Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31550 odpowiedzi na ten temat

#28601 Share kamil1985

kamil1985

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 19 marzec 2016 - 13:17

Witam,

Czy mógłbym w biznes planie na MR wpisać utwardzenie placu lub rozbudowa obory? Chodzi mi o przedłużenie obory?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 07:43
  •  

#28602 Share Yangi

Yangi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 19 marzec 2016 - 15:27

Witam,

czy jest gdzies dostepne ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 13 lipca 2015 r. 

http://www.arimr.gov...15000098201.pdf

ktore uwzglednia dokonane zmiany dokonane w  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 11 marca 2016 r

http://www.arimr.gov.../mlody_rozp.pdf

i jest w calosci jako jeden dokument? 

Ciezko sie to czyta porownujac 2 dokumenty i sprawdza co zmienili , co wykreslili a co nie.

Edytowany przez Yangi, 19 marzec 2016 - 15:28.

#28603 Share Troker1979

Troker1979

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 19 marzec 2016 - 15:50

Jak to jest w końcu jest? Przedłużają sobie czas na wydanie decyzji bo zmieniają rozporządzenie a jak już je zmienili to zmiany nie dotyczą naboru z wrześnie 2015 a dopiero od tego co będzie? Czy mnie obowiązuje 15 czy 12 punktów do rozliczeń (nabór wrzesień 2015)? Będzie paradoks jak nie wydadzą decyzji do końca kwietnia, czyli do terminu zakończenia tego nowego naboru. Będę wku.....y jak dostanę decyzję odmowną a przecież mogę jeszcze składać w nowym naborze.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#28604 Share kamil18fmr

kamil18fmr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 19 marzec 2016 - 18:47

kolego powyżej z naboru 2015

-zmieniono rozporządzenie i czas wydania decyzji do 240 dni (do 13 maja)

-zmiana punktów z 15 na 12 dotyczy naboru 2016, 2015 dalej obowiązuje 15

-lista prawdopodobnie będzie do piątku... tak przynajmniej poinformowano mnie i kilka innych osób wypowiadających się na tym forum

#28605 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 19 marzec 2016 - 20:36

nie tylko ludzie z ODR tak mówią, byłem u pewnego doradcy i też mi tak mówił i nie dał się przekonać że źle mówi ;)
a Ty Paweł też chcesz składać na MR? może znasz jakiegoś konkretnego doradcę z okolicy?

Spróbujw odr wys maz Marek Gozdur lub z prywatnych firm mój kolega ze studiów z Rosochatego z Agroekspert Kaczyńscy- Łukasz Płotczyk- konkretny gość.
No i omijaj szerokim łukiem Aplikon z Wysokiego z Mystkowskiej bo to jak dla mnie żenada...

Edytowany przez daremw, 19 marzec 2016 - 21:06.

#28606 Share leman

leman

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 19 marzec 2016 - 20:53

Witam

Mam pytanie dotyczące zakupu ziemi na MR połączonego z kredytem preferencyjnym. Ziemia warta jest 250 tys w  biznesplan 100 tys wkładu z MR reszta kredyt preferencyjny a realnie wyglądało by to tak że kredytu preferencyjnego udzielą maksymalnie 200 tys to tego areału a 50tys to był by prawdziwy wkład z MR. Czy takie coś przejdzie i co potrzeba do rozliczenia dotacji MR sam akt notarialny z zakupu ziemi czy umowę kredytową będą chcieli

#28607 Share dzikidaniel

dzikidaniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 413 postów

Napisany 19 marzec 2016 - 23:43

Jaki robicie docelowy rok realizacji biznesplanu? Może być 2019? Bo trzeba zrealizować go max 3 lata po wypłacie I raty. I tu pytanie, czy mogłabym go wcześniej zrealizować np na 2018?

Robisz jak Ci pasuje, byle zmieścić się w 3 latach. Jak np. kupisz maszyny w jednym roku to możesz z tego od razu się rozliczyć. Inaczej jest z ESU, planowany wzrost musi osiągnąć najpóźniej do 3 lat i trwać do końca 5 lat od wypłacenia I raty.

Edytowany przez dzikidaniel, 19 marzec 2016 - 23:44.

C328, U-912 i R 103-54

#28608 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1676 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 19 marzec 2016 - 23:52

Kto mi to wytłuczy?? Kolega dostał premie w lutym 2011 roku. Młody rolnik konczy mu sie 21 marca 2016 roku. Kontrole miał jakieś 14 dni temu. Esu mu liczyli z 2015 roku a dlaczego nie z 2016 roku?? przeciez rok 2016 miał byc docelowym??. Ja np dostałem premie 22 maja 2012 roku a konczy mi sie 22 maja 2017 roku. Za rok docelowy mam uznany 2017. I co przyjada po kontroli i beda mi liczyc za 2016 rok??? Jak to jest???

#28609 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 20 marzec 2016 - 08:02

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) A jak mają policzyć esu w powiedzmy połowie marca gdzie nie są obsiane pola?
No i zapewne dlatego liczą esu z poprzedniego roku. Nie mogą mieć pewności, że obsieje pola zgodnie z tym co deklaruje przy kontroli, także dla mnie to dość logiczne.

