Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31557 odpowiedzi na ten temat

#23041 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 31 lipiec 2015 - 15:40

Bylismy dzis w Agencji i powiem wam trzeba bedzie ostro sciskac d**e bo inaczej nie uda sie otrzymac MR 2015 a jak nie przejdziesz nie bedziesz mial kolejnej szansy na zlozenie.. 

Rozumiem, że jak złożę teraz w nowym naborze i nie dostanę to w przyszłych naborach nie będę mógł składać? Gdzie jest to zapisane? 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 01:43
  •  

#23042 Share lokser

lokser

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 31 lipiec 2015 - 17:21

Witam wszystkich, mam kilka pytań odnośnie naboru na młodego rolnika. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

1. Czy w dniu składania wniosku muszę mieć przynajmniej 1 ha na siebie a resztę np. 20ha mogę przejąć po decyzjii i czy w tym wypadku dostanę punkty za 21ha czy za te hektary które mam na siebie w chwili składania wniosku

2. Ile orientacyjnie kosztuje kompleksowe prowadzenie i wypełnienie wniosku na mr

3. czy za premię mogę wykonać inwestycję budowlaną- zmiana dachu i remont ścian, drzwi, posadzki, cement, drut (liczą się tylko koszty za materiały(dużo faktur) czy liczy się jedna faktura od firmy za kompleksowe wykonanie usługi- całego remontu).

4.czy część premii mogę przeznaczyć na utwardzenie placu - kostka brukowa

Z góry dziękuję za odpowiedzi

#23043 Share krzysiek9555

krzysiek9555

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 31 lipiec 2015 - 18:11

Totalny bez sens w agrobiznesie mowili ze trzeba mieć ta srednia krajowa a wychodzi na to że jeżeli ktos nie bedzie miał 20 ha -/+ na własnosc łacznie z dzierzawami to nie uzyska raczej tych 15pkt chyba ze ktos pieniadze bedzie inwestował w budowle bo jeżeli w maszyny to za to 0 punktow.

Dlaczego 0 ? Wystarczy kupic troche maszyn środowiskowych i juz ma sie te 5pkt wszystko jest do ogarnięcia tylko troche bardziej pokomplioowane niz w poprzednich naborach a nawet bardzo ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#23044 Share ArekPuka

ArekPuka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 31 lipiec 2015 - 18:31

Czy ktoś orientuje się może jakie były budżety na młodego rolnika w latach poprzednich. Bo dostałem informację od ARiMR wynosi 717 mln. co ma wystarczyć na 29 tys. beneficjentów. Z góry dzięki za odpowiedź

#23045 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5480 postów

Napisany 31 lipiec 2015 - 19:48

Wydaje mi się, że tu znajdziesz stosowne informacje http://www.arimr.gov...015_MR_7-13.pdf

#23046 Share zetor14

zetor14

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza

Napisany 31 lipiec 2015 - 19:51

Byłem w biurze powiatowym, dopytywałem się to facet mówił że kolejny nabór będzie na początku przyszłego roku tak, żeby ci co się nie załapali, mieli możliwość próby w kolejnym lub będą zmienione przepisy. A mam pytanie, wyczytałem tu że nie będzie punktów za stopień bezrobocia tak jak to było w poprzednim naborze a tenże pracownik ARiMR mówił że będzie punktowane więc jak? Ogólnie mówił że jeśli jest wykształcenie rolnicze, średnią krajową gruntów to próg 15pkt nie jest wysokim pułapem. 

Prezes z wykształcenia :D

#23047 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5480 postów

Napisany 31 lipiec 2015 - 19:54

Widzę, że ten pracownik ma sporą wiedzę. Szkoda tylko, że nie przeczytał rozporządzenia :) W tym naborze nie będzie pod uwagę brana stopa bezrobocia.

#23048 Share krzysiek9555

krzysiek9555

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 31 lipiec 2015 - 20:54

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Jeśli chodzi o zalapanie sie to wydaje mi sie ze nie ma co panikowac jesli ktoś osiągniete 15 pkt to nie powinien miec problemów z dostaniem sie pierwszy nabór jest najwięcej pieniędzy do tego jescze dochodzą te nowe wymagania które torche przesieja i zmiejszy sie liczba chętnych w stosunku do ubiegłorocznego naboru

#23049 Share Maciekcaseih

Maciekcaseih

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,sport,muzyka

Napisany 31 lipiec 2015 - 21:31

No tak 15 pkt, a jeśli ktoś miał 10,2 ? Nie wiadomo co robić.....

