Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31601 odpowiedzi na ten temat

#24701 Share paweladam

paweladam

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 21:29

Witam koledzy,

czy ktoś może się podzielić jakie szkolenia i doradztwo najlepiej wpisać do biznesplanu?

Z góry dziękuję za pomoc!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 21:50
  •  

#24702 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 08:49

kolego z tymi obrotowymi środkami to bodajże też trzeba się rozliczyć czyli wystarczy zbierać faktury za nawozy, pasze, paliwo nawet zakup zwierząt i bez problemu uzbierasz to co ci zostanie :)

#24703 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 799 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 08:50

http://www.farmer.pl/finanse/nabor-dla-mlodego-rolnika-trzeba-bedzie-powtarzac,59764.html

739 wniosków do 9 września

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24704 Share Rangiz

Rangiz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 08:59

Ja wogóle nie rozumiem po co bawi się tyle osób w ten 1 ha, przepisujcie od razu wszystko i tyle. Nigdzie w rozporządzeniu przecież nie jest napisane że na start ma być równy 1 hektar- to jest tylko niezbędne minimum i tyle. Równie dobrze można wszystko od razu, niektórzy motają i tylko życie sobie komplikują niepotrzebnie.

Kolego a skąd ty wiesz jaka sytuacja występuje u kogo i co jest komplikacją? U mnie właśnie przepisania całego gosp. w tej chwili jest komplikacją więc staram się nie komplikować sobie tego życia, jak to wspaniałomyślnie radzisz. 

Krzysztof Jurgiel dopytywał jeszcze: 
- I sprawa konferencji w Łomży. Był pan na konferencji w Łomży. Wracam do tego działania dotyczącego młodych rolników. Ponieważ Polskie Stronnictwo Ludowe nie zaprasza posłów na konferencje, które odbywają się w województwach, to nie wiem, czy informacje, jakie uzyskałem, są prawdziwe, a wynika z nich, iż powiedział pan, że nabór w ramach wsparcia dotyczącego młodych rolników był błędem, że trzeba będzie to powtarzać. Czy to jest prawda?

Minister nie odpowiedział na to pytanie, ale zważywszy, że do 9 września, a nabór kończy się 16 września, młodzi rolnicy złożyli w ARiMR zaledwie 739 wniosków - może to być prawda...

W jakim sensie powtórzyć?

Edytowany przez Rangiz, 11 wrzesień 2015 - 09:05.

#24705 Share paweladam

paweladam

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 10:23

Witam, ponawiam pytanie.

Jakie uzupełniacie szkolenia i usługi doradcze w aktualnym naborze? 

Dzięki za odpowiedź

#24706 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 11:17

Pewnie chodzi o to, że będą dążyć do zmiany rozporządzenia i uruchamiać nowy nabór. 

#24707 Share MateuszNoco

MateuszNoco

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 11:36

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) A wie ktos moze jak przeliczaja wielkosc ciagnika do gospodarstwa tzn np jak jest okolo 17 ha ale wszystko w dzierzawie to jakiej mocy ciagnik mozna kupic

#24708 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 11:37

Do naboru ze starego PROW sugerują się ekspertyzą odnośnie doboru maszyn, która obowiązywała w Modernizacji gospodarstw rolnych. Dokument ten jest dostępny na stronie ARiMR.

#24709 Share MateuszNoco

MateuszNoco

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 11:45

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Mam nadzieje ze 80 KM przejdzie...na takie gospodarstwo

#24710 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 11:46

Wystarczy zajrzeć w ekspertyzę i będziesz wiedział co i jak. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#24711 Share paweladam

paweladam

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 13:51

Witam, jak wygląda sprawa z przygotowaniem i stosowaniem planu nawozowego?

Mam kilka działek w różnych lokalizacjach.

Czy badania należy wykonać na każdej działce przez okres 5 lat?

#24712 Share Zetor_2010

Zetor_2010

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 14:05

Witam, ponawiam pytanie.

