Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31588 odpowiedzi na ten temat

#27721 Share ramzess2w

ramzess2w

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 13 luty 2016 - 17:48

Mam taki problem - dostałem kasę we wrześniu 2015 r. z naboru 2014. Przejąłem gospodarstwo jesienią już obsiane i teraz nie wiem czy trzeba orać to co było posiane? bo w biznasplanie były inne uprawy. Siejąc nie wiedziałem jeszcze dostanę kase i że będę musiał realizować biznesplan, Mial ktoś taki problem?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 01:54
  •  

#27722 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5485 postów

Napisany 13 luty 2016 - 17:57

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Orać nie trzeba ale jak masz zniany ponad 30% to trzeba zmianę zrobić.

#27723 Share jarek5036

jarek5036

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 13 luty 2016 - 18:20

Czy ktoś się orientuje czy można odkupić ziemię od ojca z premii dla młodego rolnika., dodam że resztę gospodarstwa tez przejmuje od ojca.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#27724 Share ramzess2w

ramzess2w

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 13 luty 2016 - 18:54

Orać nie trzeba ale jak masz zniany ponad 30% to trzeba zmianę zrobić.

No zmiana jest zdecydowanie ponad 30% i nie ma 4 ESU. Znajomy mi powiedział, że w 1 roku po wypłacie środków nie ma obowiązku jeszcze osiągnięcia tego ESU, to prwda? Musiałbym orac 2 ha pszenicy albo rzepaku, to duża strata by była. Jakbym kilka dni wczesniej wiedział że kasę dostanę to bym zostawił pole a tak zrobił się taki bigos. W ODR, powiatowym arimr i na infolinii arimr nikt mi nie jest w stanie powiedzieć jak to rozwiązać żeby nie oraćtego co posiane i dopiero od następnego roku wprowadzić nową roslinę.

#27725 Share waldii1

waldii1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 544 postów

Napisany 13 luty 2016 - 19:27

Czy ktoś się orientuje czy można odkupić ziemię od ojca z premii dla młodego rolnika., dodam że resztę gospodarstwa tez przejmuje od ojca.

Nie możesz kupować pola od rodziny w pierwszym stopniu pokrewieństwa. W rozporządzeniu o tym jest napisane.

#27726 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5485 postów

Napisany 13 luty 2016 - 20:37

Ramzess2w zapoznaj się z tym http://www.arimr.gov..._poprawiony.pdf

#27727 Share lokser

lokser

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 14 luty 2016 - 12:27

koledzy, mam pytanie odnośnie wrześniowego naboru 2015, więc czy po otrzymaniu decyzji mogę zmienic biznesplan - miałem wpisane 20 szt krów i 20szt cieląt a chciałbym zmienić na ok 30 szt cieląt - zlikwidować krowy. Początkowa wielkość ekonomiczna się zmniejszy czy tak można jeszcze zmienić?

#27728 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 14 luty 2016 - 12:45

No nie wiem jak utrzymasz wielkośc ekonomiczną, czym to napędzisz eeeeeeeee.................

Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#27729 Share Troker1979

Troker1979

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 14 luty 2016 - 13:19

Witam ja również czekam na decyzję. Jestem producentem mleka ok 20 krów mlecznych plus młodzież. Mam trochę obaw związanych z wzięciem tej dotacji. Przy produkcji zwierzęcej to duże ryzyko związane z osiągnięciem 10% wzrostu wartości ekonomicznej gospodarstwa plus dobrostan itp. W tym tygodniu padły mi dwie krowy i już nie spełniam wzrostu. Oczywiście mogę dokupić jałówki wysokocielne i odbudować stratę. Tylko , że do momentu wycielenia 4 jałówki hodowlane mają zdecydowanie mniejszą wartość ESU niż jedna stara krowa przeznaczona na kasację według arkusza biznesplanu. Dużo też zależy w którym momencie roku kalendarzowego wejdzie do stada. Moim zdaniem absurd. Ziemi nie mam możliwości dokupienia a ze zwierzętami nigdy nic nie jest pewnikiem. A i jak bym chciał zrezygnować z produkcji mlecznej to dopiero po 5-u latach od otrzymania premii. Dochodzi do takich sytuacji że trzeba pożyczać(kupić na jakiś czas) krowy od sąsiada by spełniać esu przy kontroli

