Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31590 odpowiedzi na ten temat

#23661 Share ImpliciteJava

ImpliciteJava

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 20 sierpień 2015 - 11:52

Witam, wczoraj zadałem kilka pytań, nie dostałem na nie odpowiedzi na forum, ale częściowo uzupełniłem swoją wiedzę w innych źródeł:

1) Chętnie zadeklaruję udział w szkoleniach/korzystanie z usług doradczych - jednak nigdzie nie widzę listy takich szkoleń lub podmiotów doradczych, które kwalifikują do spełnienia takiego kryterium, a nie chciałbym deklarować czegoś, czego nie będę mógł spełnić?

Lista szkoleń zostanie opublikowana, wydaję mi się, że można wpisać np. szkolenia dotyczące integrowanej produkcji, szkolenia związane z modernizacją gospodarstw z PROW 2014-2020, a w usługach doradczych księgowość związaną z prowadzeniem wymaganej księgowości czy usługę doradczą związaną z wyborem upraw.

2) Jeśli zadeklaruję "przygotowanie do sprzedaży", to jak mam udokumentować ten fakt? (sortuję i pakuję ziemniaka w bigbagi)?
To pytanie pozostaje otwarte.

3) Czy wartość ekonomiczna gospodarstwa wyjściowa dotyczy stanu na teraz - posiadam 2,5 ha i "urządzam" moje gospodarstwo czy po przekazaniu gospodarstwa od ojca - 47,5 ha, co da łącznie 50 ha, którymi będę "kierował"?

Wartośc ekonomiczna dotyczy ziemii, którą już się posiada w trakcie urządzania i tej którą przejmie się w okresie do 9 miesięcy od momentu uzyskania akceptacji wniosku.

4) Jak wyliczyć ową wartość ekonomiczną gospodarstwa, skoro ziemniak wymaga płodozmianu 4-letniego i na 47,5 ha, które przekaże mi ojciec jest w tym roku 26 ha ziemniaka i 21,5 ha jęczmienia, a w przyszłym roku nie będzie w ogóle ziemniaka? Na podstawie tego, co było na tym polu w tym roku?

Wartość ekonomiczną liczymy na podstawie roku poprzedniego, który jest naszym stanem wyjściowym.

5) Jak mam zadeklarować w biznesplanie arkusz "uprawa" w takim wypadku, skoro moim głównym plonem jest ziemniak, ale będę uprawiał do na ziemiach dzierżawionych od innych rolników na zasadzie zamianek (oni ten sam areał na mojej ziemii), a nie na polu, które przekaże mi ojciec?

Tego jeszcze do końca nie wyjaśniłem, natomiast arkusz uprawa dotyczy stanu wyjściowego i stanu docelowego (po zrealizowaniu biznes planu)

Pozdrawiam :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 15:28
  •  

#23662 Share zetor521189

zetor521189

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 20 sierpień 2015 - 11:53

pytanie do freetaxi.

mam gosp. na podst umowy darowuzny z 03.2013 r. w maju 2013 skladam wniosek o bezposrednie, ubezpieczony jestem juz w krusie jako rolnik, w tym samym czasie od 2011 do kwietnia 2015 r jestem na dziennych studiach.
w maju 2014 skladam wniosek na mlodego rolnika,
w czerwcu 2015 dostaje decyzje odmowna z powodu miniecia 18 miesiecy od rozp. dzialaln. rolniczej.
odowoluje sie podajac argumenty, ze powinni mi uznanc dzien zakonczenia studiow jako dzien rozpoczecia dzialanosci rolniczej.
warszawa cofa decyzja z czerwca wydana przez oddzial regionalny w poznaniu.
jestem na liscie zółtej z 18.08.2015 r.
na liscie z 30.06.2015 juz mnie niebylo wogole, bo rozumiem ze ta dezycja mowica o przekroczneiu 18 miesiecy, spowodowala ze mnie nie ujeli wogole. jednak po moim odwolaniu jestem na liscie na "tak"
jak w koncu okresla moj dzian dzialalnosci rolniczje.
w pismie z warszawy napisali ze sprawa moja zostanie sprawdzona jeszcze raz

ponawiam swoje pytanie

#23663 Share czyzyk85

czyzyk85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów

Napisany 20 sierpień 2015 - 12:29

Pytanie: czy rok bazowy to 2015 a docelowy 2020?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#23664 Share madziula_mw

madziula_mw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 20 sierpień 2015 - 12:33

Witam,

Dziś złożyłam wniosek na młodego rolnika. Pracownicy ARiMR byli delikatnie mówiąc w szoku. System do którego wprowadzają dane beneficjenta w celu wygenerowania potwierdzenia dziś się zawiesił :) Poza tym bardzo mało wiedzą o ogólnych zasadach. Porażka...

