Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31554 odpowiedzi na ten temat

#23261 Share lukaszgg

lukaszgg

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 12 sierpień 2015 - 12:48

pan który będzie pisał mi wniosek był nasz szkoleniu w warszawie i tam tak mówili :(

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 17:32
  •  

#23262 Share arcasemx135

arcasemx135

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 12 sierpień 2015 - 13:50

czy ktoś składa wniosek na nowych zasadach od 20.08 do 02.9 2015-2020 ? ja składam i chętnie bym z kimś wymienił się kilkoma uwagami. Np. wiecie coś jak jest z tym wykazem maszyn które są punktowane ? a jeśli nie widzę w tym wykazie żadnej dla siebie maszyny to co ?

#23263 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5479 postów

Napisany 12 sierpień 2015 - 14:08

To masz 0 punktów za inwestycje. 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#23264 Share Maniaa

Maniaa

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 12 sierpień 2015 - 14:18

Rolniczki i Rolnicy.

Ponowię swoje pytanie na temat opryskiwacza polowego z dodatkowym wyposażeniem. Czy komuś może udało się zebrać jakieś informacje na temat czy zaliczone to będzie do maszyn związanych z ochroną środowiska? Czy ktoś może już wypełniał wniosek i pokusił się o opryskiwacz polowy?

Bo pytałam w naszym oddziale w agencji i niestety odpowiedzi brak....

#23265 Share adek32

adek32

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 12 sierpień 2015 - 14:46

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Freetaxi spadek mialem na siebie od 2008 do 2012 a po tym czasie zrzeklem sie tegoz spadku na rodzica. W tych latach chodzilem do szkoly zaoczne(studia). Na chwile obecna od tego czasu nic nie mam na siebie

#23266 Share ubogiwladek

ubogiwladek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 12 sierpień 2015 - 16:28

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) A co myślicie o budowie zbiornika zamknietego na gnojowice? Będzie to liczone jako inwestycja budowlana? I czy nie będzie problemu z taka inwestycja? Roliczenie i wymagania

#23267 Share Mosull

Mosull

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 12 sierpień 2015 - 18:58

Co do opryskiwacza - to jeśli jest to opryskiwacz polowy to nie ma za to punktów a jeśli już weźmiemy opryskiwacz polowy z głowicami wielorozpylaczowymi to cena tego  dodatku jest inwestycją prośrodowiskową i można naliczyć sobie punkty za to - info ze szkolenia prowadzonego przez pracownika ARiMR dla doradców 

#23268 Share KrzysztofStrauchmann

KrzysztofStrauchmann

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 12 sierpień 2015 - 19:27

Mam kilka pytań odnośnie "urządzenia gospodarstwa":

1) czy zawarta umowa darowizny lub dzierżawy musi być sporządzona u notariusza? Jakie są inne możliwe sposoby na przeniesienie tego 1ha?

2) czy osoba, która otrzymuje 1ha gruntów staje się automatycznie rolnikiem i musi ubezpieczyć się w KRUS?

3) czy osoby pomiędzy, którymi zachodzi transakcja muszą nanieść poprawki w geodezji, zgłosić to jeszcze w jakiś sposób agencji itp.? 

4) jak rozstrzygnięta jest kwestia dopłat bezpośrednich? komu będą przysługiwać za ten 1ha ziemi w razie kontroli ARiMR?

Pozdrawiam

#23269 Share kiko80

kiko80

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 12 sierpień 2015 - 19:38

witam kolego freetaxi jak dostane juz mlodego to czy mozna robic zmiane zakupu gleby na maszyny i odwrotnie czy juz nie.to co mam napisane musze kupowac w tych 3 latach

Edytowany przez kiko80, 12 sierpień 2015 - 19:39.

