Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31552 odpowiedzi na ten temat

#25741 Share Martin199

Martin199

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 29 październik 2015 - 08:26

Witam

freetaxi mam prośbę o pomoc. We wrześniu 2017 roku biorę ślub i wraz z przyszłą żoną chcemy połączyć gospodarki i skorzystać z MR. Z racji że mój tata przechodzi na emeryturę i musi przepisać gospodarstwo też w 2017 roku mam pytanie kiedy najlepiej złożyć wniosek i czy nabory są co roku? Mogę np. składać wniosek już w 2016 roku mimo, że gospodarstwo przejmę na jesieni w 2017, aby w razie gdybym się nie załapał spróbować ponownie w naborze w 2017 roku?

Edytowany przez Martin199, 29 październik 2015 - 10:54.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 16:41
  •  

#25742 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 29 październik 2015 - 12:53

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Po pierwsze to nic nie wiadomo o następnym naborze, po drugie jest dość istotna sprawa... Musisz mieć trochę ziemi na start żeby składać papiery na MR co może cie wykluczyć przy następnym naborze bo powiedzmy będziesz miał ziemię dłużej niż rok. Poczytaj sobie ten temat z 6-7 tygodni wstecz to wszystkiego się dowiesz

#25743 Share adamjanusz

adamjanusz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 29 październik 2015 - 14:56

Witam

freetaxi mam prośbę o pomoc. We wrześniu 2017 roku biorę ślub i wraz z przyszłą żoną chcemy połączyć gospodarki i skorzystać z MR. Z racji że mój tata przechodzi na emeryturę i musi przepisać gospodarstwo też w 2017 roku mam pytanie kiedy najlepiej złożyć wniosek i czy nabory są co roku? Mogę np. składać wniosek już w 2016 roku mimo, że gospodarstwo przejmę na jesieni w 2017, aby w razie gdybym się nie załapał spróbować ponownie w naborze w 2017 roku?

W przypadku małżeństwa ważne jest czy przyszła żona jest obecnie właścicielem gruntów rolnych i jak długo.

Jeśli jest, to przeważnie trzeba wybierać między żoną a dotacją dla młodego.

Nabory w pierwszym kwartale każdego roku.

Pierwszy wniosek o płatność składa się do 9 miesięcy od dnia otrzymania decyzji. Decyzję mniej więcej po 6 miesiącach od złożenia dostaniesz (może być nieco szybciej lub nieco później).

W związku z powyższym jeśli możesz przejąć gospodarstwo dopiero jesienią 2017 to ewentualny nabór w I kwartale 2016 raczej odpada.

Edytowany przez adamjanusz, 29 październik 2015 - 14:59.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#25744 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 29 październik 2015 - 15:13

Przesuń  ślub o rok albo dwa i po problemie.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#25745 Share Mns-lewy

Mns-lewy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 29 październik 2015 - 16:50

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Albo jak macie wystarczajaco duże gospodarki to możesz ty skorzystać z MR i przyszła zona

#25746 Share pp1208

pp1208

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów

Napisany 29 październik 2015 - 17:41

Panowie, napewno juz ktoś o to pytał ale na ostatnich kilku stronach tego niema, wiec pytam. Na wyplate premii czas liczy sie od momentu złozenia wniosku o płatność  czy od momentu  zatwierdzenia zmiany ? 30 czy 60 dni ? bo u mnie od przyznania premii niedługo mija 60 dni i dalej nic.

Edytowany przez pp1208, 29 październik 2015 - 17:42.

#25747 Share Seba42

Seba42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Motoryzacja

Napisany 29 październik 2015 - 17:48

Programu Młody Rolnik i Modernizacja Gospodarstw nie możesz łączyć! Kiedyś mozna było pieniadze z młodego dac jak wkład własny. Teraz jest tak że na MG nie mogą byc pieniądze ze środków publicznych czyli właśnie z MR. Jest to smutna wiadomość, bo sam tak chciałem zrobić.