Pytanie: czy rok bazowy to 2015 a docelowy 2020?

tak

#23665 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 20 sierpień 2015 - 13:03

To znaczy, że wszystko jest robione chaotycznie i na ostatnią chwilę.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#23666 Share Zawisza

Zawisza

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 20 sierpień 2015 - 13:14

Dobry Pany, pytanie kieruje do użytkownika forum #Freetaxi, pytanie dotyczy poprzedniego naboru, mianowicie decyzję dostałem jakoś w lutym czy w marcu, los chciał że wraz z dniem poytywnej decyzji o przyznaniu mi środków MR facet zrezygnował z powierzenia mi dzierżawy, czekałem z myślą, że zredukuję założenie w biznes planie na tyle, żeby nie wypaść z listy jednak w dalszym ciągu brakowało mi 1,3 ha, nie szło nigdzie dobrać dzierżawy żeby móc coś więcej zrobić z tym młodym rolnikiem. Po ostatniej aktualizacji tj. 18 sierpnia mógłbym zredukować do ilości której mi brakowało (1,3ha) Teraz pytanie co robić dalej, bo nie pamiętam kiedy dokładnie dostałem decyzję o przyznaniu pomocy, bo czas na przejęcie gospodarstwa jest określony (180 dni od DNIA DORĘCZENIA DECYZJI), jako że nie pamiętam kiedy dostałem decyzję to i nie wiem co z tym robić, jeżeli dostałem na początku lutego to jest już po ptakach bo minął ten czas, jeżeli w marcu to jeszcze nie minął. Zaadresowany list jest z dnia 12 lutego. Jakoś na początku sierpnia byłem w agencji w zupełnie innej sprawie ale również zachaczyłem o ten temat bo liczyłem właśnie na aktualizację listy, facet który prowadził moją sprawę nie mógł znaleźć potwierdzenia doręczenia decyzji w moich papierach stąd nie wiemy jak i od kiedy liczyć te 180 dni, czy już to minęło, czy co z tym robić. Co sądzicie? 

#23667 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 20 sierpień 2015 - 13:41

Na złożenie wniosku o płatność masz 180 dni od otrzymania decyzji. Jeśli okres już minął to niestety jest on nie do przywrócenia. Zadzwoń do swojego OR i spróbuj ustalić datę odbioru decyzji.  

#23668 Share maxi93

maxi93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 20 sierpień 2015 - 15:56

Witam obejmuje po wuju gospodarstwo na którym sa dwie działaki i z kazdej z działek nalezy sie 3/12 powierzchni jakims innym osoba z rodziny,nawet nie wiem czy oni zyja bo to juz z pokolenia na pokolenie  tak przechodzi,i teraz mam taki dylemat skoro obejmę te 9/12 co mi wujo przepisze to czy musze dokładnie miec wytyczane na działece gdzie ta powierzchnie mam czy mozemy miedzy sobą uzgodnić swoja czesc  ? 

#23669 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 20 sierpień 2015 - 16:44

Może być problem. Powinieneś podpisać umowę ze wszystkimi współwłaścicielami. 

#23670 Share lokser

lokser

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 20 sierpień 2015 - 17:28

czy ma ktoś informację ile osób dzisiaj złożyło wnioski oraz dla ilu osób starczy pieniędzy z tego naboru 2015?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#23671 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 20 sierpień 2015 - 17:44

Pieniędzy starczy dla około 30 tyś. 

#23672 Share maxi93

maxi93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 20 sierpień 2015 - 18:00

Własnie tez sie obawiam ze nie przejdzie mi taki zapis ze musze dokladnie miec wytyczone na działce

#23673 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 20 sierpień 2015 - 18:04

Kolego Ty mnie chyba nie rozumiesz. W tej chwili to należy zabrać się za sprawy spadkowe a nie za dzielenie działki. Jeśli nie będą Cię wołać w Agencji (tak jak chcą ostatnio w mazowieckiem OR) o odpis z ksiąg wieczystych to może dzierżawa Ci przejdzie. W innym wypadku szukaj innej ziemi do przejęcia. 

#23674 Share lokser

lokser

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 20 sierpień 2015 - 18:27

Pieniędzy starczy dla około 30 tyś. 

tak wiem, ale chodziło mi o ten nabór czy jest jakiś limit pieniędzy czy każdy kto złoży i uzyska min 15pkt ten dostanie ?

#23675 Share maxi93

maxi93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 20 sierpień 2015 - 18:39

No ja mam podane w wnioskute 9/12 tej działki  i tyle bede miał zapisane tylko ze nie jest wytyczone na działce gdzie jest kogo kawałek

#23676 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 20 sierpień 2015 - 18:43

Współwłasności nie możesz mieć w młodym rolniku. 

#23677 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 20 sierpień 2015 - 19:04

freetaxi robię teraz zmiany zamiast modernizacji chlewni na ciągnik byłem dziś u dilera new holland pasował by mi ciągniczek 99 koni czy nie będzie miała arimr nic przeciwko tej mocy mam tylko 14 hektarów udokumentowanych

#23678 Share KrzysztofStrauchmann

KrzysztofStrauchmann

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 20 sierpień 2015 - 19:23

Dowiedziałem się z ARiMR, że umowa darowizny na "urządzenie gospodarstwa" przekazująca 1ha gruntów może być poświadczona pieczątką Gminy. Także nie trzeba bawić się w notariuszy i ponosić dodatkowe koszty.

#23679 Share Bercik92

Bercik92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 20 sierpień 2015 - 19:26

żeby się starac o MR to trzeba najpierw przepisac na siebie gospodarstwo ? czy można skladac papiery a potem czekac na decyzje czy się dostalo i potem przepisywac ? czy trzeba złozyc papiery o MR przepisac i czekac na decycje? bo w poprzednich latach była druga opcja a teraz to nie wiem jak jest ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#23680 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 20 sierpień 2015 - 19:33

Szczypka może być lekko duża ta moc ale próbuj może Ci przejdzie. W najgorszym wypadku nie wyrażą Ci zgody. Bercik92 w momencie składania wniosku musisz mieć tytuł prawny do minimum 1 ha.