Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31596 odpowiedzi na ten temat

#23061 Share PiotreQ99

PiotreQ99

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 01 sierpień 2015 - 12:32

Jezeli w chwili zlozenia wniosku nie bede mial wyksztalcenia rolniczego (wlasnie studiuje) nie dostane punktow za wyksztalcenie, prawda?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 18:59
  •  

#23062 Share krzysiek9555

krzysiek9555

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 01 sierpień 2015 - 13:50

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Kolego EuroPlan zgodzę sie z tobą ze nie każdemu pasuje kupować maszyny środowiskowe i żeby miec te 5pkt z tego to trzeba pewnie ok połowę tej pomocy przeznaczyc na to unia niby nie narzuca co trzeba kupić ale takimi właśnie przepisami to robi bo jak nie zrobisz tego to moze byc tak ze nici beda z pomocy i tak właśnie wspieraj młodych rolników chyha bardziej im utrudniajac... ja jestem z małopolskego wiec tam zainteresowanie młodym rolnikiem bylo dużo mniejsze głównie przez ten wymóg średniej krajowej

#23063 Share Maniaa

Maniaa

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 01 sierpień 2015 - 14:08

Witam.

Mam pytanie odnośnie punktów do maszyn w zakresie ochrony środowiska.

Konkretnie chodzi o opryskiwacz. Czy dobrze rozumiem, że zakupie opryskiwacza polowego da się zdobyć te punkty jeśli wezmę dodatkowe wyposażenie z punktu 59 tej tabeli z rozporządzenia (np urządzenia sterujące, specjalne głowice, GPS itd). Bo w wcześniejszych częściach tabelki rozpisują się o opryskiwaczach rękawowych, sadowniczych, rzędowych, pasowych ( a z tych żaden mnie nie interesuje), a dopiero kolejny punkt brzmi "dodatkowe punkty za opryskiwacz z wyposażeniem". Więc mam nadzieję, że te dodatkowe punkty do polowych też dopiszą....

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#23064 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 883 postów

Napisany 01 sierpień 2015 - 17:12

Dobre pytanie z tym opryskiwaczem.

paragraf 16, ust.3 pkt 4 kompleksowość biznesplanu:

a) inwestycja budowlana związana z działalnością rolniczą – przyznaje się 2 punkty,

Jeżeli to będzie np. adaptacja garażu na magazyn zbożowy (prowadzona prod. roślinna) a premie rozliczy się z faktur za maszyny to dostanie się te 2pkt?  

Edytowany przez melon10641, 01 sierpień 2015 - 17:13.

#23065 Share rafalsport

rafalsport

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 01 sierpień 2015 - 18:26

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam mam pytanie jak jest z punktami za ekologie sa 4pkt. przez jak okres musze te ekologie stosowac na polach z gory dzieki

#23066 Share damianraki3

damianraki3

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 139 postów

Napisany 01 sierpień 2015 - 20:18

Wiecie może koledzy jak to jest z określeniem kosztów inwestycji czy trzeba podać je dokładnie? co będzie jak się kwoty zmienią bo to ciężko przewidzieć co za ile za jakiś czas.

#23067 Share EuroPlan

EuroPlan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 01 sierpień 2015 - 20:25

mam pytanko... a moze najpierw nakresle sytuację. obecnie tato dzierzawi grunty (10ha) od kurii, umowa konczy sie 31 września i kolejna byłaby juz podpisywana na mnie ( na okres 5 lat, bo tak to zawsze u nich jest ) i teraz moje pytanie, czy ja w jakis sposob mogę te grunty uwzględnić we wniosku na MR ?
nie. moge edytowac z telefonu poprzedniego posta wiec dodam tylko ze oprócz tego ok 15 ha byloby przekazane od ojca na wlasnosc

Umowa dzierżawy na okres co najmniej 10 lat od dnia wypłaty pierwszej raty. Nie możesz uwzględnić umowy z kurią na  5 lat w biznes palnie.

Jezeli w chwili zlozenia wniosku nie bede mial wyksztalcenia rolniczego (wlasnie studiuje) nie dostane punktow za wyksztalcenie, prawda?

zbyt mało informacji podałeś Kolego, napisz na priv lub na forum co studiujesz, co kończyłeś wcześniej, czy masz staż pracy w gospodarstwie (domownik)

#23068 Share marcinek192

marcinek192

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego

Napisany 01 sierpień 2015 - 20:28

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) aja jaj...słabo (: bardzo słabo

#23069 Share EuroPlan

EuroPlan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 01 sierpień 2015 - 20:48

Kolego EuroPlan zgodzę sie z tobą ze nie każdemu pasuje kupować maszyny środowiskowe i żeby miec te 5pkt z tego to trzeba pewnie ok połowę tej pomocy przeznaczyc na to unia niby nie narzuca co trzeba kupić ale takimi właśnie przepisami to robi bo jak nie zrobisz tego to moze byc tak ze nici beda z pomocy i tak właśnie wspieraj młodych rolników chyha bardziej im utrudniajac... ja jestem z małopolskego wiec tam zainteresowanie młodym rolnikiem bylo dużo mniejsze głównie przez ten wymóg średniej krajowej

Unia chce wspierać Kolego Młodych Rolników. Myślę, że kołderka jest za krótka i dla wszystkich nie wystarczy więc śrubę przykręcono.

Witam.

Mam pytanie odnośnie punktów do maszyn w zakresie ochrony środowiska.