#23050 Share 90daniel

90daniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 352 postów

Napisany 31 lipiec 2015 - 22:08

składałem wniosek mialem poprawkę 15 lipca kiedy mogę sie spodziewać przelewu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#23051 Share EuroPlan

EuroPlan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 31 lipiec 2015 - 23:56

Witam wszystkich, mam kilka pytań odnośnie naboru na młodego rolnika. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

1. Czy w dniu składania wniosku muszę mieć przynajmniej 1 ha na siebie a resztę np. 20ha mogę przejąć po decyzjii i czy w tym wypadku dostanę punkty za 21ha czy za te hektary które mam na siebie w chwili składania wniosku

2. Ile orientacyjnie kosztuje kompleksowe prowadzenie i wypełnienie wniosku na mr

3. czy za premię mogę wykonać inwestycję budowlaną- zmiana dachu i remont ścian, drzwi, posadzki, cement, drut (liczą się tylko koszty za materiały(dużo faktur) czy liczy się jedna faktura od firmy za kompleksowe wykonanie usługi- całego remontu).

4.czy część premii mogę przeznaczyć na utwardzenie placu - kostka brukowa

Z góry dziękuję za odpowiedzi

ad 1. musisz rozpocząć urządzanie gospodarstwa najpóźniej 1 dzień przed złożeniem wniosku. Musisz wejść w posiadanie samoistne (np. własność) lub zależne (np. dzierżawa) co najmniej 1 ha użytków rolnych. Resztę (w tym również np dzierżawę planowną do przejęcia w na posiadanie samoistne) uzupełnisz później po przejęciu gospodarstwa. Punkty dostaniesz wg. wytycznych w rozporządzeniu proporcjonalnie do zadeklarowanej powierzchni w stanie docelowym gospodarstwa a nie w chwili składania (urzadzania gospodarstwa)

ad.2 kwestia negocjacji

ad. 3 w rozumieniu obecnych zapisów roporzadzenia (bez interpretacji lub wytycznych) należy posługiwać się definicją inwestycji budowlanych z prawa budowlanego (rozbudowa, przebudowa, modernizacja, dobudowa). Niewiadome jest jak postąpić w sprawie tymczasowych obiektów budowlanych, czy będą się kwalifikować jako budowa w kontekście 2 pkt. możliwych do osiągnięcia za sam charakter inwestycji do rozliczenia premii. W najbliższym czasie zdobędę stanowisko arimr w tej sprawie. Ważne jest aby zgodnie z przepisami inwestycja budowlana była na gruntach własnych. Co do sposobu rozliczenia inwestycji budowlanej brak jest konkretnej wytycznej. Należy założyć (na razie hipotetycznie) ogólną zasadę weryfikacji tych kosztów na podstawie kosztorysów inwestorskich (uproszczonych lub szczegółowych) w zależności os sposobu wykonawstwa:

- zlecony kompleksowo gdzie zakup materiałów po stronie Wykonawcy - kosztorys uproszczony - faktura za całość,

- system mieszany: kosztorys szczegółowy gdzie oddzielne faktury za materiały na Młodego rolnika i oddzielnie za robociznę 

- system mieszany gospodarczy, gdzie tylko faktury za materiały na Młodego a robocizna we własnym zakresie.

ad. 4.

Plac manewrowy to inwestycja w środek trwały więc TAK. Trzeba będzie oszacować jej wartość wg. prawdopodobnie w/w zasad kalkulacji kosztorysowych robót i później faktur/rachunków.

Dlaczego 0 ? Wystarczy kupic troche maszyn środowiskowych i juz ma sie te 5pkt wszystko jest do ogarnięcia tylko troche bardziej pokomplioowane niz w poprzednich naborach a nawet bardzo ;)

Wystarczy kupić trochę maszyn środowiskowych? i co z tym później zrobisz oddasz do muzeum? Kupujemy (Młodzi Rolnicy) co jest nam potrzebne a nie koniecznie daje punkty za ten cel... Ponadto zgodnie ze wzorem do wyliczenia tych punktów trzeba sporą część premii przeznaczyć na te zakupy żeby dostać chociaż punkt

Byłem w biurze powiatowym, dopytywałem się to facet mówił że kolejny nabór będzie na początku przyszłego roku tak, żeby ci co się nie załapali, mieli możliwość próby w kolejnym lub będą zmienione przepisy. A mam pytanie, wyczytałem tu że nie będzie punktów za stopień bezrobocia tak jak to było w poprzednim naborze a tenże pracownik ARiMR mówił że będzie punktowane więc jak? Ogólnie mówił że jeśli jest wykształcenie rolnicze, średnią krajową gruntów to próg 15pkt nie jest wysokim pułapem. 

co do bezrobocia to wyjaśnił Freetaxi. Z moich informacji wynika, że może być nabór na początku przyszłego I kwartału a może nie być. Zależy pewnie od wyników parlamentarnych. Moja (i nie tylko moja) opinia jest taka, że ktoś komuś podrzuca "śmierdzące jajo" bo zasady nowego "Młodego Rolnika" to system pułapek i min zasadzonych na TYCH którzy mają stanowić o wymianie pokoleń na wsi. 

