Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31590 odpowiedzi na ten temat

#25761 Share axe300

axe300

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 29 październik 2015 - 23:57

MG i MR nie można łączyć. A czy można skorzystać z obu programów jednocześnie? Inwestując oczywiście swoim kapitalem

Nie ma przeciwskazan. Sam też tak chce zrobić. W nowym prow co do MG zmieniły sie wytyczne np do zakupu takiego samego sprzetu co poprzednim PROW.

Witam mam pytanie z MR zwracają podatek VAT za nowe maszyny?

O zwrot kierujesz wniosek do UrzeduSkarbowego. 70tyś zł które trzeba wydac jest kwotą brutto (jak sie myle prosze mnie poprawić). W MG zwrot 50% i 60% dotyczy kwoty netto.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 10:52
  •  

#25762 Share bilik26

bilik26

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów
  • Zainteresowania:Rolnik z zamilowania

Napisany 30 październik 2015 - 06:47

Witam  kolegów! mam  takie pytanko czy po otrzymaniu dotacji na MR muszę kupić i powiesić tablicę???

#25763 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 30 październik 2015 - 07:18

Bodzioszajs w PROW 2007-2013 można było rozliczyć inwestycję zrobioną w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy (tak mówiły przepisy). W nowym rozporządzeniu nie widziałem takiego konkretnego zapisu. Paweł328 za inwestycje w MR można płacić gotówką. Loyer986 zaznacz korektę na wniosku, dołącz pismo przewodnie będzie dobrze. Pp128 wypłata premii będzie w ciągu 60 dni od złożenia kompletnego wniosku. Seba42 nie można uznać premii z MR jako wkład w MGR. Bilik26 w MR tablica Ci niepotrzebna :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#25764 Share bilik26

bilik26

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów
  • Zainteresowania:Rolnik z zamilowania

Napisany 30 październik 2015 - 07:56

freetaxi;dzięki za pomoc bo wielu mówiło ze muszę

#25765 Share Martin199

Martin199

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 30 październik 2015 - 09:16

Obecnie jest tak, że przy składaniu wniosku musisz być "urządzającym gospodarstwo" - a to znaczy, że powinieneś posiadać minimum 1 hektar użytków rolnych w dniu składania wniosku. Ale nie możesz być posiadaczem dłużej niż 12 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Posiadanie czyli: własność, dzierżawa ze Skarbu Państwa albo JST albo od kogoś (ojciec, sąsiad itd.) - istotne na jakie okresy są te dzierżawy.

W tej sytuacji należy złożyć wniosek w I kwartale 2017 r. (najlepiej ostatniego dnia naboru - w razie niepowodzenia będzie szansa na powtórkę po roku) Dzień przed złożeniem wniosku spisać umowę dzierżawy lub darowizny na jeden hektar. Pozostałe przejmiesz we właściwym czasie. I już teraz sprawdź Wielkość ekonomiczną gospodarstwa. Jeśli nie wychodzi to działaj w kierunku, żeby we właściwym czasie wyszła.

Te 2 hektary do ewentualnego zakupu muszą być już ugadane z obecnym właścicielem, bo trzeba podać numery przejmowanych/kupowanych/dzierżawionych działek.

Dziękuje za bardzo konkretną odpowiedź. Pół roku temu tata sprzedał te 2 ha ziemi bo potrzebowaliśmy pieniędzy, ale kupujący ma 10 km do pola i stwierdził, że jednak mu się nie opłaca jeździć tak daleko bo zajmuje się warzywami i na swoich polach ma studnie głębinowe a przy takiej suszy nie ma zysku z tego pola i ma kupić pole bliżej siebie, a to ma sprzedać. Czy to będzie jakiś problem za ta ziemia należała do taty a ja po 2 latach chce ją odkupić?

Druga sprawa dotyczy kredytu preferencyjnego MR (csk) czy w razie gdybym nie dostał MR mogę z niej skorzystać, albo czy można łączyć oba te programy bo wiem, że w przypadku MR i MGR to jest podwójne finansowanie i nie można?

