są przeznaczone w moim przypadku pieniądze z MR? )

Orientujesz się może jakie ESU byłoby że tak powiem najodpowiedniejsze ? i czy jest w przepisach "próg" liczby ESU od którego można się starac o MR ?

#3589 Share Superman

Superman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 129 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 16:52

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) @waldek1988 oraz @pawlus224 wielkie dzieki za odpowiedz bardzo mi to pomoze, jeszcze raz dzieki , pozdrawiam

#3590 Share suzuki21l

suzuki21l

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, mechanizacja rolnictwa, motoryzacja i jazda na motocyklu

Napisany 13 marzec 2011 - 17:05

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Pawlus224 nie mniej niż 4 ESU, mi również brakowało na zbożach , i musiałem wpisać parę byczków, a że mam sytą oborę po dziadkach, kiedyś trzymali krowy mleczne, opasy, cielaki,to nie muszę za dużo inwestować w wymogi unijne, kurcze kiedyś to się działo u nas w gospodarstwie, a ojciec nie bardzo się znał na gospodarce, to i wszystko upadło, teraz przerabiam na wolnostanowiskową,
a można wiedzieć ile masz ha??

Edytowany przez suzuki21l, 13 marzec 2011 - 17:06.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3591 Share kiler1982

kiler1982

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 17:18

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) mam pytanie odnośnie MR a chowem bydla.....czy wpisujac na stan bydlo musze robic plyte i zbiornik na gnojowice jezeli nie mam??????????

#3592 Share pawlus224

pawlus224

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 17:40

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Ja mam do przejęcia 10.22 ha (1 ara mi brakuje do średniej krajowej :lol: ) ale ktoś wyżej mnie poinformował ,że w dniu składania wniosku wystarczy średnia wojewódzka (jest nizsza) a dopiero w roku docelowym trzeba założyć ,ze dokupię pola do średniej krajowej , lub wydzierżawię notarialnie na 10 lat.

Ja też mam małą ale murowaną obórkę , najwyżej co do wymogów nasłonecznienia będę musiał ją troszkę przerobić a resztę norm unijnych dobrostanu powinna przejść .

Co do ESU ktoś pisał ,że wystarczy posiac pietruszki a nie musowo jej sprzedawac tylko mogą ją krowy zjesc , ale znowu doszły mnie słuchy ze żeby się liczyła do ESU to musi iść na przemysł :huh:
... a jak jest ze zbożem :unsure:

Ja oczywiście będę sie dokładnie wszystkiego dowiadywał w agencji , ale dobrze jest usłyszeć coś na ten temat od kogoś kto przechodzi to w praktyce dlatego Ciebie i innych męczę tutaj :)

#3593 Share bububear

bububear

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 17:48

Orientujesz się może jakie ESU byłoby że tak powiem najodpowiedniejsze ? i czy jest w przepisach "próg" liczby ESU od którego można się starac o MR ?

Jedno z zobowiązań które podejmuje się przy MR:
"osiągnięcie nadwyżki bezpośredniej z działalności rolniczej prowadzonej w gospodarstwie równej co najmniej 4 ESU i nie mniejszej od wartości tej nadwyżki w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy"

A numer producenta z ARiMR to możesz załatwiać kiedy chcesz, nie musisz mieć gospodarstwa, ale najlepiej po otrzymaniu decyzji pozytywnej :D

#3594 Share jacumi

jacumi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów
  • Zainteresowania:dłubanie przy naprawach

Napisany 13 marzec 2011 - 18:12

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) a ja mam jeszcze takie pytanko. czy można kupić maszyny po otrzymaniu decyzji a przed otrzymaniem premii ?? (tzn za swoje pieniążki)
bo jak teraz będzie nabór. to pewnie pieniążki będą późną jesienią. już po wszystkich zabiegach. a maszyny przydałyby się przed.

MF 255 + CASE MX110  + Claas Dominator 96
... wsi spokojna, wsi wesoła ... :)

#3595 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 19:03

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Czy w gminie mogą naliczyć podatek na podstawie aktu notarialnego??

#3596 Share kiler1982

kiler1982

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 19:13

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) ponawiam pytanie odnosnie MR.....czy wpisujac na stan bydlo musze robic plyte i zbiornik na gnojowice jezeli nie mam?????? z góry dziekuje za odpowiedzi.....

#3597 Share pawlus224

pawlus224

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 19:26

Jedno z zobowiązań które podejmuje się przy MR:
"osiągnięcie nadwyżki bezpośredniej z działalności rolniczej prowadzonej w gospodarstwie równej co najmniej 4 ESU i nie mniejszej od wartości tej nadwyżki w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy"

A numer producenta z ARiMR to możesz załatwiać kiedy chcesz, nie musisz mieć gospodarstwa, ale najlepiej po otrzymaniu decyzji pozytywnej :D

Rozumiem , a w roku bazowym przykładowo 4 ESU , w roku docelowym przypuścmy 5 ESU a pomiędzy rokiem bazowym a docelowym ESU może być chwilowo mniejsze niż 4 ? czy poprostu przez cały okres rozliczeniowy z MR ESU nie może spaść ?

...i podbijam pytanie kolegi @kiler1982 ;)

#3598 Share bububear

bububear

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 20:01

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Nie wiem czy w roku bazowym trzeba mieć 4 (chyba nie). W roku docelowym trzeba mieć co najmniej 4 i nie mniej niż na początku(jeśli miało się więcej niż 4).

Masz trzy lata na spełnienie wymagań w zakresie ochrony środowiska, higieny i warunków utrzymania zwierząt. Zbiornik na gnojowice to podstawa, płyta chyba nie jest wymagana wszędzie(czy też wymagana jest w szczególnych wypadkach). Z doświadczenia wiem że warto zainwestować w płytę, bo praca staje się o wiele wygodniejsza. Możesz na to przeznaczyć kasę z MR.

#3599 Share waldek1988

waldek1988

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 20:02

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Z tego co wyczytałem przed chwilą w ulotce Cross Compliance (takiej co przyszła mała książeczka z ARIMR'u) to jest napisane że płyta obornikowa i zbiornik z gnojowice musi być tylko na obszarach OSN (http://www.arimr.gov...netowa_2011.pdf punkt 3.5 strona 20)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3600 Share tomek30

tomek30

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 13 marzec 2011 - 20:25

Rozumiem , a w roku bazowym przykładowo 4 ESU , w roku docelowym przypuścmy 5 ESU a pomiędzy rokiem bazowym a docelowym ESU może być chwilowo mniejsze niż 4 ? czy poprostu przez cały okres rozliczeniowy z MR ESU nie może spaść ?

...i podbijam pytanie kolegi @kiler1982 ;)

W rozporządzeniu jest że ESU w roku docelowym nie może być mniejsze niż w w roku bazowym więc chyba między rokiem bazowym a docelowym może być mniejsze.