Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31599 odpowiedzi na ten temat

#341 Share qaz1

qaz1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 25 maj 2009 - 01:48

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) witam..
czytalem Wasze wczesniejsze odpowiedzi i mam pytanko odnosnie "Młodego Rolnika"...
spelniam wszystkie warunki oprocz wyksztalcenia... gospodarstwo przejalem w drodze spadku.. bylem w Krusie - pytalem o mozliwosc oplacenia skladek Krus jako domownik i zostalem poinformowany, ze sie nie da bo otrzymywalem rente rodzinna i po tej informacji juz mi sie odechcialo Młodego Rolnika.. co by tu zrobic, zeby nie isc do szkoly i zeby ten wymagany 3 letni staz miec zaliczony??

nastepne pytanko: w przypadku jezeli juz przejalem gospodarstwo (spadek) ile czasu mam na zlozenie wniosku? 12 misiecy czy 18(jak ktos wczesniej napisal)? i jaka data decyduje o rozpoczeciu prowadzenia dzialalnosci rolniczej - data smierci spadkodawcy czy data prawomocnego orzeczenia sadu o stwierdzeniu nabycia spadku??

bardzo prosze o szybka pomoc jezeli ktos sie orientuje.. z góry wielkie dzieki
pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 15:50
  •  

#342 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4294 postów

Napisany 25 maj 2009 - 06:22

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) wszystko zależy od tego czy się uczyłeś w momencie otrzymania spadku (jeśli byłeś ubezpieczony w KRUS jako rolnik to raczej nie, ale proszę o potwierdzenie), gdyż jeśli prowadziłeś działalność rolną nie ucząc się to raczej premia przepadła, chyba że można to jakoś obejść i zdać gospodarstwo i następnie znowu je przejąć ale tutaj pojawia się znowu ograniczenie, nie mogłeś składać wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich

#343 Share qaz1

qaz1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 25 maj 2009 - 08:33

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) kissmy zle mnie chyba zrozumiales..
w krusie nie bylem wogole ubezpieczony (jestem dopiero teraz od niedawna od kiedy przejalem gospodarstwo), nie bylem ani jako rolnik ani jako domownik, wczesniej otrzymywalem z Krusu rente rodzinna - uczylem sie. i jak poszedlem do Krusu powiedziec ze chcialbym oplacic skladki wstecz jako domownik to mi babka powiedziala ze sie nie da bo otrzymywalem rente rodzinna a te sprawy sie wykluczaja tzn. jezeli otrzymywalem rente rodzinna to sie skladek nie placi.. i gdzie ju jakakolwiek sprawiedliwosc? mysle teraz jakby tu to wszystko obejsc zeby do szkoly nie isc....i nic narazie nie moge wymyslec.. a moze poczekac na 75000?? tylko tez za bardzo nie mam mozliwosci bo musze do konca maja sie zmiescic..
pozdr

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#344 Share pasterz

pasterz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 25 maj 2009 - 13:25

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) dzień zakończenia nauki/data rady pedagogicznej,widnieje na świadectwie/jest dniem rozpoczęcia prowadzenia działalości rolniczej

Edytowany przez deer, 25 maj 2009 - 20:38.
Pisanie w niewłaściwym oknie, cytowanie poprzedniego posta

#345 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4294 postów

Napisany 25 maj 2009 - 14:23

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) nadal nie do końca rozumiem sytuacje; odpowiedz mi na dwa pytania:
- czy jesteś ubezpieczony w KRUS jako rolnik?
- czy uczysz się w trybie stacjonarnym?

i odsyłam do lektury podstawowego rozporządzenia (która powinna wszystko wyjaśnić):
http://www.arimr.gov.../r-17102007.pdf

#346 Share qaz1

qaz1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 25 maj 2009 - 20:32

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) 1. tak - jestem ubezpieczony w KRUS jako rolnik od grudnia 2008 - jest to jednoczesnie data uprawomocnienia sie postanowienia sadu o stwierdzeniu nabycia spadku..
2. tak - jestem studentem w trybie stacjonarnym (ale na innym kierunku niz rolniczy)

