Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31588 odpowiedzi na ten temat

#25241 Share 10045zetor

10045zetor

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów
  • Zainteresowania:https://www.youtube.com/watch?v=mX9pbKzsshc

Napisany 01 październik 2015 - 12:50

jesli otrzymam premie mlodego rolnika i polacze ja z MGR to mam szanse otrzymac ciagnik o wiekszej mocy niz mi to wyliczono ?? slyszalem takie inf ze mlody rolnik moze dostac mocniejszy sprzet ... jest to ulatwianie startu mlodemu rolnikowi ? ...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 01:31
  •  

#25242 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5485 postów

Napisany 01 październik 2015 - 13:11

Nie można łączyć MR z MGR. 

#25243 Share Maksu

Maksu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 01 październik 2015 - 13:15

Wypłata premii nie ma nic tu do rzeczy. Najlepiej jak wstrzymasz się z zakupem do momentu kiedy Agencja zatwierdzi Ci zmianę. 

Witaj,

to znaczy, że mogę kupić sprzęt, który został wskazany w biznesplanie już teraz, a nie dopiero po otrzymaniu decyzji? 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#25244 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5485 postów

Napisany 01 październik 2015 - 13:22

Sprzęt mogłeś już kupić w tamtym roku w dniu składania wniosku o przyznanie pomocy. I taką inwestycję można rozliczyć. 

#25245 Share Maksu

Maksu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 01 październik 2015 - 13:50

Wniosek składałem w tym roku (nabór 2015), czekam na podliczenie punktów i zatwierdzenie wniosku i od razu po tym chciałbym kupić maszyny wskazane w biznesplanie, a nie czekać na decyzję. Nie będzie problemu, żeby to później rozliczyć z Agencją? W gruncie rzeczy biznesplan miałbym zrealizowany przed przyznaniem decyzji i wypłatą pieniędzy.

#25246 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 798 postów

Napisany 01 październik 2015 - 14:00

ja już po kontroli, wszystko bez problemu, spoko ludzie, trochę ich za język pociągnąłem, powiedzieli, że w nowym MR, wszyscy będą mieli kontrole przed wnioskiem o płatność, i słyszeli, ze nowy nabór MGR dla wszystkich ma być w styczniu, słyszał ktoś coś podobnego?

#25247 Share tomrolnik

tomrolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 810 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja,

Napisany 01 październik 2015 - 14:24

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) tez o tym slyszalem ze ma byc dla rolników od 1 ha do 300 . napisz co kontrolowali ,sprawdzali?

#25248 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 798 postów

Napisany 01 październik 2015 - 14:43

jedną działkę zmierzyli, na reszcie porobili fotki, z dokumentów to akty notarialne, dyplom, krus, nakaz płatniczy, dokumenty potwierdzające że sam prowadzę gospodarstwo czyli najlepiej faktury na sprzedaż  czegoś z gospodarstwa, i faktury na zakup paliwa, ŚOR itp, ale nie było by problemu jak bym czegoś z tego nie miał, lajtowo do tego podchodzili, mówili że będzie jeszcze trochę tych kontroli przez te 5 lat

#25249 Share boruch1409

boruch1409

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 01 październik 2015 - 14:47

Czy anex do biznesplanu w sprawie kup większego ciągnika niż był wpisany o 15km trzeba zrobić przed wypłatą premii czy po?

mozesz przed i po

#25250 Share Cichy94

Cichy94

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,motoryzacja

Napisany 01 październik 2015 - 18:02

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Majkel207 mam takie pyatnie: kiedy składałeś wniosek, że kontrole miałeś i czy jesteś na vacie? U mnie na dzień dzisiejszy to żadnych zakupów i sprzedaży nie ma bo dopiero wczoraj wniosek poszedł do weryfikacji i czekam na odp. Czy dostane dofinansowanie.

Edytowany przez Cichy94, 01 październik 2015 - 18:03.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#25251 Share Zygmunt1991

Zygmunt1991

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 01 październik 2015 - 18:34

Majkel207 a sprawdzali Ci budynki? Dzwonili przed kontrolą? 