#25766 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 30 październik 2015 - 09:21

Jeśli chcesz skorzystać z MR to w zależności od województwa będziesz musiał mieć 70% własności. Albo od średniej krajowej albo od średniej wojewódzkiej jeśli wojewódzka jest mniejsza od krajowej. Średnia krajowa to 10,48 ha. Do tego ważna kwestia - planowane są zmiany dotyczące urządzania gospodarstwa. I wszystko na to wskazuje, że nie będzie wymogu posiadania tytułu prawnego na minimum 1 ha przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy. 

#25767 Share Martin199

Martin199

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 30 październik 2015 - 09:31

Jeśli chcesz skorzystać z MR to w zależności od województwa będziesz musiał mieć 70% własności. Albo od średniej krajowej albo od średniej wojewódzkiej jeśli wojewódzka jest mniejsza od krajowej. Średnia krajowa to 10,48 ha. Do tego ważna kwestia - planowane są zmiany dotyczące urządzania gospodarstwa. I wszystko na to wskazuje, że nie będzie wymogu posiadania tytułu prawnego na minimum 1 ha przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy. 

Ja chce przejąc w całości obie gospodarki więc łącznie 16 ha czyli 100% będę miał na własność. Jak bym nie musiał mieć 1 ha przy składaniu wniosku w 2017 to by było bardzo dobrze dla mnie bo wtedy bym miał większą szansę w 2018 roku aby mi nie wyszło 12 miesięcy posiadania ziemi. Pytanie tylko czy nie jestem problem odkupować w krótkim czasie ziemię, która należała wcześniej do tego gospodarstwa?

No i druga sprawa dotycząca kredytu preferencyjnego który poruszyłem, co Pan o tym sądzi?

Edytowany przez Martin199, 30 październik 2015 - 10:57.

#25768 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 30 październik 2015 - 09:56

Kwestia zakupu ziemi, która była kiedyś przez Was sprzedana nie ma tu nic do rzeczy. Ważne aby na wskazane działki nikt nie brał MR wcześniej. Co do kredytu preferencyjnego to niestety nie połączysz tego z premią. 

#25769 Share Mns-lewy

Mns-lewy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 30 październik 2015 - 11:05

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Na csk nie licz bo to tylko dla mafi. Przy składaniu wniosku wystarczy ze na kolanie spiszesz umowę dzierżawy z ojcem wiec za rok tez będziesz mógł startowac

#25770 Share adamjanusz

adamjanusz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 30 październik 2015 - 13:11

MRcsk

Jeśli uda Ci sie załapać na MRcsk to bierz na zakup ziemi.

A za MR kup sobie punktowany sprzęt/budowlankę lub co tam chcesz jeśli masz wystarczająco punktów.

Ograniczeniem jest przede wszystkim kwota: MRcsk+MR nie może przekroczyć 70 tys. euro.

I terminy ewetnualnego wejścia w posiadanie są istotne. Średnie ceny ziemi w województwie też ważne w tym przypadku.

Źródło: MRcsk

"Pomoc w formie częściowej spłaty kapitału kredytu z linii MRcsk można kumulować:

1)  z inną pomocą państwa w odniesieniu do tych samych – pokrywających się częściowo lub w całości – kosztów kwalifikowalnych, jeżeli taka kumulacja nie powoduje przekroczenia najwyższej w danym przypadku wysokości pomocy,

2)  z pomocą:

a)  de minimis w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowalnych,

B)  na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników i pomocą na rozwój małych gospodarstw, o której mowa w art. 19 ust. 1 lit. a) ppkt (i) oraz (iii) rozporządzenia (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005,

jeżeli skutkiem takiej kumulacji nie będzie przekroczenie wysokości pomocy określonej w ust. 1 pkt 2 lit. a albo 100% kosztów kwalifikowalnych."

