Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31554 odpowiedzi na ten temat

#23421 Share KacperWancel

KacperWancel

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 11:59

freetaxi do kiedy można robić zmiany w biznesplanie ? z góry dzięki za odpowiedź , chodzi mi o zmianę struktury zasiewów i kupno pługa chce usunąć bo pług juz zdążyłem kupić :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 05:41
  •  

#23422 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5480 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 12:02

Kiko80 dzierżawi się całą działkę a nie jej część. KacperWancel jeśli kupiłeś pług po złożeniu wniosku o przyznanie pomocy to możesz go uznać jako koszt i rozliczyć. A zmiany to różnie. Zależy od OR. 

#23423 Share KacperWancel

KacperWancel

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 12:04

Dobra to na wszelki wypadek , pojadę już jutro do doradcy żeby mi to poprawił i będę miał z głowy 

No wniosek na MR skłądałem juz w zeszłym roku , to mówisz , że można to wciągnąć w rozliczenie ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#23424 Share Grzybekk

Grzybekk

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 12:05

Rozumiem że nie można nigdzie zatrudnić się przez rok od otrzymania premii na konto ?

#23425 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5480 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 12:05

Tak jak napisałem. Koszty od momentu złożenia wniosku o przyznanie pomocy można rozliczyć w MR.

#23426 Share JanKropka

JanKropka

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 12:06

To jak jest z tym "stażem" bez wykształcenia ścisłego rolniczego..

w tekście rozporządzenia napisali:

"4. Za staż pracy w rolnictwie uznaje się okres, liczony do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy, w którym
wnioskodawca:
1) podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie jako rolnik lub domownik lub ubezpieczeniu społecznemu
z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie
członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA);
2) był zatrudniony w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę, na stanowisku związanym z prowadzeniem
produkcji rolnej."

Wcześniej było zaś (projekt):

"4. Za staż pracy w rolnictwie uznaje się okres, liczony do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy, w którym wnioskodawca:

1) podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie jako rolnik, lub domownik lub

2) był zatrudniony w gospodarstwie rolnym, na podstawie umowy o pracę na stanowisku związanym z prowadzeniem produkcji rolnej."

co jest grane???

#23427 Share Damian2015

Damian2015

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 12:12

Hej jestem tutaj nowy dolaczylem do Was dzis :) Uslyszalem dzis w tv ze sa od 20  nowe nabory na mlodego rolnika. Kto Wam pisal biznes plan ? Od czego wogole trzeba zaczac ?  i  ile macie punktow w klasyfikacji  bo ja bede mial  ok 15 i  i zastanawiam sie czy wogole startowac z  tym czy mam szanse dostac czy nie 

No i jeszcze jedno pytanko rodzice przekazywali wam calosc gospodarstaw czy zostawiali czesc sobie  przekazywali przez notariusza na wlasnosc czy moze tylko dierzawe ?  

#23428 Share czyzyk85

czyzyk85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 12:59

Skoro Sawicki chwali się 100% wykorzystaniem budżetu PROW 2007-2013, tzn., że te kolejne przesunięcie też będzie albo, że starał się w Brukseli o pieniądze, które nam się nie należały. 

#23429 Share podjadacz

podjadacz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 214 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 13:39

szkoda tylko, że ucichła całkiem sprawa tych kolejnych pieniędzy dla 1200 osób o których była mowa jeszcze kilka miesięcy temu...

bla bla bla :)

#23430 Share mf25

mf25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 13:55

@

freetaxi mam pytanie jezeli  np. mam napisane ze bede sial w 2017-2020 r 10ha kukurydzy to moge posiac np . w 2018 i 2019 roku 5ha pszenicy i 5ha kukurydzy ? a tylko w 2020 10ha kukurydzy ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#23431 Share dszywala

dszywala

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 14:14

Witam,

Rodzice posiadają gospodarstwo o powierzchni około 7ha, czy istnieje taka możliwośc że przepiszą mi 6ha na własność a pozostały 1ha wydzierżawią mi umową notarialną? Czy takie działanie będzie liczyło się jako "przekazanie gospodarstwa w całości" ?

Pytam dlatego ponieważ mama jest  na rencie z tytułu niezdolności do pracy w rolnictwie i z tego co się orientuję żeby ją zachować musi być właścicielem pola.

Z góry dzięki za odpowiedź.

pozdrawiam

Darek

#23432 Share MonikaEMES

MonikaEMES

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 14:58

dszywala w rozporządzeniu zapisane jest, że punkty za przekazanie gospodarstwa w całości przyznawane są jeżeli gospodarstwo nabywane jest na własność. Czyli w opisanym przez Ciebie przypadku niestety nie będzie spełniony warunek przekazania na własność całości gospodarstwa. 