Mam pytanie i to doś istotne
Brak wykształcenia, w programie MR zadeklarowałem uzupełnienie wykształcenia. Obecnie uczęszczam na KKZ. 
Czy moge ubiegać sie o 60% z MG jako młody rolnik nie majac na chwile obecną wykształcenia? W rozporządzeniu nie wyczytałem nic o kwestii uzupełnienia wykształcenia. To tak jakby albo sie jest młodym rolnikiem albo NIE. Ubiegając sie o premie MR można uznać sie jako młody rolnik (bez zwgl na wykształcenie, bo wiadomo że młody rolnik musi je miec, albo musi je uzupełnić)

A nie da się jakoś pokombinować i zrobić tak że skorzystać z MR i z MG w biznesplanie na młodego rolnika napiszemy że pieniądze będą miały być przeznaczone na zakup nowego ciągnika a ciągnik kupimy na MG tyle że początkowo trzeba będzie wziąć kredyt a dopiero potem spłacić kredyt pieniędzmi z MR. Wtedy tak jakby nie zapłacili byśmy za rzeczy wzięte na MG pieniędzmi publicznymi czyli z MR

Przeszło by to ?

#25748 Share koroniarz

koroniarz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 29 październik 2015 - 18:10

Witam mam pytanie z MR zwracają podatek VAT za nowe maszyny?

#25749 Share adamjanusz

adamjanusz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 29 październik 2015 - 18:29

A nie da się jakoś pokombinować i zrobić tak że skorzystać z MR i z MG w biznesplanie na młodego rolnika napiszemy że pieniądze będą miały być przeznaczone na zakup nowego ciągnika a ciągnik kupimy na MG tyle że początkowo trzeba będzie wziąć kredyt a dopiero potem spłacić kredyt pieniędzmi z MR. Wtedy tak jakby nie zapłacili byśmy za rzeczy wzięte na MG pieniędzmi publicznymi czyli z MR

Przeszło by to ?

Tak się nie da.

Można oczywiście łączyć MR i MG ale wkładem własnym do MG nie może być dotacja z MR.

Wystarczy porównać planowane zakupy w MR i MG i jasno widać czy jest podwójne finansowanie.

#25750 Share adamjanusz

adamjanusz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 29 październik 2015 - 19:02

Albo jak macie wystarczajaco duże gospodarki to możesz ty skorzystać z MR i przyszła zona

Teoretycznie tak.

Tylko o każdej zmianie mogącej mieć wpływ na przyznanie pomocy Wnioskodawca powinien niezwłocznie powiadomić Agencję. Ślub jest taką okolicznością.

Jeśli małżonkowie spełniają warunki przyznania pomocy - pomoc może być przyznana tylko jednemu z nich.

Rozdzielność majątkowa nie pomoże.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#25751 Share Seba42

Seba42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Motoryzacja

Napisany 29 październik 2015 - 19:14

Tak się nie da.

Można oczywiście łączyć MR i MG ale wkładem własnym do MG nie może być dotacja z MR.

Wystarczy porównać planowane zakupy w MR i MG i jasno widać czy jest podwójne finansowanie.

Dzięki za pomoc ale szczerze mówiąc zepsułeś mi dzień tą wiadomością :( Kilka dni temu rozmawiałem z dyrektorem ARiMR w mojej okolicy i on mi właśnie powiedział że MR i MG można razem połączyć z wkładem z MR do MG, a tu taka wiadomość od ciebie   :( A można chodziarz pieniądze z MR przeznaczyć na przerobienie stodoły na chlewnie lub na budowę nowej chlewni ? Albo jest jakaś szansa że zmieni się to że pieniądze z MR będzie można przeznaczyć na MG tak jak było dawniej ?

Edytowany przez Seba42, 29 październik 2015 - 19:15.

#25752 Share maciej123

maciej123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 29 październik 2015 - 19:18

Oświadczenie osoby przekazującej gospodarstwo

o wyrażeniu zgody na przeprowadzenie kontroli przez Agencję

Ja, niżej podpisany/podpisana*, oświadczam, że wyrażam zgodę na przeprowadzenie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kontroli w gospodarstwie, umożliwienie osobom upoważnionym do wykonywania czynności kontrolnych wstępu na moje grunty, do mojego gospodarstwa i pomieszczeń gospodarczych w celu wykonywania tych czynności, a także na udostępnianie wszelkich dokumentów i udzielanie wyjaśnień.

Przyjmuję do wiadomości, że zebrane dane osobowe będą przetwarzane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z siedzibą: 00-175 Warszawa, Al. Jana Pawła II 70, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2014 r. nr 0, poz. 1182) w celu przyznania pomocy w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

……………………………………

Podpis przekazującego gospodarstwo

mam pytanie czy takie pismo musi mi podpisac osoba od której bede dzierżawil ziemie?