#23270 Share lukaszgg

lukaszgg

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 12 sierpień 2015 - 20:02

mosull a punkty czasem nie będą przyznawane tylko za ten dodatek a nie za całość?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#23271 Share gelorolnik

gelorolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 12 sierpień 2015 - 20:03

Mam kilka pytań odnośnie "urządzenia gospodarstwa":

1) czy zawarta umowa darowizny lub dzierżawy musi być sporządzona u notariusza? Jakie są inne możliwe sposoby na przeniesienie tego 1ha?

2) czy osoba, która otrzymuje 1ha gruntów staje się automatycznie rolnikiem i musi ubezpieczyć się w KRUS?

3) czy osoby pomiędzy, którymi zachodzi transakcja muszą nanieść poprawki w geodezji, zgłosić to jeszcze w jakiś sposób agencji itp.? 

4) jak rozstrzygnięta jest kwestia dopłat bezpośrednich? komu będą przysługiwać za ten 1ha ziemi w razie kontroli ARiMR?

Pozdrawiam

1) Dzwoniłem do agencji w podobnej sprawie i odpowiedzieli mi że będą honorować potwierdzenie autentyczności podpisów w gminie pieczątką wójta. Są tylko trzy możliwości nabyć tego 1ha można kupić, wydzierżawić lub nabyć jako darowiznę.

2) Nie stajesz się automatycznie rolnikiem tylko urządzającym gospodarstwo. Możesz sie ubezpieczyć w krusie ale na Twoim miejscu poczekałbym na decyzję.

3) Standardowe postępowanie jak w przypadku przepisywania ziemie czyli notariusz itp.

4) Ten kto składał dopłaty na ten 1ha musiał  być w jego posiadaniu na dzień 31 maja, po przepisaniu w kolejnym roku Ty składasz.

zresztą 15 ma ukazać się nowelizacja ustawy dot. Młodego Rolnika i z tego co wiem znacząca zmiana dotyczy rolników którzy złożyli w tym roku wniosek o dopłaty bezpośrednie. W myśl poprzedniego rozporządzenia nie kwalifikowali się do naboru rolnicy którzy złożyli wnioski a po nowelizacji również oni będą mogli złożyć wniosek o pomoc na start z MR 2015.

#23272 Share KrzysztofStrauchmann

KrzysztofStrauchmann

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 12 sierpień 2015 - 20:16

1) Dzwoniłem do agencji w podobnej sprawie i odpowiedzieli mi że będą honorować potwierdzenie autentyczności podpisów w gminie pieczątką wójta. Są tylko trzy możliwości nabyć tego 1ha można kupić, wydzierżawić lub nabyć jako darowiznę.

2) Nie stajesz się automatycznie rolnikiem tylko urządzającym gospodarstwo. Możesz sie ubezpieczyć w krusie ale na Twoim miejscu poczekałbym na decyzję.

3) Standardowe postępowanie jak w przypadku przepisywania ziemie czyli notariusz itp.

4) Ten kto składał dopłaty na ten 1ha musiał  być w jego posiadaniu na dzień 31 maja, po przepisaniu w kolejnym roku Ty składasz.

zresztą 15 ma ukazać się nowelizacja ustawy dot. Młodego Rolnika i z tego co wiem znacząca zmiana dotyczy rolników którzy złożyli w tym roku wniosek o dopłaty bezpośrednie. W myśl poprzedniego rozporządzenia nie kwalifikowali się do naboru rolnicy którzy złożyli wnioski a po nowelizacji również oni będą mogli złożyć wniosek o pomoc na start z MR 2015.

Rozumiem, dzięki wielkie za odpowiedź. 

Pytanie tylko odnośnie jeszcze tego potwierdzenia przez Wójta. W przypadku dzierżawy opieczętowanej przez Wójta nie trzeba niczego zmieniać w geodezji, ARiMR itp?

#23273 Share axe300

axe300

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 12 sierpień 2015 - 22:03

Czy jeśli w tym roku na część ziemi ojca (wydzierżawiona szwagrowi) brał dopłaty szwagier, to nie mogę tego wliczyć do wielkości ekonomicznej? 