Dotacje Wnioski Biznesplany Bielsk Podlaski - oferuję pomoc w wypełnianiu wniosków w ramach działań PROW 2014-2020. 

www.emes-eko.pl, biuro@emes-eko.pl, tel: 794-499-381. 

Chcesz wiedzieć więcej o zbliżających się możliwościach ubiegania się o dotacje?Masz problem? Skontaktuj się ze mną - Zapraszam! 

#23433 Share dszywala

dszywala

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 15:01

dszywala w rozporządzeniu zapisane jest, że punkty za przekazanie gospodarstwa w całości przyznawane są jeżeli gospodarstwo nabywane jest na własność. Czyli w opisanym przez Ciebie przypadku niestety nie będzie spełniony warunek przekazania na własność całości gospodarstwa. 

Rozumiem. Czyli  aby mama mogła do uzyskania wieku emerytalnego być na KRUS'ie po przekazaniu gospodarstwa na własność musiałbym ubezpieczyć ją jako domownik lub wydzierżawić jej część ziemi, dobrze rozumuje?

Edytowany przez dszywala, 17 sierpień 2015 - 15:29.

#23434 Share MonikaEMES

MonikaEMES

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 15:12

Wydzierżawienie gruntów, które będą we wniosku do MR nie wchodzi w grę. Beneficjent Premii dla młodych rolników musi prowadzić na własny rachunek gospodarstwo, do którego utworzenia zobowiązał się we wniosku. 

Dotacje Wnioski Biznesplany Bielsk Podlaski - oferuję pomoc w wypełnianiu wniosków w ramach działań PROW 2014-2020. 

Chcesz wiedzieć więcej o zbliżających się możliwościach ubiegania się o dotacje?Masz problem? Skontaktuj się ze mną - Zapraszam! 

#23435 Share cinas16

cinas16

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 15:18

A czy jeśli mam opłacane składki ZUS to mogę starać się o premię dla Młodego rolnika?

#23436 Share dszywala

dszywala

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 15:31

Wydzierżawienie gruntów, które będą we wniosku do MR nie wchodzi w grę. Beneficjent Premii dla młodych rolników musi prowadzić na własny rachunek gospodarstwo, do którego utworzenia zobowiązał się we wniosku. 

Czyli zostaje dopisanie mamy jako domownik. Dziękuję za odpowiedź. Zapytam w KRUS'ie czy jest taka możliwość.

#23437 Share MonikaEMES

MonikaEMES

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 16:06

A czy jeśli mam opłacane składki ZUS to mogę starać się o premię dla Młodego rolnika?

A czy oprócz pracy podlegającej oskładkowaniu ZUS prowadzisz też gospodarstwo rolne lub posiadasz grunty rolne?  Jeśli nie to jak najbardziej możesz starać się o Premię dla MR. Trzeba tylko pamiętać o obowiązku ubezpieczenia w KRUS przez okres 12 miesięcy od wypłaty 1 raty premii. 

#23438 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 16:26

Notariusz to zależy jak ma wolny termin ale tydzień starczy. Później nr gosp i ewentualnie nr siedziby stada to 2 tygodnie, krus na drugi dzień po zapisaniu się do ubezpieczenia możesz otrzymać potwierdzenie że jesteś ubezpieczony jako rolnik, weterynaria dopiero po otrzymaniu nr siedziby stada (czyli że np bydło wolne jest od brucelozy itd.- to zazwyczaj przepisują jeżeli gospodarstwo przekazane od ojca i nr paszowy jeżeli wytwarzasz pasze w swoim gosp.)- to załatwisz  w 1 dzień ale to nie jest potrzebne w dniu składania o płatność ale podczas kontroli

Dziękuje bardzo. Troche się dowiedziałem i  u mnie właśnie probem jest z krusem, ponad 2 tygodnie. Pozdrawiam.

#23439 Share kiko80

kiko80

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 16:48

freetaxi a jesli  mam dzialke do wydzierzawienia nr 203 o pow 2 ha z budynkami to czy moge wydzierzawic ja bez budynkow. jestes wielki wiec moze i tu mi podpowiesz pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#23440 Share cinas16

cinas16

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 17:37

A czy oprócz pracy podlegającej oskładkowaniu ZUS prowadzisz też gospodarstwo rolne lub posiadasz grunty rolne?  Jeśli nie to jak najbardziej możesz starać się o Premię dla MR. Trzeba tylko pamiętać o obowiązku ubezpieczenia w KRUS przez okres 12 miesięcy od wypłaty 1 raty premii. 

nie posiadam gruntów ani nie prowadzę gospodarstwa. A czy można jednocześnie odprowadzać składki do ZUS i być ubezpieczonym w KRUS?