#25753 Share adamjanusz

adamjanusz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 29 październik 2015 - 19:37

Dzięki za pomoc ale szczerze mówiąc zepsułeś mi dzień tą wiadomością :( Kilka dni temu rozmawiałem z dyrektorem ARiMR w mojej okolicy i on mi właśnie powiedział że MR i MG można razem połączyć z wkładem z MR do MG, a tu taka wiadomość od ciebie   :( A można chodziarz pieniądze z MR przeznaczyć na przerobienie stodoły na chlewnie lub na budowę nowej chlewni ? Albo jest jakaś szansa że zmieni się to że pieniądze z MR będzie można przeznaczyć na MG tak jak było dawniej ?

Budowlanka jest ok - i dodatkowe punkty otrzymasz przy ocenie wniosku za inwestycję budowlaną.

Aktualne rozporządzenie nie pozwala - o zmianie rozporządzenia  nie słyszałem.

mam pytanie czy takie pismo musi mi podpisac osoba od której bede dzierżawil ziemie?

Musi jeśli ta ziemia jest ujęta we wniosku i wliczona do wielkości ekonomicznej - chyba, że przed złożeniem wniosku piszesz umowę dzierżawy to nie.

#25754 Share maciej123

maciej123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 29 październik 2015 - 19:41

ale tylko ziemia a w tym pismie mowa o calym gospodarstwie

#25755 Share batista1902

batista1902

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów
  • Zainteresowania:trzoda chlewna, uprawa zbóż

Napisany 29 październik 2015 - 19:45

Mam pytanie które dziś mnie zastanowiło : MR2014, przejąłem gospodarstwo na własność ale nie mogłem przejąć jednej działki więc zastąpiłem ją dzierżawą ( umowa pisemna ). I pytanie czy tą dzierżawę mogę teraz z powrotem zmienić na tą działkę której nie mogłem przejąć na własność ( teraz juz mogę przejąć ) lub zmienić tą dzierżawę na inną dzierżawę ( bardziej wygodniejszą ). areał tych działek jest taki sam.   podpowie ktoś ????

#25756 Share Mns-lewy

Mns-lewy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 29 październik 2015 - 19:51

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) MG i MR nie można łączyć. A czy można skorzystać z obu programów jednocześnie? Inwestując oczywiście swoim kapitalem

#25757 Share Martin199

Martin199

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 29 październik 2015 - 20:11

Dziękuję, wszystkim za cenne odpowiedzi.

Po pierwsze to nic nie wiadomo o następnym naborze, po drugie jest dość istotna sprawa... Musisz mieć trochę ziemi na start żeby składać papiery na MR co może cie wykluczyć przy następnym naborze bo powiedzmy będziesz miał ziemię dłużej niż rok. Poczytaj sobie ten temat z 6-7 tygodni wstecz to wszystkiego się dowiesz

Przeglądałem forum wstecz i znalazłem pytanie jacor95, w 09 Wrz 2015 - 20:21, powiedział:

Jak to jest w końcu w tym naborze na młodego. Osoba prowadząca mój wniosek mowi, że przed złożeniem wniosku spiszemy dzierżawe gruntów, a na własność posiądę dopiero po uzyskaniu pozytywnej decyzji. Więc nie muszę być właścicielem gruntów przed złożeniem wniosku??

A kolejnego dnia w odpowiedzi rafalo6200 napisał, że nie musi być, więc moje pytanie czy miał rację bo pytań w tej sprawie jest sporo ale konkretnych odpowiedzi mało?

Przesuń  ślub o rok albo dwa i po problemie.

Przesunięcie ślubu nic nie da bo w 2017 roku tata musi przepisać gospodarkę i od jesieni zacznie my cykać zegar 12 miesięcy z nadzieją, że w pierwszym kwartale 2018 roku wystartuje kolejny nabór bo tak to nie będę miał żadnych szans na pomoc dla młodego rolnika ;/

W przypadku małżeństwa ważne jest czy przyszła żona jest obecnie właścicielem gruntów rolnych i jak długo.

Jeśli jest, to przeważnie trzeba wybierać między żoną a dotacją dla młodego.

Nabory w pierwszym kwartale każdego roku.

Pierwszy wniosek o płatność składa się do 9 miesięcy od dnia otrzymania decyzji. Decyzję mniej więcej po 6 miesiącach od złożenia dostaniesz (może być nieco szybciej lub nieco później).

W związku z powyższym jeśli możesz przejąć gospodarstwo dopiero jesienią 2017 to ewentualny nabór w I kwartale 2016 raczej odpada.

