Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31595 odpowiedzi na ten temat

#24681 Share nharek

nharek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 13:59

Witam. Sprawa co do naboru na młodego z roku poprzedniego. Przejąłem działki które były wskazane, ubezpieczyłem się w krusie (otrzymałem zaświadczenie o złożonych papierach), posiadam nr gospodarstwa oraz mam konto bankowe. Czy to zaświadczenie które krus wydał mi może być podane w agencji przy składaniu wniosku o płatność? I czy zmiany w biznesplanie muszą też być zrobione już teraz czy mogą być w późniejszym czasie? 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 16:39
  •  

#24682 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 14:14

Rangiz, na godziny (h) to można pokoje wynajmować. ;)

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#24683 Share RomanGatkowski

RomanGatkowski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 14:37

słuchajcie, jak jest właściwie z pozycją w biznesplanie "zakupów obrotowych środków produkcji"

-jeżeli wnioskodawca planuje zakup  obrotowych środków produkcji;

w instrukcji napisali, że "źródłem finansowania tych zakupów będzie Pomoc do wysokości różnicy pomiędzy wartością Pomocy, a wartością różnicy" ?????

Tylko w rozporządzeniu nie znalazłem na ten temat wzmianki, że dotacja to też obejmuje

"Pomoc może być przyznana, jeżeli biznesplan (...) przewiduje:

a) inwestycje w środki trwałe o szacunkowej wartości równej co najmniej kwocie stanowiącej 70% kwoty pomocy,

zakup wyłącznie nowych maszyn, urządzeń oraz wyposażenia – w ramach inwestycji, o których mowa w lit. a"

i dalej jest, że "inwestycje"mogą dotyczyć działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży

produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie LUB być inwestycjami budowlanymi..

co jest z tym grane? :-)

w jednym z  projektów tego nowego rozporządzenia było coś takiego:

"6 . Pomoc może być przyznana, jeżeli biznesplan, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 5 : 1) spełnia warunki , o których mowa w ust. 5 ; 2) przewiduje : a) inwestycje oraz zakup środków produkcji o szacunkowej wartości równej przynajmniej kwocie pomocy, przy czym inwestycje stanowią co najmniej 7 0% tej kwoty , B) zakup wyłącznie nowych maszyn, urządzeń oraz wyposażenia – w ramach kwo ty pomocy.

7 . Do szacunkowej wartości inwestycji , środków produkcji i innych działań, o której mowa w ust. 5 pkt 2 lit. a , wlicza się szacunkową wartość inwestycji , środków obrotowych i działań z zakresu działalności, o której mowa w § 9 ust. 1 ."

§ 9 . 1 .  Pomocy  nie przyznaje  się,  jeżeli  głównym  kierunkiem  produkcji w gospodarstwie ,  którego rozwoju dotyczy biznesplan,  będzie : 1) chów lub hodowla ryb ; 2) chów  kur,  kaczek,  gęsi  oraz  indyków z  wyłączeniem  udokumentowanej produkcji  ekologicznej; 3 ) prowadzenie plantacji  roślin wieloletnich na cele energetyczne...

Edytowany przez RomanGatkowski, 10 wrzesień 2015 - 15:05.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24684 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 10 wrzesień 2015 - 16:20

Z tym 1 h dzierżawy od ojca przy składaniu wniosku i 3 pkt za przejęcie w całości. Nie można potem po prostu wszystkiego przepisać na młodego rolnika wraz z tym 1 h dzierżawy i otrzymać 3 pkt?

Ja wogóle nie rozumiem po co bawi się tyle osób w ten 1 ha, przepisujcie od razu wszystko i tyle. Nigdzie w rozporządzeniu przecież nie jest napisane że na start ma być równy 1 hektar- to jest tylko niezbędne minimum i tyle. Równie dobrze można wszystko od razu, niektórzy motają i tylko życie sobie komplikują niepotrzebnie.

#24685 Share kamil18fmr

kamil18fmr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 17:08

http://www.arimr.gov...-2020-komu.html

#24686 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 17:20

Czyli kierujący mogą składać wnioski w tym naborze. 

#24687 Share Zetor_2010

Zetor_2010

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 17:26

Hej. Mam pytanie odnosnie gruntow dzierzawy w Mlodym Rolniku 2015. Maksymalna wielkosc dzierzawy w MR to 70% w stosunku do sredniej krajowej powierzchni uzytkow rolnych tzn. 10.48ha badz gdy jest mniejsza to srednia wojewodztwa.

Czy dobrze interpretuje, ze w przypadku gdy bede posiadac np. 18ha, reszte np. 18ha moge wydzierzawic od osob trzecich na okres min. 10lat?

Z gory dziekuje za pomoc!

#24688 Share michal12301

michal12301

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 169 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 17:55

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) CZy dzierżawa 1ha aby stać się urządzającym gospodarstwo musi być z datą pewną?

#24689 Share KL137

KL137

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 19:03

Lepiej późno, niż wcale.