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#25771 Share jaroWM

jaroWM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 498 postów

Napisany 30 październik 2015 - 13:29

Na csk nie licz bo to tylko dla mafi. Przy składaniu wniosku wystarczy ze na kolanie spiszesz umowę dzierżawy z ojcem wiec za rok tez będziesz mógł startowac

załapałem się na csk na trzeci rzut, a do mafii mi daleko :)  

MRcsk+MR u mnie wyszło 244 000 zł, czyli ok. 58 000 EUR.

#25772 Share Optimus

Optimus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów
  • Zainteresowania:ziemia woda -halucynacja hemoglobina taka sytuacja :)

Napisany 30 październik 2015 - 14:05

mam pytanie chce zmienic biznes plan z zakupu ciagnika na maszyny czy na wniosku mam zaznaczyć ZMIANA WNIOSKU CZY KOREKTA i jakies załaczniki musze ponownie skladac czy tylko wniosek i poprawiony biznes plan ? pozdr

#25773 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 30 październik 2015 - 14:12

Zmiana do wniosku musi być. Pierwsza i ostatnia strona wniosku o przyznanie pomocy, strona tytułowa biznesplanu i zmienione strony oraz podanie. 

#25774 Share adamjanusz

adamjanusz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 30 październik 2015 - 15:06

Czyli jest duże prawdopodobieństwo ze moje działki kontrol już odwiedziła.

Wielkie Dzięki adamjanusz :)

Jeżdżą i mierzą często bez kontaktu - ale później przyjeżdżają do domu (wtedy już się zapowiadają) i mówią, że już po kontroli i ewentualnie chcą faktury. Chociaż co Agencja to obyczaj. Jak jest bez kombinacji to nie ma się czego bać.

#25775 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 30 październik 2015 - 15:08

W PROW 2007-2013 kontrola odnośnie MR musi być zapowiedziana. 

#25776 Share batista1902

batista1902

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów
  • Zainteresowania:trzoda chlewna, uprawa zbóż

Napisany 30 październik 2015 - 17:10

a czy ARiMR dzwoni w razie zapowiedzenia kontroli z jawnego nr. tel. czy z prywatnego. Bo ,, Pan ,, który sprawdzał mi wniosek MR2014 w sprawie poprawek dzwonił raz z jawnego a raz z prywatnego ( częściej z prywatnego ). jest jakaś zależność  ??? ARiMR Elizówka / Lublin. Bo dziś koło 14 miałem kilka połączeń nieodebranych z Prywatnego

#25777 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 30 październik 2015 - 17:18

to oddzwoń i zapytaj, rusz głową...........

Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#25778 Share ciastek12

ciastek12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 30 październik 2015 - 17:24

Jak ma odzwonic skoro nr prywatny? :blink:  Boże widzisz a nie grzmisz...Powinieneś dostać złote widły za ten komentarz.                                                                            PS. Przepraszam za post nie na temat ale nie mogłem sie powstrzymać :wacko:

Edytowany przez ciastek12, 30 październik 2015 - 17:25.

#25779 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 30 październik 2015 - 17:26

Prywatny czy zastrzeżony ?? duże znaczenie

Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#25780 Share podjadacz

podjadacz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 214 postów

Napisany 30 październik 2015 - 17:28

a ja mam pytanie tak trochę odbiegające od tematu

bo jak bym miał kontrole to mogą mi się przyczepić o łąkę, która była zaniedbana przez poprzedniego właściciela tzn. z jednej strony jest rów oddzielający więc ok ale z drugiej strony jest jakby "syf" ludzie mający działki czy tam ogródki wyrzucają swoje śmieci stamtąd mimo, że jest słupek graniczny robili to za poprzedniego właściciela, zaś kawałek dalej frajer 3-5 metrów przyorał mi łąkę przez kilka lati teraz tyle wyszło - no i mogą mi się o to przyczepić

więc pytanko ile by wziął geodeta za wyznaczenie i wkopanie nowych słupków granicznych ? jestem z wlkp

szukałem w necie ale nigdzie nie znalazłem tylko nt jakiś budowli domów

bardzo proszę o info

no i jak by nie patrzeć za tę stronę mamy uciętą dopłatę z ARiMR

bla bla bla :)