Jeśli chodzi o zalapanie sie to wydaje mi sie ze nie ma co panikowac jesli ktoś osiągniete 15 pkt to nie powinien miec problemów z dostaniem sie pierwszy nabór jest najwięcej pieniędzy do tego jescze dochodzą te nowe wymagania które torche przesieja i zmiejszy sie liczba chętnych w stosunku do ubiegłorocznego naboru

Panika jest dozwolona w tych województwach, gdzie wykorzystanie poprzedniego młodego rolnika było największe. Tam prawdopodobnie skończy się na jednym najbliższym naborze. W pozostałych województwach może być kilka naborów. Bo jak się zastanowić czym  są te marne pieniądze z nowego PROW 2014 - 2020 na 29 tyś młodych rolników w całym okresie programowania wobec (o ile się nie mylę) 23 tyś wniosków tylko w ostatnim naborze PROW 2007-2013?

dlatego nie tak łatwo będzie ...

#23052 Share Rangiz

Rangiz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 01 sierpień 2015 - 07:36

Panika jest dozwolona w tych województwach, gdzie wykorzystanie poprzedniego młodego rolnika było największe. Tam prawdopodobnie skończy się na jednym najbliższym naborze. W pozostałych województwach może być kilka naborów. Bo jak się zastanowić czym  są te marne pieniądze z nowego PROW 2014 - 2020 na 29 tyś młodych rolników w całym okresie programowania wobec (o ile się nie mylę) 23 tyś wniosków tylko w ostatnim naborze PROW 2007-2013?

dlatego nie tak łatwo będzie ...

Nie za bardzo rozumiem co w tym roku ma województwo do tego kto dostanie premię (prócz tych 70% na własność, co jest mało istotne w porównaniu z ubiegłymi latami)? 

#23053 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5480 postów

Napisany 01 sierpień 2015 - 07:38

Koperty są wojewódzkie kolego. Jest podział środków na województwa.

#23054 Share Rangiz

Rangiz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 01 sierpień 2015 - 08:05

A to pierwsze słyszę. Jakieś kryteria podziału są znane? 

Czyli ja jako człowiek z lubelskiego mogę się z tego cieszyć, bo w takich województwach jak moje ci co mieli dostać to już dostali (prócz tych co dopiero weszli w wiek, kiedy rodzicie zechcą im przekazać). Dobry mam tok rozumowania? 

Inna kwestia jaką pulę przeznaczą na takie województwa. 

@Down.

Dzięki, czyli lubelskie ma 3 pulę co do wielkości na MR. Nie wygląda to źle.

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowany przez danielhaker, 01 sierpień 2015 - 09:37.

#23055 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5480 postów

Napisany 01 sierpień 2015 - 08:09

Tu znajdziesz kolego projekt rozporządzenia w sprawie wysokości limitów na poszczególne działania http://legislacja.rc...ument174136.pdf

#23056 Share jaroWM

jaroWM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 01 sierpień 2015 - 09:20

MR str. 6

MGR str. 8

#23057 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 648 postów

Napisany 01 sierpień 2015 - 09:24

freetaxi ile czasu potrzebujesz żeby napisać cały wniosek o mr

#23058 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5480 postów

Napisany 01 sierpień 2015 - 10:45

Zależy od paru czynników. 1-3 dni.

#23059 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 648 postów

Napisany 01 sierpień 2015 - 11:09

jeśli nie dołożą kasy do starego naboru do 20 sierpnia to się zgłoszę

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#23060 Share marcinek192

marcinek192

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego

Napisany 01 sierpień 2015 - 11:27

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) mam pytanko... a moze najpierw nakresle sytuację. obecnie tato dzierzawi grunty (10ha) od kurii, umowa konczy sie 31 września i kolejna byłaby juz podpisywana na mnie ( na okres 5 lat, bo tak to zawsze u nich jest ) i teraz moje pytanie, czy ja w jakis sposob mogę te grunty uwzględnić we wniosku na MR ?
nie. moge edytowac z telefonu poprzedniego posta wiec dodam tylko ze oprócz tego ok 15 ha byloby przekazane od ojca na wlasnosc