#24690 Share misio2614

misio2614

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 158 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 19:14

Witam

Czy może mi ktos podesłać rozporządzenie co do punktów (ile, za co)  przyznawanych z naborze który trwa aktualnie ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#24691 Share kamil18fmr

kamil18fmr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 19:17

Na stronie ARiMR masz wszystko

#24692 Share adamn999

adamn999

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 19:41

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Ponawiam pytanie

Witam chciałem uzyskać kilka odpowiedzi na pytania związane z premią MR
Po długich rozmowach udało mi się przekonać rodziców do przejścia na wcześniejszą emeryturę w przyszłym roku ( Tato może przejść na nią wraz z mamą w Październiku 2016 nieco wcześniej sporządzimy umowę dzierżawy w której to Tato wydzierżawi mi wszystkie swoje grunty (20 ha) na 10 lat oprócz działki na której znajduje się dom wraz z zabudowaniami gospodarczymi ( obora, stodoła chlewnia itp) o powierzchni nie przekraczającej 1 ha co umożliwi rodzicom przejście na wcześniejszą emeryturę ( tata 60 lat mama 56 staż opłacania składek powyżej 30 lat). Ja zajmę się wyłącznie produkcją roślinną ( buraki cukrowe zboża) na 20 hektarach taty oraz dzierżawie od sąsiada 9 ha.Tato nadal będzie trzymał zwierzęta ( 30 loch, około 200 Tuczników i 20 sztuk bydła) gdyż nie koliduje to z przejściem na wcześniejszą emeryturę ( według KRUS rolnik zaprzestaje prowadzenia działalności w momencie kiedy oddaje ziemię na własność bądź w dzierżawe)
I teraz w związku z tym mam kilka pytań

1 Czy mając dzierżawę od taty i sąsiada nie posiadając gruntów na własność mogę ubiegać się o premie dla młodego rolnika w 2016r
2 Czy premię mogę przeznaczyć na zakup ziemi ( mamy odłożone z tatą pieniążki na zakup 8 ha gruntów od wujaszka) Ale słyszałem o kredytach preferencyjnych dla MR , czy to można połączyć z MR i jak wygląda w skrócie procedura, czy lepiej dać sobie spokój i kupić za własne pieniążki
3 Otrzymując premię zobowiązuję się do rozwoju gospodarstwa w ciągu 3 lat, czy na przykład przejęcie od taty części produkcji zwierzęcej (np bydła) będzie uważane za rozwój ???
4 Dodam że mam 29 lat i pochodzę z wielkopolski

Edytowany przez adamn999, 10 wrzesień 2015 - 19:43.

#24693 Share daniel18

daniel18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 19:48

Mam takie pytanie. Nabór 2014. Wpisałem w użytkach rolnych 1,55 ha łąki, takiego ugoru, które nie kosimy, oraz uwzględniłem ją w ESU, ale kosić jej nie będę i dopłat z nią też nie będę brał. Żeby w razie kontroli wszystko było dobrze to mam zostawić ją jako użytek rolny (łąka) ale wcale nie uwzględniać w tabeli ESU?    

#24694 Share pp1208

pp1208

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 19:56

jeszcze zanim załapałem sie na młodego rolnika ze starego naboru to złozyłem wnosek na nabór w tym roku. jezeli sie nie myle to 7 września byłem w agencji i przez przypadek dowiedziałem ze ze mój wniosek został odrzucony. pani mówiła ze dlatego poniewaz miałem gospodarstwo na siebie a tu 10.09 ogłaszają ze mozna byc prowadzącym.... dobre cyrki :) naszczeście dla mnei to juz niema znaczenia

#24695 Share maxi93

maxi93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 20:24

ile czasu jest na rozliczenie premii pieniadze  dostałem w lipcu a 13 sierpnia mam fakture zakupu do kiedy mam czas z rozliczeniem _-

#24696 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 20:25

3 lata od momentu wpływu pieniędzy na konto. 

#24697 Share sony87

sony87

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 20:27

czyli nie trzeba przedstawiać agencji co konkretnie chce kupić tzn ofert od sprzedawcy przed zakupem do zatwierdzenia?

#24698 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 20:29

W młodym rolniku nie ma postępowania ofertowego. 

#24699 Share debrzyna

debrzyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 20:42

Czego może chcieć agencja .Jestem na białej liście /MR 2007-2014/ Dostałem pismo żeby coś uzupełnić w ciagu 3 dni Nie wiem o co chodzi a pisma nie widziałem bo niema mnie w domu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#24700 Share Bartek01

Bartek01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 20:43

Witam, mam kolejne pytanie dotyczące starego naboru MR

Otóż czy powierzchnia w kolumnie  69) (4 strona wniosku) musi pokrywać się z powierzchnią użytków rolnych z tabeli XIV oraz sumą zasiewów?

wygląda to tak wg. wypisu z rejestru działki mają łącznie pow. 14,84ha powierzchnia użytków rolnych zgłaszanych do dopłat wynosi 13,93 i taką wielkość mam upraw !

Na jednej z działek są zabudowania, ogród, silosy ogólnie siedlisko. odejmując pow. budynków z wypisu rejestru wychodzi 14,44 i teraz pytanie brzmi które wartości gdzie wpisać tj, w pole 69) powierzchnie przejmowanych działek tj 14,84, czy powierzchnie użytków rolnych tj 14,44 czy też obszar obsiewany tj 13,93 ? 

Z góry dziekuje za odpowiedz

Edytowany przez Bartek01, 10 wrzesień 2015 - 22:29.