#27730 Share ramzess2w

ramzess2w

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 14 luty 2016 - 13:30

Ramzess2w zapoznaj się z tym http://www.arimr.gov..._poprawiony.pdf

No licząc w ten sposób to jednak jest poniżej 30% zmiana. Ale z powodu zmiany nie mam 4ESU i co w takiej sytuacji? W rozporzadzeniu nie jest jasno napisane kiedy ja mam te 4ESU osiągnąć :(

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#27731 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 14 luty 2016 - 14:07

dostałem premię w zeszłym roku miałem przeznaczyć na modernizację budynku a wczoraj sąsiad do mnie przyszedł z pytaniem czy kupił bym od niego pole mogę zmienić biznes plan na zakup ziemi?on chce 25 tysi za 1,68ha 

#27732 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5485 postów

Napisany 14 luty 2016 - 17:16

Popatrz sobie w ceny gusowskie u siebie w województwie, porównaj. Pamiętaj, że cena za 1 ha nie może rażąco odbiegać od cen rynkowych. 

#27733 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 14 luty 2016 - 18:33

koledzy, mam pytanie odnośnie wrześniowego naboru 2015, więc czy po otrzymaniu decyzji mogę zmienic biznesplan - miałem wpisane 20 szt krów i 20szt cieląt a chciałbym zmienić na ok 30 szt cieląt - zlikwidować krowy. Początkowa wielkość ekonomiczna się zmniejszy czy tak można jeszcze zmienić?

Nie przejdzie, cielęta mają matutki przelicznik, jak chcesz utrzymać esu to od razu nastawiaj się na to że przy likwidacji krów będziesz musiał utrzymywać ze 150 cieląt (tylko strzelam z ilością). Także powodzenia xD

#27734 Share maromar

maromar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 14 luty 2016 - 19:34

z zakupem bydła z dotacji jest problem, bo trzeba te zakupione sztuki trzymać przez 5 lat, tak doradca powiedział,

#27735 Share axe300

axe300

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 14 luty 2016 - 20:24

Dokument potwierdzający rozpoczęcie realizacji biznesplanu. - załącznik do wypłaty 1raty MR. Jaki to dokument? U mnie wg biznesplanu zakup maszyn i ziemi 

#27736 Share marasp

marasp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów
  • Zainteresowania:ogrodnictwo, technika rolnicza, motoryzacja

Napisany 14 luty 2016 - 20:47

Popatrz sobie w ceny gusowskie u siebie w województwie, porównaj. Pamiętaj, że cena za 1 ha nie może rażąco odbiegać od cen rynkowych. 

Wg GUS-u średnia cena za ziemię w lubelskim to ok  26tys/ha gdybym kupił ziemię po 30-40tys/ha, bo taniej w mojej okolicy nie kupię to agencja może się przyczepić?

#27737 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5485 postów

Napisany 14 luty 2016 - 20:49

Ja bym zrobił zapytanie do Centrali najpierw żeby potem problemu nie było. 

#27738 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 14 luty 2016 - 20:54

to u mnie  cena według gus jest ok34 tysi sąsiad chce ok15 za hektar powinno przejść 

jutro jadę do or dopytać 

#27739 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5485 postów

Napisany 14 luty 2016 - 20:58

Bez problemu dadzą Ci zgodę. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#27740 Share tomaszt585

tomaszt585

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 14 luty 2016 - 21:34

mam pytanie dotyczace wykształcenia . uczeszczam teraz na kura kwaliikacyjny w zawodzie rolnik kwaliikacja R.03 skonczyłem teraz pierwszy semestr jeszcze dwa przedemna . planuje złozyc wniosek na młodego teraz w marcu i wiem ze teraz punktow za wykształcenie nie uzyskam ale złoze oswiadczenie ze uzupelnie  wyksztalcenie w przeciągu 3 lat i czy jezeli przedstawie dokument z tego kursu po jego zakonczeniu  to uwzglednia mi to jako uzupełnienie tego wykształcenia ? oczywicie zakoncze go egzaminem