#347 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4294 postów

Napisany 25 maj 2009 - 22:37

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) tu już się sprawa komplikuje troszeczkę, ale nie jestem w stanie wskazać rozwiązania, teoretycznie jest szansa na uzyskanie wsparcia tylko nie wiem jak ARiMR zinterpretuje podleganie ubezpieczeniu w KRUS (tutaj występuje konieczność wystąpienia z zapytaniem do OR ARiMR najlepiej na piśmie i nie we własnym, na wszelki wypadek, imieniu), w ogóle bardzo dziwne, że nie miałeś problemów z ubezpieczeniem się w KRUS będąc studentem, ale to już inna bajka

#348 Share piotr6340

piotr6340

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów
  • Zainteresowania:AF :)

Napisany 26 maj 2009 - 11:57

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Mam pytanie czy może wiecie od kiedy będzie można Dostać 75 tys na młodego rolnika a nie 50tys ?
Ursus C330 <> MF 255 <> ZETOR 6340 >>W nich siała
ZETOR - Polubisz prace w polu

#349 Share qaz1

qaz1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 26 maj 2009 - 15:48

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) kissmy z ubezpieczeniem w Krus to nie mialem problemu zadnego - nawet musialem bo mi powiedzieli ze jak nie to w przyszlosci bede musial i tak skladki placic zalegle z odstekami.. a problemu nie bedzie raczej z MR bo w poprzednim naborze skladalem wniosek i bylo ok tylko wycofalem go i teraz skladam od nowa..pzdr

#350 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4294 postów

Napisany 26 maj 2009 - 18:24

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) problem jest i to istotny, bowiem już posiadasz gospodarstwo, więc będziesz musiał udowodnić, iż się uczysz a jeśli się uczysz to w jaki sposób zamierzasz jednocześnie prowadzić gospodarstwo (jest to oczywiście możliwe, ale to zagadnienie budzi wiele kontrowersji)

@piotr6340 kiedy premia zostanie powiększona do 75 tys nie wiadomo, pozostaje czekać na rozporządzenie w tej sprawie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#351 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 26 maj 2009 - 18:41

1. tak - jestem ubezpieczony w KRUS jako rolnik od grudnia 2008 - jest to jednoczesnie data uprawomocnienia sie postanowienia sadu o stwierdzeniu nabycia spadku..
2. tak - jestem studentem w trybie stacjonarnym (ale na innym kierunku niz rolniczy)

Ważne jest jeszcze ile masz lat, jesli nie miałeś przerwy w nauce i nie przekroczysz o ile pamietam 27 czy 28 lat to masz 12 miesięcy od daty skończenia studiów na skożystanie z premi dla młodego rolnika pomimo że masz już gospodarstwo, a z tym opłaceniem skłądki krus wstecz to chyba do strukturalnej renty jest wymagane a nie do młodego rolnika, a wykształcenie to i tak chy ba będziesz musiał zrobić, jak masz inż, czy licencjat to zapisuj się na jakąś podyplomówkę rolniczą :P

#352 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 maj 2009 - 22:56

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) dziwny z Ciebie człowiek gaz 1. Kissmy on ma chyba 27 lat to trochę nie w tą stronę kombinujesz ale to jego wina.
Gaz pytanie
1 ile masz lat
2 wystąpiłeś w tym roku o dopłaty bezpośrednie
3 w KRUSIE skłamałeś żeby się ubezpieczyć
4 masz nabycie praw do spadku czy będziesz robił dział spadku a jak tak to sądownie czy notarialnie
5 masz nr gospodarstwa
6 Chcesz uzupełnić wyształcenie?????????????????????? ( jak chcesz 50 taka to musisz)
7 Jeżeli masz chrapkę na łatwą kasę to wiedz że 35 tysięcy musisz wpompować w gospodarstwo a zostaje tylko 15 więc ochłapy
Najpierw 10 razy się zastanów a później zrób. Złożyłeś jeden wniosek potem wycofałeś teraz znowu ile k..... Ty masz lat 12.
Odpowiedz na pytania bo niejasna sytuacja powstała.
Pewnie będą % heh, jadę straszyć dziki bo kuku wpie... jedzą człowiek po renomowanych studiach musi za dzikimi świniami się uganiać jak nie chcesz skończyć tak jak ja gaz uciekaj z wioski. Pozdrawiam Sokol :P