Konkretnie chodzi o opryskiwacz. Czy dobrze rozumiem, że zakupie opryskiwacza polowego da się zdobyć te punkty jeśli wezmę dodatkowe wyposażenie z punktu 59 tej tabeli z rozporządzenia (np urządzenia sterujące, specjalne głowice, GPS itd). Bo w wcześniejszych częściach tabelki rozpisują się o opryskiwaczach rękawowych, sadowniczych, rzędowych, pasowych ( a z tych żaden mnie nie interesuje), a dopiero kolejny punkt brzmi "dodatkowe punkty za opryskiwacz z wyposażeniem". Więc mam nadzieję, że te dodatkowe punkty do polowych też dopiszą....

Słuszne pytanie kolego. Moim zdaniem na 99% NIE ponieważ są to dodatkowe punkty za dodatkową opcję do opryskiwaczy pod symbolem MR0550 - MR0580. To wyposażenie o którym piszesz nie ma oddzielnego symbolu na tej liście. Tylko  Głowice wielorozpylaczowe do opryskiwaczy i Dodatkowy zbiornik na wodę do mycia opryskiwacza lub odrębny zestaw do płukania i mycia opryskiwacza na polu do opryskiwaczy moim zdaniem dają ekstra punkty. Trzeba się tylko zastanowić, czy te dwie opcje trzeba będzie oddzielenie wycenić na ofercie (jako wyposażenia dodatkowe) i wartość opcji a nie całego opryskiwacza podstawić do wzoru na punkty.

Postaram się o stanowisko ARiMR w tej sprawie.

Dobre pytanie z tym opryskiwaczem.

paragraf 16, ust.3 pkt 4 kompleksowość biznesplanu:

a) inwestycja budowlana związana z działalnością rolniczą – przyznaje się 2 punkty,

Jeżeli to będzie np. adaptacja garażu na magazyn zbożowy (prowadzona prod. roślinna) a premie rozliczy się z faktur za maszyny to dostanie się te 2pkt?  

To nie dostaniesz punktów. Podstawa do właściwe oszacowanie kosztów takiej inwestycji (prawdopodobnie kosztorys) i potem faktura za roboty budowlane. 

Wiecie może koledzy jak to jest z określeniem kosztów inwestycji czy trzeba podać je dokładnie? co będzie jak się kwoty zmienią bo to ciężko przewidzieć co za ile za jakiś czas.

Odgórna zasada UE - "konkurencyjności i racjonalności kosztów" 

Będzie na pewno badanie cen rynkowych. Żeby je zbadać trzeba podać konkretną markę, typ, wyposażenie opcjonalne. Prawdopodobnie bez ofert i wyjaśnień sprzedawcy przy rozliczeniu się nie obędzie. Lepiej nie przeginać na fakturze bo w przypadku zakwestionowania wartości ponieśionych kosztów w ramach 70% premii to będzie problem. Lepiej trzymać się aktualnych cen a potem złożyć np. zmianę do ARiMR uzasadniając wzrost ceny

#23070 Share MirekCase4230

MirekCase4230

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 01 sierpień 2015 - 22:12

Słyszł ktoś coś takiego że w nowym Prow niebędzie dofinansowania do zakupu ciągników rolniczych ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#23071 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 02 sierpień 2015 - 06:57

Pierwsze słyszę kolego :)

#23072 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 02 sierpień 2015 - 08:50

mi się obiło o uszy jeśli ktoś dostał w popszednich latach dofinansowanie na ciągnik to teraz na ciągnik nie dostanie to samo z kombajnami muwił mi to pracownik arimr

#23073 Share Maciekcaseih

Maciekcaseih

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,sport,muzyka

Napisany 02 sierpień 2015 - 09:13

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) To chyba trzeba czekac na nastepny nabor ....

#23074 Share MirekCase4230

MirekCase4230

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 02 sierpień 2015 - 09:39

Pierwsze słyszę kolego :)

Kolega z odr tak mówił ale on to z wszystkim na odwrót. :)

Edytowany przez MirekCase4230, 02 sierpień 2015 - 12:35.

#23075 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 02 sierpień 2015 - 09:41

Zamysł miał dobry ale nie wytłumaczył Ci tak jak trzeba. 

#23076 Share mariusz1001

mariusz1001

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 02 sierpień 2015 - 12:12

freetaxi pytanie do ciebie mistrzu mam. Dostałem MR i kupiłem maszyne mam fakture ale druga maszyna bedzie pod koniec sierpnia wiec mam czekac az przyjdzie mi druga i bede miał 2 faktury ? czy mam jak najpredzej zawiezdz ta fakture krtora juz mam i na ktorej bedzie wydana połowa kwoty MR i 2 pytanie czy swiadectwo ze szkoły i faktury mozna wysłac poczta czy lepiej osobiscie ??

pozdrawiam

#23077 Share balbinka09

balbinka09

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 02 sierpień 2015 - 12:20

Czy składając wniosek muszę mieć wielkość ekonomiczną gospodarstwa min 13 tys euro? 

Czy mogę składać wniosek mając mniej a potem podnieś wartość do 13tyś + 10% ?

#23078 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 02 sierpień 2015 - 12:43

Mariusz1001 poczekaj aż będziesz miał wydatkowane na 70 000 PLN. Najlepiej osobiście pojawić się w swoim OR. Balbinka09 na starcie musisz mieć te wymagane 13 tyś euro wielkości ekonomicznej.

#23079 Share balbinka09

balbinka09

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 02 sierpień 2015 - 13:03

Dzięki freetaxi.  Będzie ciężko. ..Tą wartość liczymy zgodnie z załącznikiem nr.1 ?  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#23080 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 02 sierpień 2015 - 13:06