#25252 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 798 postów

Napisany 01 październik 2015 - 19:26

dzwonili parę dni wcześniej, pytali o budynek ale nic nie sprawdzali

cichy wniosek jakoś na początku września składałem i jestem na Vacie, oni o wszystko pytali ogólnikowo i nie było by  problemu jak by czegoś nie było, dużo zależy od konkretnego przypadku, np kiedy się przejęło gospodarstwo, podstawa to akty notarialne, dyplom jak było wykształcenie i ubezpieczenie w krusie no i areał w przypadku mierzenia musi się zgadzać, reszta to szczegóły

#25253 Share lukaszpuk86

lukaszpuk86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 01 październik 2015 - 19:41

Cześć, mam takie pytanie: czy młody rolnik może pracować na umowie o dzieło ?? pytałem sie w KRUS i tam mówią, że nie ma probelmu.

#25254 Share Zygmunt1991

Zygmunt1991

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 01 październik 2015 - 20:39

A wiadomo coś w sprawie tego rozporządzenia? Ja składając wniosek na młodego miałem już zwierzęta na siebie i nie wiem czy już się coś wyjaśniło w tej sprawie czy Komisja Europejska zatwierdziła te zmiany?

#25255 Share sony87

sony87

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 01 październik 2015 - 21:05

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Pisalem ju o tym. Zarówno młody jak i stary rolnik będący na KRUS może pracować na umowę o dzieło bez ograniczeń.

#25256 Share Mns-lewy

Mns-lewy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 02 październik 2015 - 01:01

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) A czy moze prowadzić inna działalność jak np firma budowlana ale nie w naszym kraju? Pytam czysto teoretycznie

Edytowany przez Mns-lewy, 02 październik 2015 - 01:04.

#25257 Share Maksu

Maksu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 02 październik 2015 - 08:05

A czy moze prowadzić inna działalność jak np firma budowlana ale nie w naszym kraju? Pytam czysto teoretycznie

Zasada jest taka, że przez rok masz być na KRUS z mocy ustawy, a z mocy ustawy jesteś w KRUS tylko wtedy, gdy prowadzisz działalność rolniczą, ale nie podlegasz ubezpieczeniu w ZUS, bo obowiązek ZUS wyprzedza obowiązek KRUS i go wyłącza, dlatego bez problemu możesz wykonywać pracę w oparciu o umowę o dzieło (nie jest oskładkowana ZUS). Jeszcze jednym rozwiązaniem jest umowa o staż, która też nie podlega oskładkowaniu, ale u jednego pracodawcy możesz być maksymalnie 3 miesiące na umowie o staż i na taką umowę mogą być zatrudnione osoby przed 30 rokiem życia (dotyczy chyba też tylko absolwentów wyższych uczelni, ale nie jestem pewny).

Co do prowadzenia działalności gospodarczej za granicą, to na panuje unijna zasada, że podlegasz tylko jednemu ubezpieczeniu i jest to ubezpieczenie miejsca wykonywania pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowo masz obowiązek zgłoszenia w KRUS takiej pracy lub wykonywania działalności gospodarczej, KRUS w takim przypadku wydaje decyzję czy pozostajesz w KRUS czy podlegasz ubezpieczeniu w innym kraju. Ja bym nie liczył, że w tym KRUS się zostanie.

#25258 Share molibdenowy

molibdenowy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 02 październik 2015 - 08:07

co do pracy a młody rolnik, może być też umowa zlecenie nie przekraczająca 875zł brutto (połowa minimalnego wynagrodzenia bodajże) sam jestem tak zatrudniony i krus bez problemu ubezpieczył.

#25259 Share Mns-lewy

Mns-lewy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 02 październik 2015 - 10:36

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) jesli jest obowiązek poinformowania KRUS o działalności w innym kraju a ktoś np jest w KRUS 3 lata i nie poinformował ze prowadzi działalność to jaka kara obowiązuje? Czy KRUS lub inny urząd jest w stanie uzyskać takie informacje z innego kraju? Znam pare osób tak działajacych od paru lat i narazie zero problemów, ale żadna z nich nie korzystała z żadnych programów pomocy. Pewnie dlatego ze w żadnym państwie nie wiedza co sie dzieje w drugim.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#25260 Share jaroWM

jaroWM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 498 postów

Napisany 02 październik 2015 - 10:57

co do pracy a młody rolnik, może być też umowa zlecenie nie przekraczająca 875zł brutto (połowa minimalnego wynagrodzenia bodajże) sam jestem tak zatrudniony i krus bez problemu ubezpieczył.

ja też tak pracuję - mówili w Krusie, że dużo ludzi na takie umowy robi i nie ma problemu, tylko trzeba zgłosić ten fakt do nich.