Jakie uzupełniacie szkolenia i usługi doradcze w aktualnym naborze? 

Dzięki za odpowiedź

Co do szkolen - znajdziesz je na stronach internetowych ODR (zalezy od wojewodzta, musisz sprawdzac czy otrzymasz jakis dyplom). A uslugi doradcze - na stronach ARMIR (sa tam konkretne przyklady uslug).

Witam, jak wygląda sprawa z przygotowaniem i stosowaniem planu nawozowego?

Mam kilka działek w różnych lokalizacjach.

Czy badania należy wykonać na każdej działce przez okres 5 lat?

Co do planu nawozowego to zgodnie z rozporzadzeniem paragraf 22 punkt 8: "prowadzić działania, z tytułu których przyznano punkty, o których mowa w § 16 ust. 2, co najmniej do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy". Czyli - tak przez okres 5 lat od daty wyplaty pierwszej raty.

#24713 Share paweladam

paweladam

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 14:17

Zetor_2010 dzięki za odpowiedź:)

Prawdopodobnie ze względu na koszt wybiorę usługi doradcze:

Ochrona środowiska.

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.

#24714 Share Pawel10

Pawel10

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 15:02

Dostałem decyzję o przyznaniu pomocy, czy mogę już teraz kupić sprzęt, jeszcze przed złożeniem wniosku o płatność za swoje pieniądze? Czy taki zakup z datą powiedzmy dzisiejszą będzie się kwalifikował do rozliczenia?

#24715 Share jarek1996

jarek1996

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 15:11

Załapałem się na zieloną liste z dnia 1 września. Czy musze wszystkie formalności załatwić do 30 wrzesnia tj. przekazanie ziemi, ubezpieczenie w krusie czy aby złożyć wniosek o płatność ?  

#24716 Share Zetor_2010

Zetor_2010

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 15:33

Hej. Mam pytanie odnosnie gruntow dzierzawy w Mlodym Rolniku 2015. Maksymalna wielkosc dzierzawy w MR to 70% w stosunku do sredniej krajowej powierzchni uzytkow rolnych tzn. 10.48ha badz gdy jest mniejsza to srednia wojewodztwa.

Czy dobrze interpretuje, ze w przypadku gdy bede posiadac np. 18ha, reszte np. 18ha moge wydzierzawic od osob trzecich na okres min. 10lat?

Z gory dziekuje za pomoc!

Dowiedzialam sie dzis, zeby uzyskac Mlodego rolnika trzeba byc wlascicielem (badz dzierzawca JST lub Skarbu Panstwa, nie os. trzecich) conajmniej 70% min. pow. sredniej krajowej (10.48ha), czyli 7.336 ha w przypadku wojwewodztw o wiekszej powierzchni niz powierzchnia krajowa (np. dolnoslaskie). W przypadku gdy srednia wojewodzka jest nizsza od sr. krajowej - bierze sie pod uwage sr. wojewodzka.

Witam chciałem uzyskać kilka odpowiedzi na pytania związane z premią MR

Po długich rozmowach udało mi się przekonać rodziców do przejścia na wcześniejszą emeryturę w przyszłym roku ( Tato może przejść na nią wraz z mamą w Październiku 2016 nieco wcześniej sporządzimy umowę dzierżawy w której to Tato wydzierżawi mi wszystkie swoje grunty (20 ha) na 10 lat oprócz działki na której znajduje się dom wraz z zabudowaniami gospodarczymi ( obora, stodoła chlewnia itp) o powierzchni nie przekraczającej 1 ha co umożliwi rodzicom przejście na wcześniejszą emeryturę ( tata 60 lat mama 56 staż opłacania składek powyżej 30 lat). Ja zajmę się wyłącznie produkcją roślinną ( buraki cukrowe zboża) na 20 hektarach taty oraz dzierżawie od sąsiada 9 ha.Tato nadal będzie trzymał zwierzęta ( 30 loch, około 200 Tuczników i 20 sztuk bydła) gdyż nie koliduje to z przejściem na wcześniejszą emeryturę ( według KRUS rolnik zaprzestaje prowadzenia działalności w momencie kiedy oddaje ziemię na własność bądź w dzierżawe)