Przyszła żona nie jest właścicielem żadnych gruntów, a osobno żadna z gospodarek nie spełnia wymogu średniej powierzchni krajowej gospodarstw. Pieniądze chcemy wydać na zakup kolejnych 2 ha ziemi. Jak liczyłem punkty wg rozporządzenia to wychodzi niecałe 15 ale sądzę, że jak się trawi na dobrego doradcę to podpowie za co jeszcze możemy dostać punkt.

#25758 Share Damiancyk17

Damiancyk17

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i Motoryzacja

Napisany 29 październik 2015 - 21:22

Czy agencja może przyjechać na kontrol bez wcześniejszego uprzedzenia mnie ponieważ widziałem dzisiaj samochód z agencji w mojej miejscowości nawet nie daleko jednej z działek która zadeklarowałem w biznesplanie ale nawet nie przyjechali abym podpisał zaden protokól ani nic podobnego?                                                                                                       

Młody rolnik 2015

#25759 Share adamjanusz

adamjanusz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 29 październik 2015 - 21:32

Dziękuję, wszystkim za cenne odpowiedzi.

Przeglądałem forum wstecz i znalazłem pytanie jacor95, w 09 Wrz 2015 - 20:21, powiedział:

Jak to jest w końcu w tym naborze na młodego. Osoba prowadząca mój wniosek mowi, że przed złożeniem wniosku spiszemy dzierżawe gruntów, a na własność posiądę dopiero po uzyskaniu pozytywnej decyzji. Więc nie muszę być właścicielem gruntów przed złożeniem wniosku??

A kolejnego dnia w odpowiedzi rafalo6200 napisał, że nie musi być, więc moje pytanie czy miał rację bo pytań w tej sprawie jest sporo ale konkretnych odpowiedzi mało?

Przesunięcie ślubu nic nie da bo w 2017 roku tata musi przepisać gospodarkę i od jesieni zacznie my cykać zegar 12 miesięcy z nadzieją, że w pierwszym kwartale 2018 roku wystartuje kolejny nabór bo tak to nie będę miał żadnych szans na pomoc dla młodego rolnika ;/

Przyszła żona nie jest właścicielem żadnych gruntów, a osobno żadna z gospodarek nie spełnia wymogu średniej powierzchni krajowej gospodarstw. Pieniądze chcemy wydać na zakup kolejnych 2 ha ziemi. Jak liczyłem punkty wg rozporządzenia to wychodzi niecałe 15 ale sądzę, że jak się trawi na dobrego doradcę to podpowie za co jeszcze możemy dostać punkt.

Obecnie jest tak, że przy składaniu wniosku musisz być "urządzającym gospodarstwo" - a to znaczy, że powinieneś posiadać minimum 1 hektar użytków rolnych w dniu składania wniosku. Ale nie możesz być posiadaczem dłużej niż 12 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Posiadanie czyli: własność, dzierżawa ze Skarbu Państwa albo JST albo od kogoś (ojciec, sąsiad itd.) - istotne na jakie okresy są te dzierżawy.

W tej sytuacji należy złożyć wniosek w I kwartale 2017 r. (najlepiej ostatniego dnia naboru - w razie niepowodzenia będzie szansa na powtórkę po roku) Dzień przed złożeniem wniosku spisać umowę dzierżawy lub darowizny na jeden hektar. Pozostałe przejmiesz we właściwym czasie. I już teraz sprawdź Wielkość ekonomiczną gospodarstwa. Jeśli nie wychodzi to działaj w kierunku, żeby we właściwym czasie wyszła.

Te 2 hektary do ewentualnego zakupu muszą być już ugadane z obecnym właścicielem, bo trzeba podać numery przejmowanych/kupowanych/dzierżawionych działek.

Czy agencja może przyjechać na kontrol bez wcześniejszego uprzedzenia mnie ponieważ widziałem dzisiaj samochód z agencji w mojej miejscowości nawet nie daleko jednej z działek która zadeklarowałem w biznesplanie ale nawet nie przyjechali abym podpisał zaden protokól ani nic podobnego?                                                                                                       

Młody rolnik 2015

Może.

Bez podpisywania protokołu.

Bywa, że jadą w pola bez kontaktu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#25760 Share Damiancyk17

Damiancyk17

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i Motoryzacja

Napisany 29 październik 2015 - 21:42

Czyli jest duże prawdopodobieństwo ze moje działki kontrol już odwiedziła.

Wielkie Dzięki adamjanusz :)