Wielkośc ekonomiczna jest wyliczana na podstawie podanych danych produkcji rolinnej i zwierzecej, w roslinnej ilosc np ziemi oraz upraw.
Bedzie przydatne --->    kalkulator-so.pl

Na przykładzie mojego biznesplanu posiadając 11,24 użytków rolnych wyszło niespełna 9900 Euro. A to oznacza, że jeżeli ktoś ma 10,48ha (średnią) i tylko produkcje roślinną to nie łapie sie w wymóg 13tyś Euro (rok temu było 6tyś Euro). A to oznacza że tegoroczny nabór jest bardzo ciężki i skomplikowany!

#23274 Share norbert456

norbert456

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 12 sierpień 2015 - 22:58

Witam., mam do was pytanie , a szczególnie do freetaxi..,, mianowicie wraz z rodzicami prowadzę gosp 20ha, w tym roku skończyłem technikum Rolnicze, chciałbym skorzystać z tego naboru, lecz rodzice mają jeszcze zobowiązania z modernizacji ( 3 lata), ale tata chce wziąźć 4 ha pola w dzierżawie.., i teraz czy jeżeli dzierżawa była by na mnie, i czy mógłbym wziąźć Młodego Rolnika z ta dzierżawą a po 3 latach rodzice by mi przepisali resztę pola, Czy trzeba mieś średnią wojewódzka przy składaniu wniosku, u mnie świętokrzyskie, chyba coś koło 5,5 ha..??, Czy jest  może inne wyjście z tej sytuacji., tak abym mógł skorzystac z programu..??

#23275 Share rolnik0096

rolnik0096

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 13 sierpień 2015 - 05:47

Musisz sobie policzyć ile punktów dostaniesz za daną inwestycję na podstawie wzoru, który masz w rozporządzeniu.

freetaxi gdzie dokładnie znajde ten wzór do obliczenia

#23276 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5479 postów

Napisany 13 sierpień 2015 - 08:51

Norbert456 będziesz musiał przejąć zobowiązania rodziców, żebyś mógł przejąć od nich ziemię. Rolnik0096 wzór znajdziesz w rozporządzeniu.

#23277 Share norbert456

norbert456

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 13 sierpień 2015 - 09:14

..czyli dzierżawa nie wystarczy na Młodego Rolnika..??, przed złożeniem wniosku musimy mieć 1 ha przepisany czy dzierżawy,a po otrzymaniu decyzji przepisujemy resztę pola minimum średnia wojewódzka ??...dobrze rozumiem..??, a Wielkość ekonomiczna liczymy z tego co wnioskujemy , czy np z tego co zadeklarowaliśmy że bd mieli w 4 roku ..??

#23278 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5479 postów

Napisany 13 sierpień 2015 - 09:15

Wielkość ekonomiczna liczona jest z roku wyjściowego. Na starcie musisz mieć 1 ha na własność lub dzierżawą. Oczywiście najlepiej żeby była to działka od kogoś innego niż rodzice bo oni mają zobowiązania.

#23279 Share barteklegia

barteklegia

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 13 sierpień 2015 - 10:06

Witam!

Otrzymałem młodego rolnika wiem że mogę kupić sprzęt starszy niż pięcio letni ale:

1. Czy mogę kupić ciągnik (2012r) od osoby która kupiła go od komornika? (ciągnik był brany na MGR)

2. Jeśli kupię teraz ciągnik z 2013 roku to czy będę mógł później ubiegać się o zwrot z tytułu modernizacja gospodarst rolnych?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#23280 Share norbert456

norbert456

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 13 sierpień 2015 - 11:26

...ale po otrzymaniu decyzji muszę mieć te 5,5 ha powierzchni minimalnej, i 70% tego musi byc moją własnością czy czy może to być dzierżawa od osób prywatnych..??