#353 Share qaz1

qaz1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 27 maj 2009 - 13:49

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Sokol nie czepiaj sie i mnie nie obrazaj!!! 27 lat mam a nie 12 jak napisales! Wycofalem wniosek bo mialem inne plany! Teraz chce zlozyc bo plany sie zmienily ale co Cie to obchodzi! Grzecznie zwrocilem sie o pomoc. Jak masz sie tak czepiac i mnie obrazac - a nie od tego jest to forum "Drogi Kolego" - to lepiej nie pisz nic. Na temat MR nie musisz mnie uczyc. Nie musisz mi pisac ze 35000 trzeba wlozyc w gospodarstwo bo wiem jakie sa wymagania i warunki. I wiem, ze te 50000 nie jest wcale taka latwa kasa. I nie oskarzaj mnie o jakies klamstwa, o ktorych piszesz bo jezeli chdozi o ubezpieczenie w Krus to musialem to zrobic bo posiadam gospodarstwo i gdybym ubezpieczyl sie nie teraz tylko w przyszlosci to i tak bym musial zaplacic skladki od czasu nabycia gospodarstwa z odsetkami. Nie wiem za abrdzo czemu zadajesz mi takie pytania typu czy doplaty..., czy numer gosp..., itd bo nie wiem jaki to ma zwiazek i jakie ma znaczenie w tej akurat sprawie ale Ci odpowiem jezeli chcesz: o doplaty wystapilem, numer gospodarstwa mam i mam prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku w calosci. I pisalem wczesniej ze spelniam wszystkie warunki do MR oprocz wyksztalcenia rolniczego (lub 3 lata stażu), pytalem rowniez co zrobic zebym nie musial uzupelniac wyksztalcenia rolniczego (chodzi m.in. o oplacenie skladek wstecz jako domownik po to aby miec "zaliczony" staz pracy w rolnictwie) wiec nie pytaj mnie czy chce uzupelnic wyksztalcenie bo jasne jest ze nie chce tego robic bo mi sie nie chce teraz zapierdzielac do szkoly przez 2 lata a decydujac sie na MR bede musial. Dlatego pytam "co by tu zrobic zeby sie nie narobic". I to nie tak ze mam chrapke na latwa kase tzn. chrapke mam - jak każdy zreszta - ale wiem jakie warunki trzeba spelnic zeby miec ta "latwa" kase. Dlatego zastanawialem sie nad tym juz ze "100" razy a nie 10 jak napisales. A jezeli chodzi o to ile razy kto ma sie zastanowic to mysle ze Ty powinienes sie zastanowic kilka razy conajmniej zanim cos napiszesz! Pozdrawiam - qaz1 :P

#354 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4294 postów

Napisany 27 maj 2009 - 17:09

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) SOKOL akurat ma rację, więc zamiast polemizować proponuję udzielać odpowiedzi w bardziej syntetycznej formie, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 października w sprawie szczegółowych warunków...
paragraf 7 punkt 4, pomoc w tym przypadku nie zostanie przyznana

#355 Share qaz1

qaz1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 27 maj 2009 - 22:27

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) no przeczytalem - ktorys z kolei juz raz i mysle jednak ze pomoc powinna mi byc przyznana:

czerwiec 2008
- to data smierci mojego taty - spadkodawcy oraz
-to data wystapienia z wnioskiem o nadanie numeru gospodarstwa i jakos niedlugo po tym nadanie tego numeru
w grudniu 2008
- prawomocne postanowienie sadu o stwierdzeniu nabycia spadku w calosci oraz
- poczatek w KRUSIE jako rolnik
-skonczylem 26 lat oraz
-wystapilem z wnioskiem o przekazanie platnosci bezposrednich 2008 ze spadkodawcy na mnie (tzw. transfer)
-zlozylem wniosek MR
luty 2009 - wycofalem wniosek MR
maj 2009 - wniosek - platnosci bezposrednie 2009,