#28610 Share redbull

redbull

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów
  • Zainteresowania:szybkie samochody i piękne dziewczyny może być też odwrotnie

Napisany 20 marzec 2016 - 09:29

Spróbujw odr wys maz Marek Gozdur lub z prywatnych firm mój kolega ze studiów z Rosochatego z Agroekspert Kaczyńscy- Łukasz Płotczyk- konkretny gość.
No i omijaj szerokim łukiem Aplikon z Wysokiego z Mystkowskiej bo to jak dla mnie żenada...

dzięki za info

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#28611 Share maromar

maromar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 20 marzec 2016 - 09:39

witam,

czy ktoś mógłby mi powiedzieć, otóż w biznesplanie mam krowy mamki, cielęta od nich + drugie tyle dokupione, teraz doszedłem do wniosku, że chciałbym zlikwidować krowy mamki a w ich miejsce więcej opasów, nabór wrześniowy 2015, moje pytanie czy można to zmienić, albo np krowy byłyby nadal na ojca, bez konieczności utrzymania konkretnej ilości sztuk, a na mnie same opasy, oraz czy robić zmiany teraz czy po otrzymaniu decyzji?

#28612 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 20 marzec 2016 - 09:46

dzięki za info

A ten gość w odr to typowy facet ze wsi, idzie się po chłopsku dogadać, starszy, łysawy, poznasz bez pytania o niego ;) Łukasz ma 30 lat i parę lat już pracuje w tej firmie, zawsze na studiach musiał mieć na blachę wykłute i oblatany w temacie, także wybieraj he he

#28613 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1676 postów

Napisany 20 marzec 2016 - 11:30

A jak mają policzyć esu w powiedzmy połowie marca gdzie nie są obsiane pola?
No i zapewne dlatego liczą esu z poprzedniego roku. Nie mogą mieć pewności, że obsieje pola zgodnie z tym co deklaruje przy kontroli, także dla mnie to dość logiczne.

a jesli mi 22 maja 2017 sie konczy to co tez beda mi liczyc z 2016? Bo ja mam np zadeklarowane ze rokiem docelowym jest 2017 a nie 2016.

#28614 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 544 postów

Napisany 20 marzec 2016 - 12:04

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Mam pytanie gdyż w biznesplanie mam wpisaną uprawę buraka ćwikłowego w celu zwiększenia SO a teraz mam możliwość podpisania umowy dzierżawy. Czy w takim wypadku będę mógł zrezygnować z tych buraków. Wzrost 10% będę miał z tej dzierżawy. A macie może wzór umowy żeby agencji pasowało bo ta osoba na stałe mieszka w niemczech i nie będę miał możliwości zmiany umowy.

#28615 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 20 marzec 2016 - 13:55

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Andrzej może liczą też zasiewy jesienne, ciężko powiedzieć, lub po prostu biorą cały ostatni rok kalendarzowy

#28616 Share szymon2404

szymon2404

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 20 marzec 2016 - 14:31

jeżeli 5 lat od wypłaty premii mija w terminie od 01.01-14.03 to do ankiety monitorującej podajemy zasiewy i stan zwierząt z roku ubiegłego i kontrola jeżeli jest z ARiMR to sprawdza rok poprzedni;

natomiast gdy 5 lat mija  od 15.03 - 31.12 to wpisujemy zasiewy z roku bieżącego i kontrolują nam zasiewy i stan zwierząt z roku bieżącego.

#28617 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1676 postów

Napisany 20 marzec 2016 - 15:33

aha. No mam nadzieje bo jesli brali by pod uwage u mnie rok 2016 a nie 2017 to bym miał mały problem a tak to ok. Troche mnie uspokoiłes ;)

Mam jeszcze takie pytanie... Czy jęsli prowadzę wyłącznie produkcję roślinną bez zwierzęcej to musze mieć numer paszowy??

Edytowany przez andrzej1988, 20 marzec 2016 - 15:40.

#28618 Share kamil1985

kamil1985

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 20 marzec 2016 - 16:16

aha. No mam nadzieje bo jesli brali by pod uwage u mnie rok 2016 a nie 2017 to bym miał mały problem a tak to ok. Troche mnie uspokoiłes ;)

Mam jeszcze takie pytanie... Czy jęsli prowadzę wyłącznie produkcję roślinną bez zwierzęcej to musze mieć numer paszowy??

A to jeszcze nie masz??? No jasne że musisz mieć...

#28619 Share farmer_89

farmer_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisany 20 marzec 2016 - 16:31

co to jest ten numer paszowy?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#28620 Share Mariuszbrzeski

Mariuszbrzeski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów
  • Zainteresowania:Piłka Nożna.

Napisany 20 marzec 2016 - 17:23

jezeli produkujesz pasze w swoim gospodarstwie tak jak ja sianokiszonke i sprzedajesz innemu rolnikowi lub jeszcze tam komuś to trzeba posiadac nr paszowy wyrabiasz go w agencji inaczej w razie kontroli z Mlodego rolnika dostaniesz kare