I teraz w związku z tym mam kilka pytań

1 Czy mając dzierżawę od taty i sąsiada nie posiadając gruntów na własność mogę ubiegać się o premie dla młodego rolnika w 2016r

2 Czy premię mogę przeznaczyć na zakup ziemi ( mamy odłożone z tatą pieniążki na zakup 8 ha gruntów od wujaszka) Ale słyszałem o kredytach preferencyjnych dla MR , czy to można połączyć z MR i jak wygląda w skrócie procedura, czy lepiej dać sobie spokój i kupić za własne pieniążki

3 Otrzymując premię zobowiązuję się do rozwoju gospodarstwa  w ciągu 3 lat, czy na przykład przejęcie od taty części produkcji zwierzęcej (np bydła) będzie uważane za rozwój ???

4 Dodam  że mam 29 lat i pochodzę z wielkopolski

Hej,

Ad. 1 - nie wiadomo jakie beda zalozenia w 2016 r. Jak na razie nie sa sprecyzowane i dotycza tylko 2015. Zgodnie z rozporzadzeniem z 2015 musisz byc wlascicielem 70% sr. krajowej (10.48ha) lub dzierzawic te dzialki od JST lub Skarbu Panstwa. Co oznacza ze sama dzierzawa od os. trzecich nie wystarcza. W przypadku wojewodztw, w ktorym srednia jest nizsza od sr. krajowej, bierze sie srednia wojewodzka.

Ad. 2 - premie mozna przeznaczyc na zakup ziemi, ale watpie ze mozna laczyc dwa rodzaje pomocy publicznej (tzn. Mlody Rolnik + dofinansowanie do kredytu badz odsetek). Kiedys bylo to niedopuszalne i pewnie teraz tez nie jest to mozliwe... Ale dopytaj w ARMiR. Fajne porownania znajdziesz na stronie: http://www.odr.pl/ek...-kredytowej-csk

Ad. 3 - wszystko zalezy co napiszesz w biznesplanie....

#24717 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 15:43

Pawel10 możesz śmiało kupować już teraz. Nie będziesz miał problemów z rozliczeniem. Jarek1996 tak kolego. Wszelkie formalności i złożenie wniosku o płatność musi być w terminie do 30 września. 

#24718 Share RomanGatkowski

RomanGatkowski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 15:56

sprawdzał ktoś w aplikacji w biznesplanie czy kalkulator wielkości ekonomicznej gospodarstwa so na pewno dobrze wylicza?

ja mam na granicy dosłownie tych 13 tys :-), i chyba coś tam nie zawsze się aktualizuje, dobrze pokazuje

możecie sprawdzić np. najłatwiej dla zachodniopomorskiego (ostatnie na liście) np. 1 ha pszenicy ile wyjdzie 912,71 ?

zgadza się z alternatywnymi kalkulatorami https://kalkulator-so.pl/

jakby co to można się będzie chociaż odwołać, że to aplikacja nawaliła i coś źle wybiła..

są jeszcze tutaj te przeliczniki http://fadn.pl/wp-co...iki_SO_2010.pdf

wg instrukcji załącznika do biznesplanu, wielkość ta opiera się na przeliczniku z 2010 r. (tam są szczegóły)

PODAJCIE jakieś dane przykładowe żeby to sprawdzić czy jest ok??

Edytowany przez RomanGatkowski, 11 wrzesień 2015 - 15:57.

#24719 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 15:57

A nie lepiej popatrzeć w załącznik numer 1 do rozporządzenia i samemu przeliczyć? Będzie najpewniej. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#24720 Share sss

sss

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 16:45

możecie mi powiedzieć czy nawigator gps będzie uznany za nowoczesne technologie i organizację produkcji czy tylko za jedno z dwóch?