studentem jestem do nadal (jestem w trakcie pisania mgr i nie uczeszczam na zajecia bo ich juz nie ma - mieszkam na stale w gospodarstwie - to chyba rozwiazuje problem prowadzenia gospodarstwa w moim przypadku) i przerw w nauce nie mialem

wiecej czynnosci okreslonych w rozporzadzeniu nie robilem,

wiec mysle ze dniem rozpoczecia dzialalnosci rolniczej bedzie data smierci mojego taty (tak poinormowano mnie w OR ARiMR) i mysle ze nie ma przeciwskazan aby pomoc zostala mi przyznana oczywiscie jezeli do tej daty w tym roku zloze wniosek - wtedy nie minie 12 miesiecy od dnia rozpoczecia dzialalnosci rolniczej...i od kazdej innej daty wykonanej przeze mnie czynnosci (j.w.) okreslonej w rozporzadzeniu nie minie 12 miesiecy..

poprawcie mnie jezeli sie myle ale chyba wszystko gra

aha kissmy.. i nie bron tak za bardzo SOKOLa bo troche sie zachowal niegrzecznie i niekulturalnie a o to glownie mi chodzilo.

pzdr..

#356 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4294 postów

Napisany 28 maj 2009 - 11:03

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) w takim wypadku nie ma problemu, tylko musisz się sprężyć przed następną zmianą rozporządzenia, które już może Cie wykluczyć, możesz także zaryzykować licząc na większe wsparcie i poczekać; co do SOKOL to nie odnosiłem się do postawy, lecz do zasadności postawionych pytań

#357 Share crazy29

crazy29

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 28 maj 2009 - 15:12

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam wszystkich!!!

czy moze ktos korzystajac z MR opieral sie na dzierzawach od ANR?? ja wlasnie jestemm w takiej sytuacji i robia mi pod gorke w ARiMR

#358 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4294 postów

Napisany 28 maj 2009 - 17:18

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) ja się opierałem, pod górkę można robić tylko niezgodnie z KPA, więc proponuję wystosować rzeczowe zapytanie zamiast subiektywnego komentarza

#359 Share crazy29

crazy29

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 28 maj 2009 - 21:55

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) co jest istotne to po wydaniu decyzji o przyznaniu pomocy MR i zlozeniu wniosku o platnosc nie obowiazuje KPA!!! sytuacja jest taka ze czesc gruntow mam wlasnosciowych a czesc dzierzaw z ANR. zlozylem wniosek o platnosc i wszystko bylo ok. ale w oddziale stwierdzili ze niesa pewni czy moga byc umowy dzierzaw takie jakie stosuje ANR wiec sprawa trafila do warszawy.
teraz dostalem informacje ze przysszla odpowiedz z warszawy - negatywna no i czekam na pismo z oddzialu. jak to pani stwierdzila - umowy dzierzaw musza byc sporzadzone notarialnie. tylko ze w ANR nie slyszeli o takim zawieraniu umow a do tego w rozporzadzeniu jakos nie znalazlem mowy o notarialnym zawieraniu umow dzierzaw od ANR.
moze ktos mial taki przypadek i wie o co chodzi????????

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#360 Share johhnnyy

johhnnyy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 28 maj 2009 - 22:23

ja się opierałem, pod górkę można robić tylko niezgodnie z KPA, więc proponuję wystosować rzeczowe zapytanie zamiast subiektywnego komentarza

Witam, mam pytanie odnośnie MR, otóż studiuje na kierunku rolniczym, ojciec ma wiek emerytalny, 14 hektarów na własności i 30 ha dzierżawionych od ANR na okres dłuższy niż 5 lat, ale dzierżawiłem od niego obiekt (kurnik) i bylem płatnikiem KRUS dłużej niż 12 miesięcy. Chów i hodowla drobiu, są to działy specjalne produkcji rolnej, ja nie posiadam żadnej ziemi, proszę o POMOC!!! Jan z zachodniopomorskiego 25 lat.